Burada ne demek istemiş?

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Ynt: Burada ne demek istemiş?

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 24 Ekm 2011, 15:04

Bu müzik feci bişey... :shock:
Çok çok düşük frekanslar var. Hoparlörler dans ediyo löp löp ama ortada ses yok :D

Aldığım philips set hoparlörlerindeki ,woox diye geçen, pasif hoparlörler bu müzikteki aşırı düşük frekanslarda titreşmiyo. Çeşitli frekanslarda denedim, 17Hz civarında ancak pasifler titremeye başlıyo. 35Hz civarında sanırım hoparlörlerim rezonansa geliyo. Bir de 66Hz de.

DC dedektörünün bu parçada korumaya geçme sebebi, çok düşük frekansların dc olarak algılanması olabilir mi? Yani akımın yön değiştirme süresinin uzaması, yani sinyalin aynı işarette uzun süre kalabilmesi (tabi bu uzun süre 1saniye bile değil ama :D ), dc olarak algılanmasına mı sebep oluyor? Ya da saçmalıyo muyum :?: Ve böyle düşük frekanslarda dc dedektörümüz korumaya geçerek iyi mi yapıyor? Yani gerçekten bu sinyal hoparlörlere zararlı mı?
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

İl: muğla
Meslek: mak müh

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 24 Ekm 2011, 15:14

Bir soru daha:

Hoparlör geciktirici devreleri açılış sırasındaki gürültülerin hoparlöre gitmesini engelliyo fakat kapanma sırasındakileri nasıl engelliycez? Yada, bu koruma devreleri kapanma sırasındaki gürültünün hoparlöre gitmesini engelleyebiliyo mu?
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 24 Ekm 2011, 16:14

cagdasbay yazdı:Bir soru daha:

Hoparlör geciktirici devreleri açılış sırasındaki gürültülerin hoparlöre gitmesini engelliyo fakat kapanma sırasındakileri nasıl engelliycez? Yada, bu koruma devreleri kapanma sırasındaki gürültünün hoparlöre gitmesini engelleyebiliyo mu?

Güzel bir soru, bir çok devre kapanış sırasındaki darbeyi engelemez,
ancak besleme devresinde daha erken deşaj olan ayrı bir devre ile
pwr of kontrolu sağlanabilir.

Bu devre pwr on ve pwr of koruması yapar.
BC238 devrede kullanılan kondansatörlerden önce daha küçük bir kondasator (2.2u)
ile kontrol edilerek, daha erken kapanma sağlar.
2x12V sadece bu devre içindir.
Eklentiler
Hoparlor koruma.jpg
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen hamist » 24 Ekm 2011, 16:18

cagdasbay yazdı:Bu müzik feci bişey... :shock:
Çok çok düşük frekanslar var. Hoparlörler dans ediyo löp löp ama ortada ses yok :D

Aldığım philips set hoparlörlerindeki ,woox diye geçen, pasif hoparlörler bu müzikteki aşırı düşük frekanslarda titreşmiyo. Çeşitli frekanslarda denedim, 17Hz civarında ancak pasifler titremeye başlıyo. 35Hz civarında sanırım hoparlörlerim rezonansa geliyo. Bir de 66Hz de.

DC dedektörünün bu parçada korumaya geçme sebebi, çok düşük frekansların dc olarak algılanması olabilir mi? Yani akımın yön değiştirme süresinin uzaması, yani sinyalin aynı işarette uzun süre kalabilmesi (tabi bu uzun süre 1saniye bile değil ama :D ), dc olarak algılanmasına mı sebep oluyor? Ya da saçmalıyo muyum :?: Ve böyle düşük frekanslarda dc dedektörümüz korumaya geçerek iyi mi yapıyor? Yani gerçekten bu sinyal hoparlörlere zararlı mı?

Problemi tam anlamadım ama, çıkıştaki limitorler çıkış sinyalinin
bozulmaya başladığı noktada değil, daha yüksek akımlarda,
örneğin kısa devre gibi, koruma amaçlıdır.

Aşırı derecede kesime girmiyorsa, bu devreler pasiftir.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 24 Ekm 2011, 16:34

Koruma ve ampli kartlarının beslemesini ayırmak mantıklı, koruma kartı ampliden daha önce kapanıp hoparlörleri ayıracaktır, ama smps le, daha doğrusu pc power supply la beslediğim ampli için nasıl bişey düşünülebilir? Büyük kapasiteler kullanılmadığından zaten çok hızlı kapanıyor ve de kapanırken hoparlörleri zıplatıyor yine. Smps beslemeliler için nasıl bişey düşünülebilir?
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 24 Ekm 2011, 16:50

cagdasbay yazdı:Koruma ve ampli kartlarının beslemesini ayırmak mantıklı, koruma kartı ampliden daha önce kapanıp hoparlörleri ayıracaktır, ama smps le, daha doğrusu pc power supply la beslediğim ampli için nasıl bişey düşünülebilir? Büyük kapasiteler kullanılmadığından zaten çok hızlı kapanıyor ve de kapanırken hoparlörleri zıplatıyor yine. Smps beslemeliler için nasıl bişey düşünülebilir?

SMPS öncesi AC üzerinden çalışan bir optocouplor kullanılabilir.
Ya da seri bağlı ön direnç, diod ve minik bir röle.
Böyle bir devre tasarlayabilir misiniz?
hamist
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen caglarm » 24 Ekm 2011, 18:47

cagdasbay yazdı:Bir soru daha:

ESP nin hop koruma devresi açılış geciktirmesi,dc koruma ve kapanışda ac loss özelliğine sahip.yani amp ı kapaığınızda rezerv kondansatörleri boşalmadan trafodan ac kesildiği anda röle bırakıyor ve kapanış sesi duymuyorsunuz.tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 24 Ekm 2011, 23:13

hamist yazdı:SMPS öncesi AC üzerinden çalışan bir optocouplor kullanılabilir.

Anladım, ilginize teşekkürler
Seri bağlı dirençle dediğiniz gibi halledebilirim. Aslında soruyu sadece merak ettiğim için sormuştum. Şuan smps le kullanıyorum fakat hoparlör koruma işini manual olarak hallediyorum şimdilik :) Açmadan ve kapamadan önce elle ayırıyorum ampli den. Kullandığım devreler de oldukça sıradan ve kötü tasarlanmış kartlarla, sıradan komponentlerle yapılı. Daha güzel ses devreleriyle, sac trafolu büyük kapasitelerle yapılmış besleme kullanıp, koruma devresinin beslemesini de ayırdığımda kapanış korumasına gerek kalmayacaktır dediğimiz gibi.

Kartını halledip de denemediğim koruma devresi:
24102011196.jpg

Vakit bulamıyorum, daha doğrusu, bulaşmak istemiyorum, sınavlar başladı, havyayı elime aldığım zaman bırakmak kolay olmuyo, hastalık...
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 24 Ekm 2011, 23:27

Aklıma gelmişken soriyim,
tda1554 kullandığım 2 kanal amp. çıkışında bir kanalda 0.002 Vdc var iken diğerinde 0.050 volt. Bu farkın sebebi nedir desem?..
Ki, şu şekilde ölçtüğümde çıkan değerler:
Adsız.jpg
Adsız.jpg (23.2 KiB) 986 defa görüntülendi

Çapraz ölçtüğümde eşit çıkıyo :D

Entegreden mi kaynaklanıyo dersiniz?
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen caglarm » 24 Ekm 2011, 23:50

cagdasbay yazdı:
hamist yazdı:SMPS öncesi AC üzerinden çalışan bir optocouplor kullanılabilir.

Anladım, ilginize teşekkürler
Seri bağlı dirençle dediğiniz gibi halledebilirim. Aslında soruyu sadece merak ettiğim için sormuştum. Şuan smps le kullanıyorum fakat hoparlör koruma işini manual olarak hallediyorum şimdilik :) Açmadan ve kapamadan önce elle ayırıyorum ampli den. Kullandığım devreler de oldukça sıradan ve kötü tasarlanmış kartlarla, sıradan komponentlerle yapılı. Daha güzel ses devreleriyle, sac trafolu büyük kapasitelerle yapılmış besleme kullanıp, koruma devresinin beslemesini de ayırdığımda kapanış korumasına gerek kalmayacaktır dediğimiz gibi.

Kartını halledip de denemediğim koruma devresi:
24102011196.jpg

Vakit bulamıyorum, daha doğrusu, bulaşmak istemiyorum, sınavlar başladı, havyayı elime aldığım zaman bırakmak kolay olmuyo, hastalık...

bu devreyi yapmışdım.800-900mv dc de devreye giriyor,çok iyi..fakat yüksek volümlerde de devreye girince vazgeçtim.bir de harici 2x8 volt istemesi iyice soğuttu kendinden..yer sorunundan ampli kitimi bile değiştirmiş iken...aşağıda mavi daire içindeki turuncu röleleri olan

Resim
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Önceki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti