ras 100 - f5 mi Hybrid

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

ras 100 - f5 mi Hybrid

Okunmamış iletigönderen selcuk » 31 Mar 2014, 13:41

merhaba,daha önce gainclone tarzı projelerle uğraştıktan sonra yeni ve iddalı ömürlük bir amplifikatör yapmak istedim.Amacım kuvvetten önce detay. İkisinide yapmış olan arkadaşların yorumlarını merak ettım.Hybrid ve dual mono olarak yapmayı planlıyorum.Şu anda soğutucu ve besleme aşamasındayım.Fikirlerinizi alabilirmiyim.Şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
selcuk
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: Diş Teknisyeni

Ynt: ras 100 - f5 mi Hybrid

Okunmamış iletigönderen onursal » 01 Nis 2014, 00:09

selcuk yazdı:merhaba,daha önce gainclone tarzı projelerle uğraştıktan sonra yeni ve iddalı ömürlük bir amplifikatör yapmak istedim.Amacım kuvvetten önce detay. İkisinide yapmış olan arkadaşların yorumlarını merak ettım.Hybrid ve dual mono olarak yapmayı planlıyorum.Şu anda soğutucu ve besleme aşamasındayım.Fikirlerinizi alabilirmiyim.Şimdiden teşekkür ederim.

Detay istiyorsanız amplifikatörlerdeki POWER BANDWIDTH (Güç band genişliği) ve FREQUENCE RESPONSE (Frekans karakteristiği) konusunda bilgilenmeniz gereklidir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen selcuk » 01 Nis 2014, 13:12

Teşekkür ederim onlarıda araştırıp öğrenmeye çalışıcam fakat bu ıkı devre arasında kalmış durumdayım,ikisinide yapmış olan arkadaşların yorumlarını beklıyorum ona gore trafo sardırıcam.
Kullanıcı avatarı
selcuk
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen selcuk » 01 Nis 2014, 16:19

onursal yazdı:
selcuk yazdı:merhaba,daha önce gainclone tarzı projelerle uğraştıktan sonra yeni ve iddalı ömürlük bir amplifikatör yapmak istedim.Amacım kuvvetten önce detay. İkisinide yapmış olan arkadaşların yorumlarını merak ettım.Hybrid ve dual mono olarak yapmayı planlıyorum.Şu anda soğutucu ve besleme aşamasındayım.Fikirlerinizi alabilirmiyim.Şimdiden teşekkür ederim.

Detay istiyorsanız amplifikatörlerdeki POWER BANDWIDTH (Güç band genişliği) ve FREQUENCE RESPONSE (Frekans karakteristiği) konusunda bilgilenmeniz gereklidir.

biraz araştırdım ama pek anlayamadım.Sonuç olarak siz hangisini önerirsiniz kağıt üzerinde.
Kullanıcı avatarı
selcuk
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen zunda » 01 Nis 2014, 23:40

maliyet hesabı ve kalite olarak ki 7 watt a kadar class a çalıştıgı makalede yer almakta ras 100 ,hamit abinin wcf se 35 watt amfisi yüksek maliyeti bir o kadarda kalitesi ile diger alternatif ras 100 ve 35 watt wcf se ikisinide kullanan biri olarak ayrı kategorilerde her ikiside yapılası devrelerdir f5 hakkındada olumlu çok yorum okudum .
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen onursal » 02 Nis 2014, 00:17

selcuk yazdı: biraz araştırdım ama pek anlayamadım.Sonuç olarak siz hangisini önerirsiniz kağıt üzerinde.

POWER BANDWIDTH (Güç bandı) özelliklerini hiçbir firma açıklamamaktadır. Bunun birkaç nedeni vardır.
Sistem yüküne göre bu değer ciddi değişiklik göstermektedir. Her ne kadar sistem yükü genel anlamda 4-8 ohm olarak gösterilse de güç bandına tam olarak erişim daha yüksek yük empedansları ile mümkün olabilmektedir.
Gerçek anlamda hiçbir üretimin güç bandı karakteristiği ideal seviyede olamamaktadır. Bu yüzden dir ki çoğu kişiler farklı tasarımlara yönelmektedirler. (Sizin gibi :D )
Yıllar önce üretilmiş ve birçok Hi-End amplide çıkış modülü olarak kullanılmış olan SANKEN firması bu konuda tam detay vermiştir.
Resim
Resimde görüldüğü üzere 10KHz ten sonra güç bandının düştüğü görülmektedir.
En iyi üretimlerden gösterilen SANKEN firmasının üretimleri olan SL1050GL gibi ürünlerde bile 3db lik min. düşme eğrisi görülmektedir. Kıyaslama için tarafımca ölçülmüş olan 15W lambalı bir amplinin özelliği ilave edilmiştir.
Ancak bu 3 db lik düşüş çok basit bir kompansatör ile kompanze edilebilmektedir. Çoğu ürünlerde bu değer çok daha yüksek olup kompanzasyon için çok özel devrelere ihtiyaç duyulmaktadır.
Yıllardır test etmiş olduğum ampliler içerisinde zahmete ve masrafa girmeden ideal sonucu STK serisinde almışımdır. Her ne kadar yıllar öncesinde STK serileri pahalı olmasına karşılık günümüzde hatırı sayılır seviyede düşmüştür.
Ben bu yüzden 50W sınıfında ve çoğu profesyonel amplilerde kullanılmış olan STK 050 yi önerebilirim. Ancak biraz daha masrafsız olsun dersen hala kullanmakta olduğum STK 465 i de önerebilirim.
Keza yeni seri ve daha güçlü STK serileri de tercih edilebilir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen selcuk » 02 Nis 2014, 12:26

zunda yazdı:maliyet hesabı ve kalite olarak ki 7 watt a kadar class a çalıştıgı makalede yer almakta ras 100 ,hamit abinin wcf se 35 watt amfisi yüksek maliyeti bir o kadarda kalitesi ile diger alternatif ras 100 ve 35 watt wcf se ikisinide kullanan biri olarak ayrı kategorilerde her ikiside yapılası devrelerdir f5 hakkındada olumlu çok yorum okudum .

bende zaten yorumlara baktıkça kafam karıştı.Hamit abinin tasarımı da cok güzel yorumlar almış.Ras 100 ile 35 watt se arsındaki farkı kısaca nelerdir ikisinide dinlemiş biri olarak?
Kullanıcı avatarı
selcuk
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen selcuk » 02 Nis 2014, 12:53

onursal yazdı:
selcuk yazdı: biraz araştırdım ama pek anlayamadım.Sonuç olarak siz hangisini önerirsiniz kağıt üzerinde.

POWER BANDWIDTH (Güç bandı) özelliklerini hiçbir firma açıklamamaktadır. Bunun birkaç nedeni vardır.
Sistem yüküne göre bu değer ciddi değişiklik göstermektedir. Her ne kadar sistem yükü genel anlamda 4-8 ohm olarak gösterilse de güç bandına tam olarak erişim daha yüksek yük empedansları ile mümkün olabilmektedir.
Gerçek anlamda hiçbir üretimin güç bandı karakteristiği ideal seviyede olamamaktadır. Bu yüzden dir ki çoğu kişiler farklı tasarımlara yönelmektedirler. (Sizin gibi :D )
Yıllar önce üretilmiş ve birçok Hi-End amplide çıkış modülü olarak kullanılmış olan SANKEN firması bu konuda tam detay vermiştir.
Resim
Resimde görüldüğü üzere 10KHz ten sonra güç bandının düştüğü görülmektedir.
En iyi üretimlerden gösterilen SANKEN firmasının üretimleri olan SL1050GL gibi ürünlerde bile 3db lik min. düşme eğrisi görülmektedir. Kıyaslama için tarafımca ölçülmüş olan 15W lambalı bir amplinin özelliği ilave edilmiştir.
Ancak bu 3 db lik düşüş çok basit bir kompansatör ile kompanze edilebilmektedir. Çoğu ürünlerde bu değer çok daha yüksek olup kompanzasyon için çok özel devrelere ihtiyaç duyulmaktadır.
Yıllardır test etmiş olduğum ampliler içerisinde zahmete ve masrafa girmeden ideal sonucu STK serisinde almışımdır. Her ne kadar yıllar öncesinde STK serileri pahalı olmasına karşılık günümüzde hatırı sayılır seviyede düşmüştür.
Ben bu yüzden 50W sınıfında ve çoğu profesyonel amplilerde kullanılmış olan STK 050 yi önerebilirim. Ancak biraz daha masrafsız olsun dersen hala kullanmakta olduğum STK 465 i de önerebilirim.
Keza yeni seri ve daha güçlü STK serileri de tercih edilebilir.

öncelikle teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden ötürü.Ben bu kadar detaylı olduğunu bilmiyordum bu hobinin birazda tembellik var tabi:D
Belki kızacaksınız ama,zamanında o meshur fisher plastik ön panelli sürgü potanslı cıhazların içindede stk barındırdığından pek sıcak bakmamamktayım stk ya,bilmiyorum belkide iyi bir stk dinlemediğimden dolayıda olabilr söylemim.
elimde 400 ve 800 wattlık torodial trafolar 3 er kilo civarında soğutucu alü blok ve nover audio grade kapasitorler mevcut.Pcb malzemelerimide tamamladım yani kısacası herşey tamamda devre karasızlığı :?:
Kullanıcı avatarı
selcuk
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 02 Nis 2014, 16:22

öncelikle teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden ötürü.Ben bu kadar detaylı olduğunu bilmiyordum bu hobinin birazda tembellik var tabi:D
Belki kızacaksınız ama,zamanında o meshur fisher plastik ön panelli sürgü potanslı cıhazların içindede stk barındırdığından pek sıcak bakmamamktayım stk ya,bilmiyorum belkide iyi bir stk dinlemediğimden dolayıda olabilr söylemim.
elimde 400 ve 800 wattlık torodial trafolar 3 er kilo civarında soğutucu alü blok ve nover audio grade kapasitorler mevcut.Pcb malzemelerimide tamamladım yani kısacası herşey tamamda devre karasızlığı :?:

STK serileri sadece basit cihazlarda değil çoğu Hi-End cihazlarda kullanılmıştır.
SCHNEIDER
DENON
ONKYO
SONY
PIONEER (Elit serisi)
Keza üst seviye ürünlerle alt seviye ürünleri kıyasladığımızda karşımıza çıkan en önemli fark kullanılan malzeme cinsi ve toleransları olmaktadır.
Özellikle sinyal yollarındaki elemanlar incelendiğinde kaliteli üretimlerde kullanılan, STROFLEX, ML, POLYSTRENE, POLIESTER tip kondansatörlere nazaran, Daha basit üretimlerde kullanılan alüminyum elektrolitikler kıyaslandığında genel testlerde ciddi fark olduğu tarafımdan yıllar önce test edilmiştir.
Bu yüzden neredeyse 20 yıldır sinyal yollarında, asla elektrolitik kondansatör kullanmamaktayım. Keza sadece bu kadar da değil, sinyal yolları kondansatör karakteristiğine de önem vermekteyim. Bir feedback devresinde kullanılan polyester yerine STROFLEX kullanıp aradaki farkı ölçümlemiş ve gözlemlemişimdir.
Ortaya çıkan sonuç, hoparlör karakteristiği de eklenince üst sınıf CLASS A ile CLASS AB nin farkını anlamak pek mümkün olmamaktadır.
Kısaca belirtmek gerekirse;
Tasarım sadece kullanılan çıkış katı özellikleri olmayıp, tasarımda kullanılan pasif elemanların, toleransı, özellikleri, tipleri, genel tasarımda önemli olabilmektedir.
Bu benim 20 yıl önce tasarlamış olduğum STK 465 çıkış katıdır.
Resim
Şu aralar bu tür çıkış katlarının modifiyeleri üzerine çalışmaktayım.
Çıkış transistörleri haricinde, bir STK serisi ampli pre devrelerine yapılacak basit modifiye low noise regüle sistemi ile, STK serisi bir çıkış devresinin S/N değerini en üst seviyelere çekebilmeyi planlıyorum.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen selcuk » 02 Nis 2014, 17:23

yani malzeme kalitesi ve doğru kullanım birleşince her devrede müzikal başarı oranı yüksek olduğunu söylüyorsunuz,pilava tereyağ katmak gibi birşey :) .O zaman yine parelel olarak lm 3886 entegresi ne devam mı etsem,diğer tarafa da baktığımda daha önce hiç a class bir amplifikatör dinlememiş biri olarak bu başlık altında paylaştığımız tasarımlarda çok fark algılarmıyım.Tabi bu baya göreceli soru ama?
Kullanıcı avatarı
selcuk
Yeni Üye

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Tube Mosfet Hybrid