hazır kitler?

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: hazır kitler?

Okunmamış iletigönderen ennteresan » 08 Ekm 2010, 23:43

Devre malzemeleri elime ulaştı kartlar hazır. Transformatör 24-0-24 150w 100 liraya sararım dedi bir bobinci. Çok değil mi? şu toroidçok mu kalitesiz olur?

10K stereo pot resimdeki gibi var. Bu iş görür mü farklı bir türünü mü kullanmam gerekir? logaritmik pot nereden temin edebilirim?
Resim

Bir de gainclone projesinde geçen güç rölesinin başka bir adı var mı? nerede bulabilirim?
ennteresan
Yeni Üye

İl: düzce
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 09 Ekm 2010, 01:45

Hepsini Karaköy'de bulabilirsin, ama resimdeki pot gayet kalitesiz maalesef.

Tormak ile trafo için konuşmalısın derim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen miriel » 10 Ekm 2010, 01:27

Evet bu resimdeki pot benide hüsrana uğrattı, pek tavsiye etmem.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen ennteresan » 10 Ekm 2010, 16:06

bu sitede trafo,soketler, suğutucu blok, ısı iletici silikon gres vs anfi için lazım olan birçok malzeme mevcut. Bunları topluca sipariş vermeyi düşünüyorum. Trafo için istediğiniz değerlerde hazırlarız dediler. Siteden daha önce alışveriş yapmış olan var mı?
Pot olarak da yine aynı sitede bulunan şu ürünü almak istiyorum. İşimi görür mü?
Tormak a mail attım henüz cevap gelmedi haftasonu diye sanırım.

Sitedeki konulara okuyorum ama hala güç yükselteçleri konusunda anlayamadığım birçok nokta var. Hangi parça tam olarak ne işe yarar,anfi çeşitleri, temel kavramlar vs bunları sıfırdan öğrenebileceğim bir kitap, internet sitesi, online döküman olarak neler önerirsiniz?
ennteresan
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen maystor » 10 Ekm 2010, 16:40

Site (firma) gayet sağlam, 2 kere alışveriş yaptım hiç sorun çıkmadı. Zaten APS ile kapıda ödeme yapabiliyorsun. Potun anahtarlı olması başında bir takılma senin için sorun olmayacaksa kullanılabilir.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen miriel » 11 Ekm 2010, 02:34

ennteresan yazdı:bu sitede trafo,soketler, suğutucu blok, ısı iletici silikon gres vs anfi için lazım olan birçok malzeme mevcut. Bunları topluca sipariş vermeyi düşünüyorum. Trafo için istediğiniz değerlerde hazırlarız dediler. Siteden daha önce alışveriş yapmış olan var mı?
Pot olarak da yine aynı sitede bulunan şu ürünü almak istiyorum. İşimi görür mü?
Tormak a mail attım henüz cevap gelmedi haftasonu diye sanırım.

Sitedeki konulara okuyorum ama hala güç yükselteçleri konusunda anlayamadığım birçok nokta var. Hangi parça tam olarak ne işe yarar,anfi çeşitleri, temel kavramlar vs bunları sıfırdan öğrenebileceğim bir kitap, internet sitesi, online döküman olarak neler önerirsiniz?

Listede olmayan parçayı bile tlfnla arayarak ısmarlattım, bluemavi ile alışverişlerim sorunsuz gerçekleşiyor.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen ennteresan » 21 Ekm 2010, 20:14

trafoyu tormaktan diğer birkaç malzemeyi de bluemavi den sipariş verdim hemen kargoladılar.aldığım hazır kiti hafta sonu denemeyi düşünüyorum. Kutulamadan önce aşağıdaki uyarılar hakkında öğrenmem gereken noktalar var.
UYARILAR:

1-Kutunun sinyal girişine taktığınız RCA konnektörünün şasi ucunu en kısa yoldan ve direkt olarak tercihen ince bir kabloyla amplifikatör kartının AF kodlu klemensinin orta ucuna bağlayın.
2-Aynı RCA konnektörünün (sinyal giriş) sağ ve sol sinyal uçlarını blendajlı bir kabloyla (LIYCY) ses seviye potansiyometresinin (alttan baktığınızda) en sağdaki uçlarına bağlayın. Kablonun ekranını tek taraflı olarak yalnızca RCA konnektörün şasisine bağlayın. Asla ekran hattından şasi taşımayın!
3-Potansiyometrenin orta uçlarından alacağınız iki hattı çok kısa olarak (kısa olması çok önemlidir) yine ekranlı kabloyla AF kodlu klemensin sağ ve sol başlarına bağlayın, kablonun ekranlamasını bu kez iki taraflı olarak bir tarafını AF klemesinin şasi yani orta ucuna diğerini ise potansiyometrelerin alttan bakarsak sol başındaki iki terminale ikisini birleştirerek bağlayın. KESİNLİKLE AYNI HATLAR ÜZERİNE İKİ AYRI ŞASİ BAĞLANTISI YAPMAYIN.
4-POTANSİYOMETREDEN GİRİŞTEKİ RCA KONNEKTÖRÜNE ŞASİ BAĞLANTISI YAPMAYIN.
5-KESİNLİKLE AMPLİYİ POTANSİYOMETRESİZ ÇALIŞTIRMAYIN. Potansiyometre aynı zamanda entegrenin giriş yükü olarak çalışır, o olmadan çalıştırırsanız entegre şiddetli osilasyon yapar ve tweeter'larınızı yakarsınız!
6-İzolasyonsuz kılıflı model olan LM3886TA'yı soğutucuya bağlarken izolatör kullanın, aynı zamanda civatalara nug(boncuk) adı verilen izolatörlerden takın. Amplinize güç vermeden önce iki entegrenin metal bölümleri arasındaki direnci ölçün. Açık devre olmalıdır, eğer kapalı devre ise, yani iletkenlik varsa, - railleri birbirine bağlamış olursunuz ve sonucu hiç hoş olmaz.

1. uyarıdaki af kodlu klemens olayını anlamadım. hangi kısım oluyor tam olarak?
2. uyurıdaki ekranlı kablo ve
yine diğer uyarılarda geçen şasi bağlantısı ile ilgili uyarıları tam olarak anlayamadım.Nasıl bir kablo kullanıp nereleri bağlayacaz. Şasi olayı nasıl yapılıyor?
ennteresan
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 21 Ekm 2010, 23:33

Af kodlu klemensi işaretledim. Ekranlı kablo için makalede LIYCY kodlu kablo tavsiye edilmiş. Google'da bu kodla arattığınızda üretici, tedarikçi bulursunuz. Yine makalede bağlantı bir şekille açıklanmış ama ilk seferinde benim de kafamı karıştırmıştı. İsterseniz kervan yolda düzelir deyip fotoğraflar üzerinden tarif ederiz. Hele malzemeler toplansın..
Eklentiler
pcb.JPG
pcb.JPG (43.91 KiB) 1143 defa görüntülendi
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen ennteresan » 22 Ekm 2010, 21:53

Kabloyu inceledim şimdi biraz daha iyi anladım. Malzemelerin hepsi elime ulaştı.Elimde sağlam plastik bir kutu var. Malzemeler içine rahat sığar. Plastik kutu içersine yerleştirmemin bir sakıncası olur mu?

Resim
ennteresan
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 23 Ekm 2010, 00:48

Metal kutuyu topraklamak hum için fayda sağlar (tabii gerçekten topraklanmış bir priz varsa), plastikte bu olmaz. Kablolama doğru yapıldığında ve trafonun kart ve sinyal kablolarından uzakta kalması sağlandığında sorun olmaz diye düşünüyorum yine de. Soğutucu ısındığında kutu buna dayanmalı veya soğutucudan kutuya ısı transferini mümkün olduğunca azaltacak çare düşünmeli.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti