Tormak Trafo

Toplu Alım ve PCB » Forumca toplu malzeme alımı ve proje PCB'leri toplu satışı haberleri.

Ynt: Tormak Trafo

İletigönderen Hazar » 10 Tem 2010, 20:01

Ufak trafo da alabiliyoruz sanırım.

O vakit
2 tane 2x12V 20W
1 adet 2x28V 200W

ve en acaibi:
1 adet 260-0-260 (100mA), 6.3V (4A), 12V (1A) sekonderli bir trafo alabilirsek iyi olur.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

İletigönderen scarab » 10 Tem 2010, 20:06

aslında banada 200v=100ma-12v=1a trafo lazım ama toroid trafo koyucağım yere sığarmı diye düşünüyorum
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

İletigönderen hoparlör » 11 Tem 2010, 16:35

scarab yazdı:aslında banada 200v=100ma-12v=1a trafo lazım ama toroid trafo koyucağım yere sığarmı diye düşünüyorum

Sonuçta iki sarım olacak, 15W trafolar için tormak'ta verilen ürün ölçülerine bakabilirsiniz.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hoparlör » 11 Tem 2010, 16:43

Son durum aşağıdadır.
Eklentiler
trafo.JPG
trafo.JPG (54.74 KiB) 1083 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen N5K3G » 12 Tem 2010, 19:44

Benim trafolar iptal edilebilirmi sipariş verilmediyse hocam. Önce inancın projeyi bitirip sesi gördükten sonra belki farklı bir çalışmada farklı bir trafo ihtiyacı doğabilir.
Kıvanç GÜMÜŞLER
N5K3G
Yeni Üye

İl: Rize
Meslek: İşletmeci

İletigönderen hoparlör » 13 Tem 2010, 14:06

N5K3G yazdı:Benim trafolar iptal edilebilirmi sipariş verilmediyse hocam. Önce inancın projeyi bitirip sesi gördükten sonra belki farklı bir çalışmada farklı bir trafo ihtiyacı doğabilir.

Tamamdır, henüz sipariş vermedik, yarın veriyoruz.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen maystor » 13 Tem 2010, 14:38

Sıparişi vericeniz de fiyatlar nekadar belli mi?
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

İletigönderen hoparlör » 13 Tem 2010, 14:52

Sevgili arkadaşlarım,

Dün felaket bir gündü, yani bazen insan eline birşey alıp gereksiz iki ayaklıları temizlemek istiyor. Tabir biraz insanlık dışı oldu ama ruh halimi betimleyebilmek adına biraz görgü sınırlarını zorladım.

Ama bugün Tormak trafo ziyaretimi gerçekleştirdim. Doğrusu çok da iyi yapmışım, gerçekten oldukça yakın ilgi gösterdiler. Konularında oldukça bilgili ve altyapıları da oldukça düzgün. Daha önceden SMPS, El tipi trafo gibi birçek seçeneğe araştırmıştım. Yaklaşık bir yılı aşkın bir süredir araştırdığım için artık iş sadece karar verip uygulamaya kalmıştı. Neyse, sonuç itibarı ile talepte bulunan herkese ÖM (özel mesaj) ile fiyatları gönderiyorum. Ancak bazı ortak konuları burada açıklayayım.

1. İmal edilecek trafolar "özel" olarak amfi tasarımında kullanılmak üzere yapılıyor. Yani nüveleri, sarımları ve iç izolasyonu buna göre özel yapılıyor. Ayrıca parazit ve manyetik alan için trafonun içinde iki katmandan oluşan özel bir ekranlama yapılacak, böylece bildiğimiz sorunlar en aza indiriliyor. Kısacası bu trafoları felanca cihazdan sökülmüş endüstriyel trafolarla karşılaştırmayın, ses frekansı tekniklerine göre üretilecekler.

2. Trafo gücünü genelde yüksek tutmamızın temel nedeni, pratikte trafoların verimliliğinden kaynaklanan kayıplar ve ayrıca malzeme kalitesine olan güvensizliğimizden dolayı ek pay bırakmamızdır. Ancak birinci neden malzemenin doğası gereğinden olsa da ikincisi artık geçerli değil. Malzeme kalitesi birinci sınıf ve kayıplar minimum, dolayısı ile aslında Nico'nun RAS32A için kullandığı 150+85=235W trafo bir fazla kalıyor. Biz bunu iki ile çarpıp kullanıyoruz ama toroid trafolar, yani bizim alacağımız adam gibi olanlar en fazla 50-70C dereceye kadar ısınıyor, ancak verim kaybı çok az, El tiplerinin tam aksine. Nico elinde bu trafolar hazır olduğu için kullanmış, yoksa 2x2,5A akım çektiğine göre 24x2,5=60x2=120W aslında bizim talep ettiğimiz güç. Hadi bunu 150W yapıp pay bırakalım, ama 500W halen bana çok gibi geliyor. İsteyen arkadaşlar birşey demiyorum ama trafolar da “Class A” olunca fazladan büyük paylar bırakmanın da alemi kalmıyor. Bu konuyu özellikle belirttiler ama tercih sizin.

3. Size gönderdiğim fiyatlar liste fiyatı üzerinde özel yapılmış fiyatlar ve sadece bu alıma ait. Çünkü sağolsunlar Üniversite indirimi ve araştırma amaçlı kullanılacağı için neredeyse karsız bir iş yapıyorlar. Aynı fiyata bu kalitede birşey alabiliyorsanız benim de haberim olsun lütfen.

4. Kargo ile yollanacak trafolar için PAKET başına yaklaşık 3TL paketleme masrafı gerekiyor. Kargo bilgilerini de göndermeniz gerekiyor, şube teslim daha ucuz ancak telefon numaranızı da vermelisiniz. İstanbul için dileyenlerle bir buluşma ayarlayabiliriz, örneğin Karaköy’de, ya da işte uygun bir yerde.

5. Bütün trafolar 220V şebeke girişine göre ve ayrık çift sekonder sarımlıdır. Ebat olarak da sitede belirtilen standart ölçüler geçerlidir. Standart dışında ölçüler isterseniz belirtmeniz gerekmektedir.

6. Yarın öğleyin siparişi veriyorum, dolayısı ile banka havalelerinizi yarına kadar yapmanız gerekmektedir.

7. Teslimat yaklaşık 3 gün ama siparişimize göre bir gün eksik veya fazla olabilir.

Doğrusu çok keyifli bir ziyaret oldu, artık sonuçlandıralım ve bitirelim derim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Amatör » 13 Tem 2010, 15:33

Arkadaşlar Ras32A yı stereo olarak yaklaşık 2 saat aralıksız çalıştırdım.
300W trafo ciddi olarak ısındı ancak voltajında bir düşüş gözlemedim.
500W trafo ısınma açısından daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.Fiyat olarakda oldukça uygun.
Teşekkürler Sn.hoparlör
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

İletigönderen hoparlör » 13 Tem 2010, 15:39

Güzel, ısınan trafo demek şebekenin gücünü ısıya çeviriyoruz demektir. Bugünkü tecrübemden sonra her türlü trafoya garip gözle bakar oldum :)

Dileyen 500W dileyen 300W veya 2x300W kullanabilir. Tam güçte bile 70C üstüne çıkmaz, makulü 50C civarı imiş.

Fazla Watt göz çıkarmaz, sonuçta 300 ile 500 arasındaki maliyet çok az birşey.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Toplu Alım ve PCB

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir