hearing aid

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: hearing aid

Okunmamış iletigönderen maodon » 14 Mar 2016, 22:26

onursal yazdı:İşte size TL072 ile yapılmış bir mikrofon kuvvetlendiricisi.
Sadece TL072 değil aklınıza gelen herhangi bir DUAL opamp bile kullanılabilir.
Resim
Devrede üst üste geçen yollar birleşik değildir. Birleşik yollar nokta ile belirtilmiştir.
ımgurdaki resım gorunmuyor (şema) tl072 ıle yapmış oldugum devre çıkış amp olmadan çalıştırdım onursal bey dogru dıyor 3 4metreden seslerı alıyor sızınkınıdegıl tl072 lı çıft katlı resımdekınıde denıyım dedım ıkı katın arasına basıt ton kontrol kullansak çok ıyı olucak ama oyle devreye raslamadım çıkış amp kullanmak kotu çok akım çekıyor ve ses fazla olunca kulaga zarar verıyor ve kulak hiç duymuyor
maodon
DIY Audio Takipçisi

İl: kocaeli
Meslek: elektronik

Okunmamış iletigönderen maodon » 16 Mar 2016, 23:41

imgurdakı şemayı tekrar yukleyın çıkmıyor
maodon
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen seron » 17 Mar 2016, 23:20

merhaba,
Şu devreyi ben birkaç yıl evvel yapıp çalıştırmıştım:
http://www.talkingelectronics.com/proje ... Aid-2.html

Bir adet 2 x 16 Ohm ucuzundan walkman kulaklığı ile oldukça iyi(güçlü) ses çıkışı veriyor. Ancak sesin temizliği konusunda birşey diyemem. Zira gürültü seviyesi biraz yüksek. Sesçiler arasında şelale etkisi (waterfall effect) de denilen "sssssss" sesi mevcut.

Maliyeti 10TLyi bulmuyor. Linkini verdiğim istenin sahibi Colin Mitchell adında ihtiyar bir elektronik profesörü. Amatör elektronik heveslileri için ilginç devreler sunuyor. devre 3 ila 4,5Volt gerilim kaynağı ile gayet güçlü ses çıkışı veriyor. Piller bir günden fazla dayanıyor. yani yassı pillerle, pahalı entegrelerle uğraşmanıza şahsen lüzum görmüyorum. Uygun şekilde kutulandığı takdirde taşıma sorunu olacağını da sanmıyorum.

Bilgi: işitme sorunu olan hastalar, duyu kayıplarını tamamiyle kaybedebildikleri gibi, kısmen de kaybetmiş olabilirler. Aynı şekilde belli frekanslara karşı da sağırlaşmış olabilirler. Bu nedenle verdiğim devre hem deney amaçlı, hem de işitme yetisini tamamiyle kaybetmeyip, yaşlılıktan dolayı azalmış olan hastalar içindir.

Kolay gelsin.
seron
Yeni Üye

İl: ANTALYA
Meslek: Lüzumsuz işler müdürü

Okunmamış iletigönderen maodon » 25 Mar 2016, 22:09

frekans ayarlı lazım bunlar iş gormez
maodon
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Amatör » 25 Mar 2016, 22:44

seron yazdı:merhaba,
Şu devreyi ben birkaç yıl evvel yapıp çalıştırmıştım:
http://www.talkingelectronics.com/proje ... Aid-2.html

Bir adet 2 x 16 Ohm ucuzundan walkman kulaklığı ile oldukça iyi(güçlü) ses çıkışı veriyor. Ancak sesin temizliği konusunda birşey diyemem. Zira gürültü seviyesi biraz yüksek. Sesçiler arasında şelale etkisi (waterfall effect) de denilen "sssssss" sesi mevcut.

Maliyeti 10TLyi bulmuyor. Linkini verdiğim istenin sahibi Colin Mitchell adında ihtiyar bir elektronik profesörü. Amatör elektronik heveslileri için ilginç devreler sunuyor. devre 3 ila 4,5Volt gerilim kaynağı ile gayet güçlü ses çıkışı veriyor. Piller bir günden fazla dayanıyor. yani yassı pillerle, pahalı entegrelerle uğraşmanıza şahsen lüzum görmüyorum. Uygun şekilde kutulandığı takdirde taşıma sorunu olacağını da sanmıyorum.

Bilgi: işitme sorunu olan hastalar, duyu kayıplarını tamamiyle kaybedebildikleri gibi, kısmen de kaybetmiş olabilirler. Aynı şekilde belli frekanslara karşı da sağırlaşmış olabilirler. Bu nedenle verdiğim devre hem deney amaçlı, hem de işitme yetisini tamamiyle kaybetmeyip, yaşlılıktan dolayı azalmış olan hastalar içindir.

Kolay gelsin.

Hıss sesi geri beslemede kullanılan dirençin yüksekliğinden olabilir büyük ihtimalle.Şemadaki 1m ohm geribesleme direncin değerini düşürererek istediğiniz kazanç noktasına ayarlayabilirsiniz,tabiiki pilin gücünü yitirmesi ile de kazanç düşecektir,bunu da dikkate alınız.
Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen maodon » 29 Mar 2016, 23:09

http://sound.westhost.com/project112.htm 2,8ma amper çekiyor voltaj kazancı 106 db cmmr 76 db ve kulaklık 64 ohm alın size işitme cihazı kazançları kulaga göre ayarlı yapmakta fayda var çok kuvvetli ses verıyor lm386 kullansaydım pıl ıkı saatte bıtıcektı 9voltu 18volta yukseltıp simetrık besleme yaptım tl072 simetrik ister mükemmel ses ton kontrolu arasına ekledım ton kontrola gerek olmadıgına karar verdım .sesi bozuyor lf 442 bulursam 0.4ma onlada denicem yapılmaz diyenler iyice okusun.kulaklıgı 64 ten birazdaha büyük olsaydı iyi olucaktı elımdeki samsunun kulaklıgını seri bagladım iş gördü. onursal beyede yardımlarından dolayı çok teşekkür.
maodon
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir