TDA7294 Çalışmıyor.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

TDA7294 Çalışmıyor.

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 22 May 2013, 23:19

Arkadaşlar merhaba. Aranıza yeni katıldım :)
Arkadaşlar yaptığım anfiden hiçbir şekilde ses alamıyorum. Yani herşey tamam ama ses çıkmıyor devreden. Sizce nedeni ne olabilir?

İlk taktığım entegreden kısa bir süreliğine de olsa ses almıştım. Sonra bir şey oldu ses bozulmaya ardında da yavaştan kısılmaya başladı. Sanırım entegre yanmıştı. Bir süre sonra da ses tamamen gitti. İkinci entegreyi lehimledim ama ondan da bir türlü ses alamıyorum. Sizce nerede hata yapıyorum ?

Not: Bu işleri hobi olarak yapıyorum ve elim daha gelişmedi. Resimlerdeki amatörlüğümden dolayı kusura bakmayın :D

Entegre : TDA7294 100V - 100W DMOS AUDIO AMPLIFIER WITH MUTE/ST-BY

Devrede 90 w trafo kullandım, anfiyi son gücüne kadar kullanmayacağım için. Bu devreyi yapan ya da bu sorundan anlayan arkadaşlar yardım ederlerse sevinirim. Kolay gelsin,iyi forumlar hepinize.
Yapmış olduğum devre: http://320volt.com/100-watt-anfi/
Eklentiler
tXKUPdZ.jpg
YunusGür
Yeni Üye

İl: Antalya

Ynt: TDA7294 Çalışmıyor.

Okunmamış iletigönderen olc technics » 23 May 2013, 15:17

YunusGür yazdı:Arkadaşlar merhaba. Aranıza yeni katıldım :)
Arkadaşlar yaptığım anfiden hiçbir şekilde ses alamıyorum. Yani herşey tamam ama ses çıkmıyor devreden. Sizce nedeni ne olabilir?

İlk taktığım entegreden kısa bir süreliğine de olsa ses almıştım. Sonra bir şey oldu ses bozulmaya ardında da yavaştan kısılmaya başladı. Sanırım entegre yanmıştı. Bir süre sonra da ses tamamen gitti. İkinci entegreyi lehimledim ama ondan da bir türlü ses alamıyorum. Sizce nerede hata yapıyorum ?

Not: Bu işleri hobi olarak yapıyorum ve elim daha gelişmedi. Resimlerdeki amatörlüğümden dolayı kusura bakmayın :D

Entegre : TDA7294 100V - 100W DMOS AUDIO AMPLIFIER WITH MUTE/ST-BY

Devrede 90 w trafo kullandım, anfiyi son gücüne kadar kullanmayacağım için. Bu devreyi yapan ya da bu sorundan anlayan arkadaşlar yardım ederlerse sevinirim. Kolay gelsin,iyi forumlar hepinize.
Yapmış olduğum devre: http://320volt.com/100-watt-anfi/

Merhabalar, hoşgeldiniz;

Tüm bağlantıları düzgünce yaptıysanız, Mute ve Stand by fonksiyonlarını kontrol edin. Multimetrenizi (eğer varsa) DC mV konumuna alıp çıkıştaki durağan DC volt miktarını ölçün. Hoparlörün sağlıklı çalışabilmesi için 100mV tan daha az miktar okunmalı.

Trafonuz ve soğutucunuz çok küçük.

Kolay gelsin...
En son olc technics tarafından, 24 May 2013, 10:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 23 May 2013, 15:26

Soğutucuyu değiştireceğim ama önce bunun çalışıp çalışmadığını öğrenmem lazım. Trafo yetmez mi yani. Son güçte çalıştırmayacağım anfiyi.
Mute bağlantı noktasına trafodan gelen + uç değdirildiğinde veya Mute bölümlerini kısa devre yaptığımda anfinin çalışması lazımdı. Çünkü ilk entegrede bu şekilde çalıştırmıştım. Stand by ucu açıktı.

Ya entegre çok hassas ya da benim elim kaba :D Lehimleme sırasında etkilenmiş olabilir mi ?

Bu arada çıkışta volt ölçemedim. Yani 100 mV gibi bir değer çıkmadı. Şimdi entegreyi değiştirdim tekrardan yeni aldığımı taktım. Hala tık yok devrede. Sizce vazgeçeyim mi bundan ?
YunusGür
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 23 May 2013, 18:16

YunusGür yazdı:Soğutucuyu değiştireceğim ama önce bunun çalışıp çalışmadığını öğrenmem lazım. Trafo yetmez mi yani. Son güçte çalıştırmayacağım anfiyi.
Mute bağlantı noktasına trafodan gelen + uç değdirildiğinde veya Mute bölümlerini kısa devre yaptığımda anfinin çalışması lazımdı. Çünkü ilk entegrede bu şekilde çalıştırmıştım. Stand by ucu açıktı.

Ya entegre çok hassas ya da benim elim kaba :D Lehimleme sırasında etkilenmiş olabilir mi ?

Bu arada çıkışta volt ölçemedim. Yani 100 mV gibi bir değer çıkmadı. Şimdi entegreyi değiştirdim tekrardan yeni aldığımı taktım. Hala tık yok devrede. Sizce vazgeçeyim mi bundan ?

İlk not: Deneme için bile olsa böyle devrelerin soğutucuları önemlidir.
Zira bias akımı yanılmıyorsam 50mA, bu bile o soğutucu için fazla bir akımdır.
Isı kontrolsuz yükselir ise TDA7294 gidebilir.

Neler yaptınız bilmiyorum ama, mute ve standby bağlantıları ekteki gibi olmalı.
Her şey doğru ise ve hala çalışmıyor ise aldığınız TDA7294 ler korsan olabilir.
Yoksa en kolay çalışan entegrelerdendir kendileri.
Eklentiler
TDA7294 MutStnby appl.JPG
TDA7294 MutStnby appl.JPG (84.21 KiB) 1272 defa görüntülendi
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 23 May 2013, 18:32

Aynen dediğiniz gibi sanırım entegre korsan. 4.25 liraya almıştım. Bunun üzerinde çalışmaya devam edeceğim. Resimdeki devreye pek benzemiyor benim anfi. Switchleri iptal edip oralara tel atınca bile çalışması lazım. Bu entegrenin korsan olmayanını bulmam lazım öncelikle.
YunusGür
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 23 May 2013, 18:36

YunusGür yazdı:Aynen dediğiniz gibi sanırım entegre korsan. 4.25 liraya almıştım. Bunun üzerinde çalışmaya devam edeceğim. Resimdeki devreye pek benzemiyor benim anfi. Switchleri iptal edip oralara tel atınca bile çalışması lazım. Bu entegrenin korsan olmayanını bulmam lazım öncelikle.

Resimdeki devre daha ileri düzey class g uygulamasından alıntı.
Ama mute stnby devresi standarttır.
Ben 3.75 tl ye almıştım tek seferde çalışmıştı.

O girişleri devredeki dirençler ile kullanmak gerekiyor.
Direkt bağlantılar entegreyi kanatlandırır.
hamist
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen zunda » 23 May 2013, 19:05

http://gc.digitw.com/KITs/TDA7294MULT-B ... TL-ALL.pdf bu devreyi yapmıştım mevcut trafonuzla bir ev için yeterli sesi saglayacaktır yapımı kolaydır fazla ısı üretmez köprü 200watt ta kullanılabiliyor stereo istenirse jumperlere dikkat etmeniz yeterli kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 23 May 2013, 19:29

Yardımınız için sağolun arkadaşlar ama bu devreyi sorunlardan dolayı hiç sevemedim. Buna devam etmeyeceğim. Ama elimdeki entegreleri değerlendirmek adına zunda nın devresini yapabilirim. İyi forumlar.
YunusGür
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 23 May 2013, 20:20

YunusGür yazdı:Yardımınız için sağolun arkadaşlar ama bu devreyi sorunlardan dolayı hiç sevemedim. Buna devam etmeyeceğim. Ama elimdeki entegreleri değerlendirmek adına zunda nın devresini yapabilirim. İyi forumlar.

Devrenin sorunları... dersek doğru ifade olmaz.
Bu devre dünya üzerinde binlerce kez kullanılmıştır.

Ben de tek seferde çalıştığını gördüm.
PCB ya da bir başka nedenle devre sizde çalışmamış olmalı.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 23 May 2013, 20:37

Bu tip entegeler , çok hassas girişlidir vede Statik elektrikten rahatlıkla bozulur. Örneğin çalışmıyor derken bile , altına parmağınızla dokunursanız anında bozulur vede hoparlöre Dc kaçtığını görebilirsiniz. Ve bundan ziyada bu tip entegreler , Pasta etkisinden aşırı etkilenirler. ilk enerji verilmedne önce mutlaka pinleri tinerle temizlenmeli.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • TDA7294 2.1
    gönderen pckolok » 16 Ekm 2012, 22:16