ALTIN kaplama PCB

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: ALTIN kaplama PCB

Okunmamış iletigönderen birgitay » 22 Nis 2016, 14:04

Evet . Baktım abi , çıkış noktasında sıfırda birleştirmişsin süpersin. Zaten senin Şaseleme montaj diyagramın işimi haliyle gördü. Ve ayrıca , Power Supply kısımındaki besleme kondansatöründeki geciken akım tamamen en kısa yoldan hemen şaseye verilmesesi gayet işe yarar bilgi. Bende Lamba preamp çalışması yaptım. Gerçekten inanmayacaksınız ama bir devrim yaptığımı düşünüyorum Allah'ın izniyle. Çünkü bu çalışmamda , videodada anlattım , Hantal gitar amplifkatörleri faiş fiyatta iken , bunların hem tonlanması hem gitar hoparlörünün taşınması acayip zahmetli vede araba fiyatlarında. Ben bunu preamp vede Tube converter diye nitelendirdiğim sistemle aştım. Ses kartı yada mixere bağlıyoruz okadar. Daha ne olsun . Ancak bundaki anlatımımda ise senin eterferans dediğin olayda iki trafodan beslenince lambalarda hırıltı oluşuyor . Sistemi kandırmaya çalışmışım yıllardır :D Meğer tek trafodan beslenince hiç böyle abuk subuk şeyler olmuyor. Vede lamba'lıda devrede şasele mantığı uzay montajı kabul görmesi gerçekten ilginç. Çünkü lambaların mikrofonik özelliği etrafındaki bütün herşeyin hırıltısını kapıyor. Şaseleme düzgün olduğunda sorun yok. Ama lambalılarda ilgi olsa vede gerçekten giriş vede çıkış trafolarını iyi sardırabilsek neler yapılırda ekonomi berbat :)
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Ynt: ALTIN kaplama PCB

Okunmamış iletigönderen mustafayilmaz » 23 Nis 2016, 01:14

az önce dikkatimi çekti.

mevcut malzemelerimden Texas üretimi DIP kılıflı op-amp ve mikrodenetleyicilerin bacakları hafif sarımsı bir renkte, yani kaplamalı. :)
DIP kılıflı entegreler direk pcb'ye lehimlenmez, sokete takılır diye kaplanmış olsa gerek.

eski transistörlerde karşılaşırdım bu kaplama işleriyle.

mevcut malzemelerimden bazıları ise, oldukça soluk renkte. (sahte!)

işin en temelinde korozyon var, tabi ki. bazı malzemelerin pahalı olmasının sebebi budur herhalde..
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. Nikola TESLA
Kullanıcı avatarı
mustafayilmaz
Yeni Üye

İl: denizli
Meslek: eem

Önceki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir