İlk Hi-fi Projesi için fikir ve öneri

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

İlk Hi-fi Projesi için fikir ve öneri

Okunmamış iletigönderen oktay » 21 Ağu 2009, 16:59

Merhaba.

Ben 2 yıldır elektronikle uğraşıyorum.Müzisyenim ve gitar çaldığım için bu zamana kadar birçok pedal,preamp ve lambalı ampli yaptım...Bu siteyi uzun süredir takip ediyorum ama bu süre içerisinde her gün farkediyorum ki fazlasıyla uzağım Hi-fi camiasına...Herhangi bir elektronik eğitimim yok.Onun için sitede yer alan makaleleri, projeleri, kullanıcıların yorumlarını idrak etmeye çalışsamda elektronik altyapımın eksik olması nedeniyle bazı konularda eksik kalıyorum...

Uzun süredir LM3886 ile bir ampli yapmak istiyorum ama önceden hiç deneyimim olmadığı için belirli hususlar kafama takılıyor.Bu konuda önerilerinizi benden esirgemezseniz çok sevinirim.

Anladığım kadarıyla, buradaki arkadaşlar malzeme kalitesi konusunda çok hassaslar.Bu konuda sıkıntım yok, sürekli yurtdışından malzeme getirtiyorum.

Bugüne kadar kendi pcb lerimi hazırladım birçok kez ama bu proje için hazır pcb lerden kullanmak istiyorum.Ebay'de bulduğum pcb' ler şöyle :

http://cgi.ebay.com/68W-X-2-LM3886-clas ... 911.c0.m14

http://cgi.ebay.com/LM3886-Power-Amplif ... .m14.l1262

İkinci linkteki pcb'ler için buradan toplu alım yapılmış ama yetişemedim...Hangi pcb yi tercih etmeliyim? Bu alternatifler dışında önerilerinizi sunarsanız çok makbule geçer.

Kafamı karıştırtıran bi konuyu da şöyle izah edeyim; ben güç kaynağı ve ampli katımı aynı kutuya koymak istiyorum.Anladığım kadarıyla bu şekilde kullanmak için toroidal trafolar öneriliyor, manyetik alanın sebep olduğu parazitlenme ve hum denilen kronik gürültüye engel olmak için?Normal dik duran trafolardan (ismini bilmiyorum) kullanmanın başka ne gibi sakıncaları olabilir, yada bu konuda bildiklerim doğru mu acaba?

Yapacağım amplinin stereo olmasını istiyorum.Bunun için 2 tane ayrı mono devre yapıp ikisinide ayrı güç kaynaklarıyla mı beslemeliyim?Yani 2 tane trafo mu kullanmalıyım?

Gördüğüm kadarıyla stereo tasarımlarda var.Bu tasarımlar acaba tek güç kaynağı ve tek trafo mu demek?

Bİrde bu ampliye preamp eklemek istiyorum.Preamp'ı da aynı kutuya koymamın bir sakıncası olur mu?

Kutuyu kendim yapmayı düşünüyorum.Bu konudaki alternatiflerim nelerdir acaba?

Sorduğum sorular biraz cahilce farkındayım.Bir sürü teknik açıklamadan yoksun olduğum için ancak bu şekilde ifade edebiliyorum.

Kısa bir zaman içerisinde komponentleri edinip başlamak istiyorum.Eğer belirli hususlarda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Bende aşama aşama fotoğraf çekerek burada yayınlarım.Yine benim gibi yeni başlayanlar için bir rehber olabilir.Şimdiden teşekkürler.
oktay
Yeni Üye

Cevap: İlk Hi-fi Projesi için fikir ve öneri

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 21 Ağu 2009, 17:23

Öncelikle hoşgeldiniz, :)
Lm3886 için pcb lerden herhangi biri olabileceği gibi uzay montajı yapabilir, delikli karta bile döşeyebilirsiniz devreyi (non-inverted olanı) zaten toplasanız 8-10 parçadan oluşur bir kanalı, 2 adet elektrolitik kondansatör, 2 adet polyester kondansatör 4 adet metalfilm direnç ve gerekirse geribesleme hattı kondansatörü...

Güç kaynığını ayrı kutuya koyma gereksinimi kaçak manyetik akımı yüksek olan trafolarda ortaya çıkar, toroid lerin kaçak akısı düşüktür, ancak ille toroid kullanmak gerekmez, kaliteli, sac kılıflı, sarımı bakır zırhlı bir EI trafo ile de hiç problem yaşamazsınız, bilindik marka cihazların hurdalarında bol bol var kaliteli EI trafo (benim lm3875 gainclone da 2 tane bando marka 150w trafo mevcut),uygun voltaj bulmak zor olabilir, bunların üretimini yapan yer görmedim henüz.

Stereo su monosu farketmez pcb'ler farklıdır en fazla, imkan varsa ben olsam çift besleme devresi, çift trafo çift amfi kartı yaparım, ama çok çok ciddi bi fark olmayacaktır stereo suyla, sadece besleme ortak olur, 3886 entegresi mono sonuçta.

Preamp'ı aynı kutuya koymanın bi sakıncası yok, kablolama iyi olsun yeter, ama standart kaynaklarla dinlicekseniz, (dvd player, cd player, pc ses kartı) preamp gereksiz, yok gitara ya da çıkış gücü düşük bi kaynağa bağlayacaksanız sizin bileceğiniz iş.

Non-inverted gürültüye karşı bayağı dayanıklı, ben ahşap kutu yaptım sıkıntı yok, ama imkan varsa sac kullanmak en iyi seçim, üstüne veya yakınına koyduğunuz bir cihazın trafosundan etkilenmez böylece. Alüminyum iyi şasileme yapar ama manyetik açıdan bir faydası yok, en iyisi sac, hatta silisli sac.

Yurtdışından alacaksanız malzemede sıkıntı olmaz, birtek entegrelerle on-board rezervuar kondansatörleri dışarıdan temin etmeniz gerek, gerisi yurtiçinde mevcut, çok uç noktada birşey yapmak isterseniz de yardımcı oluruz, kolay gelsin ;)
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen supernova » 21 Ağu 2009, 17:33

Selamlar hoşgeldiniz,

Verdiğiniz linklerdeki ürünlerden istedinizi yapabilirsiniz yani bir fark olucağını sanmıyorum.komple hazır birşeymi alıp sesini duymak istersiniz yoksa kendi malzemenizi seçip montaj mı yaparsınız sizin seçimniz.tabi fiyat farkıda var.

Çoğunlukla toroidal kullanılır doğru.normal el trafo dan bu yönden daha avantajlı.ses le ilgili bir başka bir fark olduğunu sanmıyorum.fakat el trafonunda zırhlı olanları filan var.karaköyde hiç raslamadım gerçi.Ama birçok diy cinin tercihi toroid dir.

stereo yapımı için evet iki ayrı mono kart yapıp şaseler birleştirilir.besleme içinde farklı uygulamaları var.aslında jfet buffer lı lm 3875 uygulama başlığını incelesen iyi olur.beslemesinden ekranlamasına bir çok bilgi konuşuldu.

preampli yi diğer bölümlerden alüminyum levha ile ayırman gerekir.birazda devreye bağlı tabi.ayrı bir kutuda olmasının sakıncası olcağını sanmıorum.tabi farklı olaylar gircek işin içine preampli-ampli arasında kullanılan kablolar filan..en iyisi aynı yerde olmaları olur.

Kutu yapımı için alüminyum doğramacıları güselce dolaşman gerek :D karaköyde filan var öyle yerler arap camiinin otaraflarda bahsetmiştik forumda da..

Edit : özgün benden önce davranmış..:)
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen oktay » 21 Ağu 2009, 19:03

Hoşbulduk, hızlı yorumlar ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Pcb bana daha makul geliyor, belki biraz estetik kaygısı ve düzenli olması nedeniyle...

O zaman ilk adım olarak bugün pcb siparişi vereyim.Yapmak istediğim sisteme göre, 2 tane power amp. 1 tane de power supply pcb si alacağım.

Komponentler konusunda henüz araştırma yapmadım ama, genel olarak seçici olduğumu söyleyebilirim.Bu konuda sıkıntım olacağını zannetmiyorum çünkü periyodik olarak yurtdışından sipariş veriyorum.Genelde mouser ve tube ampli. konusunda göze çarpan firmaları tercih ediyorum.

Ben Kocaelide yaşıyorum ve burada eski toprak bir elektronikci keşfettim.Kendisi trafo sarıyor.Ve sanırım bahsettiğiniz spesifikasyonları (shielding sanırım) yapabilir.

Şuan kafamda beliren ve aslında tam olarak ifade edemediğim durum, ortahalli bir ev kullanıcısıyım ve orta karar bir güç istiyorum diyeyim:) Kaç watt 'lık trafo edinmeliyim? Bu konuda tam olarak bir şey söyleyemeyeceksiniz farkındayım..Ama sizin tecrübelerinize güvendiğimi söyleyeyim:) Fazla ses yapamıyorum ailemle ve apartmanda yaşadığım için.Durumum kısaca böyle ortahalli bir güç önerirseniz çok iyi olur.

Toroidal trafoları Türkiye'den nerede temin edebilirim? Ortalama fiyatları hakkında bir bilginiz var mı acaba?

Anlattıklarınıza göre sanırım, ilk aşamada El tipi trafo kullanacağım.Eğer fırsatım olurda ileride toroid trafo edinirsem ikisi arasındaki farkı tecrübe etme şansım olur.

Kutu konusunda, ben genelde paslanmaz krom tercih ediyorum.Lazer CNC de kestiriyorum ve en son polisaj yaptırıp ayna görüntüsü elde ediyorum.Biraz zorlu bir uğraş ama hem estetik hemde sağlamlık bakımından değiyor açıkçası...Bu zamana kadar hiç ahşaptan kutu yapmadım ve sanırım bana biraz uzak geliyor ahşap..
oktay
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e154 » 21 Ağu 2009, 20:15

https://diyaudiotr.com/islecler/tamm ... ?metinid=1

bu linkte size yardmcı olacaktır. sizin verdiğiniz linkteki PCB lerden bende aldım kusur olarak gördüğüm şey geri beslmeme hattının bi miktar uzun olması.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir