Düşük Harmonik Distorsiyonlu, Yüksek Dinamikli Ön Yükselteç

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Ynt: Düşük Harmonik Distorsiyonlu, Yüksek Dinamikli Ön Yükselteç

İletigönderen mfethi » 07 Ekm 2009, 19:49

Merhaba;

Sevgili hoparlör;

İltifatlarınız için teşekkür ederim.
Kimisini çalıştırdığım, kimisini de çalıştıramadığım onlarca devreyi bir koliye doldurarak kömürlüğe postalayalı on seneyi geçmişti. Bir arkadaşım benden amplifikatör yapmamı isteyince internette yeni birşeyler vardır diyerek sizin sitenize üye oldum. LM 4780 ve preamplisini yaptım ama ikisini de çalıştıramadım. Bir çift entegreyi sample olarak istemiştim. İş inada binmişti. Diğer sitelerden TDA'lı, 4-5 kadar devreyi yaptım, hepsini de çalıştırdım. Ama şöyle kaliteli bir preamplinin eksikliğini hep hissettim. Bu devre bana çok kaliteli göründü. Bununla epey uğraştım. Kartı ters mi doğru mu bastırdığım konusunda oldukça şüpheliydim. Çünkü daha önce başıma gelmişti. Montajdan sonra, devreye güç vermeden önce şema ile devremi karşılaştırdığımda yukarıdaki yanlışlığı farkederek yapacak arkadaşlara ışık tutması adına paylaştım. Doğrusu kartı serigrafi ile bastırdım. Hatta bir kartı da ters bastırdım, ne olur ne olmaz diye. Ama sizin kartınız çok daha güzel görünüyor. Şöyle boyalı moyalı hani... Eğer bahsettiğiniz diğer preampliyi de paylaşırsanız minnettar kalırız.

Bir de bugün tekrar dinlediğimde sağ kanalın sesi sol kanala göre biraz düşük geldi. Sebebini bilmiyorum. Balans ayarıyla düzeliyor ama kaliteli bir preamplide niye böyle birşey olsun ki? Yoksa elemanları match (inşallah doğru yazdım) etmek mi gerekiyor, bilemedim. Şunu da belirtmekte fayda var: Devre lehimlemede çok yeni olanların girişeceği bir iş değil gibi. Bunu söylerken kendimin henüz bir amatör bile olamadığımı da vurgulamak isterim.

İş inada bindi demiştim. Şöyle adam gibi bir tane LM 4780'li, bir de LM 3886'lı bir devre yapmadan havyayı bırakmayacağım. Bu konuda paylaşıma açık olduğumu belirterek;

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Alttaki devre için uğraşacağım. Varsa yorum ve görüşlerinizi bildirirseniz memnun olurum. Ayrıca yapımını tamamlayıp burada paylaşırım...
Sevgiyle kalın...
Eklentiler
My_ref_A_SCH-1-MONO.jpg
My_ref_A_SCH-1-MONO.jpg (73.94 KiB) 1411 defa görüntülendi
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İl: Ankara
Meslek: Serbest

İletigönderen hoparlör » 09 Ekm 2009, 17:14

Doğrusu böyle bir devreyi yapıp da çalıştırdıktan sonra LM4780 nasıl çalışmadı anlayamadım :)

Ön kuvvetlendirici konusunu aslında hep gözardı edilen bir konudur. Nasıl olsa sinyal seviyesi CD çalar gibi cihazlarda artık 1-2V düzeylerinde, eh zaten bilgisayar ses kartları da gayet yüksek çıkış veriyorlar, tamamdır diyoruz.

Ancak önkuvvenlendiriciler tüm ses kararkteristiğini oluşturan ve çıkış katının gerçek potansiyeli gösteren önemli devreler. Buradaki kalite, sonrasında daha düşük kalitede çıkış katlarında bile ciddi fark yaratabiliyor.

Bu yüzden ben de üç devre üzerinde yoğunlaştım. Bir tanesi sizin yaptığınız, kaliteli ve eşlenmiş malzeme gerektiriyor. Kanallar arasında fark olmaması için bu öenmli. Ciddi bir ön kuvvetlendiricidir ve Nico Ras'ın iyi devrelerinden birisidir. Üstelik geri beslemesini değiştirerek RIAA düzeltmesi ile pikap ön kuvvetlendiricisi olarak da kullanılabilir. Gerçi Nico bu konuda en iyi önkuvvetlendiricinin arkadaşı Rod Elliott'ın yayınladığı devre olduğunu söyleyip bana onu tavsiye etmişti.

Bir diğer devre ise bu devrenin ilk hali, güç transistörleri yerine düşük gürültülü Toshiba Audio transistörler kullanılarak yapılmış, paralel bağlanarak gürültünün çok azaltıldığı ilginç bir devre. Baskılı devresi gelince yapıp yayınlayacağım, çift taraflı bir baskılı devresi var ama zaman bulabilirsek tek yüzlü versiyonunu da hazırlayacağız.

Üçüncü devre ise Nico'nun zamanında HP için geliştirdiği hem ön kuvvetlendirici hem de kulaklık amfisi olarak kullandığı bir devre. Ancak yayınlamıyor, HP ile olan anlaşması nedeniyle. Bir gün yayınlamaya karar verirse onu da seve seve yayınlarım, gerçi karmaşık, çok elemanlı çift yüzlü bir tasarımı var.

Bunlar transistörlü devreleri iyi örnekler, ancak opamp kullanarak da iyi devreler mümkün. Class A tasarımının uygulandığı düşük empedans çıkışlı düzgün preamplar var, hatta çok iyileri de var. En basitinden sitemizde yayınlanan Class A kulaklık amfisi de preamp olarak kullanılabilir, ben de öyle yaptım. Bu konuda opamp seçimi, devre tasarımı seçimi gibi pekçok detay var. Sizin devreniz de benzer bir tasarım anlayışından çıkmış. Chipamp'lar için öncesine genel amaçlı nbir opamp ile ön kuvvetlendirici konulmuş. Daha iyi opamplar var bu konuda ama tasarımcısının notlarına bakmak lazım derim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

İletigönderen mfethi » 10 Ekm 2009, 22:15

Sayın hocam;
"Ancak opamp kullanarak da iyi devreler mümkün. Class A tasarımının uygulandığı düşük empedans çıkışlı düzgün preamplar var, hatta çok iyileri de var. En basitinden sitemizde yayınlanan Class A kulaklık amfisi de preamp olarak kullanılabilir, ben de öyle yaptım."

demeniz üzerine o projeyi tekrar inceledim. Açıkçası A sınıfından biraz çekiniyorum. Transistörleri match etmeyi bilmiyorum. Bu devrede kullanılan IRF510 HEXFET ile OPA134 Türkiye'de (Ankara) bulunur mu bulunmaz mı? Sükunet akımından bahsedilmiş, ayarlamak mı gerekecek? 8-64 ohm arası kulaklık/hoparlör için dizayn edilmiş 1W gücünde bir devreyi preampli olarak kullanmak için ne gibi değişiklikler yapılmalı... gibi benim açımdan bilmediğim çok husus var. Yine bu devrenin sonrasına bağlayacağım amplifikatörün omajı-direnci-giriş gerilimi gibi uyumsuzluklardan da korkmaktayım. Emek, zahmet, zaman, masraf... Fişi takarsınız duyduğunuz bir ciyaklamadır veya kulakları tırmalayan uğultu. Ya da sigara içen bir direnç...

Eğer bu konularda yardımcı olabilirseniz bu devreyi yapmaktan mutluluk duyarım.

Sizler meşgul insanlarsınızdır. Vaktinizi de çalmak istemem.

Şimdiye kadarki ilginize ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Dikkate alacağım.

Esen kalın.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İletigönderen hoparlör » 11 Ekm 2009, 13:34

Kulaklık amfisini sadece örnek olması açısından verdim, kulaklık da sürebilecek kadar düşük empedanslı çıkışı olan opamp kullanılmış iyi devreler mevcut. Sitede gördüğünüz o devreyi yaptım ancak daha sonra tasarımcısı yenilikler ekledi. Ben ilk haliyde bıraktım ve farklı bir amaç için kullanmaya başladım. Özellikle test için hazır kutulanmış bir sistem olarak çok işime yarıyor, pek kulaklık müptelası değilim, biraz da o yüzden.

Ancak opamp kullanılarak güç transistörlerini sürmek, özellikle eşletirme gerekebilen ön katlardaki sorunları ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla daha küçük alanda daha soruzsuz devreler yapmak mümkün. Bunun için mutlaka hexfet kullanmak da gereksiz, BD139-140 kullanan ve sinyal seviyesi güçlü preamplar da tasarlanabilir. İnternet bu tür tasarımlarla dolu, sadece amacınıza ve beğeninize uygun bir devre seçmek gerekiyor.

Özellikle chip-amp tarzı bir devre yapacaksanız o zaman ön kuvvetlendirici olarak da opamp kullanmak mantıklı geliyor. Türkiye'de opa serisinin ses devrelerinde kullanılabilen tiplerini bulmak çok zor. Bazen tek tük çıkabiliyor, birisi için getirilmiş, almamış ya da artmış gibi. Ancak NE5532 gibi kaliteli opampla da rahatlıkla kullanılabilir. Açıkcası bir seviyeden sonra ses kalitesin pek fark oluşturmuyorlar. Farkı farkedebilmeniz için öncelikle hoparlör sisteminizi en az 4-5bin TL'lik seviyelere çıkarmanız gerekebilir. Ev tipi standart hoparlörler ile bu fark anlaşılmaz açıkcası.

Kendi adıma yapmayı düşündüğüm böyle bir devreyi güvendiğim sitelerden birinde buldum.
http://sound.westhost.com/project88.htm
Aslında devre oldukça basit, iki aşamalı opamplı kuvvetlendirici TL072, NE5532 gibi bulunabilen kaliteli malzemelerle yapılabilir. Bacak bağlantıları uyumlu olduğundan daha sonra da değiştirilebilir.
Ton kontrolü demutlaka isterim deyip odyofil dünyasına ters gidenler için de bir başka devre yapılabilir. Neyseki ton kontrolü devre dıışı bırakan bir anahtar da eklenmiş.
http://sound.westhost.com/project97.htm

Adım adım ve önceden denenmiş bir devreyi yaptığınızda sorun çıkacağını sanmıyorum. Aksilikler her zaman olabilir ama bu da işin doğası gereği. Zaman buldukça tam bir sisteme doğru gidilebilecek bir tasarım oluşturulabilir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen djmalan » 12 Ekm 2009, 00:42

Ankara) bulunur mu bulunmaz mı?

Yıldırım elektroniğe bir sormak gerek,zaten farnelin türkiye bayisi...En azından yoksa bile getirtebilirler.Metal film direnç ve kondansatörleri de ben Ser ve Otek ten alırım .Bir arştırın.
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

İletigönderen mfethi » 14 Ekm 2009, 19:43

hoparlör yazdı:Kendi adıma yapmayı düşündüğüm böyle bir devreyi güvendiğim sitelerden birinde buldum.
http://sound.westhost.com/project88.htm
Aslında devre oldukça basit, iki aşamalı opamplı kuvvetlendirici TL072, NE5532 gibi bulunabilen kaliteli malzemelerle yapılabilir. Bacak bağlantıları uyumlu olduğundan daha sonra da değiştirilebilir.
Ton kontrolü demutlaka isterim deyip odyofil dünyasına ters gidenler için de bir başka devre yapılabilir. Neyseki ton kontrolü devre dıışı bırakan bir anahtar da eklenmiş.
http://sound.westhost.com/project97.htm

Hocam yukarıda linkini verdiğin devreye ben de tav oldum. Ama baskı devresini bulamadım. Sizde varsa sizden veya çizebilecek arkadaşlardan rica etsek yayınlasanız minnettar kalırız. Gerçekten hoş bir devre. Zannediyorum bu forumun başka bir yerinde de tavsiye edilmişti. Ama baskı devresi yok.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

İletigönderen mfethi » 14 Ekm 2009, 19:45

djmalan yazdı:
Ankara) bulunur mu bulunmaz mı?

Yıldırım elektroniğe bir sormak gerek,zaten farnelin türkiye bayisi...En azından yoksa bile getirtebilirler.Metal film direnç ve kondansatörleri de ben Ser ve Otek ten alırım .Bir arştırın.

Önerileriniz için teşekkür ederim. Zaten metal film dirençleri ben de buralardan alıyorum. Sağolun.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İletigönderen hoparlör » 15 Ekm 2009, 15:51

Hocam yukarıda linkini verdiğin devreye ben de tav oldum. Ama baskı devresini bulamadım. Sizde varsa sizden veya çizebilecek arkadaşlardan rica etsek yayınlasanız minnettar kalırız. Gerçekten hoş bir devre. Zannediyorum bu forumun başka bir yerinde de tavsiye edilmişti. Ama baskı devresi yok.

O zaman bana biraz zaman verin, o devrenin baskılı devresini ve ilave devrelerini de hazırlayıp birlikte yapalım. Burada telif hakları nedeniyle yayınlayamadığım ses kaynağı seçici, ön kuvvetlendirici, kulaklık çıkışı vb. özellikleri olan devreler var. Bu kadar teferruatlı olunca da zaman istiyor. Bu devreleri özellikle TDA.. LM... vb. chipamp grubu için kullanmayı düşünüyorum. Nico'nun devreleri ayrı bir kategori, ama isteyen olursa LM3886 vb. kullanacağına RAS100 yapar kullanır. Hatta bir vu-metre bile ekleyebiliriz.

Ama biraz zaman gerekiyor..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen mfethi » 16 Ekm 2009, 20:30

Sayın hoparlör;

İlginize çok teşekkür ediyorum. Mesajınızı okuyunca yine bir heyecan sardı. Öyle ki vu-metre veya audio analyser devrelerini incelemekten dün geceyi sabah etmişim. Hani benim de çorbada –belki- tuzum olur hesabı…
Birlikte yapalım” sözü ne kadar güzel geliyor kulağa… Forumların kalıcılığı ve güvenilirliği sizler gibi paylaşımcı insanların varlığına bağlı diye düşünüyorum. İyi ki varsınız. Forumun her bölümünü okudum. Forumun ve bu başlığın takipçisiyim. Bu tür paylaşımların çok zaman aldığını biliyorum. Artık siz ne zaman yayınlarsanız…
Bekleyeceğim…
Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Her şey gönlünüzce olsun.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İletigönderen hoparlör » 17 Ekm 2009, 16:54

Birlikte yapalım, çünkü işin keyfi böyle çıkıyor. :D

Çünkü hepimiz birbirimizden destek alıp birşeyler yapmak için hevesleniyoruz. Forumdaki tüm arkadaşlarımızın, hatta ayrılıp gidenlerin bile katkısı olacaktır. Aslında uzun zamandan beri parça parça üzerinde araştırma yapıp bir türlü pratiğe dökemediğimiz konular var. Amatörlük de buradan ileri geliyor işte

Biraz beyin jimnastiği yapıp yol haritası çizmek gerekir diyorum. Aslında hepimizin alacağı yol aynı ama modüler bir yaklaşımla herkesin kendi zevkine ve olanaklarına göre de uyarlayabileceği bir yapı kuralım.

Benim tek derdim mümkün olduğunca Türkiye'de bulabileceğimiz malzemelerle bu işi yapmak. Ancak gereken yerde dışarıya sipariş verebiliriz ya da dileyen arkadaşlarımız diledikleri malzemeleri kullanabilirler. Sanırım biraz sonra bu başlığı da sevgili Hazar'ın uygun bir yere taşıması gerekecek :P
Konuyu saptırıp Konya derken kendimizi Samsun'da buluyoruz birden .. Bu sadece bir taslaktır, katkılarınızla şekillendirebilir, biraz daha detaylandırabiliriz. Eğer kısmet olur da tamamlayabilirsek, sonuçta bizden sonrakilere de bir yol haritası kalır...
Eklentiler
Modular Design.gif
Modular Design.gif (6.61 KiB) 1240 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir