LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Okunmamış iletigönderen sasen » 10 Tem 2016, 20:02

onursal yazdı:Toroid trafolar daha iyidir. Ancak pahalıdır. Tercih edilebilir.
LM serisi entegrelerle yıllardır ampli yapmıyorum. Dolayısı ile iyi kalite ürünler varmıdır bilemiyorum.
Ancak linkini vermiş olduğum sitedeki arkadaşımız kullandı ve oldukça iyi netice aldı.
LM serisi çoğu çıkış entegreleri yüksek oranda konfugüre edilebilir entegrelerdir. Yani verilmiş olan şemalara bağlı kalmak zorunda değilsindir.
Özellikle giriş empedansının yüksek olması gerektiği durumlarda yüksek oranda modifiye yapılabilir.
Haliyle verilen kazanç yeterli olmadığı durumlarda da entegrenin izin verdiği ölçüde kazanç elde edilebilir.
Küçük ve yer kaplamamsından dolayı tercih sebebidir.
Güç olarak ta 20W gibi güçlerde oldukça tatminkar sonuçlar alınır.

Düşündüm ve dediğiniz gibi bu LM1875 ile bir projeye başlamaya karar verdim.Peki şimdi işe nasıl başlayacağım besleme devresinden mi? Stereo entegre ile çizim yaptım ama mono entegreler ile stereo anfi devresi çizmedim neye dikkat etmem gerekir ?Ayrıca anfi devresi üzerine hoparlör geciktirme devresi de koyabilir miyiz?Yoksa onu ayrı mı düşüneceğiz?Ton kontrol devresini hangi entegre ile düşünürsünüz?Siz bir sıralama yol gösterirseniz o şekilde başlayalım diyorum.Teşekkürler.
sasen
DIY Audio Takipçisi

İl: Adana

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Tem 2016, 21:10

Genel tasarım kuralları.
1 Öncelikle KUTU. Oldukça masraflıdır ve tasarımın kalitesinde önemli rol oynar.
Basit tahta kutular ile şaseleme ve ekranlama yapılamadığı için gürültüler çok bela olur.
2 Besleme devresi.
Ana tasarım karar verilen ampli çıkış modülü ile belirlenir. Çıkış ampli devresinin beslemesine göre transformatör temin edilmelidir.
2 Ton kontrol ve pre ampli gibi devreler. Oldukça çeşitli seçenekler vardır. İyi bir tasarım için 2X15V ile çalışan ve düşük gürültülü opamplar kullanılabilir. Besleme devresinin de bir gürültü seviyesi bulunduğu için ön devrelerin besleme devreleri ne denli hassas olursa o denli kaliteli tasarımlar elde edilebilir.
Haliyle bir üst seviyeye geçebilmek bir önceki maliyeti 4-5 kat artırabilecektir. Bu sebeple amatör arkadaşların uygun bir besleme devresi ve ön devre tasarımını tercih etmeleri gerekmektedir.
LM5532, TL082 veya bu sınıftaki entegreler ile ideal kalitede tasarımlar yapılabilir. Bir üst tasarım için OP-OPA veya LM4562 gibi entegreler önerilse de bu entegrelerin karakteristiğine ulaşabilmek için besleme devresinin belki de 5 kat daha pahalı bir tasarımla yapılması gerekecektir. Haliyle kutulama ve ekranlama özellikleri de bu tasarımdan verim alabilmek için oldukça gereklidir.
Bu öneriler doğrultusunda karar verecek olursak.
Fazlaca maliyete kaçmadan
2X18V 100-150W civarı bir transformatör.
LM1875 çıkış katı.
2X15V besleme için LM317-337 veya 7815-7915 gibi entegreler.
Makul bir harcama ile istenilen neticeyi verecektir.
Dolayısı ile tasarımcı öncelikle kendi kriterini belirlemelidir. Ben yıllardır STK465 ile tasarım yapmaktayım ve tüm tasarımlarımı bu çıkış modülüne göre belirlemekteyim. Doğal olarak en sıkıntılı aygıtım 2X27V ve 2X18V çıkış verebilen 150-200W civarı trafolardır. Normal bir 200W lık transformatörü çarşıdan 100TL gibi bir fiyata temin edebilirken kendi tasarımıma cevap verebilecek böyle bir trafo için takribi 250TL gibi masraf çıkmaktadır.
Yani tasarımcı kendi belirlediği kalite ve kriter doğrultusunda, dolayısı ile bütçesi doğrultusunda hareket etmelidir.
LM1875 i kullanmaya karar verdiğine göre besleme devresini rahatlıkla halledebilirsin.
Daha önce söylediğim üzere 2X18V çıkış gerilimini rahatlıkla 2X15V ile regüle edip bu beslemeyi akla gelmeyecek her türlü opamp veya yarı iletkenlerle kullanabilirsin. Ton kontrol ve ara devrelerin önemi de büyüktür. Bu yüzden sıra ile yapmanı önermekteyim.
Şu aşamada öncelikle bir besleme trafosu ve ön devreler için uygun bir besleme devresi yaparsan işi yarı yarıya halletmiş olacaksın.
Ancak tekrar belirteyim ki.
Bir cihazın yapımında kutulama son derece önemlidir. Bu yüzden projeyi yapmaya başlamadan önce kutuyu kafanda canlandırmalı ve gerekirse bu kutuyu önceden temin etmelisin.
Sonraki devreler sırası ile ve test edilerek rahatlıkla yapılabilir.
Hoparlör koruma devresine LM1875 için gerek yoktur. Bu entegrenin içerisinde gerekli koruma devreleri bulunmaktadır. Ancak istersen kendin bir tane tasarlayabilirsin. Bu konuda bende ne yazık ki hiç döküman bulunmamaktadır. En son tasarladığım amplinin koruma devresini bile çinden getirtmiştim :roll:
Yine de tasarımına başlamadan alttaki konuları yeniden okumanı tavsiye ederim.
Belki karar vermende etkili unsurlar bulunabilir.
http://elektronikprojeler.com/index.php ... 488.0.html
http://elektronikprojeler.com/index.php ... 515.0.html
Ayrıca konu içerisindeki arkadaşımız memleket ile iletişim kurarsan onun tecrübelerinden de faydalanabilirsin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen sasen » 10 Tem 2016, 22:25

onursal yazdı:Genel tasarım kuralları.
1 Öncelikle KUTU. Oldukça masraflıdır ve tasarımın kalitesinde önemli rol oynar.
Basit tahta kutular ile şaseleme ve ekranlama yapılamadığı için gürültüler çok bela olur.
2 Besleme devresi.
Ana tasarım karar verilen ampli çıkış modülü ile belirlenir. Çıkış ampli devresinin beslemesine göre transformatör temin edilmelidir.
2 Ton kontrol ve pre ampli gibi devreler. Oldukça çeşitli seçenekler vardır. İyi bir tasarım için 2X15V ile çalışan ve düşük gürültülü opamplar kullanılabilir. Besleme devresinin de bir gürültü seviyesi bulunduğu için ön devrelerin besleme devreleri ne denli hassas olursa o denli kaliteli tasarımlar elde edilebilir.
Haliyle bir üst seviyeye geçebilmek bir önceki maliyeti 4-5 kat artırabilecektir. Bu sebeple amatör arkadaşların uygun bir besleme devresi ve ön devre tasarımını tercih etmeleri gerekmektedir.
LM5532, TL082 veya bu sınıftaki entegreler ile ideal kalitede tasarımlar yapılabilir. Bir üst tasarım için OP-OPA veya LM4562 gibi entegreler önerilse de bu entegrelerin karakteristiğine ulaşabilmek için besleme devresinin belki de 5 kat daha pahalı bir tasarımla yapılması gerekecektir. Haliyle kutulama ve ekranlama özellikleri de bu tasarımdan verim alabilmek için oldukça gereklidir.
Bu öneriler doğrultusunda karar verecek olursak.
Fazlaca maliyete kaçmadan
2X18V 100-150W civarı bir transformatör.
LM1875 çıkış katı.
2X15V besleme için LM317-337 veya 7815-7915 gibi entegreler.
Makul bir harcama ile istenilen neticeyi verecektir.
Dolayısı ile tasarımcı öncelikle kendi kriterini belirlemelidir. Ben yıllardır STK465 ile tasarım yapmaktayım ve tüm tasarımlarımı bu çıkış modülüne göre belirlemekteyim. Doğal olarak en sıkıntılı aygıtım 2X27V ve 2X18V çıkış verebilen 150-200W civarı trafolardır. Normal bir 200W lık transformatörü çarşıdan 100TL gibi bir fiyata temin edebilirken kendi tasarımıma cevap verebilecek böyle bir trafo için takribi 250TL gibi masraf çıkmaktadır.
Yani tasarımcı kendi belirlediği kalite ve kriter doğrultusunda, dolayısı ile bütçesi doğrultusunda hareket etmelidir.
LM1875 i kullanmaya karar verdiğine göre besleme devresini rahatlıkla halledebilirsin.
Daha önce söylediğim üzere 2X18V çıkış gerilimini rahatlıkla 2X15V ile regüle edip bu beslemeyi akla gelmeyecek her türlü opamp veya yarı iletkenlerle kullanabilirsin. Ton kontrol ve ara devrelerin önemi de büyüktür. Bu yüzden sıra ile yapmanı önermekteyim.
Şu aşamada öncelikle bir besleme trafosu ve ön devreler için uygun bir besleme devresi yaparsan işi yarı yarıya halletmiş olacaksın.
Ancak tekrar belirteyim ki.
Bir cihazın yapımında kutulama son derece önemlidir. Bu yüzden projeyi yapmaya başlamadan önce kutuyu kafanda canlandırmalı ve gerekirse bu kutuyu önceden temin etmelisin.
Sonraki devreler sırası ile ve test edilerek rahatlıkla yapılabilir.
Hoparlör koruma devresine LM1875 için gerek yoktur. Bu entegrenin içerisinde gerekli koruma devreleri bulunmaktadır. Ancak istersen kendin bir tane tasarlayabilirsin. Bu konuda bende ne yazık ki hiç döküman bulunmamaktadır. En son tasarladığım amplinin koruma devresini bile çinden getirtmiştim :roll:
Yine de tasarımına başlamadan alttaki konuları yeniden okumanı tavsiye ederim.
Belki karar vermende etkili unsurlar bulunabilir.
http://elektronikprojeler.com/index.php ... 488.0.html
http://elektronikprojeler.com/index.php ... 515.0.html
Ayrıca konu içerisindeki arkadaşımız memleket ile iletişim kurarsan onun tecrübelerinden de faydalanabilirsin.

Bu güzel bilgiler için çok teşekkür ederim.Kutu ve trafo işini halletmeye çalışıp ,bir yandan da beslemelerin çizimi için çalışırım.
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Tem 2016, 23:01

Kutu ve besleme işini hallettikten sonra ben sana besleme konusunda yardımcı olurum.
Zaten önceki besleme ile hemen hemen aynı gibi olacak.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 15 Tem 2016, 13:17

onursal yazdı:Kutu ve besleme işini hallettikten sonra ben sana besleme konusunda yardımcı olurum.

Trafoyu temin ettim. 120w 2x18v toroid trafo aldım.Kutu ise çok problem.Adana'da diğer elektronik komponentleri bulmak bile sorunken ,kutu bulmak imkansız.O nedenle saç veya alüminyumdan
kestirip ,büktürüp yapmayı düşünüyorum.Kutu için en ideal ölçü ne olabilir? 43x27x13 ölçüde bir kutu nasıl olur sizce?Teşekkürler.
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sasen » 15 Tem 2016, 13:18

sasen yazdı:
onursal yazdı:Kutu ve besleme işini hallettikten sonra ben sana besleme konusunda yardımcı olurum.

Trafoyu temin ettim. 120w 2x18v toroid trafo aldım.Kutu ise çok problem.Adana'da diğer elektronik komponentleri bulmak bile sorunken ,kutu bulmak imkansız.O nedenle saç veya alüminyumdan
kestirip ,büktürüp yapmayı düşünüyorum.Kutu için en ideal ölçü ne olabilir? 43x27x13 ölçüde bir kutu nasıl olur sizce?Teşekkürler.

2x18v 120w.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 15 Tem 2016, 13:45

Trafo çok harika görünüyor.
Nereden ve kaça aldığını da yazarsan belki benim gibi arkadaşlar da ilgilenebilir.
Kutu işi ne yazık ki kolay değil. Hazır kutulardan temin edip işleyebilirsin. Biraz maliyetli olsa da uğraşılarına değecektir.
RM 120-20 kodlu ürünün kulaksız (Ön panelinde montaj kulakları olmayan) modelinden alırsan ideal olacaktır. Firma ile iletişime geçersen belki sevkiyatları vardır.
http://www.altinkaya.com.tr/Yeni_Urunler/RM-120.html
http://www.altinkaya.com.tr/documents/R ... -0-A-0.pdf
Ya da.
Sizin oralarda eski elektronik cihaz satan hurdacılar veya kinci elciler var ise, oradan uygun fiyatlı bir hurda ampli temin edebilir ve kutusunu kullanabilirsin. İ;çerisindeki elektronik parçaları da projelerinde kullanabilirsin.
Kutu işi de hallolduktan sonra ciddi proje yapımına geçebiliriz.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 16 Tem 2016, 11:44

onursal yazdı:Trafo çok harika görünüyor.
Nereden ve kaça aldığını da yazarsan belki benim gibi arkadaşlar da ilgilenebilir.
Kutu işi ne yazık ki kolay değil. Hazır kutulardan temin edip işleyebilirsin. Biraz maliyetli olsa da uğraşılarına değecektir.
RM 120-20 kodlu ürünün kulaksız (Ön panelinde montaj kulakları olmayan) modelinden alırsan ideal olacaktır. Firma ile iletişime geçersen belki sevkiyatları vardır.
http://www.altinkaya.com.tr/Yeni_Urunler/RM-120.html
http://www.altinkaya.com.tr/documents/R ... -0-A-0.pdf
Ya da.
Sizin oralarda eski elektronik cihaz satan hurdacılar veya kinci elciler var ise, oradan uygun fiyatlı bir hurda ampli temin edebilir ve kutusunu kullanabilirsin. İ;çerisindeki elektronik parçaları da projelerinde kullanabilirsin.
Kutu işi de hallolduktan sonra ciddi proje yapımına geçebiliriz.

Trafoyu tormak trafo (İstanbul) dan aldım . [email protected] Sipariş ile 2 günde sarıp kargoya verdiler.120w 2x18v trafonun fiyatı 85,00TL+KDV .Güzel bir işçilik var.Ciddi çalışan bir firma.Kutuyu da araştırıyorum.
Sizde blendajlı kablo bağlantısı ,ekranlama konularında ulaşabileceğim bir site veya kaynak var mı acaba.Teşekkürler.
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 16 Tem 2016, 12:18

sasen yazdı:Trafoyu tormak trafo (İstanbul) dan aldım . [email protected] Sipariş ile 2 günde sarıp kargoya verdiler.120w 2x18v trafonun fiyatı 85,00TL+KDV .Güzel bir işçilik var.Ciddi çalışan bir firma.Kutuyu da araştırıyorum.
Sizde blendajlı kablo bağlantısı ,ekranlama konularında ulaşabileceğim bir site veya kaynak var mı acaba.Teşekkürler.

Fiyat makulmüş.
Ben burada bir fiyat almıştım. 250TL demişlerdi.
Ancak 250W 2X28 ve 2X18V çıkışlı idi.
Bir de manyetik kaçaklar konusunda özel şart koşmuştum.
Takribi fiyatlar eşdeğer çıkıyor.
Blendajlı kablo bağlantılarını açmış olduğum konu içerisinde işlemiş idim ama resimler silinmiş.
hiend-amplifikatorler/amplifikatorlerde-grounding-saseleme-teknikleri-t1934.html
Gerekirse sana yeniden tarif ederim.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 16 Tem 2016, 17:21

onursal yazdı:
sasen yazdı:Trafoyu tormak trafo (İstanbul) dan aldım . [email protected] Sipariş ile 2 günde sarıp kargoya verdiler.120w 2x18v trafonun fiyatı 85,00TL+KDV .Güzel bir işçilik var.Ciddi çalışan bir firma.Kutuyu da araştırıyorum.

Fiyat makulmüş.
Ben burada bir fiyat almıştım. 250TL demişlerdi.
Ancak 250W 2X28 ve 2X18V çıkışlı idi.
Bir de manyetik kaçaklar konusunda özel şart koşmuştum.
Takribi fiyatlar eşdeğer çıkıyor.
Blendajlı kablo bağlantılarını açmış olduğum konu içerisinde işlemiş idim ama resimler silinmiş.
hiend-amplifikatorler/amplifikatorlerde-grounding-saseleme-teknikleri-t1934.html
Gerekirse sana yeniden tarif ederim.

Sizinle yazışmalarımıza başladığımda yapmış olduğum tda1554Q ve LM1036 yı 1981 de almış olduğum kutuya yeleştireyim , ziyan olmasın hemde pratik olur dedim.İşte bu sırada oluşan dip gürültüler için size danışmak istedim.Teşekkür ederim .Yazılarınızı okudum gerçekten çok faydalı bilgiler resimler de silinmeseymiş çok güzel olacaktı.Tabi okunan bilgileri pratiğe dökmek kolay olmuyor :) Blendaj uçlarının birini şaseye bağlayıp diğerini boşta bıraktım kablo üzerine parmakla dokunduğumda oluşan vınlamalar kesildi.Ancak potları açıp kapatırken va va va uğultusunu çözemedim.Potların gövdeleri kasaya değdiği için şase bağlantısı oluşuyor diye düşünüyorum.Yanlış mı düşünüyorum acaba?Bir de komütatör bağlantısı olduğu için kabloların uzaması sorun oluşturuyor mudur?Kutuya koymadan önce devrede hiç böyle va vava gibi vınlamalar yoktu.Hatam nerde acaba?
anfi.jpg
anfi.jpg
Eklentiler
anfi iç.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim