Oto amfisi yapmak istiyorum

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Oto amfisi yapmak istiyorum

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 24 Ağu 2011, 01:31

Her ne kadar bu konu forum icerisinde revacta olmasada bana yardımcı olabilecek birileri olur diye dusunuyorum.Yapmak istedigim oyle abartılı binlerce wattların telafuz edildigi aletlerden degil daha mutevazı soyle max.2x100W gibi bisiyler kafi diye dusunuyorum.Simdi diyeceksinizki ne ugrasıyorsun 12V da 50-100W arası verebilen entegreler mevcut al yap.Haklısınız fakat ben daha kulaga hitab eden hi-fi olmasada en azından ona yakın birseyler yapmak niyetindeyim.Bana tavsiye edebileceginiz,paylasabileceginiz devreleriniz varsa cok memnun olurum ayrıca konu hakkında tecrube ve fikirleriniz varsa okumaktan zevk duyarım...Saygılar...
Bu arada besleme olayını smps ile cozmeyi dusunuyorum bu anlamda yapacagım devrenin smps ile iyi gecinmesi lazım...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Ynt: Oto amfisi yapmak istiyorum

Okunmamış iletigönderen e_cag » 24 Ağu 2011, 12:35

Asıl iş smps'de zaten. Tüm ticari cihazlar 12V'u simetrik yüksek voltajlara çeviren smps'leri içerisinde barındırıyor. Ondan sonrası bildiğiniz muhtelif topolojide classAB mosfet amplifikatör. RAS100 olur örneğin. Smps bölümü ise çokça deneme gerektirir. Tamircihasan dostumuzun smps'i geliyor aklıma, bilgisayar supply2larından sökülmüş EI33 nüveli trafoları sargılarını tekrar sarmadan doğrudan kullanarak epeyce emek harcamıştı ki kendi sitesindeki başlıkları taradığınızda harcanan zamanı, optimizasyon işlerini, osiloskop kullanımının mutlaka gerektiğini görürsünüz. Ne kadar sonuç almıştır bilemiyorum. Gözüm korktuğundan uğraşmamıştım. Topladığım trafolar eve yatar hala. Kısaca zaman ve kararlılık ister.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Hazar » 24 Ağu 2011, 13:08

LM3886'ları 12V'dan SMPS ile çalıştırmıştım. Sonuç fena değildi, duyulabilir gürültü almıyordu en önemlisi. SG3525 kontrolcülü, şeması bilimum site/forumda vardır, işte o ATX trafosundan bozma olan budur :)
Geribeslemesi benim uygulamamda sorunlu idi, onu halletmeniz lazım. Trafodan ek sarımla yapılanlar en sağlıklısı diye biliyorum ama, SMPS tecrübem var diyemem.

O zamanlar osiloskobum yoktu, uğraşılabilir tekrardan.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Icarus » 24 Ağu 2011, 18:14

bu tip regülatörlerde RF pazaritini önlemenin tek yolu filitrelemekten geçiyor. Eğer yüksek frekansı seçerseniz TDA8380 gibi (muhtemelen bu entegre antika olmuştur) bir chiple rahat edersiniz. (Ek olarak hem girişi hemde çıkışı ayrı ayrı filitrelemeniz gerekebilir) (Ne kadar düşük frekans seçerseniz trafonun verimi o kadar yükselir, o yüzden eğer ihtiyacınız yoksa 200kHz'e çıkmaya lüzüm yok, 30kHz yeterli)
Fakat düşük frekansı seçip(50Hz-100Hz) tristörlü bir devre ile silisli saçtan trafo kullanabilirsiniz. (Tabii hacim artar)
Kullanıcı avatarı
Icarus
Yeni Üye

Meslek: Fizikçi

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 24 Ağu 2011, 20:44

Merhabalar.

Ecağ, dostum Eminin söylediklerine katılıyorum. İyibir soğutma ve beslemeyle hi-fi ses elde etmek mümkün olabilir.

Öte yandan 30khz anahtarlama yapan bir smps ile elbetteki bir ses çıkacaktır. Fakat kalite beklentileriniz yüksek ise 60khz veya üstü anahtarlama yapabilen bir smps kullanılmasını tavsiye ederim.

Bu durumda; maksat otomobilde kaliteli müzik dinlemek ise, gayet güzel ve kaliteli amplifikatörler piyasada mevcut. Alıp dinlemek engüzeli.
Yok eğer maksat bu ampliyi yapmak, uğraşmak, zaman ve para harcamak, bütün bu süreçten zevkalmak ise şahane derim. Belkide diğer seçenekten daha zor
ve pahalı olacaktır, ama daha güzel olacaktır.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 25 Ağu 2011, 00:28

e_cag yazdı:Asıl iş smps'de zaten. Tüm ticari cihazlar 12V'u simetrik yüksek voltajlara çeviren smps'leri içerisinde barındırıyor. Ondan sonrası bildiğiniz muhtelif topolojide classAB mosfet amplifikatör. RAS100 olur örneğin. Smps bölümü ise çokça deneme gerektirir. Tamircihasan dostumuzun smps'i geliyor aklıma, bilgisayar supply2larından sökülmüş EI33 nüveli trafoları sargılarını tekrar sarmadan doğrudan kullanarak epeyce emek harcamıştı ki kendi sitesindeki başlıkları taradığınızda harcanan zamanı, optimizasyon işlerini, osiloskop kullanımının mutlaka gerektiğini görürsünüz. Ne kadar sonuç almıştır bilemiyorum. Gözüm korktuğundan uğraşmamıştım. Topladığım trafolar eve yatar hala. Kısaca zaman ve kararlılık ister.

Dogrusunu soylemek gerekirse bu konuyu acmadan evvel bende tamircihasan arkadasımızın yaptıgı smps dosyalarını indirip inceledim ve 600W olan versiyonunu yapmaya karar verdim bu is icin, hatta bu gun bit pazarına gidip bilimum cıkma atx lere goz attım lakin gec gittigim icin ei33 trafolu olanlarından bulamadım kısmet baska carsambaya.Netekim bu devrenin zener voltajları ile oynadıgımızda ras100 ve bilimum amfilerimizi calıstıracak seviyeye getirebiliriz.
Ersoy yazdı:Merhabalar.

Ecağ, dostum Eminin söylediklerine katılıyorum. İyibir soğutma ve beslemeyle hi-fi ses elde etmek mümkün olabilir.

Öte yandan 30khz anahtarlama yapan bir smps ile elbetteki bir ses çıkacaktır. Fakat kalite beklentileriniz yüksek ise 60khz veya üstü anahtarlama yapabilen bir smps kullanılmasını tavsiye ederim.

Bu durumda; maksat otomobilde kaliteli müzik dinlemek ise, gayet güzel ve kaliteli amplifikatörler piyasada mevcut. Alıp dinlemek engüzeli.
Yok eğer maksat bu ampliyi yapmak, uğraşmak, zaman ve para harcamak, bütün bu süreçten zevkalmak ise şahane derim. Belkide diğer seçenekten daha zor ve pahalı olacaktır, ama daha güzel olacaktır.

Ersoy hocam hazır alacak olduktan sonra burada bu konuyu acmamızın hatta bu forumda bulunmamızın ne anlamı kalır degil mi yaa.. :)
En yakın zamanda malzeme teminine baslıyorum umarım sonu husran olmaz...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 25 Ağu 2011, 00:34

Ben oto amplifikatörü yaptım. projeleriniz/50v-smps-guc-kaynagi-t1187.html SMPS trafosu olarak PC güç kaynağı trafosu kullandım. Amplifikatör katlarını içinse TDA2050 entegreleri ile kurdum. SMPSnin duyulabilir ses ürettiğini gözlemlemedim. Osiloskopla kontrol yapma sansım olmadı ama osilosyon olsa sanırım ısınma olurdu yada verimsiz çıkış voltajı yada kararsız bir besleme olurdu. Amplifikatörü deney amaçlı yaptım otomobilde denemedim evde yine bir bilgisayar güç kaynağı ile sürdüm. Amplifikatör çalışırken 14A dolayında cihazdan akım çekti. Zaten bu akım dolayında PC güç kaynağının akım koruma özelliği devreye giriyordu. Normal besleme ile beslenen bir amplifikatörden farklı ses çıktığını görmedim. Bendeki hoparlör kabinleri ve barındırdığı hoparlörler kaliteli olmadığından farkı algılayamamış olabilirim.:) SMPS de de aşırı ısınma yoktu. Yalnız SMPS çalışırken bakır yollardan muazzam akımlar geçtiğinden yolları tel ve lehimle güçlendirdim. TDA7294 ile devreyi tekrar kurma hayalim var ama troid nüveli SMPS trafosu saracağım. Projenizde başarılar.:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 25 Ağu 2011, 02:39

Bedri hocam verdiginiz baslıgı bende okudum ve ayrıca tebrik etmek isterim...Aslında sizin uyguladıgınız smps benim yukarıda bahsettigim devrenin asıl hali sanırım yani uygulama sansı bulabilirsem bende sizin smps den yapmıs olacagım e sizin tarıfınızdan yapılıp calıstırıldıgına gore umarım bende de sorun cıkmaz.Size asıl sormak istedigim entegrenin etrafındaki kondansatorler degistirilerek anahtarlama frekansının degistirilebildiginden bahsetmissiniz sayet ersoy hocamın tavsiye ettigi gibi 60khz gibi bir frekansta calıstırmak istersek kond. degreleri ne olmalı bu konuda bilginiz var ise paylasırsanız sevinirim...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 25 Ağu 2011, 11:40

tiger41 yazdı:Bedri hocam verdiginiz baslıgı bende okudum ve ayrıca tebrik etmek isterim...Aslında sizin uyguladıgınız smps benim yukarıda bahsettigim devrenin asıl hali sanırım yani uygulama sansı bulabilirsem bende sizin smps den yapmıs olacagım e sizin tarıfınızdan yapılıp calıstırıldıgına gore umarım bende de sorun cıkmaz.Size asıl sormak istedigim entegrenin etrafındaki kondansatorler degistirilerek anahtarlama frekansının degistirilebildiginden bahsetmissiniz sayet ersoy hocamın tavsiye ettigi gibi 60khz gibi bir frekansta calıstırmak istersek kond. degreleri ne olmalı bu konuda bilginiz var ise paylasırsanız sevinirim...

Teşekkürler sevgili dostum fakat bilgi düzeyim bu frekansı yukseltme konusunda yeterli değil malesef sadece proje aşamasında incelediğim kaynaklarda böyle yazıyordu. Belki elinizde osiloskop varsa ve SG3525in data sayfalarından yararlanarak frekans yükseltilebilir. Başarılar :)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen hamist » 25 Ağu 2011, 17:01

Düşük voltajda SMPS yapmak trafo, malzeme ve montaj hatası olmadığı sürece 220V şebeke için
olanlara oranla daha kolaydır.
İnternette bu anlamda JBL gibi marka olanların bile şemalarını bulabilirsiniz.
Trafoyu da primer sekonder oranları ve çalışma frekansına göre orijinal bir trafodan
yola çıkarak hazırlamak bizler için en ideal yoldur.
Zaman zaman gördüğüm audioda SMPS çekincelerinde arkadaşların haklı olmalarına
karşın, half bridge dediğimiz köprü devrelerde 30-35 KHz bile iyi bir frekanstır.
Zira bu devreler, trafo dizaynında ciddi sorunlar olmadıkça,
elektro manyetik yayılımlar açısından single çıkışlara oranla
son derece başarılıdırlar.
Eğer E tipi nüve kullanılacaksa, primer sargısını ikiye bölüp,
yarısını en alta, araya sekonderi sardıktan sonra diğer yarısını da
en üste sarmak bu tip devrelerde kaliteyi yükseltir.
Tabii çok telli sarım mecburiyetini söylemeye gerek yok.

Bu arada bir not ekleyeyim,
İstanbul'da olan arkadaşlara SMPS konusunda osiloskop ve birikim desteği verebilirim.

İkinci bir not;
PC pwr sply.prensibinden yola çıkarak denediğim -/+40V SMPS de çok fazla
problem yaşadığım için B planı olan mosfet driver kullanacağım
diğer devrenin hazırlıklarındayım.
Sizlerle mutlaka iyi bir SMPS paylaşmak için çalışıyorum.

Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir