Düşük Harmonik Distorsiyonlu, Yüksek Dinamikli Ön Yükselteç

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

27.03.2007 tarihinde gökhan yazdı:

İletigönderen Yorum Robotu » 12 Haz 2008, 23:35

ben yeni 2X150 watt alpin anfi aldım. pc ye baglamak istiyorum. ses kartı çıkışına bu devreyi yapıp koysam işimi görürmü tabi bir de lm1036n li bir de ton kontrol düşünüyorum. nasıl bir yol izlemeliyim.
Yorum Robotu

15.03.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı:

Öncelikle aramıza hoş geldiniz.
Devrenin maliyeti Çin malı potla yaklaşık 15YTL civarındadır. Eğer ALPS vb kaliteli pot alırsanız 60YTL ye çıkabilir.
Devre bu haliyle yalnızca ev kullanımı için hat seviyesi preamp tır. Belirttiğiniz özelliklerde kullanılması olanaksızdır.
Giriş hassasiyeti yaklaşık 100mV seviyesindedir.
Yorum Robotu

14.03.2007 tarihinde Serdarv yazdı:

Bir de giriş hassasiyeti nedir? ayrıca çıkış çıkış kaç V?
Yorum Robotu

14.03.2007 tarihinde Serdarv yazdı:

Maliyeti ne kadar devrenin, girişe 6 mikrofon bağlayabilmek için tasarımda ne gibi değişiklikler yapılması gerekiyor?
Yorum Robotu

08.03.2007 tarihinde ta2ccs yazdı:

Güzel bir devre.. Elinize sağlık.. Kaliteli bir besleme devresi ile süper sonuç vereceğine inanıyorum.. Benzer bir kaç projeyi başka sitelerde de görmüştüm. Bu tür preamplara çok iyi yorumlar yapılıyor. Bu devre acaba ne kadar akım çekiyor?
Yorum Robotu

05.05.2008 tarihinde ömür yazdı:

hocam bu devre için 2*15 voltluk bi trafo isimizi görürmü acaba cünkü bende buyluann tarafoda 4*35 V AC 4*15 V AC gerilim verioda hangisini kulnanmam fayladalı olur :)
Yorum Robotu

Reklamlar

Cevap: Düşük Harmonik Distorsiyonlu, Yüksek Dinamikli Ön Yükselteç

İletigönderen ercanxxx » 27 Şub 2009, 12:20

içerik nerde???
ercanxxx
Yeni Üye

İl: gaziantep

Cevap: Düşük Harmonik Distorsiyonlu, Yüksek Dinamikli Ön Yükselteç

İletigönderen Hazar » 27 Şub 2009, 12:24

Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Ynt: Düşük Harmonik Distorsiyonlu, Yüksek Dinamikli Ön Yükselteç

İletigönderen mfethi » 03 Ekm 2009, 12:50

S.A.
Arkadaşlar yerleşim planında hata var.

Ben bu devreyi yaptım. Çalıştırdım. Çift yüzlü plaketle çalışmak zor oldu. Çoğu elemanın bacakları plaketin hem üstüne hem de altına lehimlenmesi gerekiyor. Transistör ve dirençlerin lehimlenmesi kolay ama kondansatör ile giriş-çıkış terminallerinin lehimlenmesi biraz zor oldu. Ben de minik köprüler atarak ve bazı elemanları diğer yüze lehimleyerek yaptım.

Yukarıda bir arkadaş PBCnin alt yüzünün ayna görüntüsünü alarak basın demişti. Ben onu denemedim,burada verilen şekliyle bastım. Yalnız yerleşim planında bir yanlışlık dikkatimi çekti, sizlerle paylaşmak istedim. Zannediyorum dikkatlerden kaçmış. Kimse de belirtmemiş.

Yerleşim planındaki Q5 ve Q6 transistörlerini değiştirin. Yani Q5 yerine Q6'yı, Q6 yerine de Q5'i takarsanız düzeliyor. Biri PNP, diğeri NPN transistör. Bu transistörlerin yönünü yine şemadaki gibi (soğutucu yüzler aynı kalmak kaydıyla) takın.

Bir de kazancı bana az gibi geldi. Onu da R4 ve R104 dirençlerini değiştirerek düzeltmeye çalışacağım. Linkwitz denkleştirici seçeneği jumperlerle yapılıyor. Özellikle bas sevenler için biçilmiş kaftan diyebilirim. Distorsiyon diye bir şey yok. Zaten açıklamasında bu durum belirtiliyor.

Yapan ve yayınlayanın emeklerine sağlık.
Eklentiler
DSCF3873.jpg
DSCF3873.jpg (42.89 KiB) 1197 defa görüntülendi
DSCF3871.jpg
DSCF3871.jpg (42.27 KiB) 1197 defa görüntülendi
DSCF3869.jpg
DSCF3869.jpg (37.8 KiB) 1197 defa görüntülendi
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İl: Ankara
Meslek: Serbest

Ynt: Düşük Harmonik Distorsiyonlu, Yüksek Dinamikli Ön Yükselteç

İletigönderen hoparlör » 04 Ekm 2009, 19:05

Sevgili arkadaşım,

Öncelikle tebrik ediyorum, böyle baskılı devre zorluğu olan bir projeye kalkıştığınız için de de bravo çalıştırmışsınız. Bu devreyi uzun zamandır yapmayı çok istiyorum, ancak bir türlü zamanım olmadı hatta baskılı devresini de prototip olarak yaptırdım ama ters basıldığı için başlayamadım.

BU devrenin güç transistörleri değil düşük güçlü ses frekansı transistörleri ile yapılan önceki bir versiyonu var. Onu da tamamlayınca yayınlamayı hedefliyorum. Ama bu devre bir adım sonraki devredir ve distorsiyon yok ötesidir, güç transistörlerinin sinyal transistörlerine oranla çok daha büyük olan emisyon (junction) tabakasının düşük sinyal seviyelerindeki mükemmel performansı düşünülerek tasarlanmıştır. Benzer bir etki için 24 ladet ow-noise Toshiba transistör kullanılıyor paralel bağlı olarak.

Baskılı devreniz ise benim elimdeki ile aynı :) Nico'nun dökümanlarındaki en önemli nokta şudur: Baskılı devre eğer aksi belirtilmemişse profesyonel bir imalathaneye verilecek şekildedir. Sizde dökümanı teslim etmeden önce yerleştirme planı, üst PCB, alt PCB olarak aydıngere basar üsütüste koyarak üzerlerine nereye ait olduklarını yani alt, üst diye yazarsınız. Ben bunu bildiğim halde adamlara işi bıraktığımda hüsrana uğradım. Dolayısıyla evde toner vs. ile yapacaklar ayna ters olarak baskı almak durumundalar.

Ters baskıda ise çift yüzlü plaketlerde bir kolaylık var, alt ve üst farketmeyeceğinden öteki yüzünden montajı yapabilirsiniz. Ya da sizin gibi transistör, kondansatör gibi bacak bağlantısı sorunları olan elemanları ters yüze lehimleyebilirsiniz. Ben hepsini bir yüze monate etmeyi tercih ediyorum.

Yapımda en önemli nokta BD serisinin düzgün bir marka olmasıdır, Karaköy'de BD139-140 ST marka orjinal olarak var. Ben de bir çubuk aldım, haftaya montaja başlayacağım. Uyarınız için de teşekkürler, çok önemli bir bilgi oldu.

Sizi tekrar tebrik ederim, güle güle dinleyin :)
Eklentiler
Ras Preamp2 top copper.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir