Amfide Potansiyometreyi değştrecem dirençfarkı sorun olur mu

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Amfide Potansiyometreyi değştrecem dirençfarkı sorun ol

Okunmamış iletigönderen olc technics » 14 Oca 2013, 12:58

hakan_852 yazdı:amfideki pot 30kbx2 alps ama ben alps100kbx2 lik pot bulabildim sorun olurmu acaba direnc farkı?? Ayrıca bunların giriş çıkış noktaları standart mı oluyor acaba umarım yeni aldığım eskinin yerine uyar. görüşlerinizi bekliyorum ...

@Hakan_852;

Daha önce mecburiyetten böyle bir şey denemiştim. 10K ohmluk yere, 50K ohm luk pot. artı çıkışıyla şaşe arasına 10K ohm luk direnç bağlamıştım. Doğal olarak sesi çok geniş bir aralıkta ayarlama imkanı doğmuştu :) (istemediğim halde). Sanırım sizde böyle bir şey yapabilirsiniz.

pot.jpg
pot. uyarlama

Kullanmakta olduğunuz mevcut pot. ta Loudness özelliği kullanılıyor mu? (Kullandığınız 30K ohm luk pot. un soldan sağa 4. pini loudness özelliği içindir.) Eğer kullanılıyorsa, 30K ohm pot. yerine 100K luk pot. kullanılması sorun yaratabilir.

Kolay gelsin...
En son olc technics tarafından, 15 Oca 2013, 15:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen hakan_852 » 14 Oca 2013, 19:44

bykoz yazdı:30 K pot yerine 100 k pot takarsanız, sesi açarken ilk başlarda tepki az, sonlara doğru çok olacaktır, yani potu çevirdiğinizde hemen tepki vermiyormuş gibi görünecek, max volume seviyelerine geldiğinizde ise birden çok ses vermeye başlayacak.
Mevcut pot normal kontrol sunuyorsa yukarıdaki yazdıklarım geçerlidir.
Potu min pozisyonundan uzaklaştırdığınızda hemen çok ses çıkmaya başlıyorsa yerine 100k taktığınızda normale dönebilir. Olması gerekenden farklı değerde pot takılırsa ya erken, yada geç ses açma durumu olur.
Sese etkisi meselesine gelirsek, 1k değer değişiminde bile ses değişecektir, ama, iyi yada kötü yönde olabilir, bunu koyduğunuz resme bakarak anlamak mümkün değil, giriş çıkış empedanlarını bilsek bile, teorik olarak olabilecek değişiklilikler sizi mutlu edebilirde etmeyebilirde. Bunu anlamanın yolu denemektir.

Sn. Amatör ün eklediği resim sizin kullanacağınız potun bağlantı şemasıdır. Sizin potun bacakları ise şöyle, en alttan 2. resime baktığımızda, sol üstden sağa, gnd, out, in, loud alt sırada aynı şekilde, birini A (left) diğerninide B (right) kabul edin eskiyi çıkartın öyle bağlantılarını yapın, diğer potu sökmeden olmaz.

Aslında bunları yazdıktan sonra aklıma takıldı, potu neden değiştiriyorsunuz? Arızalımı yoksa, upgrade ...... ?

Saygı değer hifici dostlarım cevaplarınız için sizlere minnettarım allah sizlerden razı olsun dara düşürmesin.Amfi denon pma1500r sorun ise kısık seste potun sağ kanala ses vermemesi ses dengesizliği,cızırtı,sesi tamamamen kapattığımda ses kaçırması gibi sorunlar.buyüzden ben de değiştirmek istiyorum apartmanda yaşadğım için ve geceler ayakta olduğum için ses genelde kısık oluyor ve sağ tafaında ses gelmemesi beni sinir ediyor yapmayayaım uğraşılmaz dedim kendi kendime ama böylesi güzel bir amfiye yakıştıramıyor insan bu saydıklarımı ve de değiştrmeye kararv verdim.Verdiğiniz bilgiler ışıgında bugün ilk denemeyi yapar sizlere de sonucu bildiririm.teşekkkürer

Saygılar...
hakan_852
Yeni Üye

İl: bursa

Okunmamış iletigönderen hakan_852 » 15 Oca 2013, 05:02

Arkadaşlar yeni potansiyometreyi bağladım.Sesteki dengesizlik ortadan kalktı.Cızırtı yok ses normal açılıyor herşey yolunda fakat potu tamamen kapalı konuma getirdiğimde hala çok çok az da olsa müzik sesi geliyor.Bağlantıları doğru yaptığımı düşünüyorum 8 pinde yanlış bağlantı yapsam böyle düzgün ses alamazdım galiba. Burdan çıkan sonuç da yeni pot bozuk diye düşünüyorum.Başka bir açıklaması gelmiyor aklıma.Siz ne dersiniz.
SAygılar...
hakan_852
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen bykoz » 15 Oca 2013, 09:43

Günaydın, ilk sayfadaki alps potun pin bağlantı resminde, ses tamamen kısıkken J5 - J6 ve J6-J7 arasını, ölçü aletinin ohm kademesinde ölçün, her iki ölçüm sonucunun '0' ohm olması lazım, '0' ohm dan yüksek değer gösteren kanal bozuk demektir. Eğer her iki ölçüm sonucu '0' ohm ise başka bir arıza var demektir.
bykoz
DIY Audio Fanatiği

İl: BURSA
Meslek: AUDIO & VIDEO SERVİCE

Okunmamış iletigönderen hakan_852 » 15 Oca 2013, 12:07

bykoz yazdı:Günaydın, ilk sayfadaki alps potun pin bağlantı resminde, ses tamamen kısıkken J5 - J6 ve J6-J7 arasını, ölçü aletinin ohm kademesinde ölçün, her iki ölçüm sonucunun '0' ohm olması lazım, '0' ohm dan yüksek değer gösteren kanal bozuk demektir. Eğer her iki ölçüm sonucu '0' ohm ise başka bir arıza var demektir.

ölçtüm 0 değil
hakan_852
Yeni Üye

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Technics amfide potansiyometre sorunu
    gönderen Asil92 » 30 Haz 2008, 22:55