yeni ev yapımı makina yardımıyla

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: yeni ev yapımı makina yardımıyla

Okunmamış iletigönderen nthere » 14 Mar 2011, 13:31

Kloroform
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul
Meslek: elektronik müh.

Okunmamış iletigönderen scarab » 14 Mar 2011, 14:24

genelde kloroform kullanılıyor bende geçmişte plexyglass ile birşeyler yapmıştım :)
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen mk_ » 14 Mar 2011, 15:57

bana şırınga içinde verdiler su gibi saydam ve akıcı bi madde ama plexiye sıkınca el deydim yanlışlıkta birleşen köşelerde bayabi ısı vardı
mk_
DIY Audio Takipçisi

İl: istanbul
Meslek: elektronik haberleşme

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 15 Mar 2011, 11:46

Pleksi denen malzemeden, hi-end yada hifi katagorisinde ses çıkarmak için uğraşan, uğraşacak arkadaşlara allah kolaylık versin diyorum öncelikle.

Yok, amaç dekoratif gözüken, şöyle evin bir yerine koyuluğunda, yanarlı dönerli birkaç led falan da eklenince kıyak gözüken, ama aynı zamanda ses çıkaran bir obje yapmak ise; ozaman tamam, iyi eğlenceler arkadaşlar derim. Pleksi, ses kalitesi açısından, kabin yapımında iyi sonuç vermez, veremez. Maddenin doğasına aykırı. Biri çıkıp deseki ben mermer kabin imaletmek istiyorum, bunu anlarım. Ama pleksi ancak reklam veya dekor oluyor. Herlade 7-8 sene önce, bir arkadaşım, 3 000 doların üzerinde bir para harcayarak, birbuçuk yılda pleksi kabin yapmaya uğraştı. Sonuç, Aynı kabini ahşaptan imal edip, sürücüleri aktardı ve herlade hala onları dinliyordur. Hatırladığım enbüyük güçlük, Pleksi kabinin farklı frekanslara verdiği rezonans tepkisi, diğer kabin yapım malzemelerine nazaran çok farklı ve kararsız olması. Yani yanlış malzeme.

Herkeze kolay gelsin.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen farfisa » 15 Mar 2011, 18:04

ersoya katılıyorum bu konuda bende denedim litre hesabı herşeyini yapıp 12 mm plexi ile teneke kıvamında ses aldım ve hoparlörleri aynı hesaptaki bir ahşap kabinde ise çil çil sesler verdi
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen Zagor » 15 Mar 2011, 21:12

Ersoy hocam zaten araç hoparlörü ile hi end amacı olmadığı için buradaki amaç görselliktir herhalde...
Mazeretim var, asabiyim ben.
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 15 Mar 2011, 21:40

Konsepti bilgisayar hoparlörü gibi zaten performans beklemediğim biryerlerde kullanabilirim kendi adıma. Ama ses kalitesi konusunda Amerikayı tekrar keşfetmem bu yorumların üzerine.

İlave: unutmadan, ciddi diy emeğinin hakkını da teslim etmek lazım. En güzel iş bitmiş iş. :)

Yine ilave: Pleksi bükmede birbirine paralel 2x2 cm kalın çıtalar arasına yerleştirilmiş soba rezistansı ile yapılmış basit bir tezgah görmüştüm pleksicide. Pleksi üzerinde düz bir hattı ısıtıp sonra 90 derece açı ile birleştirilmiş düz bir tablaya dayayarak pleksiyi 90 derece büküyorlardı. Hizalama iyi olursa kenar düzgün olabiliyor ve bir-iki yapıştırma eksik, daha düzgün görünen bir şekil çıkıyor ortaya. Bir ortaya çıkarabilsem kendim için böyle birşeyi, hoparlör için olmasa da kasa üst kapağı için elimi deneyeceğim ama ne zaman...
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen miriel » 16 Mar 2011, 02:27

Evet, kapak ve kutularda hayal gücü ile hoş tasarımlar yapılabilir. Şu askerlik bir bitsin de, anfi kutusu olayına girecem :)
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen mk_ » 16 Mar 2011, 08:59

arkadaşlar bu araç hoparlörü ile yüksek kalite ses alınmaz zaten çoğu büyümünde söylediği gibi ben sadece hem hayalim olan hemde güzel görünen bir kabin yapmak istedim ve bunuda severek takip ettiğim sizler ile paylaşmak istedim
değerli yorum ve önerileriniz benim için çok önemli herkeze çok teşekkürler.
mk_
DIY Audio Takipçisi

İl: istanbul
Meslek: elektronik haberleşme

Okunmamış iletigönderen zunda » 16 Mar 2011, 18:33

89 senesinde konyada görüpte denediğim bir uygulamadır oto teybi ile sesi o zaman bana epey güzel gelmişti belki içinizde bilen deneyende vardır o zaman 20 cm cıvarı 2 hoparlörü 2 çömlegin agzına yerleştirip sabitlemiştim arkadaşlarım müzik seti gibi ses diyorlardı çömlek resimdeki gibiydi bass için denenebilir.
Eklentiler
comlek 010.jpg
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim