Oto anfi modifiye

Otomobil Ses Sistemleri » Konumuzla doğrudan alakası bulunmasa da, soru(n)lar buraya...

Oto anfi modifiye

Okunmamış iletigönderen bicer79 » 02 Kas 2016, 01:14

Merhaba elimde oto anfi var hobi amaçlı olarak buna modifiye yapmak istiyorum eğer olursa
çıkış transistörinin daha büyük watt olanı ile değiştirsem gücün yükselmesi için yeterli olurmu
bicer79
Yeni Üye

İl: izmir

Ynt: Oto anfi modifiye

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 10 Kas 2016, 12:23

bicer79 yazdı:Merhaba elimde oto anfi var hobi amaçlı olarak buna modifiye yapmak istiyorum eğer olursa
çıkış transistörinin daha büyük watt olanı ile değiştirsem gücün yükselmesi için yeterli olurmu

Maalesef bu şekilde bir düzenleme yapmanız beraberinde bazı problemler getirecektir. Mesela siz daha güçlü bir çıkış transistörü taktığınızda bunu süren transistörlerin de daha güçlüleri ile değiştirilmesi gerekir. Bu defa da sürücü transistörleri besleyen sinyal transistörlerinde sıkıntılar meydana gelebilecektir. Yani her bir transistörün kendine göre karakteristikleri ve gereksinimleri var. Ben muadil taransistör kullanmak zorunda kaldığımda bile tedirgin oluyorum. Bir başka handikap ise diyelim ki çıkış güç transistörlerini daha güçlüleri ile değiştirip çalıştırdık. Bu kez de yolların kalınlıkları yetmeyebilir. Oto amplifikatörlerinde ticari bakış açısı nedeniyle sınır değerlerde tasarım yapılıyor. Bence bu şekilde kullanın derim.
Ha denemek bedava yada bir amplifikatör parası eder. Kanımca bir kez yakmak güzeldir. insana daha iyi öğretiyor. :)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen bicer79 » 10 Kas 2016, 14:18

Bedri® yazdı:
bicer79 yazdı:Merhaba elimde oto anfi var hobi amaçlı olarak buna modifiye yapmak istiyorum eğer olursa

Maalesef bu şekilde bir düzenleme yapmanız beraberinde bazı problemler getirecektir. Mesela siz daha güçlü bir çıkış transistörü taktığınızda bunu süren transistörlerin de daha güçlüleri ile değiştirilmesi gerekir. Bu defa da sürücü transistörleri besleyen sinyal transistörlerinde sıkıntılar meydana gelebilecektir. Yani her bir transistörün kendine göre karakteristikleri ve gereksinimleri var. Ben muadil taransistör kullanmak zorunda kaldığımda bile tedirgin oluyorum. Bir başka handikap ise diyelim ki çıkış güç transistörlerini daha güçlüleri ile değiştirip çalıştırdık. Bu kez de yolların kalınlıkları yetmeyebilir. Oto amplifikatörlerinde ticari bakış açısı nedeniyle sınır değerlerde tasarım yapılıyor. Bence bu şekilde kullanın derim.
Ha denemek bedava yada bir amplifikatör parası eder. Kanımca bir kez yakmak güzeldir. insana daha iyi öğretiyor. :)

(ok)
bicer79
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen bicer79 » 11 Kas 2016, 23:02

power transistörleri 80 w lık onların yerine pnp yerine p kanal - npn yerine n kanal mosfet aldım boş kaldığım bir gün bağlantısını yapıcam 200w lık mosfetler ama sadece tek kanalı değiştiricem
bicer79
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 12 Kas 2016, 00:40

Olmaz öyle hocam. :)
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen bicer79 » 12 Kas 2016, 12:30

Kapibara yazdı:Olmaz öyle hocam. :)

Deneme yanılma hocam
Öneriniz varmı
bicer79
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 13 Kas 2016, 00:39

Ben olsam çalışan devreyi hiç bozmadan muhafaza edip satabilirsem satıp üzerine ilave edip daha güçlüsünü alırdım
veya yapabilirsem kendim uğraşırdım.
Sadece çıkış transistörlerini daha güçlü olanları ile değiştirmek sonucu değiştirmez hatta bipolar transistör yerine
direk fet transistör koymak işi hepten bozabilir.
Amplifikatör kısmını çıkarıp yerine daha güçlüsünü alıp veya yapıp aynı kutuya sığabilirse deneyebilirsiniz ama bu seferde cihazın
besleme katı bu yeni daha güçlü amplifikatöre yetersiz kalacaktır. Bunun değişmesi veya modifiyesi gerek.
Yani astarı yüzünü geçebilir ve sonuç yine de istediğiniz gibi olmayabilir.

Yapılmış şöyle hazır iki tane çalışma var bir bakın yine de.

http://320volt.com/stk4131-ii-komple-ar ... i-projesi/

http://320volt.com/180w-stereo-araba-am ... dcdc-smps/
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen bicer79 » 13 Kas 2016, 01:16

Kapibara yazdı:Ben olsam çalışan devreyi hiç bozmadan muhafaza edip satabilirsem satıp üzerine ilave edip daha güçlüsünü alırdım
veya yapabilirsem kendim uğraşırdım.
Sadece çıkış transistörlerini daha güçlü olanları ile değiştirmek sonucu değiştirmez hatta bipolar transistör yerine
direk fet transistör koymak işi hepten bozabilir.
Amplifikatör kısmını çıkarıp yerine daha güçlüsünü alıp veya yapıp aynı kutuya sığabilirse deneyebilirsiniz ama bu seferde cihazın
besleme katı bu yeni daha güçlü amplifikatöre yetersiz kalacaktır. Bunun değişmesi veya modifiyesi gerek.
Yani astarı yüzünü geçebilir ve sonuç yine de istediğiniz gibi olmayabilir.

Yapılmış şöyle hazır iki tane çalışma var bir bakın yine de.

http://320volt.com/stk4131-ii-komple-ar ... i-projesi/

http://320volt.com/180w-stereo-araba-am ... dcdc-smps/

bu devreler için o kadar elimde gerekli ekipman yok baskı devreyi çıkarmam imkansız neredeyse

peki çıkış transistörlerinin arıza yapmaması için daha yüksek ısıya ve daha yüksek ampere dayanını bağlasam olmazmı transistörlerde öyle durum yokmu?
bicer79
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 13 Kas 2016, 01:58

bicer79 yazdı:peki çıkış transistörlerinin arıza yapmaması için daha yüksek ısıya ve daha yüksek ampere dayanını bağlasam olmazmı transistörlerde öyle durum yokmu?

Bu mümkün. Aynı özelliklerde daha yüksek güçlü transistör takılabilir fakat orijinal çıkış transistörleri sürekli arıza çıkarıyorsa bunun sebebi başka bir şeydir ve önce bunu bulmak gerek çünkü normal şartlarda arıza yapmayacak şekilde seçilmişlerdir.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen bicer79 » 30 Kas 2016, 23:44

Hocam mosfet bağladım çıkışkara çalışıyor ama seste yükselme olmadığını düşünüyorum
bicer79
Yeni Üye

Sonraki

Otomobil Ses Sistemleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Oto anfi tasarım
    gönderen adem61_ocak » 03 Arl 2016, 01:10
    0 Cevaplar