TDA2004 ile başlangıç projesi

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

TDA2004 ile başlangıç projesi

Okunmamış iletigönderen STORM » 22 Ağu 2009, 14:08

izmir'den selamlar, sevgiler.
öğrencilik zamanında aldığım TDA2004 entegrelerini değerlendirebileceğim basit bir projeyle bu hobiye başlamak istiyorum. kapibara'nın "zamanında TDA2003, TDA2004, TDA2030 türü şeylerle bende uğraştım ama artık bir daha asla yapmayı düşünmüyorum." sözleri gözümün önünden gitmese de ekteki devreyi kendime başlangıç projesi olarak seçtim:
devre TDA2004 entegresinin içindeki iki op. amplifikatörünün köprülenmesiyle oluşturulmuş. devreyi forumda öğrendiğim uzay montajı tekniğiyle kurmak istiyorum. beslemede iki adet 50w el trafosu, giriş katı için de sitenin ana sayfasındaki "komple (integrated) amplifikatör (2x60w)" başlığı altında verilen ön yükselteci kullanmayı düşünüyorum. tecrübeli arkadaşlardan devre şemasına bir göz atıp önerilerini, uyarılarını dile getirmelerini rica ediyorum.
saygılarımla.

kaynak:
http://mmonceaux.free.fr/electron/index_electron.html
Eklentiler
amplitda2004.gif
En son STORM tarafından, 24 Ağu 2009, 21:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
STORM
Yeni Üye

İl: İzmir

Cevap: TDA2004 ile başlangıç projesi

Okunmamış iletigönderen STORM » 24 Ağu 2009, 21:36

anlaşılan kimsenin uyarısı ya da önerisi yok.
bugün malzeme almak için çankaya'ya gittiğimde hayalkırıklığına uğradım. birinci ve ikinci onur hanlarında ne metal film direnç ne de mks kondansatör bulamadım. şemada c3, c9 ve c10 elemanları mks görünüyor. mkt ve mkp vardı ama mks yerine kullanılabilir mi bilmediğimden satın almadım. bir gün gıda çarşısına gidip oradaki elektronik malzeme satan yerlere bakacağım.
bilgi almak için elemanları nasıl match edeceğimi sordum. sol ve sağ kanaldan alınan sinyalin birbiriyle aynı olması için aynı değerdeki malzemeleri kullanmak istediğimi anlattım. doyurucu bir bilgi alamadım. kapasite ölçebilen bir multimetre alacağım galiba.
dr. hardware'nin gürültüyü önlemek için sinyal hattında gereksiz devre elemanları bulunmamalıdır gibi bir şey yazdığını hatırlıyorum. ben de sinyal hattındaki şu ton kontrol devrelerini andıran r1, r2, r3, c5 elemanlarını çıkarıp oraya 10k değerinde bir potansiyometre koymayı düşündüm. besleme hattındaki bobin ve c1 ile c2 kondansatörlerinden de kurtulacağım, bu elemanlar otomobil uygulamaları için eklenmiş olabilir. umarım yanlış bir karar vermemişimdir.
yazdıklarımı okuyunca tda2004 bu kadar incelikli ayarlamalara değmez diyenler olacaktır. biraz daha fazla özenip kitabına göre yapmak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. fikir, öneri ne olursa...
saygılar.
STORM
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen djmalan » 25 Ağu 2009, 01:29

Çıkış katın daki dirençlerin değerine dikkat et .Metal film bulamamış bile olsan fazla miktarda alıp birbirine en yakın değerleri kullan.Nede olsa direnç sudan ucuz.C5-C6 ve C7-C8 aynı değerler de olsun.Genelde sinyal hatların da kutupsuz kullanmayı tavsiye ediyorlar bulunmadığındada iki kutuplu kondansatörü aynı uçlar birbirine eklenmiş şekilde toplam değerini göz önüne alarak seri bağlıyorlar.r1, r2, r3 gerilim bölücü dirençler yerine potansiyometre olur değerini ayarlarsın.
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Okunmamış iletigönderen Admiral » 25 Ağu 2009, 17:08

kimsenin önerisi yok demişsiniz fakat önerilck bişey yok ortada , ilk mesajınızda bişey sormamışsınız ki .
herneyse konumuz bu değil :)
kondansları mkt kullansanda bi sorun olcagını zannetmiyorum , dirençler içinde bu kadar uğraşma derim ben , dirençler arasındaki 1-2 ohm farkın bu devrede fark yaratmıcağını düşünüyorum.
kolay gelsin
Tda1554-Tda7294-Tda8560-Tda1562-Tda2052-Tda7560-Tda2003- Lm1875
Kullanıcı avatarı
Admiral
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen STORM » 25 Ağu 2009, 17:55

besleme katı için ne tür trafo kullanmak istediğimi, bu devre için hangi önyükselteci kullanmayı düşündüğümü yazmıştım. sinyal giriş ve çıkış hatlarında kullanılan devre elemanları da daha önce bu tarz devreler yapan tecrübeli arkadaşlara tanıdık gelebilir. şuradaki dirence dikkat et, burada şasi olmaması gerekiyor, cx kutupsuz kondansatör olmalıydı gibi küçük uyarıları ve önerileri kastetmiştim. şimdilik ne soracağımı bilmediğimden küçük ipuçları çok işime yarar.
metal film direnç arayarak zaman kaybetmek yerine djmalan'ın söylediği gibi fazla miktarda direnç alıp birbirine yakın değerli olanları tercih etmek daha mantıklı. mks yerine de mkt kondansatörleri alacağım.
dr. hardware besleme katındaki kondansatörlerle ilgili yazısında "küçük dalga boyuna sahip gürültüleri yok etmek için nf seviyesindeki mkp (metallised polyproplene) kondansatörler seçilmelidir" diye yazmış, bunu da dikkate alacağım. mkp tipinde kondansatörler görmüştüm, sanırım besleme katında kullanabilirim.
teşekkürler.
STORM
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Admiral » 25 Ağu 2009, 19:26

doktorun bahsettigi kondanslar by pass için , yani besleme kondansıyla karıştırma , bu arada bu devre için bu kadar ayrıntıya takılma derim, basit bi devre çünkü , parçalrı birleştir, sonra dinle :) bu arada calsma voltajı nedir bilmiyorum ama uygun voltajda 50w lık bi trafo işini görür
Tda1554-Tda7294-Tda8560-Tda1562-Tda2052-Tda7560-Tda2003- Lm1875
Kullanıcı avatarı
Admiral
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen djmalan » 25 Ağu 2009, 19:48

90 lı yıllarda oto radyoların daki ençok kullanılan entegreydi.Bazıların da köprü çıkış olarak kullanılırdı.2 adet bende yapmıştım .Sonra TDA1554 e terfi ettiler. :)
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen STORM » 28 Ağu 2009, 09:49

selamlar
dün akşam gıda çarşısına gidip malzemeleri aldım. tezgahın üzerinde duran multimetreyle üzerinde 680nf yazan kondansatörleri ölçtüm. birinde 737nf, bir başkasında 623nf, diğerlerinde 695nf, 692nf, 683nf, 682nf ölçtüm. üzerinde yazan 680nf nerede, 700 küsür nf nerede... ölçmeden montaj yapılsa bir kanala 623nf diğer kanala 737nf takılabilir. bu farkın etkili olacağını düşünüyorum. dirençleri de karbon almak zorunda kaldım. satıcının elinde sadece 1/4w değerindeki metal film dirençler bulunuyordu, şemadaki dirençlerle aynı değerde bulamadığımdan almadım. hepsinden fazla miktarda aldım, eşleyerek monte edeceğim.
alşveriş yaptığım yerde entegre ve soğutucu arasına koymam için önerdikleri gri renkli, plastik kumaş gibi bir malzeme gösterdiler. bu ürünü kullanan var mı? hatırladığım kadarıyla bir plastik bir film ile elektriksel yalıtkanlığı, silikon ile de ısı iletimini sağlıyorduk. hangisini tercih etmeliyim?
saygılar.
STORM
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 28 Ağu 2009, 10:49

Merhaba dediğiniz soğutucu ile entegre arasına koyulan malzemeye amyant denir.ama bu entegre için gerekli olcağını düşünmüyorum zamanında bende bununla bir uygulama yapmıştım malum entegre tek kaynak beslemeli 12vDC bir kaynak(terfiğim 17vDC volt ile beslemeniz) yeterli oluyor.Sayın @Admiralinde belirttiği gibi 50w lık bir trafo yeterli.bunun dışında aldığınız 680uF kondansatörlerin markası veya üzerinde töleransı yazıyormu?Yine entegreyi soğutucuya arkasına silikon gress sürerek ve direkt(amyantsız monte ediniz) bir sorun oluşturmayacaktır.Başlangıç projesi olarak tda8563-tda1554 önerirdim ama siz bilirsiniz.
En son elektrosenol tarafından, 28 Ağu 2009, 11:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen djmalan » 28 Ağu 2009, 11:03

6 nolu bacak ile gövde arasını ölçünüz ,büyük ihtimalle birleşiktir.Benim de hatırladığım bu entegreyi kullanan oto radyolarında izalatör kullanmıyorlardı.Beslemeyi 12v trafo ile öneririm zaten besleme kondansatörlerin den sonra yaklaşık17 volt a yükseliyor ve yüke binincede 15 civarı birşey olur diye düşünüyorum.kondansatörlerin toleransı genelde yüksek oluyor normaldir özellikle mercimeğe benzeyenler (yanılmıyorsam seramik )arasında uçurum gibi rakamlar oluyor.Devre köprü olmasa aslında malzeme açısından uğraşmaya değmez diye düşünüyorum zaten giriş projesi ses çıksın yeter yani :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir