Amfide Potansiyometreyi değştrecem dirençfarkı sorun olur mu

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Amfide Potansiyometreyi değştrecem dirençfarkı sorun olur mu

Okunmamış iletigönderen hakan_852 » 11 Oca 2013, 21:23

amfideki pot 30kbx2 alps ama ben alps100kbx2 lik pot bulabildim sorun olurmu acaba direnc farkı?? Ayrıca bunların giriş çıkış noktaları standart mı oluyor acaba umarım yeni aldığım eskinin yerine uyar. görüşlerinizi bekliyorum ...
hakan_852
Yeni Üye

İl: bursa

Ynt: Amfide Potansiyometreyi değştrecem dirençfarkı sorun ol

Okunmamış iletigönderen birgitay » 12 Oca 2013, 15:23

Kontrol yeri nerede ise , o kazacı biraz daha açar. Çok az seviyede kontrol yaparak arttırabilirsin. Ama tam anlamıyla 3 katı büyüklüğünde o potansimetrenin , yeni aldığın.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen hakan_852 » 12 Oca 2013, 17:28

birgitay yazdı:Kontrol yeri nerede ise , o kazacı biraz daha açar. Çok az seviyede kontrol yaparak arttırabilirsin. Ama tam anlamıyla 3 katı büyüklüğünde o potansimetrenin , yeni aldığın.

cevap için teşekkürler ama cevabınız yarım kalmış malesef bişey anlayamadım demek istedklerinizden

Evet arkadaşlar yanyana 8 pini olan yeni pot karta takılı olan eski pot ve arkalı önlü 8 pini var şimdi ben yeniyi eskinin yerine nasıl takabilirim uçların karşılıklarını bilsem bir şeklde kablolar uydururum ama karşılıklarını da blmiyorum acil yardım lütfen

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

upload pics
hakan_852
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 12 Oca 2013, 22:29

hakan_852 yazdı:amfideki pot 30kbx2 alps ama ben alps100kbx2 lik pot bulabildim sorun olurmu acaba direnc farkı?? Ayrıca bunların giriş çıkış noktaları standart mı oluyor acaba umarım yeni aldığım eskinin yerine uyar. görüşlerinizi bekliyorum ...

30K yerine yerine 100K yerine uyarsa olur,
ama daha önce duyduğunuzu sandığım üst frekansları unutmaya hazır olmalısınız.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen hakan_852 » 12 Oca 2013, 23:52

hamist yazdı:
hakan_852 yazdı:amfideki pot 30kbx2 alps ama ben alps100kbx2 lik pot bulabildim sorun olurmu acaba direnc farkı?? Ayrıca bunların giriş çıkış noktaları standart mı oluyor acaba umarım yeni aldığım eskinin yerine uyar. görüşlerinizi bekliyorum ...

30K yerine yerine 100K yerine uyarsa olur,
ama daha önce duyduğunuzu sandığım üst frekansları unutmaya hazır olmalısınız.

cevabınız için teşekkür ederim.
frekans kaybının sebebi nedir acaba nette bazı yerlerde direncin yuksek olmasının daha iyi olableceğine dair yazılar okudum.0-30k arası ayar yaparken yeni pot ile 0-100 ara ayar yapabilecekmşim yani potun hassas ayarı daha da artacakmış gibi bilgilere rastladım bu doğru değilmi acaba??pinler uydurmak sorun olmaz bir şeklde karşılıkları bulunduğunda lehim yerleri aynı değil ama olmazsa kabloyla hallederim ne dersiniz ?? ayrıca eskisini sökmeden yenisiini deneme yanılma yoluyla taksam kskaç bağlantı kablolarıyla olmazmı??illa eskisini sökmem mi gerekiyor acaba?? yanlış bağlantıda kalıcı bir hasar olabilirmii??
hakan_852
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 13 Oca 2013, 12:51

O zaman söylenenlere inanıp deneyebilirsiniz.
Sonuçları da burada paylaşırsanız benzer şekilde pot. değiştirecek
arkadaşlara faydası olacaktır.

Her devrede olduğu gibi, ampl. devrelerinde de bir giriş kapasitesi vardır,
buna bazen, üreticinin bazı bölgelerde kompanzasyon amaçlı müdaheleleri de
göz önüne alındığında,
Kullanılacak seri dirençler, ki pot.ler alt konumlarda bir seri dirençtir,
devrenin giriş kapasitesi ile bir LPF (alçak geçiren filtre) oluşturur.
Bu da bazen frekans cevabında çok az etken gibi görülürse de,
devrenin hızı açısından ciddi kayıplar getirir.

Ama benim yazdıklarım da sonuçta net ortamında söylenenlerden olarak kayda geçecektir,
bunlara da inanmayın.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen caglarm » 13 Oca 2013, 18:32

caglarm yazdı:Herkese çok teşekkür ederim,

ses berrak,en ufak bir distorsiyon yok.sanırım pga nın kazancı her frekansta eşit değil.çünki bir süredir yapmak istediğim düşük volümde üst frekans baskınlığı artık yok :) bir nevi loudnes olmuş gibi..düşük volümde tok,dolgun basları olan bir ses var artık..demek potun zararları ortadan kalktı :)

Hamit beyin yazdığının yaşanmış örneğidir.hem de doğru değerde pot kullanıldığında bile potlar görüldüğü kadar masum elemanlar değildir.bu kadar zahmete girip pga yapmaktaki amaç da bu olumsuzlukları ortadan kaldırmaktır.
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Okunmamış iletigönderen Amatör » 13 Oca 2013, 18:40

Amplinin giriş empedansını yükseltmek bece de iyi bir fikir değil,ancak yinede bulduğunuz pot yerine uyarsa ve denemek isterseniz bağlantı şu şekilde olmalı
alps4rg0.jpg
alps4rg0.jpg (30.73 KiB) 1064 defa görüntülendi

Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen hakan_852 » 14 Oca 2013, 04:43

Kimisi ses değişir diyor kimileri de hiçbirşeycik olmaz diyor galiba en iyisi denemek olmazsa eskisini takar devam ederim cevaplar için sağolun arkadaşlar bu iş olursa yardımlarınız sayesinde olacak...
hakan_852
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen bykoz » 14 Oca 2013, 11:33

30 K pot yerine 100 k pot takarsanız, sesi açarken ilk başlarda tepki az, sonlara doğru çok olacaktır, yani potu çevirdiğinizde hemen tepki vermiyormuş gibi görünecek, max volume seviyelerine geldiğinizde ise birden çok ses vermeye başlayacak.
Mevcut pot normal kontrol sunuyorsa yukarıdaki yazdıklarım geçerlidir.
Potu min pozisyonundan uzaklaştırdığınızda hemen çok ses çıkmaya başlıyorsa yerine 100k taktığınızda normale dönebilir. Olması gerekenden farklı değerde pot takılırsa ya erken, yada geç ses açma durumu olur.
Sese etkisi meselesine gelirsek, 1k değer değişiminde bile ses değişecektir, ama, iyi yada kötü yönde olabilir, bunu koyduğunuz resme bakarak anlamak mümkün değil, giriş çıkış empedanlarını bilsek bile, teorik olarak olabilecek değişiklilikler sizi mutlu edebilirde etmeyebilirde. Bunu anlamanın yolu denemektir.

Sn. Amatör ün eklediği resim sizin kullanacağınız potun bağlantı şemasıdır. Sizin potun bacakları ise şöyle, en alttan 2. resime baktığımızda, sol üstden sağa, gnd, out, in, loud alt sırada aynı şekilde, birini A (left) diğerninide B (right) kabul edin eskiyi çıkartın öyle bağlantılarını yapın, diğer potu sökmeden olmaz.

Aslında bunları yazdıktan sonra aklıma takıldı, potu neden değiştiriyorsunuz? Arızalımı yoksa, upgrade ...... ?
bykoz
DIY Audio Fanatiği

İl: BURSA
Meslek: AUDIO & VIDEO SERVİCE

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Technics amfide potansiyometre sorunu
    gönderen Asil92 » 30 Haz 2008, 22:55