BOTS kabinler hakkında

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

BOTS kabinler hakkında

Okunmamış iletigönderen HEKTOR-DJ » 12 Nis 2011, 18:39

sitenize yeni üye oldum ve bir çok yeni bilgiye ulaştım. ben müzik ve filmler ile oldukca ilgiliyim dolayısıyla ses sistemeleri ilede.

elimde bots un 5 hop u var 6 yıldır kullanıyorum özellikle frontlarına aşığım dizayn açısından yeni bir piooner avr aldım eski bots amfimi rafa kaldırdım. sizlerden ricam bu kabinler hakkında ve bots markasınla ilgili bana biraz bilgi vermenizdir.

istesem ünlü markaların hop setindende alabilirim ama alıpta arada bir fark görmemekten korkuyorum ve elimdeki bots larında sesinden ve gücünden oldukca memnunum. elimdeki hop seti hi-end olarak geçmekte yani ben bunları alırken bots un daha ii bir hop seti yoktu ki sanırım halada yok yada ben duymadım görmedim. :roll:

ilginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

saygılar. :evet:

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

bu siteyi sorround hop um için kabin kapağı yapmak için araştırma yaparken buldum bu konudada yardımlarınızı bekliyorum umarım konuyu doğr yere açmışımdır. :bilmem:
Kullanıcı avatarı
HEKTOR-DJ
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: emlak

Ynt: BOTS kabinler hakkında

Okunmamış iletigönderen farfisa » 13 Nis 2011, 10:04

üzülme ama maalesef hi-end falan değil bu hoparlörler piyasadaki osawa marka hoparlörlerden çokta farkı yok pioneer avr cihazı aldıktan sonra bots amfiyi nasıl emekliye ayırdı isen kaliteli bir hoparlör seti aldıp test ettikten sonra bu hoparlörlerini kapıya koyacaksın bundan eminim bu hoparlörlerden maalesef çok detay bekleme imkanın varsa kaliteli birşeyler edin o zaman aradaki farkı göreceksin korkmana gerek yok
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen HEKTOR-DJ » 13 Nis 2011, 15:01

haklı olabilirsin şu deyat olayında zaten bundan başka bir fark olacağı kanısında değilim. fakat okadar kaliteli hop inceledim 40.hz 20khz çoğu bendekiyle aynı bu detal kop un neresinden kaynaklanıyor ben onu çözemedim belki bu konuda bir beni aydınlatır teknik olarak. :?:
Kullanıcı avatarı
HEKTOR-DJ
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Nis 2011, 15:55

Bots sanılanın aksine çok da kötü hoparlör değil. Örneğin 16cmlikleri beklenenden iyi sonuç veriyor.
Ancak; üretim standartları kötü, iki tane aldığınızda ikisi birbirinden farklı olabiliyor.
Kullanılan malzeme yani plastik genel anlamda dayanıklı ama yüksek kalite sağlamayan ve kütlesel olarak ağırlık veren bir yapıdadır. Kuvvetli bir mıknatısla durum kurtuluyor gibi görünüyor ama mıknatıs kalitesi de çok iyi değil, üretim standardı da düşük.
Tizleri cazgırdır, aslında detay diye beklediğimiz algı biraz da bizim dinlediğimiz müzik, oda akustiği, kayıt teknolojisi olarak subjektif bir konudur.
Yani böyle bir sürü “duygusal” yargı sıralanabilir ama Bots ürünlerinin durduğu yer orta HiFi standartlarının hemen altındadır.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen HEKTOR-DJ » 14 Nis 2011, 13:15

hoparlör yazdı:Bots sanılanın aksine çok da kötü hoparlör değil. Örneğin 16cmlikleri beklenenden iyi sonuç veriyor.
Ancak; üretim standartları kötü, iki tane aldığınızda ikisi birbirinden farklı olabiliyor.
Kullanılan malzeme yani plastik genel anlamda dayanıklı ama yüksek kalite sağlamayan ve kütlesel olarak ağırlık veren bir yapıdadır. Kuvvetli bir mıknatısla durum kurtuluyor gibi görünüyor ama mıknatıs kalitesi de çok iyi değil, üretim standardı da düşük.
Tizleri cazgırdır, aslında detay diye beklediğimiz algı biraz da bizim dinlediğimiz müzik, oda akustiği, kayıt teknolojisi olarak subjektif bir konudur.
Yani böyle bir sürü “duygusal” yargı sıralanabilir ama Bots ürünlerinin durduğu yer orta HiFi standartlarının hemen altındadır.

sayın hoparlör brawo işte beklediğim yaklaşım tarzı buydu çok sağol.

sayın hoparlör bende çok çeşitli medya var genelde HD filmler izliyorum piooner vsx-920 avr var gayet kaliteli 9 ban eq su muvcut bots kule hop larım 5 yollu hertürlü eq ayarına çok güzel tepkiler veriyor algı dediniz ya beni gayet tatmin ediyor birde film sesi ve audio olarak DTS, DD (AC3), FLAC, WAV, WMA, yani yüksek bitrate li sesler ile dinliyorum en kötü olanı MP3 ki bunuda 320Kbps olanlarını dinliyorum.

müzik tarzımda %90 pop, aslında PROGRESSİVE HOUSE ağırlıklı yani bass ve tizleri severim. fornt ların çok ii bir bass performansı var mesela dali ikon serisi kullanan arkadaşlarım var tatmin olmamışlar bass larından. dikkatimi çekiyor bendeki frontların bass sürücülerinin sispansiyonları oldukca dışa çıkık bende esneme hareket kabiliyetinin yüksek olduğu izlenimi bıraktı bilmem siz ne düşünürsünüz. :?:
Kullanıcı avatarı
HEKTOR-DJ
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen HEKTOR-DJ » 22 Nis 2011, 17:52

sanırım daha fazla bilgi alamıcaz burdan. :roll:
Kullanıcı avatarı
HEKTOR-DJ
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 22 Nis 2011, 20:40

"Türkiye'nin ilk ve tek ev yapımı ses devreleri tartışma platformu"

Ne bilgi almak istyorsunuz ki? Bots üzerine daha fazla konuşacak bir konu var mı bilemiyorum.

İthalatçısını tanıyorum, en az dört çeşit hoparlörü ile kabin yaptım, fiş miş vs. ürünlerini kullandım. Ama kendim yaptım, yapmaya çalıştım, yaptıklarımdan pek de memnun olmadım, tavsiye eder miyim? Ne için? Kabin denemeleri için fiyatı makul idi, başka düzgün hoparlör yoksa kullanmaktan başka çare yoktur. Eğer Pro seslendirme yapsaydım daha çok ürününü kullanırdım, fiyatı makul. Kalite? Maalesef. Eğer Avrupalı olan ürünlerle karşılaştırırsanız mutsuz olursunuz. Markayı karalıyor muyum? Hayır, ama Tata alıp da Mercedes gibi kullanamam, ikisinin yeri farklı.

Siz kabinlerinizi beğeniyorsanız güzel. Dali kullanıcıları hangi ortamda memnun kalmışlar ya da kalmamışlar bilemiyorum. Şahsen ben ilgilenmiyorum, bu tür değerlendirmeleri de oldukça subjektif buluyorum. Birisi bana genel kabul görmüş standartlarda ölçümlerini verebilirse en azından teknik olarak birşeyler söyleyebilirim. Ama sesini beğenir miyim bilemiyorum, bence subjektif. Gider Bots alır mıyım? Ben almam. Alınmaz mı? Ben almam, bana hitap etmiyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen farfisa » 22 Nis 2011, 22:36

hoparlör yazdı:"Türkiye'nin ilk ve tek ev yapımı ses devreleri tartışma platformu"

Ne bilgi almak istyorsunuz ki? Bots üzerine daha fazla konuşacak bir konu var mı bilemiyorum.

İthalatçısını tanıyorum, en az dört çeşit hoparlörü ile kabin yaptım, fiş miş vs. ürünlerini kullandım. Ama kendim yaptım, yapmaya çalıştım, yaptıklarımdan pek de memnun olmadım, tavsiye eder miyim? Ne için? Kabin denemeleri için fiyatı makul idi, başka düzgün hoparlör yoksa kullanmaktan başka çare yoktur. Eğer Pro seslendirme yapsaydım daha çok ürününü kullanırdım, fiyatı makul. Kalite? Maalesef. Eğer Avrupalı olan ürünlerle karşılaştırırsanız mutsuz olursunuz. Markayı karalıyor muyum? Hayır, ama Tata alıp da Mercedes gibi kullanamam, ikisinin yeri farklı.

Siz kabinlerinizi beğeniyorsanız güzel. Dali kullanıcıları hangi ortamda memnun kalmışlar ya da kalmamışlar bilemiyorum. Şahsen ben ilgilenmiyorum, bu tür değerlendirmeleri de oldukça subjektif buluyorum. Birisi bana genel kabul görmüş standartlarda ölçümlerini verebilirse en azından teknik olarak birşeyler söyleyebilirim. Ama sesini beğenir miyim bilemiyorum, bence subjektif. Gider Bots alır mıyım? Ben almam. Alınmaz mı? Ben almam, bana hitap etmiyor.

farfisa bunu beğendi :)

yanlış anlaşılmasın kargaya yavrusu şahan görünür kimse kendi malının iyi olmadığını kabul etmek istemez diyeceksinki he siz ucuz hop kullanmadınmı evet kullandım omikron marka yerli bir amfim bile vardı fakat kulaklarım şimdiki kadar eğitimli değildi şimdi kesinlikle bu hoparlörle dinlemem demem ama elimden geldikçe uzak durmaya çalışırım ileride kulaklarını geliştirmeye niyetlenirsen ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksın
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen Zagor » 23 Nis 2011, 12:18

+1 Farfisa, Hoparlör.
Mazeretim var, asabiyim ben.
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 25 Nis 2011, 13:35

HEKTOR-DJ yazdı:müzik tarzımda %90 pop, aslında PROGRESSİVE HOUSE ağırlıklı yani bass ve tizleri severim. fornt ların çok ii bir bass performansı var mesela dali ikon serisi kullanan arkadaşlarım var tatmin olmamışlar bass larından. dikkatimi çekiyor bendeki frontların bass sürücülerinin sispansiyonları oldukca dışa çıkık bende esneme hareket kabiliyetinin yüksek olduğu izlenimi bıraktı bilmem siz ne düşünürsünüz. :?:

Kule tarzı kabinlerin tipik sorunudur bu dışa çıkık tip hoparlörler. Eski tip kabinlere baktığınızda genellikle 20-25-30 cm baslar görülür ve kabinin hepsi de ön yüzündedir. Orta ve tiz hoparlörlerin kulak hizasına gelebilmesi, televizyonun yanında daha şık durmaları ve ev hanımları tarafından kabul edilebilmeleri için modern tasarımlar kule tipine dönmüşlerdir, en azından ben böyle gözlemliyorum. Ama bunun sonucu artık o 12"-30 cm baslar konulamaz, ön yüzler daralmıştır. Bazen yanlara konulur ama bu durumda da 20cm den daha fazlası şık durmaz. Geriye de yapacak tek bir şey kalır, 30 cmlik hoparlörün konuyla iteceğiniz havayı 20cm lik ya da 16cm lik hoparlörle itmeye kalktığınızda kon bu sefer daha fazla ileri geri hareket yapacaktır. Yetmezse ikinci hatta üçüncü bas hoparlörü eklenir sisteme. Xmax olarak T/S parametrelerinde verilen değer işte hoparlör konuna bağlı bobinin mıknatıs üzerinde yapabileceği en fazla yolu tanımlar. Sorun çözülür mü? Teknik olarak evet, hatta yeri dar araba sistemleri, ev sineması subwoofer sistemleri de bundan oldukça yararlanır. Ancak kulağın dur dediği bir nokta vardır. Tek bir frekans ile sorunsuz çalışan bu teknik müzik gibi dinamik bir sinyalde sorun çıkarır. Aynı anda davulun 40Hz'e inen bas tonunu vermeye çalışan bas hoparlörü aynı zamanda 100 Hz civarındaki kontrabasın sinyalini de vermek durumundadır. İşte sorun buradadır.

HiFi hoparlörlerin konları kuvvetlendirilmiş kağıt vb. malzemelerden yapılır ki hafif olsun, müziğin dinamiğine hızlı uyum sağlasın. Küçük bir mıknatıs bu işe yeterli olacaktır. Ama gümbürtü çıkaracak subwoofer gümbürtü için distorsiyona ihtiyaç duyar, bunun için plastik lazımdır ve de kuvvetli bir mıknatıs ve büyük Xmax...

Sonuç olarak Bots ürünleri ev sineması için uygundur, baslar evin şekline göre iyi çıkabilir de ama genellikle 100Hz civarı şişirilir, derin baslar yerine tok baslar vurgulanır ve sanılır ki baslar çok iyidir. Tekno, progress tarzı elektronik müzikte bu farkedilmez bile, çünkü o tür müzikler orjinalinden elektroniktir ve derinliği yoktur. Aynı hoparlörleri bir akustik kayıtla dinlediğinizde fark ortaya çıkar. Doğal olmayan baslar, çınlayan ziller, garip insan sesleri gibi.

Modern hoparlörler oldukça iyi kalite ve mühendislikle üretiliyorlar, daha önceden 15"-43cmlik bas hoparlörle alabileceğiniz sesi şimdi 20cmlik baslarla da alabiliyorsunuz. Ama fiyat da 200 Euro'lardan başlıyor, tek bir hoparlörde. Bu ScanSpeak, Seas, Eton gibi markaların üst sınıfında ya da bazı markaların nadiren daha ucuz ürünlerind ortaya çıkabiliyor. Ama Bots'da böyle bir şey mümkün değil, kullanılan malzeme ve üretim mühendisliği buna imkan vermez.

Kuru ve sıkıcı gelen sesler aslında doğal olacaktır, müzik dinlerken biz keyfimize göre renklendirebiliyoruz. Bazı sistemlerin, örneğin Dali, sesini, baslarını beğenmeyebiliriz. Ama akustik ortamdan ve de dinlediğimiz müzik türünden bağımsız olarak bu kararı vermek durumundayız. Yoksa Sony'nin yaptığı gibi şişirilmiş midbas'lar ile ortalığı gümbürdetebiliriz ama Dali'nin 40Hz'lik sesini duyabilmek için de en az 7-8m öteye gitmemiz gerekir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir