ALTIN kaplama PCB

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

ALTIN kaplama PCB

Okunmamış iletigönderen onursal » 21 Nis 2016, 15:34

Dün şeytana uydum ve özel tasarımım olan RIAA pre-ampli kartlarına ALTIN KAPLAMA yaptırdım :D
(Masraflarını sevdiğim birisi karşıladı)
Altın rengi bakır ile çok yakın olduğu için fotoğrafta belgeleyebilmek oldukça zordur. Bu sebeple birkaç açı ve ışık ortamı ile fotolar aldım.
Kıyaslama için resimlerde Lehim kaplanmış eski bir PCB, Bakır PCB ve 2 adet altın kaplanmış çift taraflı PCB bulunmaktadır.
Resim
Resim
Resim
Resim

Sizce bir PCB nin altın kaplamalı olması ses kalitesine ne denli etki edebilir. Bir PCB yi altın kaplama yaptırmak (Ses devreleri için) ne denli gereklidir.
Tasarım özellikleri.
40db veya yukarısı kazanç.
50Kohm giriş empedansı. 2Kohm çıkış empedansı.
Low noise Hıgh PSRR OP-AMPS.
RIAA frekans responsu. +/-0.2db
Metal film ve metalized karbon dirençler %1 ve %0.1 tolerans
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Ynt: ALTIN kaplama PCB

Okunmamış iletigönderen birgitay » 21 Nis 2016, 19:02

Onursal abi ilk ben tebrik edeyim hayırlı olsun.... Altın kaplama işine finansman bulmuşun oda güzel. Bende keşke kendi projelerim için bir finansman bulsam yaw :D Hep yatıyor kenarda :D Her neyse sanırım bu Altın kaplama işini , Altının daha iyi iletken olduğunu bildiğin için yaptın. Bence çalışmalar basit gibi , neden Uzay montajı yapmadın ki ? :D Daha masrafsız olurdu .
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen onursal » 21 Nis 2016, 19:24

birgitay yazdı:Onursal abi ilk ben tebrik edeyim hayırlı olsun.... Altın kaplama işine finansman bulmuşun oda güzel. Bende keşke kendi projelerim için bir finansman bulsam yaw :D Hep yatıyor kenarda :D Her neyse sanırım bu Altın kaplama işini , Altının daha iyi iletken olduğunu bildiğin için yaptın. Bence çalışmalar basit gibi , neden Uzay montajı yapmadın ki ? :D Daha masrafsız olurdu .

Sen öyle san :D
40 db kazançta uzay montajı yaparsan sadece hırıltı duyarsın.
Devre lambalı olsaydı o zaman uzay montajı yapılabilirdi.
Finansman işi bir kereye mahsus oldu. Bu devreler prototip olacağı için iki kartı kaplattık. Malzemeler geldikten sonra 2 tip uygulama yapılacak.
Küçük kart herhangi bir ampli içerisine monte etmek için.
Büyük kart ise kendi başına kutulanarak bağımsız olacak.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 21 Nis 2016, 19:42

Evet benim Lamba'lılarda uzun süre uğraşıp yeni çözdüğüm bir durum var . Hatta bugün çözdüm. Flemanlar vede power Supply aynı trafodan beslenmeyince başka trafodan beslenince hum kapıyor. Bunu araştırmalarıma rağmen yeni çözebildim. Ancak bu durumu anlayamadım neden ? Başka trafo flelamanlara nasıl bir etki yaratabiliyor ?
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 21 Nis 2016, 21:18

birgitay yazdı:Evet benim Lamba'lılarda uzun süre uğraşıp yeni çözdüğüm bir durum var . Hatta bugün çözdüm. Flemanlar vede power Supply aynı trafodan beslenmeyince başka trafodan beslenince hum kapıyor. Bunu araştırmalarıma rağmen yeni çözebildim. Ancak bu durumu anlayamadım neden ? Başka trafo flelamanlara nasıl bir etki yaratabiliyor ?

Başka trafolar flamanlara etki etmez.
Senin meselen GROUNDING meselesidir.
Tüm trafoların birer ucunu ortak şaseye (Sistem metal aksamı ENCLOSURE) bağlarsan HAM HUM olmaz.
Tüm grounding meselelerinin başında bir kural vardır.
Eviren ve evirmeyen uçlar arasında potansiyel farkı olmamalıdır. Flamanlar da birer giriş noktası olduğu için sistem onlara göre tasarlanmalıdır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 21 Nis 2016, 21:54

Dediğin gibi hepsini yaptım. Ancak bu dediğin birşeyi uygulayınca maalesef işler karışıyor. Tek trafodan besleyince hiç dip des vs. hum yok.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 21 Nis 2016, 22:42

birgitay yazdı:Dediğin gibi hepsini yaptım. Ancak bu dediğin birşeyi uygulayınca maalesef işler karışıyor. Tek trafodan besleyince hiç dip des vs. hum yok.

Tek trafoda tek bir sistem sıfır noktası olur.
Diğer trafolardaki voltajlar eşit olsa bile sistem sıfır noktası bir değildir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 22 Nis 2016, 02:17

"En iyi iletken gümüş, sonra bakır, sonra altın olmasına rağmen altın oksitlenmeye ve diğer dış etkenlere daha dayanıklı olmasından dolayı iletimin kayıpsız olması gereken yerlerde kullanılır. Mesela RCA, Jack uçları gibi bağlantı elemanlarında kullanılmasının nedeni bundandır" diye biliyorum. Yani PCByi altın kaplamanın bir yararı olacağı pek mantıklı gelmedi bana. Onun yerine PCB'yi oksitlenmeye karşı koruyucu malzemelerle kaplasak aynı işe yarar sanırım.
Saygılar.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen chf » 22 Nis 2016, 09:40

:)
En son chf tarafından, 03 Mar 2017, 11:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen onursal » 22 Nis 2016, 13:35

Kabaca bir prensip resmi çizdim.
Yorumlar bu yönde yapılırsa konu daha zengin olacaktır.
Bırgıtay sen daha iyi bak resme adamım :D
PRENSİP2.png
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir