Ses kartını pil ile beslemek

Güç Kaynakları » Ses devrelerinde kullanılan komponentler kadar, güç kaynağının kalitesi de önemlidir. Güç kaynakları hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Ses kartını pil ile beslemek

Okunmamış iletigönderen ionian » 24 Kas 2011, 13:06

Hazar yazdı:... Ve her zaman bu tarz parça aramalarında yıldız olarak çıkan Linear Technology firmasının bir ürünü; LT1965. LT1965-3.3 olanı bulunabilirse basit bir PCB ile iyi bir sonuç alınabileceğine inanıyorum...
Saygılar.

Sn. Hazar,

O zaman fixed 3.3V LT serisine yöneldim internette. Üstelik bunlar 12V giriş de kabul ettiğine göre ısınma sorunu da olmayabilir diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

Önerdiğiniz LT1965 in özelliklerine bakarken, aynı sayfada LT3080 de incelenmeli denmiş. İkisinin özellikleri şöyle. Bulunabilirse LT3080 daha mı uygun olur bu projede? Ancak, özelliklerinde "Stable with Ceramic Caps" diyor. Ben 3.3V çıkışa elektrolitik ELNA Silmic II bağlayamayacak mıyım?

LT1965 - 1.1A, Low Noise, Low Dropout Linear Regulator Features

Output Current: 1.1A
Dropout Voltage: 310mV
Low Noise: 40μVRMS (10Hz to 100kHz)
500μA Quiescent Current (Adjustable Version)
Wide Input Voltage Range: 1.8V to 20V
No Protection Diodes Needed
Controlled Quiescent Current in Dropout
Adjustable Output from 1.20V to 19.5V
Fixed Output Voltages: 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V
< 1μA Quiescent Current in Shutdown
Stable with 10μF Output Capacitor
Stable with Ceramic, Tantalum or Aluminum Electrolytic Capacitors
Reverse Battery Protection
No Reverse Current
Current Limit with Foldback Protection
Thermal Limiting
5-Lead TO-220, DD-PAK, Thermally Enhanced 8-Lead MSOP and 8-Lead 3mm × 3mm DFN Packages

Resim

LT3080 - Adjustable 1.1A Single Resistor Low Dropout Regulator Features

Outputs May be Paralleled for Higher Current and Heat Spreading
Output Current: 1.1A
Single Resistor Programs Output Voltage
1% Initial Accuracy of SET Pin Current
Output Adjustable to 0V
Low Output Noise: 40μVRMS (10Hz to 100kHz)
Wide Input Voltage Range: 1.2V to 36V
Low Dropout Voltage: 350mV (Except SOT-223 Package)
<1mV Load Regulation
<0.001%/V Line Regulation
Minimum Load Current: 0.5mA
Stable with 2.2μF Minimum Ceramic Output Capacitor
Current Limit with Foldback and Overtemperature Protected
Available in 8-Lead MSOP, 3mm × 3mm DFN, 5-Lead DD-Pak, TO-220 and 3-Lead SOT-223

Resim
ionian
Yeni Üye

İl: İzmir

Okunmamış iletigönderen Hazar » 24 Kas 2011, 13:21

Merhabalar,

Bana LT1965 daha mantıklı geliyor aslında. Hem ayarsız 3.3V versiyonu olduğu için, hem dropout gerilimi daha az olduğu için. Biz regülatöre max. 14V giriş gerilimi sağlayacağız, dolayısıyla fazladan giriş gerilimi üst limti bize bir kazanç sağlamıyor.

Öte yandan bu da ısınacak, lineer regülatörlerin verimliliği %40'ın altında, bu da %60'ın regülatör üzerinde harcanacağı manasına gelmekte. "Büyük" kılıflı bir regülatör seçmemin diğer sebebi. (5 bacaklı TO220 versiyonuna heatsink takılabilir, DPAK versiyonu SMD olduğu için PCB'nin üzerindeki bakırların kendisi heatsink olarak kullanılabilir.)

Saygılar.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen ionian » 24 Kas 2011, 13:38

O zaman yanlış anlamadıysam söz konusu olan bu oluyor sanırım:
http://parts.digikey.com/1/parts/169528 ... 3-pbf.html
Resim

İş, bunu temin etmekte sanırım :)
ionian
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 24 Kas 2011, 13:40

Evet, parçamız bu. Temini konusunda, Farnell'de olduğunu düşünüyorum ama şu an bakamıyorum durumuna.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen ionian » 24 Kas 2011, 13:51

Tamamdır. Ben Fernell'de araştırayım bir. Müsait bir zamanda siz de bakabilirseniz sevinirim.

Saygılar...
ionian
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 25 Kas 2011, 00:31

Regülatör üzerinde ısıya dönüşecek güç hesabında şöyle bir kaba hesap var:

Akım: 1A diyelim
Giriş voltajı: 12V
Çıkış voltajı: 3.3V
12-3.3= 8.7V regülatör üzerinde düşüyorsa
8.7Vx1A=8.7W
olur. Bu da minik de olsa soğutucu ihtiyacını ortaya çıkarır.

Dropout bu hesabın neresinde olur, bilemedim. Ama sanki girişle çıkış voltajı bu kadar birbirinden farklı iken dropout arada kaynayarak hesaba dahil oluyor. Bu mantıkla low dropout regülatörün faydasını görmek için giriş voltajını "çıkış voltajı+droput"un hemen üzerinde seçmek lazım.

Çok egzotik bir çözümün peşinden koşmayı düşünsem Walt Jung Süperreg konseptini düşünürdüm. Biraz da diyci heyecanı ile olabilir ama çok iyi yorumlar okumuştum vaktinde. Güçlüğü parça teminindeydi. AD816 gibi bir opamp ve bir-iki j-fet tarzı buralarda bulunmayan şeylere ihtiyaç oluyor.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen ionian » 25 Kas 2011, 01:15

Bu ısı konusunu, Sn Hamist'in söz ettiği gibi 12V akü veya pil yerine 9V hatta 6V akü ya da pil kullansak acaba kabul edilebilir aralığa inmiş olur muyuz? 6V bir aküden 3.3V mesela... Bu durumda, son seçimimiz olan IC REG LDO 3.3V 1.1A TO220-5 - LT1965ET-3.3 daha optimum çalışmış olur mu acaba?
ionian
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 25 Kas 2011, 13:43

Bence doğru, regülatör üzerinde düşecek gerilim azalır, ısı da azalır. DC kaynağın bir güzel yanı da 50hz hırıltısı için endişe taşımamak. :)
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen caglarm » 25 Kas 2011, 16:00

ionian yazdı:Bu ısı konusunu, Sn Hamist'in söz ettiği gibi 12V akü veya pil yerine 9V hatta 6V akü ya da pil kullansak acaba kabul edilebilir aralığa inmiş olur muyuz? 6V bir aküden 3.3V mesela... Bu durumda, son seçimimiz olan IC REG LDO 3.3V 1.1A TO220-5 - LT1965ET-3.3 daha optimum çalışmış olur mu acaba?

Merhaba,
Sayın Hamist ve Hazar ın verdiği bu teknik detaylardan sonra sözlerim biraz basit-düz kalabilir,fakat;
tüm bu detaylı işlerden önce,kartta hiçbir değişiklik yapmadan,kendi kapasiteleri ve regülatörü ile dışarıdan pci 5volt girişini ayırıp onun yerine 6v 5-7Amper bir akü ile direk besleyerek deneyebilirmisiniz?
6 volt pc powersuplaylarında töleranslar dahilindedir.zaten normalde akım çekilmediğinde 5 volt; 5.2-5.7 volt aralığındadır.
Herhangi bir sorun yaşamayacağınızı,12volt aküden 5 volta düşürerek aldığınızdan daha çok verim alacağınızı düşünüyorum..kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Okunmamış iletigönderen ionian » 25 Kas 2011, 23:05

Sn caglarm,

Şu an, PCI slottan 5V çeken 8 adet bacak işlev dışı. Buhaliyle 12V aküden 7805 ile 5V veriyorum karta ve sorunsuz çalışıyor. Kart üstündeki MT1117 regülatörün özelliği yabancı forumda şu şekilde verilmiş:

The optimal specs of the U1 regulator:
MT1117-3.3, 4.3V ≤ VIN ≤ 5.5V ( Max Voltage not more than 6 Volt)

Ben de bu veriyi dikkate alarak dediğiniz gibi 6V bir akü kullanmayı ve dolayısıyla 7805 gibi sıradan bir ikinci regülatörü devreden çıkarıp, tüm iş tek regülatör MT1117 görsün diye düşünmüştüm; lakin cesaret edemedim. Eğer MT1117'nin 5V yerine 6V toleransı varsa bu bence de güzel olur. Sn Hazar ve Hamist de bu konuda görüşlerini belirtirler sanırım.
ionian
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Güç Kaynakları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir