nikonun32wlık hıfı anfisi için hoparlör önerisi verirmisiniz

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

nikonun32wlık hıfı anfisi için hoparlör önerisi verirmisiniz

Okunmamış iletigönderen muraas » 28 Oca 2008, 23:06

32w lık anfiyi yapacağım hangi kolonları kullanmalıyım iyi ferformanslı uygun fiyatlı yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
muraas
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 29 Oca 2008, 11:27

Nico'nun 32W lık amplisi dediğin, sanırım Class A olan. Bu ampli için yüksek hassasiyette bir hoparlör uygun olur. Klipsch RF52 veya 62 uygun olabilir (1200-1500YTL). Daha da iyisi full range bir hoparlör almak ama onlar epey pahalı. Yüksek ses istemezsen ve bütçen müsait değilse Wharfedale Diamond 9.1 öneririm (250-300YTL)
Daha ucuz bir hoparlör için class A yapmana gerek yok zaten.
Diğer yandan, yapmak istediğin ampli oldukça sıcak kanlıdır. Nico bu amplinin tasarımında bir hayli fazla miktarda MOSFET yakmıştır. Bias akımı çok yüksek olduğu için en ufak bir termal temassızlıkta MOSFET ler leblebi gibi dökülür.. Dikkatli olmanı tavsiye ederim.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen muraas » 29 Oca 2008, 15:08

sn dr teşekkür ederim ben 2 adet yapacagım streo olsun höparlör icin 500 ytl verebilirim istanbulda nerden satın alabilirim birde potansiyometre ses ayar için öneriniz nedir trafo kaç watlık olursa iyi olur teşekkürler yapmak istediğim amfi şeması alta
Resim internette 1000 ytl var gititi gidiyorda tasitle alırım
muraas
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 29 Oca 2008, 15:51

Dostum hoparlöre karar vermeden önce zevklerini bilmem lazım.
Ne tür müzik dinlemek istiyorsun bu aletle?
Onu bana bildirirsen eminim bütçeni aşmadan bişeyler yapabiliriz.

Bir de ukalalık olarak algılamazsan;
Daha önceden bir ampli yapmışlığın var mı? İlk proje olarak bu bir hayli sorun çıkarır sana.
Bu alet en az ! 150-200VA lık trafoya ihtiyaç duyar, oldukça müsriftir bu konuda, diğer yandan malzemeleri çok çok iyi seçip alman lazım. Muhakkak MPSA ları match etmen lazım, MOSFET ler için gerekmez ancak orijinal olmaları şarttır. Ayrıca dirençleri metal film ve kondansları da Panasonic FC, ECA, Nichicon UPM Gold veya Rubycon Blackgate tarzı bişeyler seçip girişe de, şemada belirtilmemiş olan bir adet 4u7 MKP tipi kondans atman gerekir. Hepsi match edilmiş olmak kaydıyla.
Eminim bunları biliyorsundur, ancak bu gerçekten ileri ses kalitesine sahip bir projedir. Şahsen kulaklık uygulamamda benzeri bir topoloji uyguladım ancak ısıl sorunları aşamadığımdan daha ileri gidip 30W lık hatta 10W lık bir işe girişemedim. SE dizaynların termal sıkıntıları çok fazladır.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen muraas » 29 Oca 2008, 17:17

mps 56 beys kolektör arası 5,41 diğeri 5,11 beys emiter arası 5,29 5,19 ölctüm olurmu mps 06 lar ise 5,01 5,02 arsı
Resim

Resim

Resim
bunlar olurmu
muraas
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 29 Oca 2008, 17:30

O şekilde ölçemezsin :)
Avometrende Hfe kademesi varsa onu kullan. Yoksa düzenek kurman lazım..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen muraas » 29 Oca 2008, 17:52

digital vardı yandı diger digital de yok hfe girişi yok birde analog ölcü aleti var onda hfe ölce var kabloları kayıp nasıl ölcüldüğünü unuttum hangi yerlere bağlayacaktım
Resim kondansatör seri mi paralel mi bağlanacak 4,7 mf
muraas
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 29 Oca 2008, 18:52

Esasen devre kurmak lazım bu durumda.
Şöyle ki;
kolektör misalen 12v beslemeye, emiter direnciyle de şasiye bağlayacaksın transistörü...
Sonra beyzine bi trimpot bağlayıp gerilim gereceksin.
İki tane avometren olacak. Biriyle beyz akımını diğeriyle BC akımı ölçeceksin.. Birbirne böldüğünde Hfe çıkar...
Ama zor iş.
Bir yandan da, nasıl bi soğutucu kullanacaksın onu merak ediyorum. MPSA ları match etmezsen en fazla çıkışta DC olur. Ama iyi soğutamazsan IRFP leri alırsın eline...
Aman dikkat.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen muraas » 29 Oca 2008, 20:50

bakır dşünüyorum kutuyuda parlak bakır dan yapayım diyorum karaköyde bakır plaka satan yer var onu iyice parlatırım bence bakır rengi güzel olur bakırıda şffaf speyle boyarım veya kahve rengi eskitme üstüne cila 4,7 mf demiştin nereye bağlanacak yapınca yayınlarım cam cilası var içinde elmas tozu var cam falan cizik gidermek için kulanılır onunla güzel bir sogutucuolur hemde görüntü iyi olur bakır plakaları sağ ve sol tarafa koyarım ikisini birbirine değmemesi icn izalasyonlarım araya şeffaf plexsi glass olur yani ön vearkal kalın plexsi birde uzaktan kumanda pot olursa iyi olur trafları tormaktan 2 adet 300w sardıracagım ön panele ffiberle kablo ile renkli led aydınlatması müzikle değik renkler rtim tutsun mesala
muraas
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen berat23 » 30 Oca 2008, 10:57

yalnız nereden baksa kanal başı en az 150w ısı üretir bu amfi ve bunu hep yapar.soğutucu konusu çok önemli
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir