lm4780ta Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) hakkında

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

lm4780ta Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) hakkında

Okunmamış iletigönderen Pc_Commander » 01 Tem 2007, 14:26

Tüm arkadaşlara merhaba,
lm 4780ta Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) konusunda acilen bazı bilgilere ihtiyacım var.
Bu projenin parçaların temininin zor olduğundan dolayı fazla itibar görmediğini düşünüyorum.
Ama ben zar zor da olsa tüm parçaları topladım. lm 4780'i numune olarak istedim ve hiç ummadığım bir hızda hemde 5 adet olarak yaklaşık 23 ytl ulaşım bedeliyle getirtim. Diğer parçalarıda karaköyden dükkan dükkan dolaşarak temin ettim. sadece anfiyi koyacağım kasa kaldı onuda çalıştırdıktan sonra bir şekilde hallederim herhalde.
sorularıma gelince:
ilk önce pre anfiden başlayayım:
c2-c3 kondansitörlerin değeri nedir? malzeme listesinde yazmıyor! c6-c8 ise devrede de malzeme listesinde de yok neden?
Benim yaptırdığım trafonun çıkışında 4 uc var. sağda ve solda +uçlar ortada 2 adet birleştirilmiş uç var. sağ ve ortadaki ucun değeri 35v sol+orta ucun değeri 35v ve sağ+sol uçların değeri 70v veriyor. ben ortada kalan uçları ayırdım ve 2 adet 35v luk gücüm oldu. pre anfiye 35 v ile besleyebilirmiyim? eğer beslersem gücü direk trafodan mı alayım yoksa güç devresinden mi alayım? ıc3 ve ıc2 yarı iletkenine soğutucu bağlamak gerekmiyor mu? Gnd ucuda hem inputta hem output ta ortak mı kullanacağız?
Güç anfisine gelince:
Bağlantılarda 1den 8 e ve 1 den 4 kadar uzanan 2 grup var. Bu devreyede 35v akım verebilirmiyim? Güç devresinden çıkan dc1 ve dc2 uçlarını anfideki p1 ve p2 ye bağladım fakar ortada bir gnd kaldı buna ne bağlıyacağım? Yine bağlantılarda sağdaki grupta 2-3-4 nolu input bağlantıları var. Bunların hangisi gnd? Aynı şekilde soldaki 6-7-8 nolu bağlantılar ve sağdaki 1 numaralı bağlantılarda 2 gnd 2 spk bağlantısı var? Pre anfide gndleri ortak kulandığımız halde burada niye ayrı ayrı, yine ayı şekilde spk bağlantıların altında birinde + diğerinde – işareti var bu nedir. Bunun dışında bu 2 gurubun ortasınsa sgnd diye bir bağlantı var bu nedir?
Kısaca sorularım bu kadar. Cahilliğimi mazur görün.
Selamlar Saygılar
yakup
Kullanıcı avatarı
Pc_Commander
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 01 Tem 2007, 20:31

Dostum aramıza hoşgeldin.
Sorularına cevaplar;
C2=100nF (MKP), C3=680nF (MKP)
C6=100nF (MKP), C8=47uF (elektrolitik)
Bunlar sanırım PCB layoutunda atlanmış. Ekli dosyayı indirirsen orada olabilirler. Yoksa bana bildir düzelteyim.
Trafo için 35v çok yüksek bir değer. En fazla 24-25v öneririm. LM4780 entegresinin azami DC besleme değeri +/-40v dur. 35v luk trafoyu doğrultup filtreden geçirirsen yaklaşık 49v elde edersin ve entegreni yakabilirsin.
Diğer yandan görüyorum ki metni tam okumamışsın. Çünkü diğer sorularının cevabı metinde var.
Metni tekrar oku eğer halen anlamadığın husus varsa hemen yaz cevaplayalım.
Bu arada bir kaç arkadaşımız bu projeyi gerçekleştirdi ve güzel sonuçlar aldılar.
Bense şu an salonumda Wharfedale Diamon 9.6 hoparlörlerime bağlı olarak dinliyorum ve hiç tam gaz veremedim.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Pc_Commander » 02 Tem 2007, 01:52

Hoşbulduk,
Daha öncede bir tunik için soru sormuştum ama kısa açıklaman sonucu karaköyde bir dükkanda buldum.
Şimdi cevaplarına gelirsek:
ekte hiçbir dosya göremedim.ben yanlış bir yere mi bakıyorum? Ekteki dosya nerede?
Metni tekrar tekrar okudum. aynı zamanda lm3886 da okudum.
Resim

bunlar benim hazırladığım güç devresi

Resim

Resim

Resim

Resim

bu trafodan sonra köprü diyot ve kapisitörlerden sonra 2 si + 2 - olmak üzere 4 çıkış elde ediyorum. Buraya kadar bir yanlışım yoktur herhalde
bundan sonra ana pcb de düzeltme devresi var.
Resim

p1 +p2 ile başlıyor ve vcc,vee,gnd ile bitiyor ama ilk girişte gnd yok gnd paralel 3 kapasitörü geçtikten sonra oluşuyor. Sizin bahsettiginiz 49v bu devreden sonramı oluşuyor?

Resim

şimdi ben bu bağlantılardan ne anladığımı söyleyeyim bakalım doğrumu
soldan sağa
1 dc1'in - ucu, 2 dc1'in + ucu, 3 dc1'in +ucu ve dc2'nin - ucu, 4 dc2 - ucu, 5 dc2'nin + ucu böyle olunca zaten gnd için birşey bağlamaya gerek kalmıyor çünkü aynı hat üzerinde zaten dc1'in +ucu ve dc2'nin - ucu bağlı.
6 sağ hoparlörün gnd'si, 7 sağ hoparlör + ,8 sol hopörlör gnd'si, 1 sol hoparlör +'sı, 2 giriş gnd'si, 3 sağ giriş +, 4 sol giriş +'sı herhalde bunlarda bir yanlışlık yoktur.
ben şimdi tekrar bir 24v X 2 'bir trafo sardıracağım. trafoyu yine benim dediğim gibi sardırmam gerekiyor herhalde, sağ+orta=24v , sol+orta=24v ve sağ+sol=48v. Aynı zamanda bunu pre anfidede kullanabilirim herhalde birde bu tarafo kaç amper olması gerekiyor? yine bunu trafodanmı yoksa güç devresindenmi sonra alayım?
"Burada çok önemli bir konuyu hatırlatmam lazım: Bu devredeki besleme girişleri soldan sağa + (GND) (GND) – dir. Aslında iki adet tam simetrik besleme kullandığımız için iki adet düz polarizasyonlu besleme devremiz mevcuttur. Yani birincisinin artısı artı olarak ama ikincisinin artısı GND olarak bağlanacaktır. Bu bağlantıyı güç amplifikatörüyle aynı yapmak zorundasınız yoksa beslemeniz kısa devre ve diyotlarınızla birlikte trafonuz da mevta olur." burada denmek istene şu mudur pre anfi ile anfinin power girişleri aynı düzenektemi olacaktır yani dc1 ve dc2 birbirine karıştırmadan devrelerdeki 1 nolu bağlantıya aynı uç 2 nolu bağlantıya aynı uç... gibimi olması gerekiyor.

Valla çok cahilim ama kusura bakmayın bu konularda yeniyim. Okuduklarımdanda yukarıdakileri anladım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
Pc_Commander
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 02 Tem 2007, 10:29

Dostum bunun cehaletle bir ilgisi yok. Ben bu devreyi kendime yaptığım için kendi anlayacağım şekilde dokümante etmişim.
Birincisi; tespitin doğru. GND noktamızı ampli kartında oluşturuyoruz. Bunun nedeni GND hattı üzerindeki gürültü vs girişimleri engellemek. Güç kaynağımızdan 2 adet besleme alıyoruz. Alt taraftakinin (+) ucunu üstünh (-) ucuna başlıyoruz. Bu bağlantı noktamız GND yi oluşturuyor.
Ayrıca beslemeyi de iyi toplamışsın. Eline sağlık. Kondansatörlerin iyi sayılır. Jamicon iyi markadır.
49v olayına gelince, o direk olarak besleme devresinin çıkışında görünür. Eğer trafon 35+35v sa besleme devresinin çıkışlarında 2 adet 49 v görürsün. Ki bu da entegre (leri) ni yakar.
Bu durumda yeni bir trafo alman lazım veya eğer elindeki trafo yeteri kadar güçlüyse ve kullanmak istiyorsan o zaman önerdiğim regülatör devresini kullan.
Eğer yeni trafo alacaksan ya orta ucu ayrık 24+24 v 250VA lık veya iki adet 125VA 24v tek çıkışlı al. Paran varsa toroid sardırmanı veya hazxır almanı tavsiye ederim.

Bağlantı şekline gelelim;
Ampli kartındaki büyük klemensin sol tarafından itibaren;
1- Besleme 1 (-), 2- Besleme 1 (+), 3- Bağlantı yapma!, 4- Besleme 2 (+), 5- Besleme 2 (-), 6- Sol Hoparlör Dönüşü, 7- Sol Hoparlör Canlı Uç, 8- Sağ Hoparlör Dönüşü
Küçük Klemens;
1- Sağ Hoparlör Canlı Uç, 2- Sol Sinyal Giriş (Preampli Sol Çıkış), 3- Sinyal Şasi, 4- Sağ Sinyal Giriş (Preampli Sağ çıkış),
Mute jumperini ister sabit bir jumperle bağla istersen güç anahtarı gibi kullan.

Trafoyu direkt olarak besleme devresinin AC girişlerine bağlayacaksın. Kesinlikle ampli devresine bağlama.

Preampli besleme uçlarını da aynı sırayla bağlayacaksın. Ters bağlama sakın.

Soğutucu işine gelince, LM4780 i büyükçe bir soğutucuya tak. Araya silikon gresi veya termal bir sıvı sür. 7815 ve 7815 e gerek yok soğutucu.

Başka sorun olursa muhakkak sor. Bir de montajı yaptıktan sonra büyük bir reism çek aydınlık bir ortamda, bi kontrol ediym bağlantılarını. Sakın kontrol etmeden elektrik verme.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Pc_Commander » 02 Tem 2007, 13:05

Tekrar merhaba,

yardımların için çok çok teşekkür ederim

Aşağıdaki sizin verdiğiniz numaralandırmada bir yanlışlık var zannedersem

Sagdaki 4 lü grup için

"Küçük Klemens;
1- Sağ Hoparlör Canlı Uç, 2- Sol Sinyal Giriş (Preampli Sol Çıkış), 3- Sinyal Şasi, 4- Sağ Sinyal Giriş (Preampli Sağ çıkış),
Mute jumperini ister sabit bir jumperle bağla istersen güç anahtarı gibi kullan. "

Burada demişşiniz ki 2 sol sinyal girişi ama ben bağlantıları takip ettiğimde sgnd'ye gidiyor yani sgnd şasi olmuyormu? 3 ve 4 sinyal girişleri olmuyormu?

Elimdeki trafo 35v*2- 5 amper gücünde bir trafo , regülatör devresi dediğiniz uzay montaj yapılacak olan devremi? bunun bir baskı devresi yokmu? bunun için kullanacağım parça listesi nedir?bunu kullanırsam entegreyi yakmazmıyım?

birde pre anfi için c2-c3-c6-c8 i gösteren bir pcb layotu gönderecektiniz. Eğer mümkünse gönderebilirmisiniz.

Şimdiden teşekkürler
Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
Pc_Commander
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 02 Tem 2007, 13:13

Çok özür dilerim. Yaşlılık işte ne yaparsın. Evet 2 numara sinyal şasisi. 3 ve 4 giriş. Haklısın.
LM338 5 amperlik regülatör entegresidir. Pik olarak 8Amper verir. Makalede onunla ilgili devre var. Uzay montajıyla yapabilirsin. Güç kaynağının çıkışına takacaksın. Zaten konuştuğumuz gibi iki tane normal güç kaynağı çıkışın var. İkisine de aynı devreyi uygula. Ama entegreleri muhakkak soğutucuya bağla (izolasyonu unutma). Trimpotla çıkış gerilimlerini 38v a kadar düşür. İkisi de eşit olmalı. Bu durumda uygularsan sorun olmaz.
Preampliyi sana göndericem ama akşama doğru. Ok?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 02 Tem 2007, 13:22

Yaw bu arada, metnin sonunda link var dosyaların. Ordan indirsene. Dikkatini çekmedi heralde.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Pc_Commander » 02 Tem 2007, 18:31

Tekrar merhaba,

Özür dilerim ama hangi metnin sonunda link var göremedim. Eğer proje sayfasındayda şimdi indirdim pre anfide yine c6-c8 yok. Eğer başka bir likse ben göremedim

Saygılar
Kullanıcı avatarı
Pc_Commander
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 03 Tem 2007, 11:27

Yaw niye özür diliyon. Hata bizde ki koymamışız oraya demek ki adam gibi bi PCB. Neyse ben o zamanki dizaynı silmişim. Ama şu da aynı yerleşim planı. Yalnız ben sonradan aynı devreyi ground plate yapmışım. İstersen bunun da baskısını veriym.;
Resim
Yalnız şu sol tarafta değerler üst üste binmiş orada dikkatli ol bence. Kafana takılan bi konu varsa sor çekinmeden. Bu işler şakaya gelmez. Sonra hoparlörünü felan yakarsın mazallah.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Pc_Commander » 03 Tem 2007, 13:39

Merhaba drhardware,

"ground plate" ne demek? daha önceki pcb de aralar boştu bunda dolu bumudur ground plate. Birde ne gibi bir yararı vardır?
birde ben audio spektrum analizer yapmak istiyorum. ekte bir dosya var? yanlız bu çift taraflı bir plaket çift taraflı plaketi nereden bulacağım.
birde yapsam çalışırmı? görüşlerinizi bekliyorum

Saygılar
Kullanıcı avatarı
Pc_Commander
Yeni Üye

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi