Odyofilite ve kadınlar.

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Odyofilite ve kadınlar.

Okunmamış iletigönderen drhardware » 05 Tem 2009, 18:41

İki kişiden gelen istek üzerine, dün akşam kilitlediğim konuyu burada tartışmaya açıyorum..

İddiamı yineliyorum;

Kadınlar HIFI konularına uzaktır. Sesin/müziğin kendisinden değil içeriğinden hoşlanırlar, yani zarfa değil mazrufa bakarlar. Bu onların doğasıdır, onun için duygusal konularda bizden üstündürler. Ancak doğanın dengesi gereği teknik konulara ve mekanik zekaya pek yakın sayılmazlar.
Bu manada odyofil şeklinde tanımlanabilecek bir kadın tanımadım ve olduğuna inanmıyorum. Sektörde çalışan, ciddi bilgi birikimi olan ya da bir şekilde hobi olarak bazı ekstrem şeyler yapan bayanların varlığını kabul etmekle birlikte "istisnalar kaideyi bozmaz" diyenlerdenim..

Aksini iddia edenler ya da fikrimi destekleyenler lütfen burada fikirlerini beyan etsinler.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Cevap: Odyofilite ve kadınlar.

Okunmamış iletigönderen mehmet-salih » 05 Tem 2009, 19:00

evet ustam dogru söylüyorsun. kadınlar müzik dinlerken müzigin kalitesiymiş vs hiç bir şeye dikkat etmiyorlar tabi duygusal konular hariç. benim için müzigin kalitesi çok çok önemlidir. müzik yani sözler güzel olabilir ama müzikal notalar vs güzel olmaz ise kimse bana o müzigi sevdiremez ve dinletemez. ama aynı sözleri başka birisi güzel sesli müzikal aletler ile söylerse ve kayıtta ses bozuklukları yok ise o müzigin hastası olurum.
tabi dedgin gibi::: istisnalar kaydeyi bozmazz.
bende hiç diy ve hi-fi audio konusunda ugraşan kadın görmedim. ama iki tane kadın gördüm 20-25 yaşlarında iki kardeş, biri cep telefonu tamiri yapıyor digeri ise telefonların programsal arzalarını gideriyordu. ama ikisinide bir görseniz kafayı sıyırmışlar telefon telefon diye :praising: :praising:
mehmet-salih
DIY Audio Fanatiği

İl: GöLHiSAR/BURDUR
Meslek: ögrenci

Okunmamış iletigönderen e_cag » 05 Tem 2009, 19:30

Bildiğim hiç bir hanımın bir ses sisteminden yok distorsiyonsuz sesmiş, yok doğal tınıymış öyle bir beklentisi yok. Nette de bir tane bile bir hanımın kurduğu elektronik sitesi görmedim, duymadım. Herhalde biz diycilerin çabasını anlamsız buluyorlar,

"-hazırı satılmıyor mu bunun? Çok mu pahalı?
-Bak bu 1000 TL, bu da 35000 TL.
-Ne fark var ki? Aynı sesi çıkarıyor işte."

Olağan diyalog budur. Herkes kendi yakınları ile bir audio mağazasına gidip test edebilir. Ancak iki sistemi peşpeşe dinledikten sonra "bu daha iyiymiş" demeleri olasıdır. Kendilerinin evde tornavida bulundurmanın sebebini anlamaları dahi olası değildir ki kendileri yapsınlar.

Kulak hassasiyeti konusunda bir şey söylemek çok mümkün değil tıp doktorlarının ortaya koyacağı veriler dışında ama sesin tadı konusunda beklentileri farklı erkeklerden. Konser, canlı dinleti performansını canlı dinleti ile yargılarlar belki, belki de yargılamazlar, sadece beğendik-beğenmedik derler. Canlı performans performansını evde duymayı beklemezler, bu performansta bir cihazı dinleseler yine canlı gibi hissi almaya çalışmazlar.

Bence hanımların bakış açıları, yaklaşım tarzları ne odyofilliğe ne de kendinyapçılığa yakın düşmüyor. Evde RAS10'la saç baş yolan, alışverişe gitmek yerine haftasonunu pcb tasarlamaya ayırmaya çalışacak bir hanım gösterin, ben de elini öpeyim, tüm malzeme stoğumu, araç-gerecimi bağışlayayım, bir daha da foruma login olmayayım. :D :D :D
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Hazar » 05 Tem 2009, 20:01

Bulursam ben alacağım, tek diyeceğim bu.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Tem 2009, 20:36

Kadınlar canlı sahne performansı felan bunların taklitleriyle uğraşmazlar. Çünkü aslı varken ne diye çakması ile ne uğraşsın, erkek milleti para kazansın sonra da onların sevdikleri grup/solist artık neyse onun konserine götürsün.

Dolayısıyla bunlar erkek oyuncakları. Açıkcası iyi araba kullanan, evdeki tamiratlara erkek gibi saldıran kadınlar tanıdım. Ama onlar da açıkcası çakma erkek tiplemesinden öte değiller. Bir erkeğin arabasını yıkarken aldığı keyfi onlar ancak arabayla şık bir restorana yemeğe götürüldüklerinde alırlar.

Bir sürü mühendis kadın tanıdım (bayan demiyorum :)), kendi kuzenlerimden de ODTÜ elektronikten fiziğe kadar bir sürü mühendis kadın var, açıkcası hiçbiri aynen Dr'un dediği gibi bizim anladığımız şekilde bir merak beslemşyorlar. Çok iyi lehim yapanları da var, Avrupa'da/Türkiye'de üretim bandında çalışanlar da var. Hatta ilk hoparlörlerimi nedense bayan mühendislerin elinden almıştım. Ama onların gösterdikleri gayret ninelerimizin itinayla işledikler gergef, ördükleri kazak vs. için sarfettikleriyle aynı diyebilirim Ha lehim yapmış ha nakış işlemiş, kafa aynı aynı kafa sonuçta.

Müzik kulağı konusunda kötü olduklarını söyleyemem ama kayıt stüdyosu ya da canlı performans dışında elektronik oyuncaklara çok da ilgi gösterdiklerini söyleyemem. En sevilen sistem onlar için çalıştır, durdur, ileri sar, geri sar, kanal değiştir gibi basit 4-5 komuttan oluşandır. iPod alırlarsa pembe olur ama telefon aç/kapa dışında hiçbir fonksiyonunu kullanmazlar ve de kullanım zorluğundan şikayet ederler.

Tüm bu elektronikler erkekleri meşgul etmek ve başka kadınlara sardıracakları yerde oyuncakları ile oynayan büyük model çocuklar olarak kontrol altında tutuldukları bir ortam oluşturduğu için kadınlar tarafından ses çıkarılmaz. Tabiki evde salonda felan yer işgal etmemek kaydıyla ve ev sineması keyfi yaşattıkları sürece, mümkünse kömürlükte park edilmeleri kaydıyla...

Son söz olarak kadınlar ve odyofilite demek tam bir oxymoron oluşturuyor, yani kel alaka :mrgreen:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 05 Tem 2009, 21:47

İstisna kaideyi balgibide bozar

Ahu yu şahsen tanırım. Kulağı benden iyidir. Bir sürü ses mühendisini cebinden çıkaracak kayıtlar yapmıştır.

Ayrıca Türkiyede eğer fil işi bir müzik cd si almak için araştıma yaparsanız, muhtemelen onun bulup ithal ettiği ürünü alırsınız.Kendisi Extreme-audio nun müziklerinden sorumludur. Bu onun işidir. Bu işi doğru yapabilmesi için aslanlar gibi hi-end ci olması gerekir ki zaten işini keyifle yapıyor.

Bu istisna kaideyi bozar.

Evet genel olarak kadınlar bazı konulara erkeklerden daha az ilgi duyuyor. Hiç devre tasarlayan, ampli yapan kadına rastlamadım, duymadımda ama 12bin dolara birçift hoparlör alan kadın biliyorum.
En son Ersoy tarafından, 05 Tem 2009, 22:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 05 Tem 2009, 21:55

İstisna neden kaideyi bozar.

Bir havuzun içine beşyüz tane beyaz top koy. Birtanede kırmızı top koy. Matematik olarak bu havuzdaki bütün toplar beyazdır diyemezsin. O birtop, havuzdaki toplar beyazdır yargısını bozar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Tem 2009, 21:58

Yahu Ersoy şunun şurasında meydanı boş bulup atıp tutuyoduk kadın milletine, sen çıktın havuzu kırmızı yaptın :lol:

Şimdi Ahu hanıma evlenme teklif etmek için sıraya girmek gerekecek :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 05 Tem 2009, 22:06

Muhuhahaaa.

Vallafi ben karışmam. Ona göre.

Yahu bizim projeden nehaber?
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 05 Tem 2009, 23:03

Alın benden de okadar, bügün şu çoooktandır bekleyen subuma uyduruk bir kutu yapayım dedim, bizimkisi hemen başladı bağırmaya terası mahvettin, hertaraf talaş oldu diye. Hoparlör yapıyorum deyince zaten 2 tane var ne yapacan bunu birde kocaman şey görmek istemiyorum bunu evde falan :D .
SOnuçta kadınlar için müzik sadece şarkı sözünden ibaret, eğer sözler güzel ise müzik sadece tıkırtı.
Aaaah keşke öyle olmasaydı ama malesef....
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Sonraki

Serbest Kürsü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir