Hoparlör & Kabini Bakımı !!!

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: Hoparlör & Kabini Bakımı !!!

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Haz 2011, 11:46

Forumda profesyonel marangoz arkadaşlarımız var. Onlar dururken ben cevap vereyim.

Kabin yapımında kullanılan malzeme en kötü ihtimalle mdf'dir, ya da suntadır. Pahalı kabinlerde ahşapla birlikte sert alüminyum çubuklar ya da çelik kuşaklar kullanılabilir. Ama kaliteli mdf ve üstüste konulup preslenmiş mdf/kontraplak gibi malzemeler, baltic birch denilen bizdeki genel adıyla su kontrası da kullanılabilir. Tamamen tasarıma bağlı, ham alüminyumdan ya da granitten ön panel yapanlar da var.
Ama iş ağaç kaplamaya gelince, öncelikle kaplamanın çok iyi şekilde mdf'ye yapıştırılıp preslenmesi gerekir. Kullanılan yapıştırıcıdan ziyade bu presleme işi önemlidir ve marangozhanelerde bulunmayan ve sadece bu işi yapan pres atölyelerinde işlem tamamlanır. Fabrikasyon çalışanlar bunun dışında tabiki.

Sonrasında ise ağaç kaplamanın pinotex gibi sentetik bazlı ahşap koruyucularla böceklere, neme karşı koruması yapılır. Aslında verniksiz mat görünüşüyle çok da tercih edilebilir, ben kullandım ve sevmiştim. Dış mekanlarda da doğal ahşap üzerine koruyucu olarak atılıp kullanılabilir. Çekici yanı içine biraz boya katarsanız istediğiniz rengi de verebilirsiniz, ceviz, yeşil, sarı, mavi, vs.

Kimi yerlere dolgu macunu ile onarım, düzleştirme işlemleri de uygulanabilir.

Bundan sonrası ise asıl koruyucu işlemdir, vernik işin asıl sonucunu belirler. İnce vernik, kalın vernik, mat, yarı-mat, parlak, piyano, vs. vs. çok çeşidi vardır. Ama hepsinin genelde amacı ahşap kaplama ile hava temasını kesmek ve ince bir saydam koruyucu tabaka oluşturmaktır. Bazıları anti-statik özellik taşır, bazılarına renk verilir, bazıları elle defalarca yedirilir, üst üste katmanlaşarak yoğunlaşması beklenir. Bazıları da sprey tabanca ile el değmeden atılır ve sonuçlandırılır.

Eğer vernik düzgün ise nemli ortamlarda bile ahşaba herhengi bir zarar gelmez. Tek çekinilecek nokta tiner, alkol gibi çözücülerden uzak tutma gereğidir. Deterjanlar yağ çözücü aktif maddeler içerirler ve aşındırırlar, kolonya, parfüm, deodorant gibi her türlü kimyasaldan uzak tutmalı, direkt güneş ışığı aşırı soğuk ya da sıcaktan korunarak verniğin çatlaması engellenmeldir. Aynı şekilde mekanik darbelerle vernik bozulmamalıdır.

Bor yağı vs. kullanmayın, vakum da sadece abartı. Ama silikon bazlı koruyucu spreyler ikinci bir koruyucu tabaka oluşturarak destek verebilirler, hoparlörlerin lastiklerini destekleyebilirler. Ama en iyisi hiçbir şey kullanmayıp sadece nemli bez ile tozunu almaktır. Sabun çok az kullanılabilir ama verniği matlaştırmamalıdır, hemen arkasından kuru ve yumuşak bir bez ile kurulanmalıdır.

Ve en önemlisi sakınan göze çöp batar, başlangıcı olan herşeyin bir de sonu vardır deyip çok da üzerinde durmamaktır. Antika eşya meraklıları yüzyıl önceki sandalyeyi alıp zımparalayıp, pinoteks+vernil ile yepyeni yapabiliyorlar, çünkü ağaç organik bir madde, tahtakurusu yemezse yeniden hayat bulabiliyor.

Bu anlattıklarım sadece klasik ahşap kaplamalar için geçerli, fabrikasyon lamine kaplamalar aslında plastik folyolar ve ancak çok kaliteli olanları uzun yıllar dayanır.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen xtremeaudio » 11 Haz 2011, 16:17

Sonuç ; Ağaç kaplama mat siyah boyalı verniksiz hoparlör kabinlerimizi korumanın yolu ona dokunmamak mı? Üzerine silikon spresy kullansak ömrünü uzatırmıyız yoksa kısaltırmıyız? yazılanları okuyunca çok kararsız kaldım. Benim hoparlörde silikon kullanılmış sanırım onlar sorun çıkarmayacak. Sadece ağaç kısmı sorun çıkaracak gibi.. ağacın iyice kuruduğunu farkedebiliyorum. ufak tefek çatlamalar başlayacak gibi.. :( bir kaç farklı temizleyici köpük kullanmıştım.. pırıl prıl yaptı ama kurutuyor gibi görünüyor.
xtremeaudio
Yeni Üye

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen farfisa » 11 Haz 2011, 16:26

eğer hoparlörlerinin ömrünü gerçekten uzakmak istiyorsan yerle temasını kesmen gerekmektedir yada ağaç parke olan bir yüzeye oturman gerekli mermer zemin marley gibi yüzeylerin üzerinde bulundırmayın eğer böyle bir imkanınız yoksa altına strafor denilen malzemeden uygun ebatta kesip hoparlörlerinizin altına yerleştirin ikinci yöntem ise ise plaka kauçuktan uygun ebatlarda kesip hoparlörlerin altına koymanız temizlik konusunda ise çok ama çok zorunlu olmadığı takdirde nemli bez dahi vurmayın kuru silikonlu bez ile temizleyiniz ayrıca silikonlu bez vernik kaplamayı çizmez zarar vermez tozuda ahşabın iliklerinden söker alır
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen xtremeaudio » 11 Haz 2011, 23:02

Ayakları var, yerle temas etmiyor, şimdi üzerini bezli silip oldğu gibi bırakacağım. Yardımınız için teşekkürler..15 yıldır sorunsuz duruyorlar. Onlara en az 10 yılda daha üretildiği gün gibi görünmesini sağlayacak bir ürün bulmaya çalışacağım. Ne kadar süreceği hiç önemli değil. ;)
xtremeaudio
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Haz 2011, 10:52

xtremeaudio yazdı:Sadece ağaç kısmı sorun çıkaracak gibi.. ağacın iyice kuruduğunu farkedebiliyorum. ufak tefek çatlamalar başlayacak gibi.. :(

Masif ağaç hoparlör kabinlerinde kullanılmaz, çünkü zamanla masif çatlar, genleşir, büzüşür yani oynama yapar. Sadece dekoratif eklentiler, kenar çıtaları ve kaplama olarak kullanılırlar. Tabiki abanoz ağacından hoparlör kabini yapan da gördüm ama maliyeti ve işleme zorluğu çok ayrı birer konu.

Düzgün vernik atılmış herhangi bir kaplama kolay kolay bozulmaz. Yani bir şey yapmaya gerek yoktur. Yok zaten çatlamalar varsa ya mal kaliteli değildir ya da kötü şartlara maruz kalmıştır. Bunun ötesinde de yapacak birşey yoktur.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen xtremeaudio » 30 Tem 2011, 06:00

Vernik atıldığını forumda okudum, yalnız benim kabinlerimde vernik yok. Mat siyah ve ince bir boya var. Ağaç kaplama ve köşeleride ağaç.. çatlama yok gibi ama ağaç olan köşelerde sorun çıkacağıa benziyor kaplaması kusursuz. koruyacak özel üretilmiş bir ürün bulmaya çalışıyorum. :roll:
xtremeaudio
Yeni Üye

Reklamlar

Önceki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • HiFi Hoparlör kabini yapımı
    1, 2gönderen hoparlör » 22 Oca 2008, 19:05