Ses kartını pil ile beslemek

Güç Kaynakları » Ses devrelerinde kullanılan komponentler kadar, güç kaynağının kalitesi de önemlidir. Güç kaynakları hakkındaki soru(n)lar

Ses kartını pil ile beslemek

Okunmamış iletigönderen ionian » 22 Kas 2011, 17:13

Merhaba herkese,

Bir süredir hifi amaçlı PC tabanlı bir transport projesi olan cics takma adlı odyofilin hazırladığı dokümanlara göre oluşturduğum bir TransportPC kullanıyorum ses sistemimde. Projeye göre TransportPC'den dijital sinyal çıkışı almak için BNC konnektör montajı yaptığım ESI Juli@ ses kartının sadece dijital kısmını kullanıyorum ve ses kartını akü ile beslemekteyim. Sıralamam gerekirse,

1. Ses kartının sadece dijital kısmını kullanıyorum. Analog kısmı çıkarılmış durumda, bu projede kullanılmıyor. Dijital kısmına bir adet izoleli dişi BNC konnektör montajı yaptım. BNC>RCA bir dijital kablo ile DAC'a giriş yapılıyor:

Resim

2. Dijital kısmı üzerinde U1 adı verilen bir adet MT1117 regülatör var; alttaki fotoda görülüyor. Bu, PCI slottan çekilen +5V'u dijital kısım için gerekli olan 3.3V'a düşürüyor. Şu an 12V aküden gelen voltajı özel yaptırdığım 2N3055 gerilim regülatörü ile +5V'a düşürüyorum ve fotodaki J1 konnektörlerindeki 2 (+5V) ve 4 (GND) nolu bacaklardan karta giriyorum. Aslında DVCC1 noktasından da verilebiliyor +5V. Karta giren +5V, kart üzerindeki MT1117 regülatörü tarafından da dijital kısmın ihtiyacı olan 3.3V'a düşürülüyor. Bu yöntem ile kartı 12V akü ile dışarıdan beslemede hiç bir sorun yaşamamaktayım. Buraya kadarki yapılanları anlatan doküman burada. Ses performansını olağanüstü bir detay, arka plan sessizliği, çok belirgin enstruman ayrışımı, uzun dinlemelerde sıfır kulak yorgunluğu şeklinde tarif edebilirim.

Resim

3. Benim istediğim ise, karta doğrudan 3.3V verebilmek. Böylece iki adet gerilim regülatörünü devreden çıkarmak (benim 2N3055 ve kart üzerindeki MT1117). Bunun için 3 adet 1.2V şarjlı pili paralel bğladım, 3.6V yapıyor. Fotoğraftaki U1 regülatörü ile ilgili değerler şöyle verilmiş:

The optimal specs of the U1 regulator:
MT1117-3.3, 4.3V ≤ VIN ≤ 5.5V ( Max Voltage not more than 6 Volt)

Bu durumda 3.3V yerine 3.6V kullanabilir miyim? Sorun olur mu?

4. U1 regülatörünü devreden çıkararak karta doğrudan 3.3V besleme şu şema ile tarif edilmiş:
Resim

Bu durumda, ben P3V3D1 noktasına +3.6V verirsem toprağı Ground yazan noktaya mı lehimlemeliyim?
Ayrıca, PCI slotlardan 5V çeken bacakları kestiğim için karta şu an 5V girişi yok; yani aslında U1 regülatörü işlevsiz. Bu durumda, ilgili noktadan doğrudan 3.6V vermeden önce U1'in lehimine müdahale ederek yine de devreden çıkarmalı mıyım?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
ionian
Yeni Üye

İl: İzmir

Ynt: Ses kartını pil ile beslemek

Okunmamış iletigönderen Hazar » 22 Kas 2011, 17:58

Merhabalar,

Öncelikle foruma hoşgeldiniz.

3.3V ile beslenen elemanlar, sizin de bildiğiniz gibi PCI interface ve digital audio aktarımından sorumlu hassas çiplerdir. Beslemelerinin 3.6V'ı tolere edip edemeyeceğini ancak bu çiplerin datasheetinden anlayabiliriz. Burada regülatörün giriş gerilim aralığı pek işimize yaramamakta.
Regüle edilmemiş bir kaynağı direk bu çiplere besleme olarak bağlamak iyi bir fikir olmayacaktır. Burada size önerim, 12V'dan 5V'a düşüren regülatörünüzün 3.3V çıkış verenini yapmanız ve kartınızı buradan beslemeniz yönünde olacaktır.

Bunu yaparken de U1'i karttan sökmeniz gerekiyor. Direk bacağına uygulayabilirsiniz ama regülatör entegresi bundan pek hoşlanmayacağı gibi, beslemenize gürültü de ekleyebilecektir.

Lakin verdiğiniz dokümanda da direk 3.3V beslemeden bahsedilmemiş. Buradan kart üzerindeki bazı elemanların direkt 5V besleme istiyor olabileceği ihtimali akla gelmekte. Siz direk 3.3V sağlarsanız, bu 5V isteyen komponentler mutsuz olacaktır. Burada biraz inceleme yapmamız gerekli.

Saygılar.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen ionian » 22 Kas 2011, 20:53

Cevabınız için çok teşekkür ederim sn. Hazar,

Benim DIY ve elektronik bilgim yok denecek kadar kıt. Yaptıklarımı hep adım adım anlatımlar ve yavaş da olsa öğrendiklerimin ışığında mantık yürüterek çözmeye çalışıyorum. Sizlerin sayesinde duvara bir tuğla, bir tuğla daha derken bir şeyler çıkıyor ortaya işte.

Projede, hifi amaçlı ses performansını maksimize etmek için amaç, dijital kısmın PCI'dan 5V çekmesini engelleyerek kartı dışarıdan beslemek. Haklısınız, linkini verdiğim PDF dokümanında kartı dışarıdan besleme yöntemlerinden 5V için olan anlatılmış. Ben de bunu 12V akü ve 2N3055 ile uyguluyorum ve çok çok tatminkar sonuç alıyorum.

Kartı dışarıdan beslemenin kullanılan ikinci yöntemi ise U1'i devre dışı bırakıp doğrudan 3.3V vermek. Bunu şu şekilde yapılabileceğini ve sanırım yaptığını yazmış arkadaş:

i found a solution to go directly into the juliboard with 3,3 Volt, which is the only needed tension for the digital section.
On the opposite side from the outpust there is an voltage regulator U1 from 5 to 3.3 volt, who can be unsoldered and we are able to feed 3,3 Volt ( four 6 volt batteries parallel via a thel regulator to 3,3 volt)to the board as You can see on the photo.
Sounds phantastic and is a real big step.
More depht, information and dynamics without any increase of harshness.
Highly recommended.
Resim

Arkadaş burada, sizin de dediğiniz gibi U1'in lehimlerinden sökülmesinden söz ediyor. Ama 3.3V sağlamak için "(four 6 volt batteries parallel via a thel regulator to 3,3 volt)" şeklinde bir ifade kullanmış. Nasıl bir kombinasyondan söz etmiş anlayamadım. İlgili forum başlığı şurada.

Aslında ben 5V sağlayarak kartı dışarıdan besleme konusunu, projede "büyük adım" kabul edilen, hedeflenen ses performansındaki büyük artışı yakalamış bulunmakla birlikte, acaba doğrudan 3.3V vererek, beslemede bir miktar daha ESR etkilerinden kurtulmuş olur muyum diye düşünüyorum. Çünkü arada iki tane gerilim regülatöründen geçtikten sonra 3.3V sağlanıyor benim yöntemde. Doğrudan 3.3V sağlama arayışıma neden olan kafamdaki bu soru. Bir de 3.3V beslemenin yapılabildiği ilgili başlığı görünce üstünde düşünmeye başladım ama işin içinden çıkamadım. Sizce, U1'i tamamen devre dışı bırakarak karta doğrudan 3.3V sağlamak benim yönteme kıyasla performansta getirisi olabilir mi veya teknik olarak daha mı doğru olur? Eğer evet ise, bu 3.3V nasıl sağlanabilir? Mümkün ise arada bir gerilim regülatörü olmadan?

Konu ile ilgili olarak biraz sesli düşünme yapmış oldum. Görüşlerinizi merak ediyorum.
ionian
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 22 Kas 2011, 21:24

ionian yazdı:Merhaba herkese,

Bir süredir hifi amaçlı PC tabanlı bir transport projesi olan cics takma adlı odyofilin hazırladığı dokümanlara göre oluşturduğum bir TransportPC kullanıyorum ses sistemimde. Projeye göre TransportPC'den dijital sinyal çıkışı almak için BNC konnektör montajı yaptığım ESI Juli@ ses kartının sadece dijital kısmını kullanıyorum ve ses kartını akü ile beslemekteyim. Sıralamam gerekirse,

1. Ses kartının sadece dijital kısmını kullanıyorum. Analog kısmı çıkarılmış durumda, bu projede kullanılmıyor. Dijital kısmına bir adet izoleli dişi BNC konnektör montajı yaptım. BNC>RCA bir dijital kablo ile DAC'a giriş yapılıyor:

2. Dijital kısmı üzerinde U1 adı verilen bir adet MT1117 regülatör var; alttaki fotoda görülüyor. Bu, PCI slottan çekilen +5V'u dijital kısım için gerekli olan 3.3V'a düşürüyor. Şu an 12V aküden gelen voltajı özel yaptırdığım 2N3055 gerilim regülatörü ile +5V'a düşürüyorum ve fotodaki J1 konnektörlerindeki 2 (+5V) ve 4 (GND) nolu bacaklardan karta giriyorum. Aslında DVCC1 noktasından da verilebiliyor +5V. Karta giren +5V, kart üzerindeki MT1117 regülatörü tarafından da dijital kısmın ihtiyacı olan 3.3V'a düşürülüyor. Bu yöntem ile kartı 12V akü ile dışarıdan beslemede hiç bir sorun yaşamamaktayım. Buraya kadarki yapılanları anlatan doküman burada. Ses performansını olağanüstü bir detay, arka plan sessizliği, çok belirgin enstruman ayrışımı, uzun dinlemelerde sıfır kulak yorgunluğu şeklinde tarif edebilirim.

3. Benim istediğim ise, karta doğrudan 3.3V verebilmek. Böylece iki adet gerilim regülatörünü devreden çıkarmak (benim 2N3055 ve kart üzerindeki MT1117). Bunun için 3 adet 1.2V şarjlı pili paralel bğladım, 3.6V yapıyor. Fotoğraftaki U1 regülatörü ile ilgili değerler şöyle verilmiş:

The optimal specs of the U1 regulator:
MT1117-3.3, 4.3V ≤ VIN ≤ 5.5V ( Max Voltage not more than 6 Volt)

Bu durumda 3.3V yerine 3.6V kullanabilir miyim? Sorun olur mu?

4. U1 regülatörünü devreden çıkararak karta doğrudan 3.3V besleme şu şema ile tarif edilmiş:

Bu durumda, ben P3V3D1 noktasına +3.6V verirsem toprağı Ground yazan noktaya mı lehimlemeliyim?
Ayrıca, PCI slotlardan 5V çeken bacakları kestiğim için karta şu an 5V girişi yok; yani aslında U1 regülatörü işlevsiz. Bu durumda, ilgili noktadan doğrudan 3.6V vermeden önce U1'in lehimine müdahale ederek yine de devreden çıkarmalı mıyım?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Merhaba

Ben bu odyofilin odyofil olduğundan kuşku duydum.
Çalışması sırasında kullandığı işçilik bu konuya hakim birinin yapacağı şeyler değil.
Mesela ses kartı üzerindeki kondansatörlere paralel bağladığı kondansatör ayaklarının
o kadar uzun olması ESR ye katkı sağlayayım derken, endüktans dolayısı ile farklı sorunlar
yaratabilir.
Bunun yerine madem devre üzerindeki kondansatörlere güvenilmiyor,
ki bunun tespiti gerekli önce, öyle ya, gerçekten taktıklarımız üzerindekilerden daha mı iyi,
diyelim orijinal kondansatörler kalitesizdi, o halde SMD Low ESR kondansatör kullanmak çok daha fayda sağlardı.
Öte yandan, ses kartındaki kondansatörleri değiştirerek kaliteyi yükseltme düşüncesi
ile delikli plaka üzerine yapılan devreleri bağdaştırmak bir hayli zor geldi bana.
Son olarak, devre üzerindeki voltaj regulatörü, dışarıdan 2N3055 ile yapılandan
gerçekten kötü olabilir mi?

Keşke çalışmaya başlamadan önce ses kartını test edip,
ya da ettirip, sonraki hali ile karşılaştırma yolunu düşünseydiniz.

Kolay gelsin, zira işiniz kolay değil.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen scarab » 22 Kas 2011, 22:25

affınıza sığınıyorum,cahilliğimi mağzur görün ama amacı zaten yüksek frekanslı sinyal aktarımı olan bir chip'i besleme gürültüsünden izole etmek için pil ile beslemek bana pek mantıklı gelimiyor yanlışmı düşünüyorum
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen ionian » 22 Kas 2011, 23:37

PCI'dan 5V beslendiği haline göre akü ile beslendiği hali arasında gece ve gündüz kadar fark var. Duymasam ben de bu kadar farka asla inanmazdım. İnanılmaz bir detay artışı, belirgin mikro dinamikler ve arka plan sessizli, uzun dinlenebilirlik hat safhada. Aküden pile geçme istememin nedeni, yukarıda bahsettiğim gibi iki adet regülatörden kurtulup doğrudan 3.3V verebilmek. Bunun olabilirliğini sormak istemiştim sizlere.
ionian
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 22 Kas 2011, 23:38

Merhabalar,

Sondan başlayayım. Regülatörsüz olarak 3.3V verebilecek bir enerji kaynağı bilmiyorum. En yakın LiFePO4 kimyalı şarjlı bataryalar mevcut, fakat bunların da tam şarj gerilimi 3.6V.
Verdiğiniz alıntıdaki kişi 4 adet 6V'luk bataryayı paralel bağlamış (çalışma süresi uzasın diye olsa gerek), sonra bir regülatör ile 3.3V'a indirmiş ve karta girmiş.

Gelelim iki regülatör mü bir regülatör mü sorusuna. Prensip olarak az daha iyidir. Yani 12V Akü > 3.3V regülatör > Kart şeklindeki bir sıralama 12V Akü > 5V regülatör >3.3V regülatör > Kart sıralamasına yeğdir. Bahsettiğimiz regülatörler sonuç olarak lineer olduğu için bize çok fazla bir gürültü katkısında bulunmayacaklardır. Buradaki esas soru, bunu algılayabilecek miyiz?

İşte bu "algılayabilecek miyiz" kısmına ben yorum yapmasam daha iyi. Zira belki siz algılarsınız ama ben algılamam, bu yüzden etkisi olmuyor derim ama size göre oluyordur. İnsanın yapısı bu, beş duyumuzun algıladıkları, düşüncelerimiz, fikirlerimiz hep farklılık gösteriyor. Örneğin odyofilite adına yapılan bir çok eylem (buna pür dijital bir kaynağın beslemesinde geliştirme yapılarak ses kalitesinde artış yaşanması hususu da dahil) benim kabul ettiğim doğrularla çakışmakta. Benim doğrularım dünyadaki binlerce odyofilin duyularına ters düşüyorsa buradaki sorun benim bilgi eksikliğimdir. Eksik bilgiyle de yorum yapmak istemem doğrusu.

Uzun lafın kısası, siz en iyisi regülatörünüzü 3.3V verecek şekilde yeniden yapılandırıp bir de öyle deneyin. Büyük ihtimalle daha iyi bir sonuç alacaksınız. Regülatörünüzün tipi, şeması gibi bilgiler varsa modifiye etmeniz konusunda destek oluruz. Bildiğim kadarıyla Türkiye'de "Transport PC" kavramını ve modifikasyonlarını ciddi olarak uygulayan/paylaşan ilk kişisiniz, sisteminizi daha da rafine etme konusunda yardımımız dokunursa ne mutlu.

Benden size bir soru; DAC olarak ne kullanıyorsunuz?

Belki ben de bu arada M-Audio Audiophile 192 ses kartıma yapılabilecek modifikasyonlara bir bakmalıyım. :) Belki sonuçlardan sonra bu bütün bildiklerim "doğru bildiğim yanlışlar" haline gelir, kimbilir.

Saygılar

---
scarab yazdı:affınıza sığınıyorum,cahilliğimi mağzur görün ama amacı zaten yüksek frekanslı sinyal aktarımı olan bir chip'i besleme gürültüsünden izole etmek için pil ile beslemek bana pek mantıklı gelimiyor yanlışmı düşünüyorum

Şöyle bir mantığı var. Belki görmüşsünüzdür, forumda benim de DAC projem var; dolayısıyla geliştirme aşamasında bayağı araştırma yapmıştım. Düşünürseniz bu DAC'dan önceki kat, sesi dijital olarak iletmekle sorumlu olan bölüm, arayüz. Bu SPDIF olabilir, I2S olabilir vs. Her ne kadar dijital bir sinyal de olsa, besleme gürültüsü bu dijital sinyallerin üzerine bir şekilde binebiliyor ve/veya sinyali ufak da olsa değiştirebiliyor. Bu ise, bize "jitter" olarak geri dönüyor; yani kaba tabiriyle dijital gürültü. En azından besleme kaynaklı jitter'ı azaltmak için bu tarz çözümler uygulanabiliyor. Hatta gerekli parçalarını alıp, çiziminin de bir kısmını yapıp uygulamaya vakit kalmayan projeler dolabına kaldırdığım "SRC4192 ile reclocking" modülü özellikle SPDIF üzerinden clock ve datanın bindirilerek aktarılması ve hedefte bunların ayrıştırılması sonucu oluşan jitter'ı azaltmayı hedefliyordu.

---
hamist yazdı:Keşke çalışmaya başlamadan önce ses kartını test edip,
ya da ettirip, sonraki hali ile karşılaştırma yolunu düşünseydiniz.

Okuduğum kadarı ile zaten sistem orjinal hali ile denenmiş, dışarıdan yapılan 5V besleme ile alınan çok iyi sonucu daha nasıl ileri götürebilirim diye sormaktalar Hamit Bey.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen ionian » 22 Kas 2011, 23:53

Sn. Hazar,

Beni anladığınız için çok sevindim. Tam da istediğim noktaları en güzel şekilde cevaplamışsınız. Zira benim de bulaştığım bu odyofilite camiasındakilerin öncelik ve beklentileri, kaçınılmaz olarak standart doğrulardan hareket eden elektronikçilerin doğruları ile çekışabiliyor gerçekten. :) Zaten en iyi tasarımcılar elektronikçi odyofillerden çıkıyor... :)

Önerinizden hareket edeceğim. aküden sonraki regülatörümü 3.3V için modifiye etme yoluna gideceğim. Şu anki +5V veren 2N3055 regülatörümün şekli şöyle:

Resim

Bunu İzmir'de Onur çarşısında bir elektronikçiye yaptırtmıştım. Tasarım hatası var mıdır bilmiyorum ama iş görüyor; 12V aküden tam 5V veriyor. Ben aslında bunu, TransportPC ile önceden DAC yerine kullandığım E-MU 0404 USB2 ses kartımı beslemek için yaptırtmıştım. Şimdi de bu projede kullanıyorum. Bunu 3.3V verecek şekilde nasıl yaparım, kime yaptırtırım, kendim yapabilir miyim hiç bir fikrim yok. :)
ionian
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 23 Kas 2011, 00:06

ionian yazdı:Sn. Hazar,

Beni anladığınız için çok sevindim. Tam da istediğim noktaları en güzel şekilde cevaplamışsınız. Zira benim de bulaştığım bu odyofilite camiasındakilerin öncelik ve beklentileri, kaçınılmaz olarak standart doğrulardan hareket eden elektronikçilerin doğruları ile çekışabiliyor gerçekten. :) Zaten en iyi tasarımcılar elektronikçi odyofillerden çıkıyor... :)

Önerinizden hareket edeceğim. aküden sonraki regülatörümü 3.3V için modifiye etme yoluna gideceğim. Şu anki +5V veren 2N3055 regülatörümün şekli şöyle:

Bunu İzmir'de Onur çarşısında bir elektronikçiye yaptırtmıştım. Tasarım hatası var mıdır bilmiyorum ama iş görüyor; 12V aküden tam 5V veriyor. Ben aslında bunu, TransportPC ile önceden DAC yerine kullandığım E-MU 0404 USB2 ses kartımı beslemek için yaptırtmıştım. Şimdi de bu projede kullanıyorum. Bunu 3.3V verecek şekilde nasıl yaparım, kime yaptırtırım, kendim yapabilir miyim hiç bir fikrim yok. :)

Söylemek istediğim, bazı sorun, ya da sorunlar ihtimalinden kurtulmak isterken
yeni sorunlara yol açma ihtimali.
Bu ekte gördüğüm devre, ses kartınız üzerindeki regulatörden kesinlikle daha iyi değil.
Eğer amaç odyofil düzeyi ise, devre, malzeme ve işçilik kalitesi en üst düzeyde olmak zorundadır.
Aksi halde fark etmeseniz de yanılmak kaçınılmaz.
Denenmiş olması benim için bir şey ifade etmiyor,
zira elde karşılaştırma sonuçları olmayan binlerce devre var internette.

Ama, karşılaştırma sonuçlarında bu düzenlemenin farkını gösterirseniz,
yaşınızı bilmiyorum ama 40 yıldır elektronikten pasta yemeyi bilen biri olarak
sizi kutlarım.

Merak etmeyin ne yapmak istediğinizi biliyorum,
ancak uygulama kalitesi toplam kaliteyi iyi etkilemeyecek.

Kolay gelsin...
En son hamist tarafından, 23 Kas 2011, 00:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Hazar » 23 Kas 2011, 00:08

Lakin transistörünüzün üzerinde LM7805 yazıyor. Yani lineer gerilim regülatörü kendisi. 2N3055 ise NPN güç transistörü.

Ayrıca WINGSHING marka LM7805 ve SANSUNG marka kondansatör de gözlerden kaçmıyor. Eğer bu regülatörün ucunda akü değil trafo olsaydı eskisinden de kötü sonuç alabilirdiniz, Hamit Bey de farketmiş :)

Tabii DIY forumunda sizin yapabilmeniz için destek oluruz. Tek entegre (ve tabi iki adet kondansatör) ile çözmek istersek 78xx serisinden de kaliteli LD33V LDO regülatörler mevcut. Lakin bulunabilirlikleri Türkiye sınırlarında sıkıntı olabilir. Eğer bu bulunamazsa standart LM317 ya da LDO kardeşi LM1086 ile halledilebilir. Bu regülatörler ayarlı olduğu için bir gerilim bölücü ile vereceği gerilim ayarlanabilecektir.

Saygılar.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Sonraki

Güç Kaynakları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir