Dual HS 135 2x10w Amplifikatör

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Dual HS 135 2x10w Amplifikatör

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 24 Tem 2013, 12:56

Arkadaşlar eğlencelik olarak bu amplifikatörü yapmak istediğimi söylemiştim. İlk adımı attım:) Tek kanal için bir yerleştirme planı tasarladım.
Çıkış transistörleri ile bias transistörü plaketin altında yer alıyor. Çıkış transistörlerinin soğutucuya monte edileceği yerlerde plakette delik olacak. Bias transistörü düz yüzü alttaki soğutucuya bakacak şekilde yerleştirilecek. Bu transistörle plaket arasına hafif sertlikte bir sünger koymayı planlıyorum. Bu şekilde sabit olarak soğutucuya temas edebilir.
Girişte yer alan transistörleri de ön yüzleri birbirine bakacak şekilde yerleştirdim. Bu şekilde termal olarak birbiri ile aynı sıcaklıkta olacaklar. Birde bu transistörlerin eşlemiş olarak elimde olması çok güzel oldu:)
T32 nin emiteri -T33ün bazı ile +besleme hattı arasına gerekirse yerleştirilmek üzere direnç pad i de yerleştirdim(plaketin altında).
220 ohm R42 direnci yerine 470 ohm çok turlu trimpot taktım. Bakalım bias akımını başarılı bir şekilde yapabilecekmiyim.
Yerleştirme planını optimize etmeye devam edeceğim..fikirleriniz olursa duymaktan memnun olurum.
Selamlar.
Resim

T30-T31=2SC2240
T32=BC309
T33=BC637
T34=2SC2240
T35=BD243C
T36=BD244C
dUALüstt.jpg
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Ynt: Dual HS 135 2x10w Amplifikatör

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 31 Tem 2013, 22:29

Şemayı düzenliyorum..10µF - C32 kondansatörünü iki adet 22µF kondansatörü seri bağlayarak (eksi polariteleri bir araya getirip) oluşturacağım. Bu kondansatörü 10µF mkp olarak kullanmalıyım sanırım ama ne yazık ki elimde yok. Şemada C33 47µF kondansatörünü de bu şekilde kutupsuz yapmalı mıyım? O kondansatörün oradaki görevi ne olabilir? Başka amplifikatör devrelerinde bu şekilde bir bağlantı görmemiştim.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 31 Tem 2013, 23:12

Bedri® yazdı:Şemayı düzenliyorum..10µF - C32 kondansatörünü iki adet 22µF kondansatörü seri bağlayarak (eksi polariteleri bir araya getirip) oluşturacağım. Bu kondansatörü 10µF mkp olarak kullanmalıyım sanırım ama ne yazık ki elimde yok. Şemada C33 47µF kondansatörünü de bu şekilde kutupsuz yapmalı mıyım? O kondansatörün oradaki görevi ne olabilir? Başka amplifikatör devrelerinde bu şekilde bir bağlantı görmemiştim.

C33 için MKP ve benseri kond.e gerek yok, ama kaliteli olması bu tip devrelerin hepsi için geçerli.
Bu kond.ler, bootstrap denilen bir görev üstleniyor.
Bu da çıkış devresinde kayıp olarak görülen signal kayıplarını, beslemeden gelen voltajı daha yukarılara
çıkararak, max. güç sınırlarına yaklaşıldığında oluşmaya başlayan THD bölgesini öteleme görevi yaparak,
daha düzgün bir THD specti sağlar.
C32 için MKP yoksa yapılacak şey ya bipolar olmalı, ya da söylediğiniz gibi kendimiz bipolar yapmalıyız.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 31 Tem 2013, 23:16

Çok teşekkür ederim bu bilgi çok yararlı oldu:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 31 Tem 2013, 23:20

Bedri® yazdı:Çok teşekkür ederim bu bilgi çok yararlı oldu:)

Önemli değil :)
R39 R40 dirençler min. 1W olmalı.
Şemada direnç içindeki çizgi de bunun için zaten.

Kolay gelsin
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 02 Ağu 2013, 12:51

Bu devrenin önünde PT2256 entegresiyle volum kontrolu devresi de yapmayı planlıyorum ancak devrede 4 adet 10µ elektrolitik kondansatör var. Bunların yerine kutupsuz kondansatör kullanmaya kalkarsam plaket boyutu dev gibi olacak.(Üstelik maliyet te artacak) Bu kondansatörleri kullanmadan bu devreyi kurma şansımız yok mu? Blok şemaya göre sanki kurulabilir gibi geliyor ama emin olamadım.

pt2256a.jpg

pt2256block.jpg
pt2256block.jpg (51.05 KiB) 1597 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 02 Ağu 2013, 18:35

Bedri® yazdı:Bu devrenin önünde PT2256 entegresiyle volum kontrolu devresi de yapmayı planlıyorum ancak devrede 4 adet 10µ elektrolitik kondansatör var. Bunların yerine kutupsuz kondansatör kullanmaya kalkarsam plaket boyutu dev gibi olacak.(Üstelik maliyet te artacak) Bu kondansatörleri kullanmadan bu devreyi kurma şansımız yok mu? Blok şemaya göre sanki kurulabilir gibi geliyor ama emin olamadım.

pt2256a.jpg

pt2256block.jpg

Ben kaliteli tantalium kullanmayı tercih ederdim, ama mutlaka kaliteli,
zira bu kond.lerin piyasalara gelenlerinde üretim hata oranları yüksek.
Bu nedenle ben smd olanlarını tercih ettiklerimde sorun yaşamadım.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 07 Ağu 2013, 15:20

Arkadaşlar baskı devreyi de yaptım.
Muadil tonerli siyahbeyaz lazerli yazıcıyla (HP1018) neredeyse hatasız bir baskı devre çıkardım.
Daha önceleri yarısı çıkmıyordu. Bugün üç kere deneme yaptım. İlk iki denememde de başarısız oldu. Neredeyse devrenin yarısı çıkmadı. Bu toner sorunu o kadar canımı sıkıyordu ki neredeyse bir senedir hiç devre yapamadım bu yüzden...
Düşündüm nasıl bir çözüm bulsam diye...
Önce on boş normal A4 sayfasını koyarak boş sayfa yazdırdım. Bu işlemi bir kaç kez tekrarladım. Dramın yeterli derecede ısındığını düşünüp hemen kuşe kağıda baskıyı aldım... ardından toner şişirici sıktım... malumunuz muadil toner ne kadar kaliteli oluyor! Baskıda küçük delikler ve çıkmamış noktalar vardı. Bu selülozik toner alışımlı spreyden sıkınca tonerler bu delikleri tıkayacak şekilde yayıldı. Tabi ki bu olayı yollar deforme olmadan az oranda sprey sıkarak yaptım.
Aklıma kuşe kağıda aldığım baskının yolların olmadığı yerlerine delik açmak geldi. Çünkü sıcak ütüyü plaketin üzerindeki kuşe kağıtta gezdirince tonerin olmadığı alanda şişkinlikler meydana geliyordu. Bende bu alanlardaki havanın çıkabilmesi için maket bıçağının ucunu kullanarak küçük delikler açtım.
Daha sonra küçük delikler açılmış olan kuşe kağıdın kalınlığını azaltmak için ikiye böldüm. Bunun için maket bıçağını kullandım..Başta yırtılacak gibi gelse de az önce açtığım küçük delikler sayesinde kağıdın direnci azaldığı için yırtılma olmadı.
İkiye soyulmuş kağıt gerildiği için rulo şekline döndü ben de bir süre kalın bir kitabın içine koyup üzerinde yaptığım çeşitli tepinme hareketleri ve akrobasi hareketleri neticesinde kağıt baya düzeldi.:)
Sıra geldi plaketi hazırlamaya Önce çakma cif ile güzelce yıkadım. Sonra bulaşık teli ile de yüzeydeki izler yok olacak kadar zımpara yaptım. Sonra tekrar cif kullanarak yıkadım.
Plaketi kurutup ikiye sıyırdığım baskı alınmış sayfayı üzerine koydum. Buhar olmadan ütünün son ısısında önce üzerine bir A4 sayfası koyarak ütü yaptım.
Sonra A4 sayfasını kaldırıp direk soyulmuş kağıt üzerine baskı yaparak ütüledim. Yeterli süre geçtiğine inandığım anda ütüyü bıraktım.
Çeşmeye gidip kağıdı yumuşayıncaya kadar suyun altına tuttum. Ve mutlu sona ulaştım. Sadece kağıdı bastığım anda çıkmayan yer çıkmamıştı. Orası olmasa yüzde yüzlük bir başarı elde ettim.:)
Bunları buraya yazdım ki benim gibi yazıcı sorunu yaşayan birileri olursa belki yararlanırlar...Birde belki unutursam nasıl yaptığımı belgesi olsun istedim:)
Selamlar.

hamist yazdı:
Ben kaliteli tantalium kullanmayı tercih ederdim, ama mutlaka kaliteli,
zira bu kond.lerin piyasalara gelenlerinde üretim hata oranları yüksek.
Bu nedenle ben smd olanlarını tercih ettiklerimde sorun yaşamadım.

İleride bende tercih edeceğim ama şu anda eldekilerle yetinmek zorundayım. Evlilik arefesinde beş kuruşun hesabını yapar oldum.:) Adapazarı'nda olsa sorun değil de...
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 08 Ağu 2013, 14:40

Arkadaşlar birkaç malzeme dışında devreyi tamamladım. 680P bulamadım evde bayramda da malzeme satıcıları kapalı oluyor burada. Bir adet 500pF buldum..onu taktım devreye nasıl bir yansıması olur? Bayramdan sonra 680pF alıp takacağım. Birde devreye 2x12v vereceğim mecbur.

IMG_20130808_141935-1.jpg
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 26 Kas 2013, 18:05

Bu devrenin sonucu ne oldu acaba?
Sesini merak ettim ,basit görünüyor,iyi netice alındı ise bir ara denemek isterdim.
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Dual HS 135 Bias Ayarı
    1, 2, 3Eklenti(ler) gönderen Bedri® » 10 Tem 2013, 22:30