Hoparlor arıyorum (Aldım)

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Hoparlor arıyorum (Aldım)

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 06 Mar 2010, 22:57

Bu hoparlor bu fiyata alınır mı? Bunu almak istiyorum. Front olarak değil stereo dinlemek için uygun mudur?
http://www.sahibinden.com/sansui_sht-88 ... isplayitem
En son TDA7294 tarafından, 30 Tem 2010, 16:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

Ynt: Front yer tipi sansui

Okunmamış iletigönderen e_cag » 06 Mar 2010, 23:23

Bulunmaz fırsat değil gibi. Evde Jamo kullanıyorum. Hemen hemen aynı özellikler, yaklaşık iki yıllık oldu. Center ve arkalarla birlikte 350 liraya almıştım. Velhasıl kovalar, araştırırsan 100 lira fazla verip yenisini alabilirsin. Sansui'yi çok bilmem diğer taraftan.
Mesela daha tanıdık birşey?
http://www.sahibinden.com/wharfedale_cr ... isplayitem
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 06 Mar 2010, 23:41

Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 07 Mar 2010, 00:16

Sansui'ye tercih ederdim muhtemelen. Tabii bakışım diyciden audiocudan ziyade tüketici bakışı. Üstadlar da birşeyler söylese...
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 07 Mar 2010, 02:18

İmkanlar kısıtlı tabiki ben de isterim kendi hoparlörümü kendim yapayım.
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Mar 2010, 19:43

Kendi hoparlörünü yapmak bu Sansui'leri almaktan daha iyidir derim. Ama şimdi zamanı değil. Fiyat ucuz değil ama pahalı da değil, kargo biraz yüklü tutabilir.

Sansui'leri evvelki sene Dikmen'de dinledim. Bu Dikmen Ankara değil, hani enucuzdikmen.com adıyla da bilinen Doğubank'daki Dikmen. O zamanlar iyi bir çift hoparlör alsam ne var diye yola çıkmıştım. Cebimde hazır para yoktu ama uğraşsam ne çıkarabilirim demiştim. Yanılmıyorsam Sansui-ki bu artık bir zamanlar kallavi sistemler yapan Sansui değil maalsef, dandik sinema sistemleri- efendim, Kef vardı, Wharfedale vb. birkaç marka. Infinity daha iyiydi, ama fiyatlar tabiki bilinen markalarda yukarılarda, uygun fiyatlı olanlarda ise kalite aşağıdaydı. Bir de Yamaha'lar türemişti. Sonunda hiçbirşey beğenememiştim, JBL'lerde sırıtmıştı.

Tipleri güzel olmakla birlikte ses kaliteleri çok da iç açıcı değil, ama sinema sistemi olsun, arada müzik de dinlerim dersen olabilir derim. Bu fiyata Sansui yerine Ersoy'daki kabinler al daha iyi, en azından Alman malı idi galiba birara satışa çıkarmıştı, sanırım satmadı.

Belirli bütçen ve istediğin bir tip varsa ikinci el birşeyler araştırabiliriz.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen farfisa » 12 Mar 2010, 20:37

bu konuda hoparlöre katılıyorum bizim zamanımızdaki kalitede değil artık sıradan bir çin malından farkı yok
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 13 Mar 2010, 12:17

Şu anki durum ; hoparlör kabinleri artık ikiye ayrıldı.

Açıklamaya çalaşayım. 1000 tl nin üzerindekiler ve 1000 tl nin altındakiler. Bin liradan pahalı olanlarda gerçekten müzik dinlemek için gereken denge, hassasiyet, berraklık, gerçeğine en yakın ses gibi önemli kriterler aranabilir. Bazılarında birkaçı vardır veya eksikleri vardır ama birşeyler çıkabilir. Dinlemek, denemek gerekir. Fakat bin liranın altındaki hoparlörlerde hemen hemen hepsinin sesi sanki aynı. Gökhanınmın bahsettiği JBL ler dahi standart çin sesi vermekte. Çünki artık hoparlör üretiminin yüzde 90 ı made in ÇAYNA. Dolayısı ile X yada Z marakası aslında çok farklı değil. Ampli devresinde farklı bir tasarım yaparsın değişik bir montaj yöntemi bulursun çok ucuza iyi ses çıkartırsın. Olur. Ama hoparlör kabini imal ederken farkı birşeyler yapıp çok ucuza iyi ses çıkartamazsın. İcad olduğu günden beri hoparlörün yasaları hiç değişmemiştir. Çünki fiziksel dinamik olarak yani hareket ederek çalışır. Yani hoparlör işinde nekadar ekmek, okadar köfte. :D

Eskiden durum böye değildi. 1990 lara kadar bütün dünyadan firmalar üretim yapıyordu. Bu bahsi geçen Sansui markasının kaliteli ürünleri vardı.Birsürü ingiliz, alman, amerikan, fransızmalı hoparlörler vardı. Hepisinin karekterleri harklı lezzette idi. Çünki yapıldığı ülkenin insanlarının karekterlerine göre şekilleniyorlardı. Ve rekabet vardı bazı firmalar sırf diğerini ezebilmek için fiyatlarını aşağılara çekip ucuza iyi hoparlör satıyorlardı. Bugün ise durum farklı. Hoparlörlrin hemen hepsi ayni ülkede üretiliyor. Bu çinli ufak adamlar işin içine girince rekabet şartları değişti. Artık aynı fabrikadan o çok iyi bildiğimiz makaların hoparlöleri çıkıyor.

Maaselef. Ne yazıkki.

Gökhanın söyledikleri zaten ortada. Gitmiş birsürü hoparlör dinlemiş ve beğenmemiş. Maksat iyi müzik dinlemek ise durum bu. Ha sadece sinema sisteminde kulanmak üzere bir kabinden bahsediyorsak, zaten ozaman pekbirşey farketmeyecektir. Çoğu iş görür. Bendeki KLH sarıda birzamanlar sinema sistemi için almıştım.

Kolay gelsin.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 13 Mar 2010, 17:18

Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 13 Mar 2010, 21:22

İkisi de iyi görünüyor. Jamo hoparlörcüdür, cihazların durumu iyiyse iyi olur. Sony'lerin avantajı da epey yeni olmaları ama Sony'nin üretmediği birşey yok. Ürün gamında bu hoparlörleri nasıl konumlandırmışlar, ona bakıp fikir edinilebilir. Jamo'lar için de muhtelif hi-fi testi yapan sitelerden yorumlara bakılabilir.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti