Amfi'de giriş hassasiyeti

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Ynt: Amfi'de giriş hassasiyeti

Okunmamış iletigönderen aka » 12 May 2016, 08:48

Sayın Onursal, anlaşılan amplinin max giriş hassasiyetini basitçe öğrenmek zor.

Olay aslında şu, elimde 3 adet mixer var, bunlardan biri meşhur prodüksiyon serilerinden biri, ve aynı sinyal ile aynı amplide dinlediğimde üçününde ses seviyeleri farklı, biri neredeyse diğerlerinin 2/3 kadar ses verebiliyor, yani ampliyi doyuramıyor görünüyor, ben burada mix lerde hata aramıyorum, belki üçüde ampliye tam uyum sağlayamıyordur diye düşünüyorum, o sebepten önce amplinin max giriş seviyesini bulup sonra mix leri gözden geçirmek istiyorum, yani aradaki bu farkın nedenini arıyorum, belki gereksiz bir uğraş, ama bu nokta kafama takıldı.

Bu arada avatarınızda Broadcast yazıyor, meslek nedir acaba.
aka
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla
Meslek: emekli

Okunmamış iletigönderen onursal » 12 May 2016, 13:34

aka yazdı:Sayın Onursal, anlaşılan amplinin max giriş hassasiyetini basitçe öğrenmek zor.

Olay aslında şu, elimde 3 adet mixer var, bunlardan biri meşhur prodüksiyon serilerinden biri, ve aynı sinyal ile aynı amplide dinlediğimde üçününde ses seviyeleri farklı, biri neredeyse diğerlerinin 2/3 kadar ses verebiliyor, yani ampliyi doyuramıyor görünüyor, ben burada mix lerde hata aramıyorum, belki üçüde ampliye tam uyum sağlayamıyordur diye düşünüyorum, o sebepten önce amplinin max giriş seviyesini bulup sonra mix leri gözden geçirmek istiyorum, yani aradaki bu farkın nedenini arıyorum, belki gereksiz bir uğraş, ama bu nokta kafama takıldı.

Bu arada avatarınızda Broadcast yazıyor, meslek nedir acaba.

Her mikserin bir çıkış gerilimi bulunmaktadır.
Çoğu amatör mikserlerin çıkış seviyeleri 0db fader kazancı için 0dbm giriş ve 0dbm (1Vpp)çıkış seviyesidir.
Profesyonel mikserlerde bu değer farklı olabilmektedir.
Mikser üzerinde olması gereken PPM (Bir çeşit VU metre) bu işin temel noktasıdır.
Bir line hattından 1Vpp sinyal verilir. İlgili kanalın fader'i 0 db seviyesine kadar açılır. PPM de (VU metrede) sarı ışığın (0db göstergesi) yanması gereklidir.
İşte bu sarı ışık bir amplinin girişine uygulanan sinyal seviyesinin kritik olduğunu belirtmektedir. Eğer ışıklardaki kırmızılar yanmaya başlamışsa amplide (duymasak ta) CLIP oluştuğunu göstermektedir.
Bu olay ampli ile mikserin daha önce kalibre edilmesini gerektirmektedir. +6dbm seviye girişli bir ampliyi 0dbm çıkışlı bir miksere bağlamışsan elbette ampli max güce ulaşamayacaktır.
Broadcast, broadcast demektir. Yani Türkçe anlamı ile DEDİKODU anlamındadır :D
Yani yaymak neşretmek, dağıtmak anlamlarındadır.
Benim işim de radyo TV yayınlarını neşretmek :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen aka » 13 May 2016, 00:29

Onursal Hocam
" . +6dbm seviye girişli bir ampliyi 0dbm çıkışlı bir miksere bağlamışsan elbette ampli max güce ulaşamayacaktır." .demişsin, işte benim problemim kısaca buydu. ileriki günlerde kabacada olsa bir şekilde bu sorunu çözerim. hani belki basit bir yolu vardır demiştim. Bu konuda doğru dürüst bir yazıyada rastlamadım, demekki tek takıntılı benmişim. yada işin bu kısmı es geçiliyor.

İş hayatımın son 15 yılını iyi tanınan bir TV kurumunda teknik yönetmen olarak tamamladğımdan, Broadcast ibaresi ilgimi çekmişt
aka
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 13 May 2016, 01:08

aka yazdı:Onursal Hocam
" . +6dbm seviye girişli bir ampliyi 0dbm çıkışlı bir miksere bağlamışsan elbette ampli max güce ulaşamayacaktır." .demişsin, işte benim problemim kısaca buydu. ileriki günlerde kabacada olsa bir şekilde bu sorunu çözerim. hani belki basit bir yolu vardır demiştim. Bu konuda doğru dürüst bir yazıyada rastlamadım, demekki tek takıntılı benmişim. yada işin bu kısmı es geçiliyor.

İş hayatımın son 15 yılını iyi tanınan bir TV kurumunda teknik yönetmen olarak tamamladğımdan, Broadcast ibaresi ilgimi çekmişt

İşin o kısmı es geçilmez.
Ancak profesyonel ekipmanlarda zaten biliyorsundur ki kalibrasyon yapılmaktadır.
Bu işin en iyi yolu PPM ile gözlemdir. (Cihazlarda görmüşsündür)
Bir TV kuruluşunda teknik yönetmenlik yapmışsan belki de tanışıyoruzdur :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen aka » 15 May 2016, 00:29

Mrb. Sorunu şimdilik çözdüm.
Elimde SONY MXP 210 var, kendi osc si ile ( 1Khz / 0db / 250mv ), tüm kalibrasyonları bunu baz alarak yaparsam sorun görünmüyor, bildiğim bir cihaz, daha önce kullanırdım ve değerleri broadcast aletlerle tam örtüşürdü. diğer mixerlerin çıkışları bundan birkaç db daha yüksek görünüyor, ( kendi üzerlerinde 0db gösterdiği halde)

Ben iş sahası açısından İst. kökenliyim, valla Ankarada pek tanıdığım olmadı işin açığı, çünki orada pek işimiz olmazdı, hala sektörde olan tek ankara'lı arkadaşım, M.A Birandın yönetmeni T.Korkmaz var, hala sektördedir, ve orada yaşar.
aka
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 15 May 2016, 01:31

Ses tekniğinde HEADROOM denilen bir olay da vardır.
Biraz araştır. Bir sonuca varamazsan buradan yazışırız. Böylece okuyan arkadaşlarımız da bilgilenirler.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen aka » 15 May 2016, 10:49

Headroom olayını senin kadar olmasada kabaca bilirim, ama sen şimdi headroom deyince diğer mix lerin neden seviyelerinin farklı olduğunu anladım sanırım, burada mxp nin tam ölçümlerini yazmamıştım şöyleki , zaten üzerindeki indicator +3 db, ve 1Khz +3db de 980mV, ve buradanda +3db lik kısım headrom payıymış gibi görünüyor.
Headroom faktörünü, çok ince detaya girmeden, ( yani anlayacağımız dilde ) anlatırsan, herkez için faydalı olacağına inanıyorum.
aka
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 15 May 2016, 13:34

http://www.zargan.com/tr/q/headroom-cev ... e-ne-demek
En basit açıklama bu.
Müzikte headroom inişler çıkışlar olarak telaffuz edilse de, ölçüm sistemi ve diğer olgularla bağdaştırınca biraz fazlaca detay gerekiyor.
Bir mixerde headroom farklı şekilde incelenmektedir.
Bir amplide headroom olayı da farklı anlatım gerektirmektedir.
En kısaca BAĞIRTI olarak telaffuz edersek sanırım yanlış olmayacaktır.
HEAD.png
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 15 May 2016, 15:03

chf yazdı:Amfi çıkışına; zener diyotlu+led+direnç(kendi içinde seri) bir paralel bağlantı gerekiyor basitçe..(Denemedim ama) Yani çıkışın max gerilimi 52 volta çıktığında örneğin ;52 voltluk zener diyodundan led'e akım geçecek ve led yanacak...Alttaki çıkış peak devresi orjinal bir power amfiden alıntıdır.Burdaki zener voltajı amfinin max çıkışına göre seçiliyor..Ya da siz hangi voltajdan sonra led yansın diyorsanız o voltajda bir zener takarak deneyebilirsiniz...

Bana kalırsa en mantıklı ilkel bir çalışma budur. Bu çalışmayı Diyaduio'da ( yabancı sitedeki ) paylaşımlardada görmüştüm. Ayrıca Apex bu işi basit şekilde çözmüş sanırım.
Eklentiler
APEX clip led.jpg
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen aka » 15 May 2016, 19:33

Birgitay, benim araştıdığım konu ile bu devre çok alakasız yaw, amacım p.a. çıkışına clip ilavesi değil.
aka
DIY Audio Takipçisi

ÖncekiSonraki

Amplifikatörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir