LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Okunmamış iletigönderen onursal » 16 Tem 2016, 17:53

Şu noktaları dikkatlice gözden geçir.
1) Giriş konnektörleri (Jacklar) şaseye temas ediyor mu?
Şaseye temas eden tipten ise kullanmış olduğun blendajlı kablonun şase ucu konnektörün dibinden bağlanmalı ton kontrole giren taraftaki şase boş bırakılmalıdır. Ton kontrole sadece canlı uç girmelidir.
2 Giriş konnektörleri şaseye temas etmeyen tiplerden ise şase uçları her iki taraftan da bağlanmalı ancak ton kontrole giriş noktasının hemen dibinden sistem şase metaline verilmelidir. Bu tür bağlantılarda kablo uzunluğu son derece önemli olup 5cm yi aşsa bile iç kablo kapasitif etki ile gürültü yaptırabilir.
İdeal seçenek şudur.
Giriş konnektörlerinin tüm şaseleri kalın bir telle birleştirilir ve hemen dipten şase metaline vidalanır. Blendajlı kablo bağlantısı 1 nolu açıklamamda olduğu gibi yapılmalıdır.
Bu montaj planında şunlar yapılmalıdır.
Alttaki konuda resimler hala mevcuttur. Okuyup anlamaya çalış.
http://elektronikprojeler.com/index.php ... 488.0.html
Besleme devresinin sıfır ucu şase metaline vidalanmalıdır.
Bu vidalamada temas öyle önemlidir ki 0.1 ohm gibi bir direnç bile sistemde gürültü oluşturabilir.
Pre devrelerin (Ton kontrol-Pre ampli gibi) sistem şasesi şase metaline sıkıca vidalanmalıdır. Metal yükseltici aparatları ile.
Çıkış katının (ampli) power state şase devresi anlatıldığı üzere sistem şasesine vidalanmalıdır.
Sistem sıfır noktasından hiçbir devreye kablo ile sıfır voltaj ucu bağlanmamalıdır. Sistem tek bir yerden yani şase metalinden devreyi tamamlamalıdır.
Tüm elektronik devre elemanları sinyal hatlarının blendaj bağlantılarında şu prensip ile hareket edilir.
Her devrenin kaynak noktası blendajlı kablonun şasesi ile irtibatlanır. Bu nokta daima şase metaline yakın olmalıdır, blendajlı kablonun gittiği yerdeki blendaj uçları boş bırakılır.

SİSTEM ŞASELEME PRENSİBİ

GROUND.png
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen sasen » 17 Tem 2016, 15:01

Bilgiler için teşekkür ederim.Dediklerinizi kontrol ettim ve kablo bağlantılarını düzelttim.Anfi tek başına çalışırken hiç problem yok.LM1036 ton kontrol devresini bağladığım zaman oluşan vınlamalar da düzeldi.Sadece balance potunu sağ sol çevirince va va va yükselip alçalan ses şeklindeki vınlamayı çözemedim.Balance potu ile oynamadığım zaman vınlama yok.Acaba devre çiziminde veya bağlantısında bir yanlışlık olabilir mi?
lm1036N tonkontrol pcb.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

İl: Adana

Okunmamış iletigönderen onursal » 17 Tem 2016, 15:37

Pot şaselenmeleri tekniğine uygun yapılmamış
Şase baskı devre bağlantısı son derece uzun ve ince olmuş.
Bu şase yolları asla döner, köşeli veya açılı olmamalıdır. Düz bir satıh boyunca ilerlemeli ve direk sistem sıfır noktasına (Ana kondansatörün -ucu) gitmelidir.
Başka bir konu içerisinde çizmiş olduğum GROUINDING prensip şeması sana fikir verebilir.
GROUNDING.png

Kırmızı yollara dikkat etmelisin.
Senin devrende de aynı prensip geçerlidir. POT şaselenmeleri, giriş şase bağlantıları ve giriş elemanlarının şaselenmesi, çıkış elemanlarının şaselere verilmesi gibi unsurlar dikkatlice tasarlanmalıdır. Eğer mümkünse her bir kat için (Giriş, çıkış ve POT şase katları) ayrı bir şase yolu yapılır ve tüm yollar tek bir noktada (SİSTEM ZERO POİNT ŞASEYE TESPİT NOKTASI) birleştirilir.
Böylece olası çoğu gürültüler elimine edilecektir.
AYRICA.
POT lar üzerinde DC gerilim bulunmaktadır. Bu gerilimlerin genliği çok büyük kondansatörler tarafından sağlanıyorsa yani pot çıkışlarında büyük kondansatörler kullanılmışsa bu dediğin vaa vaa olabilir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 17 Tem 2016, 16:27

LM1036 için temel grounding şeması çizdim.
Ana tema şaselemelerin nasıl yapıldığıdır. Her bir ground hattı ayrı bir noktadan tek bir noktaya bağlanmaktadır. Bu tek nokta ana kondansatörün eksi ucu olup sistem sıfır noktasını belirtmektedir.
Ne yazık ki devrenin çizimi o kadar da basit olmayacaktır. Çünkü tek kaynak beslemeli devrelerde akım yönleri genellikle kesişmektedir. Özellikle DC kontrollü devrelerde biraz daha hassas ayarlamalar yapılması zorunludur.
Eğer yeni bir PCB çizecek olursan bu prensip şemasını iyice kavrayabilmelisin.
LM GR.png

DÜZELTME NOT'u
LM1036 içerisinde zenerli gerilim kaynağı barındıran entegre imiş.
Ben prensip şemasını çizerken bu unsuru gözönünde bulundurmamış olduğum için pot beslemelerini 7812 çıkışından almıştım. Demekki potlara giden kontrol gerilimi için 7812 çıkışı değil entegrenin 17 nolu bacağı kullanılacaktır.
Sonuçta burası DC gerilim sağlayan bir noktadır.
Potların üst noktalarına bağlanmış olan 100 ohm değerindeki dirençler olası pot etkileşimlerini azaltacaktır. Potların orta uçları aynen şemadaki gibi uygulanacaktır.
Potlarda kullanılan kondansatörler oldukça önemlidir. Mümkünse düşük ESR değerli polyester veya tantal kondansatör kullanımı iyi netice verecektir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 18 Tem 2016, 01:56

Çizimler için çok teşekkür ederim.Zaten bugün denemeler yaparken balance pot şase ucunu yanlış bağladığım için midir bilmiyorum.Sol hoparlörden normal ses gelirken potu sağa çevirdiğimde çok az ses gelir oldu.LM1036 ya zarar mı verdim bilmiyorum Power anfide sorun yok Yeni bir çizim yapıp doğrusunu yapmak en güzeli olacak diye düşünüyorum.Çizip size danışırım.
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 18 Tem 2016, 13:27

sasen yazdı:Çizimler için çok teşekkür ederim.Zaten bugün denemeler yaparken balance pot şase ucunu yanlış bağladığım için midir bilmiyorum.Sol hoparlörden normal ses gelirken potu sağa çevirdiğimde çok az ses gelir oldu.LM1036 ya zarar mı verdim bilmiyorum Power anfide sorun yok Yeni bir çizim yapıp doğrusunu yapmak en güzeli olacak diye düşünüyorum.Çizip size danışırım.

Kolaylıkla ölçebilirsin.
Balans potunun üst ucunda belli bir sabit gerilim bulunmalıdır. Bu gerilim LM1036 nın 17 nolu ucundan çıkan gerilimdir ve tüm potlarda aynısı vardır. (olmalıdır)
Tüm potların orta uçlarındaki gerilimler ise;
Potlar max açık iken 17 nolu uçtaki gerilim aynen olmalıdır. Pot kısıldıkça bu gerilim düşecek ve potun minumum noktasında orta ucundan okunacak gerilim sıfır olacaktır. Olmuyorsa şase bağlantısında hata vardır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen sasen » 18 Tem 2016, 20:56

Çok uğraştım uzay aracı gibi bir şey çıktı:) Hocam bir değerlendirir misiniz? Bu arada balance potunu ve diğerlerini ölçtüm hepsinde 5,45v var.doğru çalışıyor ama sağa çevirince ses çok kısık ortaya ve sola getirince normal ses çıkıyor.Bir de balance potunu tamamen kapatınca hoparlörlerin sesi tam kapanmıyor biraz ses kaçıyor.Daha önce bir kez ters bağladım ondan kaynaklanır mı? 17.Pin zener çıkışını ile şaseyi ölçünce de 1,15v çıkıyor.Teşekkürler.

Yeni çizim
LM1036ton kontrol.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 18 Tem 2016, 22:28

17 NOLU UÇTA DAHA YÜKSEK VOLTAJ OLMALI VE DEĞİŞMEMELİDİR
17 no lu uçtaki voltaj aynen potların üst uçlarına gitmelidir. Potların orta uçlarındaki voltaj ise potu max açınca 17 nolu uctaki voltaj görülmelidir, minumum açınca ise sıfır olmalıdır. Sıfır olamıyorsa ya pot kaçırıyordur ya da devrede şase problemi vardır. Sesin tam kısılamaması bundan olur.

Çizimin güzel ama tecrübesiz olmandan dolayı devreyi çok dolaştırmışsın. Haliyle kartı da çok büyütmüşsün. Başka uğraşılar ve farklı tecrübeler edindikçe daha iyi çizebilirsin elbette.
Ben şimdilik sana bazı önemli gördüğüm hataları şemada anlatmaya çalıştım
1 Ana kondansatörden sonraki küçük kondansatörü kullanmana gerek yoktur. 7812 ana kondansatörden uzakta değilse çıkışındaki polyester kondansatörü koyman yeterli olacaktır. Bu kondansatörün şaseye gidişi de biraz önemlidir.
2 Pot bağlantılarındaki eleman aralıklarını kendine avantaj olarak kullanabilmelisin. Ben şu aralar proteus yüklü olmadığı için çizimi paint ile yapabiliyorum. Ama bazı prenipleri anlatmaya çalıştım.
Burada potlara bağlı olan 100-220nF kondansatörlerin çaktırmadan nasıl doğru konulduğunu belirtmeye çalıştım. Kırmızı ile çizmiş olduğum ve 47K lardan sonraki 220nF kondansatörlere dikkat.
Şase yollarının kalınlığı önemli olduğu için tasarımda bunu avantaj olarak kullanabilmeyi de bilmelisin.
Ben şimdilik sana resimde bunu basitçe anlatmaya çalıştım. Sen kendi yaratıcılığını kullanabilmeli ve gerekirse LM7812 yi veya sistem sıfır noktasını farklı erlere koyarak kullanabilirsin. Ama ana kondansatörün eksi ucu asla sistem sıfır noktasından uzaklaşmamlıdır. Bu uzaklık 1 cm bile olsa çok şey farkedebilmektedir.
LM ŞASE.png
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 19 Tem 2016, 16:31

Önerileriniz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Elinize sağlık.Bu doğrultuda çalışacağım.Aşağıdaki anfi kutusunun siparişini verdim.Ölçüleri daha uygun geldi ( 42x28x12 cm) .Yaptığım müzik dolabına sığacak:)Umarım kalitesi de iyi çıkar.Ön panel alüminyum ,saç kutu .65,00 TL ye aldım.Kutu gelince detaylarını da paylaşırım.
Anfi Kutusu.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sasen » 20 Tem 2016, 21:39

onursal yazdı:17 NOLU UÇTA DAHA YÜKSEK VOLTAJ OLMALI VE DEĞİŞMEMELİDİR
17 no lu uçtaki voltaj aynen potların üst uçlarına gitmelidir. Potların orta uçlarındaki voltaj ise potu max açınca 17 nolu uctaki voltaj görülmelidir, minumum açınca ise sıfır olmalıdır. Sıfır olamıyorsa ya pot kaçırıyordur ya da devrede şase problemi vardır. Sesin tam kısılamaması bundan olur.

Çizimin güzel ama tecrübesiz olmandan dolayı devreyi çok dolaştırmışsın. Haliyle kartı da çok büyütmüşsün. Başka uğraşılar ve farklı tecrübeler edindikçe daha iyi çizebilirsin elbette.
Ben şimdilik sana bazı önemli gördüğüm hataları şemada anlatmaya çalıştım
1 Ana kondansatörden sonraki küçük kondansatörü kullanmana gerek yoktur. 7812 ana kondansatörden uzakta değilse çıkışındaki polyester kondansatörü koyman yeterli olacaktır. Bu kondansatörün şaseye gidişi de biraz önemlidir.
2 Pot bağlantılarındaki eleman aralıklarını kendine avantaj olarak kullanabilmelisin. Ben şu aralar proteus yüklü olmadığı için çizimi paint ile yapabiliyorum. Ama bazı prenipleri anlatmaya çalıştım.
Burada potlara bağlı olan 100-220nF kondansatörlerin çaktırmadan nasıl doğru konulduğunu belirtmeye çalıştım. Kırmızı ile çizmiş olduğum ve 47K lardan sonraki 220nF kondansatörlere dikkat.
Şase yollarının kalınlığı önemli olduğu için tasarımda bunu avantaj olarak kullanabilmeyi de bilmelisin.
Ben şimdilik sana resimde bunu basitçe anlatmaya çalıştım. Sen kendi yaratıcılığını kullanabilmeli ve gerekirse LM7812 yi veya sistem sıfır noktasını farklı erlere koyarak kullanabilirsin. Ama ana kondansatörün eksi ucu asla sistem sıfır noktasından uzaklaşmamlıdır. Bu uzaklık 1 cm bile olsa çok şey farkedebilmektedir.
LM ŞASE.png eklentisi mevcut değil

Onursal Hocam Merhaba böyle bir çalışma yaptım.Hatalarımı söylerseniz memnun olurum.Bir an geliyor çizim çok sıkışıyor çaresiz kalıyorum.Yollar çok ince kaldı.PCB çiziminde komponentleri yerleştirirken öncelik sırası kuralları var mıdır?Resmen satranç oynar gibi saatlerce uğraşıyorum:)Bununla ilgili bir kaynak öneriniz olur mu?Sizi çok yoruyorum.Teşekkür ederim.
LM1036yenicizim.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir