Oto anfi modifiye

Otomobil Ses Sistemleri » Konumuzla doğrudan alakası bulunmasa da, soru(n)lar buraya...

Ynt: Oto anfi modifiye

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 01 Arl 2016, 01:38

bicer79 yazdı:Hocam mosfet bağladım çıkışkara çalışıyor ama seste yükselme olmadığını düşünüyorum

Besleme voltajı aynı olduğu sürece mosfet değiştirmekle daha fazla güç alamazsınız.
Mosfetleri paralellemek daha fazla güç için yapılabilir ama bu sefer onları hangi soğutucuya bağlayacaksınız?
Bedri hocama katılıyorum, yakmak insana daha iyi öğretiyor :)

Bence, elinizdeki amfiyi toplayıp kutulayıp bir kenara ayırın veya satın, sonra da gerçekten kaliteli ve güçlü amfiler yapalım beraber. Araba için yukarıdaki linkler, ev için hi-fi amfiler yapabilirsiniz.
Forumumuzda bir çok örnek var, mesela LM3886 devreleri, RAS100 dediğimiz 100 watt amfi olabilir. Yapımları da gayet kolay.
Baskı devre yapımında da korkulacak bir şey olmamasına rağmen, isterseniz internet aracılığıyla hazır devrelerden de alabilirsiniz.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen bicer79 » 01 Arl 2016, 09:12

Mosfetleri paralel bağlamak demişsiniz beslenme voltajı aynı olduğunu sürece yine ses aynı watt çıkar diye düşünüyorum
Ama mosfetin üzerinde bulunan yükü azaltır diye düşündüm direk birebir aynı ayakları lehim yaparak paralel bağlama yapılıyor mu.

Kendim amfi yapmak isterim ama zamanım olmuyor şu transistörler yanmıştı 2 tane transistörü değiştircek zamanı bile 2 ayda zor buldum birde düşünün en baştan anfi yapıcaz :shock: :D
bicer79
Yeni Üye

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 02 Arl 2016, 20:56

Düşük voltajda yüksek güç almak için paralel mosfetler bağlanabilir ama sadece aynı ayakları alıp mosfetleri çoğaltmak işe yaramaz tabi ki.
Zaten besleme gücünü de ikiye katlamanız gerekir.
Bedri hoca haklı, ticari ürünler hep sınırda değerlerde üretilir, yükseltme şansımız pek olmaz. Çok bir şey yapmak isterseniz, mesela elektrolitik kondansatörleri yeni ve kalitelileri ile değiştirebilirsiniz. Ama değer mi?
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Önceki

Otomobil Ses Sistemleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Oto anfi tasarım
    gönderen adem61_ocak » 03 Arl 2016, 01:10
    0 Cevaplar