Class - A 30 Watt Çizim

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Class - A 30 Watt Çizim

Okunmamış iletigönderen birgitay » 07 Mar 2016, 22:54

Uzun zamandır Class A amplifikatör yapmak istiyordum . Fakat nasıl bir Pcb çizeyim diye düşünürken ortaya böyle birşey çıkardım.... Jean Hiraga'nın 30 watt Amplifikatör'ü.... Bu Amplifikatör'ün çıkış Transistörlerini Mjl21193-Mjl21194 yada Mj15003-Mj15004 ile yapayım diyorum..... Kondansatör'leride 10000uf 12 adet kullanmaya karar verdim. Hem iç dirençleri düşer ( Esr değeri ) hemde daha az masraflı olur ..... Sizce nasıl olmuş ?
Eklentiler
dsdsds.jpg
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Ynt: Class - A 30 Watt Çizim

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 08 Mar 2016, 11:00

Merhaba
Bu kadar yüksek güçlü bir class a projesinde çıkış transistörlerinin aralıklarının birbirinden daha uzak olmasının termal açıdan daha iyi olacağını düşünüyorum.
Tasarımcı kendi projesinde de transistörleri yakın monte etmiş. Ben metalurji teknikeriyim. Belki o nedenle termal olayları dikkate alıyor olabilirim. Bu devrenin yerleşim planını çizecek olsam çıkış transistörlerinin karakteristiği eğer uygunsa metal kasalı transistör tercihi ile ve birbirinden uzakta monte ederek yapardım. Ha osilasyon tehlikesi açısından yerleşimde çıkış transistörleri yakın monte edilmiş olabilir desek, adam çıkış transistörlerini kablolarla soğutucuya taşımış. Yine ayrık şekilde yerleşim yapılabilirdi. Bazen tasarımcıları anlamak zor oluyor.

Bias akımının stabil kalması için bu devrede nasıl bir düzen kurulduğunu anlamadım. Biz alışılagelmiş tasarımlarımızı yaparken bias transistörlerini soğutucuya monte ediyorduk. Bias stabilitesi sağlamanın başka yolları olabilir. Ben bilmiyorum.

Giriş katında kullanılan transistörlerin ısıl açıdan birbirine monte edilmesinin de gerekliliğini daha önceki projelerimde sorgulamıştım. En basiti yerleşim planı yapılırken bunların ön yüzleri birbirine bakacak şekilde yerleştirilmesi, montaj esnasında aralarına ısı iletici gres sürülmesi ve daralan makaron ile iyice birbirine temas ettirilmesi. AB class ampifikatörlerde bile bu işlemin kaliteyi artırdığını okuduğum için A class bir devrede çok daha önemli olması muhtemel geldi bana. Ayrıca bu devrede girişteki tasarım nedeniyle transistörlerin match olayının da problem yaratması söz konusu olabilir. Çünkü NPN PNP eşleştirmesinin güçlüğünü hepimiz biliyoruz. Aynı marka transistörlerin eşleştirilmesi için ortalama yirmi tane transistör gerekirken NPN PNP eşleştirilmesi için kim bilir kaç tane transistör denemek gerekiyor. Yalnız belki çapraz şekilde NPN NPN-PNP PNP eşlemesi de oluyor olabilir bu devrede benim teknik bilgim bu konuda yetersiz kaldı.

Ben bu devreyi beğenmedim. İstediği kadar meşhur bir devre olsun benim yurarıda bahsettiğim açılardan takıldığım kriterlerimi geçemedi. Ha yapıp denemek lazım tabi. Yabancı forumlarda Jean Hiraga A class amplifikatörlerin çok uzmanlık gerektirdiğini ve bir çok kişinin başarısızlıkla sonuçlanan projeler gerçekleştirdiğini okumuştum. A Class ampifikatörlerin çoğu bu şekilde hem iyi malzeme hem de çok iyi dizayn ve tasarım gerektiriyor. Gönlümde başka bir a class projesi yatıyor. O amlifikatörü yaptıktan sonra bu devreyi sırf ısıl sorunlarının çözümü adına deneyim sahibi olmak için yapmak isterim. Belki bir gün...

Sizin devrenizin başarı sonuçlarını görmeyi isterim. Denerseniz merakla sonuçları gözleyeceğim.
Selamlar.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Ynt: Class - A 30 Watt Çizim

Okunmamış iletigönderen birgitay » 08 Mar 2016, 11:31

Bedri ustam bilgileriniz vede tecrübeleriniz her anlamda bana zenginlik kattı teşekkürler.....

Bu devreyi örnek almamın sebeplerinden birisi , ilk önce bjt kılıflı olması. Daha önce başlattığım konuda , J-fet , fet girişli malzemeler ile Amplifikatör yapmak vede her hangi bir aygıta sıradan bağlayıp müzik dinlemek bana göre değil .Çünkü Fet'lerin yapılış amaçları , Lamba giriş empedanslarına yakın değerlerde olmasada 100k civarlarında.

Bjt girişli bir devre olarak yapılmış , Jean Hiraga çalışması ısıl sorunlardan bahsetmişsin. Orjinal tasarımında gördüğünüz gibi devrenin ( pcb ) yapısı tamamen göz kararı vede ince Layout'larla çizilmiş.... Kendi Pcb çalışmamda ise , malzemelerin birbirlerinden etkilenmemesi için azda olsa mesafe aralığı başlattım. Bu kural , Point to Point Lamba amplifikatör çalışmalarında bile önemsenmiş..... Bizim devremizde ise bu Pcb tasarımı yenilik getirsede tam denemeden hiç bir sonuca varmadan konuşmak mantıksız olur. Ancak , ısıl nedenlerden oluşabilecek sorunların sebebi , Şase'ye gidecek malzemelerin tek noktada birleşmesi gerek. O yüzden biraz özen gösterdim ve haliyle büyüdü devre. Girşte orjinal transistör yerine eşlediğim 2sc2240 - 2sa970 kullandım ...... Sürücü transistörleri zor buldum vede o yüzden 11 çift aldım yaparım edasıyla...... Onlarda orjinal......

Şimdi ise Silikon yapısı olmasına rağmen her nedense Metal kasalı transistör tercih etmek daha mantıklı gibi geldi.... Vede iyi olacağını düşünüyorum....
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • 2 eski hi-fi çizim
    1, 2, 3, 4, 5Eklenti(ler) gönderen rediceman » 28 Şub 2016, 14:26
    44 Cevaplar