hearing aid

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

hearing aid

Okunmamış iletigönderen karchay » 14 Mar 2014, 02:56

selam arkadaşlar.
sorunum şöyle. kulakları belli yaşdan sonra az işiten dedelerimiz babalarımız yada ninelerimiz için piyasada satılan bir kaç duyma cihazının fiyatını sordum ve gereksiz miktarda yüksek olduğunu gördüm. köylerde yaşayan yaşlılar yada durumu yerinde olmayanlar veya sigorta sorunu olanların alabileceği bişey değil.

kesinlikle ve kesinlikle kar amacı gütmeden ihtiyacı olan 2-3 kişi için kendi çapımda elektret mikrofon ve preamp kullanarak boyutu küçük duyma cihazı yapmak istedim.

12v kumanda pili kullanarak internette bulabildiğim onlarca devreyi yaptım 10larca entegre yaktım ama nedense bi türlü sesi yeterince güçlendiremedim.

bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım alabilirmiyim diye son çare olarak size yazmayı deniyorum.

amaç 12v kumanda piliyle çalışabilen boyutu olabildiğince küçük olan ve bildiğimiz mini kullaklıkla çalışacak bi preamp yapmak. yardımlarınızı 4 gözle bekliyorum.

şimdiden teşekkürler...
karchay
Yeni Üye

İl: muğla
Meslek: güvenlik sistemleri

Ynt: hearing aid

Okunmamış iletigönderen karchay » 16 Mar 2014, 18:10

konuyu yanlış yeremi açtım acaba:(

yokmu yardımcı olabilecek kimse arkadaşlar? :?:
karchay
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 16 Mar 2014, 20:21

Bu aletin yapımı o kadar basit olsaydı çok pahalı olmazdı :D
TEKNİK GEREKSİNİMLER.
1 İyi bir mikrofon preamplifikatörü. Çok basit yapılamaz. Kazanç en azından 72 db olmalıdır.
2 Kompressör ve limitör devresi. Mik preampliden sonra algılanan ses seviyesini genellikle 90-95dbA seviyesine sabitlemek için kullanılır. Modern tasarımlarda mik pre amplisi ile birlikte tasarlanırlar.
3 Kulaklık sürücüsü (Amplifikatör) Kulaklığı, algılanan ses seviyesi doğrultusunda sürmek için kullanılmaktadır. Kulaklığın özelliklerine göre, genellikle 300Hz ila 6 KHz arası band genişliği vardır. Kulaklığı anılan ses şiddetinde ve istenilen ses şiddetinde (min 80 dbA max 110dbA) ayarlayarak sürmek içindir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen karchay » 17 Mar 2014, 00:08

ilginiz için teşekkür ederim. bu devreyi bi büyüğüm daha önce yapmayı başarmıştı malesef kendisini kaybettik. allah mekanını cennet eylesin çok iyi bir insandı.. 3cm * 2cm gibi küçük bi devresi vardı ama o zamanlar işime yarayabileceğini bilmiyordum almamıştım. gayet de güzel çalışıyordu bu internetten indirdiğimiz opam lar yada transistörlerle yapılan preamplar gibi değildi ses kirliliği yok denecek kadar azdı. bu günün teknolojisiyle daha küçüğünü bile yapabiliriz diye düşünmüştüm. yokmudur bi yolu :(

peki lm386 yı (yada herhangi daha iyi bi opamp da olabilir) arka arkaya aynı besleme ile 3 kere versem yeterince elektret mikrofonun sesini yükseltebilirmiyim?
karchay
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 17 Mar 2014, 02:31

LM386 sadece bir amplifikatördür.
Kulaklığı çalıştırmak için kullanılabilir. Ama peşpeşe (CASCADE) bağlantı gerilim kazancını yükseltmeyecek aksine gürültüleri de yükseltecektir.
Bu iş için SOIP8 kılıflı opamlar tercih edilebilir. Özellikle tek gerilimle çalışan modeller vardır. Modern teknolojide 1.000.000 gerilim kazançlı opamlar bulunabilmektedir. Bir örnek verilmesi gerekirse LT1013 bunlardan birisidir.
Böyle bir opamp ile iyi bir mik preampli yapılıp LM 386 gibi basit bir çıkış katı kullanılabilir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 17 Mar 2014, 02:47

Yeni versiyonlarını yapmak DIY ortamını biraz aşar ama eski tip cepte taşınan kaba versiyonları neden olmasın.
Hangi şemaları uyguladınız bir de biz görelim.
Aşağıdaki videolarda ilginizi çekebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=D0pm3PutHPs
https://www.youtube.com/watch?v=oLq9PK_H7dw
https://www.youtube.com/watch?v=VxoK-yv0Zp4
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen karchay » 18 Mar 2014, 03:41

https://www.youtube.com/watch?v=VxoK-yv0Zp4 denediklerimin tamamı bunun gibi ve benzerleriydi çıkan sesi ben bile anca duyuyorum işitme sorunum olmamasına rağmen.

ama şu devre ilgimi çekti. https://www.youtube.com/watch?v=oLq9PK_H7dw . biraz değişik ve 2 mikrofonlu. belki bununda sesi yetmeyebilir ama kulaklığa giden uca bi opamp daha eklesem dahada yükselirmi sesi? yada herhangi bi dezavantajı olurmu?
karchay
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen karchay » 18 Mar 2014, 03:43

onursal yazdı:LM386 sadece bir amplifikatördür.
Kulaklığı çalıştırmak için kullanılabilir. Ama peşpeşe (CASCADE) bağlantı gerilim kazancını yükseltmeyecek aksine gürültüleri de yükseltecektir.
Bu iş için SOIP8 kılıflı opamlar tercih edilebilir. Özellikle tek gerilimle çalışan modeller vardır. Modern teknolojide 1.000.000 gerilim kazançlı opamlar bulunabilmektedir. Bir örnek verilmesi gerekirse LT1013 bunlardan birisidir.
Böyle bir opamp ile iyi bir mik preampli yapılıp LM 386 gibi basit bir çıkış katı kullanılabilir.

teşekkür ederim bunuda deniyecem. umarım bi sonuç alabilirim artık bu ufacık devre için çok fazla zaman kaybetmeye başladım. sonuçları yarın yazarım arkadaşlar.
karchay
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 18 Mar 2014, 03:53

Orada önermiş olduğum entegre zor bulunan ve pahalı bir entegredir.
Basit olarak öncelikle size LA3160 entegresini önereyim. Bu entegre tek gerilimle çalışır ve kanal başı 35db kazanç verebilmektedir.
Çıkış için LM386 konulabilir.
LA3160 Entegreyi temin edebilirseniz (1 TL civarıdır) Size uygun bir şema da çizerim.
Kazara eskiden çizmiş olduğum şemayı buldum. :D
Resim
İşte size LA3160 ile yapılmış bir mikrofon preamplisi. Kondenser mikrofon için girişe bir dirençle artıdan gerilim almak yeterli olacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen karchay » 19 Mar 2014, 03:22

onursal yazdı:Orada önermiş olduğum entegre zor bulunan ve pahalı bir entegredir.
Basit olarak öncelikle size LA3160 entegresini önereyim. Bu entegre tek gerilimle çalışır ve kanal başı 35db kazanç verebilmektedir.
Çıkış için LM386 konulabilir.
LA3160 Entegreyi temin edebilirseniz (1 TL civarıdır) Size uygun bir şema da çizerim.
Kazara eskiden çizmiş olduğum şemayı buldum. :D
Resim
İşte size LA3160 ile yapılmış bir mikrofon preamplisi. Kondenser mikrofon için girişe bir dirençle artıdan gerilim almak yeterli olacaktır.

cevap için teşekkür ederim bu gün sadece https://www.youtube.com/watch?v=oLq9PK_H7dw denedim lm308 vardı elimde 12v da biraz gürültülü çalıştı ses yeterince iyi değil bunun 2 katı çıksa ses yeterli olucak sanırım

gönderdiğiniz devreyide yarın LA3160 bulabilirsem deniyeceğim. ilginize teşekkür ediyorum.

bu arada pahalı dediğiniz entegreler ne kadar pahalı bilgi verirmisiniz yani 10-20 lira bişeyse ve sesi çok daha güzelse onuda deneyebilirim..
karchay
Yeni Üye

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir