hazır kitler?

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

hazır kitler?

Okunmamış iletigönderen ennteresan » 04 Eyl 2010, 11:14

Merhaba. Sitedeki gainclone cs yazılar projeler hoşuma gitti fakat pcb malzeme temini ile uğraşmamak için hazır kit almayı düşünüyorum ne kadar mantıklı olur?
http://www.chipamp.com/lm1875.shtml
http://www.chipamp.com/lm3886.shtml
Bu iki kitten ilki yeterli olur mu 40-60 m2 odada müzik için? Kalite bakımından çok mu farkeder 3886?
ennteresan
Yeni Üye

İl: düzce
Meslek: Öğrenci

Ynt: hazır kitler?

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 04 Eyl 2010, 23:27

Kullanacağınız hoparlörlere göre 15-20W ev için yeterli olacaktır. Ancak daha iyi hoparlörlerim var, biraz da sesi açarım derseniz kesinlikle ikincisi derim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen ennteresan » 05 Eyl 2010, 00:21

evde kullanmayı düşünüyorum. İlkini sipariş vereyim şimdilik yeterli. Buna uygun nasıl bir hoparlör önerirsiniz? Bir de bu devreye ön yükselteç gerekir mi? Gerekirse hangi devreyi önerirsiniz? (Bu konularda pek bilgim yok sadece elimden geldiğince kendim oluşturabileceğim ve piyasadaki aynı fiyat seviyesindeki hoparlörlerden daha kaliteli ses verebilecek bir sistem oluşturmak amacım.)
Bu siteden alışveriş yapan var mı? paypall ile ödeme yapmayı düşünüyorum. Yurt dışı alışverişlerinde ne gibi problemle karşılaşırım?
ennteresan
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Eyl 2010, 11:34

Tavsiyem iki yollu ama düzgün bir bookshelf/kitaplık tarzı hoparlör ama uygun bir kule tipi de olabilir. Özellikle 90dB ve üzeri hoparlörler seçmeye bakın, bu nispeten düşük amfi gücünü dengeleyecektir. Bütçenize göre Tannoy vb. hoparlörler olabilir, amfinin ses kalitesine yakışır bir çift hoparlör olması gerekir.

Preamp gerekmeyebilir, bu tamamen nasıl bir ses kaynağı kullanacağınıza bağlı. Bilgisayar ise gerekmez derim, yeni CD çalarlar için de gerekmeyebilir. Preamp gereği biraz da nasıl bir hoparlör alacağınıza bağlı.

Siteden alışveriş yapmadım ama PayPal ile bir sorun çıkacağını sanmıyorum, maliyet de fazla olmadığından gümrük problemi genelde yaşamazsınız.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ennteresan » 05 Eyl 2010, 12:50

cevabınız ve ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Malzemeler elime ulaşana kadar sitedeki projeleri incelerim, amfi, ön yükseleteç hoparlörlerle ilgili öğrenmem gerek çok şey var.
Saygılar. :evet:
ennteresan
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen ennteresan » 25 Eyl 2010, 22:21

LM3886 Hi-End AMP DIY KIT
Bu kiti 3 gün önce sipariş verdim. Giriş için 28-0-28v diyor bu trafo çıkışı için değer oluyor değil mi? Trafoyu sardırmam mı gerekir? sardırırsam özellikleri nasıl olmalı? Hoparlör geciktirme devreleri oluyormuş koruma için basit bir tane önerebilir misiniz?
Bilgisayara bağlamayı düşünüyorum ses kartı vs alsam nasıl olur? dac isimli cihazlar varmış fiyatları biraz tuzlu , onlardan almak gerekir mi? (elimde 320kbps lik mp3 albümleri mevcut)

Behringer Monitor
Hoparlör olarak bu şimdilik yeterli olur sanırım. Ampli ye uygun mudur?
Kod: Tümünü seç
SPECIFICATIONS
Connector type Clip terminal
Wire diameter < 4 mm
Power capacity (prg.) 100 W (IEC 268-5)
Impedance 4 Ω
Frequency range 60 Hz to 23 kHz (-10 dB)
Nominal sound
pressure level (SPL) 86 dB*W/m (program,
bandwidth 100-5000 Hz
on axis, full space)
Max. short term
acoustic output 112 dB @ 1m (on axis,
half space)
Tweeter ½"
Woofer 5 ½"
Crossover frequency 5000 Hz
Dimensions (H x W x D) 8.9" x 5.9" x 5.6"
(225 x 150 x 142 mm)
Weight approx. 4 lbs each
(1.8 kg each)

Sistemi klasik ve newage tarzı müzik için kurmak istiyorum. 300 lira ya kadar uygun bir hoparlör önerebilir misiniz?
ennteresan
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen nthere » 26 Eyl 2010, 12:15

28V trafonun çıkışı değildir. Trafonun çıkışı, diod ve kapasitörlerden geçince 28V elde etmeniz lazım. Yani Trafo çıkışı * 1.414 = 28V etmeli. Bu durumda çıkışı maks 20V olan bir trafo edinmelisiniz.
Dac isimli cihazlardan şimdi gerekmediğini düşünmeseniz bile ilerde gerektiğini hissedeceksiniz :)
320kps arşiviniz iyi hoş ama bu işle ciddi ilgileniyorsanız artık flac formatına geçiş yapın.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

Meslek: elektronik müh.

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 26 Eyl 2010, 15:50

Behringer'ler yapacağınız amfi için zayıf kalırlar.

LM3886 en fazla 2x40V DC ile beslenebilirler. Kit ile aldığınız besleme devresi regülesiz, bu durumda şebekedeki dalgalanmaları da göz önüne almak durumundasınız.

Trafonun orta uçlu veya çift sekonderli olabilir, 200VA oldukça yeterli olacaktır, 150VA bile olabilir ama arada fiyat pek farketmeyeceğinden 200W iyi bir seçim olacaktır.

20V AC trafo çıkışı ile 20x1.4=28V DC, 24V AC ile 24*1,4=33,6V DC elde edersiniz. Yaklaşık 1V'da besleme devrenizdeki diyotlar vs. üzerinde düşeceğinden 20-24V AC güvenli bir aralık olacaktır. Voltaj yükseldikçe entegre üzerindeki güç harcaması artacağından soğutucular önem kazanacaktır ama pek de büyük soğutucu talebi yoktur.

Dolayısı ile 2x20-24V 200VA bir trafo gereksiminiz var.

Devre uygulamasındaki "mute" özelliği ile hoparlör geciktiriciye gerek kalmayacaktır, herhalde uygulamışlardır. Ama girişe mutlaka 10K stereo pot koymadan çalıştırmayın, osilasyon yapabilir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ennteresan » 27 Eyl 2010, 08:14

girişe regüleli devre nasıl eklerim? hesaplamalardan pek anlamıyorum ufak bir devreyi kurup bağlayabilirim.
begringer 100 w yazıyor yetersiz olmasının sebebi 4 Ω olması mı? yoksa 100w mı sorun çıkarıyor? tannoy mx1 varmış giriş seviyesi için iyi diye okudum nette fakat satın alabileceğim biryer yok. internetten hoparlör alabileceğim hangi siteleri önerirsiniz?

Şu an 40 liralık 4.1 kullanıyorum, flac kalitesini veremiyor hatta 128kbps lik mp3 ile 320 lik arasındaki fark bile anlaşılmıyor neredeyse. Giriş için en azından düzgün bir sistem hazırlayabilirsem flac toplamaya başlarım. Müzikleri bilgisayardan açacağım içintransport pc denen proje yi uygulamayı düşünüyorum daha sonra.
ennteresan
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Eyl 2010, 13:03

ennteresan yazdı:girişe regüleli devre nasıl eklerim? hesaplamalardan pek anlamıyorum ufak bir devreyi kurup bağlayabilirim.

Regüle devre ekleyebilirsiniz, bu durumda 2x28V AC trafo kullanabilirsiniz. Ama bence regüle devre eklemeyin derim, eğer biraz daha uğraşmak ve delikli plaket, baskılı devre ya da uzay montajı ile uğraşmak isterseniz başka tabiki. Hazar'ın baskılı devre tasarımını yaptığı devrenin LM338'lisi de olabilir, baskılı devreleri yaptırınca.

ennteresan yazdı:begringer 100 w yazıyor yetersiz olmasının sebebi 4 Ω olması mı? yoksa 100w mı sorun çıkarıyor? tannoy mx1 varmış giriş seviyesi için iyi diye okudum nette fakat satın alabileceğim biryer yok. internetten hoparlör alabileceğim hangi siteleri önerirsiniz?

100W diyor ama bu hoparlör bilgisayar yanı için küçük monitör tasarımı. Açıkcası LM3886 daha fazlasını ister, özellikle baslar tatmin etmez. Daha iyi bir stüdyo monitörü düşünün derim. Ama sadece hoparlör isterseniz piyasada önerebileceğim 500TL altı pek bir şey yok. 2. el daha cazip olabilir.

ennteresan yazdı:Şu an 40 liralık 4.1 kullanıyorum, flac kalitesini veremiyor hatta 128kbps lik mp3 ile 320 lik arasındaki fark bile anlaşılmıyor neredeyse. Giriş için en azından düzgün bir sistem hazırlayabilirsem flac toplamaya başlarım. Müzikleri bilgisayardan açacağım içintransport pc denen proje yi uygulamayı düşünüyorum daha sonra.

Benzer bir proje uygulanabilir, üç senedir ondan daha iyisini kullanıyorum:)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir