6w Single Ended Lambalı Amfi

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

6w Single Ended Lambalı Amfi

Okunmamış iletigönderen hacı » 04 May 2011, 20:32

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır üzerinde çalıştığım amfimi bitirmek üzereyim,bitirmeden önce burada yayınlayıp,gerek sizinde fikrinizi gereksede benzer bir çalışma yapmayı düşünen arkadaşlara yardımcı olmayı isterim.Yaklaşık 1-2 yıldır lambalı amfiler konusunda araştırma ve çalışmalarım vardı,özellikle Türkiyede diy sektöründe lambalı amfi konusunda çok eksik olduğumuzu (bence bu eksiklik sadece ve sadece araştırma eksikliği ve uraşların olmamasından kaynaklanıyor) düşündüğümden bu alandada bir amfi yapmayı,en azından bu konudada bilgi edinmeyi planlıyordum.Sonunda bukadar uzun çabalarım ve uraşlarım sonucu bazı olumlu sonuçlar elde ettim.Eminimki bu konuda çalışma yapmak isteyen birçok arkadaşımız vardır,hatta yapanlar bile oldu,işte bu sebeptendirki şuan bu çalışmamı burada sizinle paylaşıyorum.
Amfi çok basit bir uygulama,sadece 2 tane lamba giriş ve çıkış katları kullanılmış,stereo birdevre 3 tane lamba ile yapılabilir,bu sadeliğe karşıda çok güzel bir sesi var,özellikle üst ve orta frekanslar bir harika,ben kendi çalışmalarımda giriş lambası olarak ecc83 çıkış lambası olarak el84 ve 6p43p kullandım,ilerde 6p14,6p1p gibi lambalarlada deneyip son noktayı koymayı planlıyorum.

Resim

Açık şemadada görüldüğü gibi amfide birkaç direnç ve kondansatör mevcut ve basit ama birokadarda kaliteli bir devre,uzun zamandır yapmış olduğum class a amfilerdende anladığım üzere,en iyi amfi en basit olanıdır.
Şemada katod bias dirençlerinin değerlerini vermedim,gerekli olan anode akımlarını ölçerek direnç değerlerini belirlemeniz gerek,çünkü aynı markanın aynı modelin lambalarından lambalarına bile bias farkediyor,kaldıki el84 yerine 6bq5,6p34p,6p1p,6p14 gibi muadil takarsanız neler olur bir düşünün,

Resim

Buda besleme devresi,besleme devresi klasik lambalı besleme devresi,sadece flaman beslemelerini dc yaptım gerek gürültüyü azaltmak gerelse besleme gerilimi düşüş yada artışlarını engellemek için.Beslemedeki çıkış transistörleri birhayli ısınıyor soğutucu şart.
Amfinin çıkış trafolarını Esat Demirden temin etmiştim,eğer bir değişiklik olmadıysa tane fiyatı 70tl,eğer bir toplu proje (7-8 kişi)söz konusu olursa farklı çözümler bulabiliriz çıkış trafosu konusunda.

Kutu olarak yine aliminyum kullandım,fotodada görüldüğü gibi,kutunun yanlarını ahşap ile kapatmayı planlıyorum,bu konuda başarılı arkadaşların yardımına ihtiyacım var,yakın zaman önce tamamladığım complex pre amfininde yanlarını ahşap ile kapatacağım,her ikisinide birkerede halledeyim diyerum,tanıdığınız marangoz var ise yada bana bu konuda yardımcı olabilecek,fikirlerini bekliyorum.

Resim
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Ynt: 6w Single Ended Lambalı Amfi

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 04 May 2011, 21:05

Tebrik ederim mükemmel bir çalışma, yaklaşık 1,5 ay önce bende Esat Bey'le konuşmuştum çıkış trafosu için banada aynı 70 TL fiyatı vermişti. Bende böyle bir projeyi yapmayı çok istiyordum ancak maliyetli olduğu için gerçekleştiremiyordum umarım yaza bende böyle bir anfi yapacağım çünkü fotoğraflarınızı görünce çok özendim size :) . Dediğiniz gibi özellikle lambalı anfiler oldukça basit oluyor ancak trafolar yüzünden maliyeti fazla. Harcanan paraya değer mi kesinlikle son kuruşuna kadar değer.
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

İl: Mersin
Meslek: Elektrik-Elektronk Mühendisi

Okunmamış iletigönderen hacı » 04 May 2011, 21:16

Kesinlikle katılıyorum sana elektrobeyin,eğer senin gibi birkaç kişi çıkarsa inşallah toplu bir çalışma yapıp her sorunu çözeriz.
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 04 May 2011, 21:25

Aslında bende birkaç adet daha El84 single ended şeması var hatta bias ayarı daha kolay olan şemalar var buyrun bakın, belki sizin için daha kolay bir proje olurlar.
Eklentiler
el84.rar
el84 single ended
(308.82 KiB) 486 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

İl: Mersin
Meslek: Elektrik-Elektronk Mühendisi

Okunmamış iletigönderen hamist » 04 May 2011, 21:32

Gelecek defa benzer bir çalışma yapmayı düşünürseniz,
12AX7 yi diferansiel olarak kullanıp, sağ tarafta olanın grid ine de
negatif fB denemenizi önermek istiyorum naçizane.
Grid giriş, anot çıkış devrelerde harmonik distorsiyon
nispi olarak daha fazla olabiliyor iken,
frekans bandını da kısıtlayabiliyor.
Ya da 2 tirodu kaskad bağlayıp,
altta kalacak olan triodun katoduna negatif fB de kaliteyi
daha da artıracaktır.

İkinci olarak, katod üzerine koyduğunuz (C3) 22u kondansatör
kazancı yükseltirken, frekans karekteristiğini
umarım olumsuz etkilememiş olsun.

Son olarak; yıllar önce değerli hocam
first: impedance matching !.. derdi.
Burada C1 ve R5 direncinizin önemi oldukça yüksek.

Ve elbette emeğinize sağlık, başarılar selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen hacı » 04 May 2011, 21:50

Hepinize teşekkürler arkadaşlar,
öncelikle elektrobeyin,şemalar güzel ama benzer birçok şema denedim ortak bir nokatada karar verdim oda bu,sadece birşema daha deneyeceğim tam anlamıyla amfiyi toplamadan önce,2triodu kaskat da bapğlasak sonuç çok fazla değişmiyor,genelde kaskat bağlantı push-pull yada güçlü lambaların sürülmesinde gereken akımı sağlamak için uygulanan bir yöntem,Baypass kondansatörleri takılmazsa kazanç çok düşüyor çok yüksek takarsakta gürültü oluşuyor,el 84 ün baypass kondansatörü 100uf ama ben denemelerimde 47 uf kullanıyorum,giriş lambasınınkinide 10uf yapmayı düşünüyorum.Bunun yanındada kuplaj kondansatörü 0.47uf ama ben genelde hep 0.1uf kullandım.
Hepinize teşekkürler,umarım sizlerdende benzer çalışmalar gelerek forumun bu alandaki verileri zenginleşir.
hacı
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 May 2011, 11:42

Lambalıdan uzak duran bendeniz sizi kutlarım.

Lambalı amfi ve iPhone, tam high-end olmuş :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hacı » 05 May 2011, 23:10

teşekkürler hoparlör,
bu ahşap konusunda bana yardımcı olabilecek bilgi verebilecek birini hala aramaktayım duyrulur
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen farfisa » 05 May 2011, 23:27

eline sağlık hacı kardeşim hayırlı olsun trafo korkulacak bir olay değil çok az bir müddet bekleyin çünki şu an sadece single ended saracak kadar malzemem var talep edenlere yardımcı olurum ayrıca ben ecc83 ü hifi koşullarında beğenmiyorum şevkin kırılmasın yinede sebebi ecc83(12ax7) daha çok müzisyenler için enstruman amfilerine göre tasarlanmış bir lambadır kazanç değerlerinin getirdiği belli distorsiyon seviyeleri var ecc82 yada ecc81 girişli olarak bir tasarım yapar isen farkı anlayacaksın
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen farfisa » 05 May 2011, 23:30

ahşap olayı içinde scarab kardeşimize danışırsan iyiolur o konuda bir dahidir
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu