Burn-in hakkında

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Burn-in hakkında

Okunmamış iletigönderen M Öztürk » 28 Ağu 2009, 11:00

Bunun maddiyatla filan alakası yok. Ekmek çalmıyor insanlar sonuçta orda ki mazur görülebilsin? El kesesinden gönül eğlendiriyor.

İllegal kullananlar kendilerini vicdanlarında haklı çıkarmak için öyle yok maddiyat şu bu akılları sıra mazeretler üretiyorlar, ama ben o işin içindeyim, yapanına maliyetini bildiğim bir ürünü haksız yere çalamam. Benim ürünüm çalındığında sinirlenmemde haklı olamam çünkü o zaman.

M.
M Öztürk
Yeni Üye

İl: Istanbul
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 28 Ağu 2009, 11:18

İnsanlarımız ne yazık ki dediğiniz gibi emeğe değer veremeyebiliyor.Kimisine gidip bir CD almak yerine internet üzerinden bir 'tıkla' indirmek daha kolay geliyor fakat bir CD ye maliyeti açısından para veremeyen çok insanda gördüm ne yazık ki bu kişiler kaliteli müziği sevmelerine rağmen farklı düşünüyolar o CD ye vereceğim paranın üstüne biraz daha eklerim interconnect imi değiştiririm diyenler var lakin buda yanlış,ama işin içinde fiyat bandının biraz sıkıntı olduğunu 'şahsen' düşünmüyorum değil! Yanlış anlamayın konrsana her zaman karşıyım.Neden orjinaline yakın kaynaktan dinlemek varken mp3 dinleyeyim ki, öyle değilmi?
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen M Öztürk » 28 Ağu 2009, 14:37

elektrosenol yazdı:İnsanlarımız ne yazık ki dediğiniz gibi emeğe değer veremeyebiliyor.Kimisine gidip bir CD almak yerine internet üzerinden bir 'tıkla' indirmek daha kolay geliyor fakat bir CD ye maliyeti açısından para veremeyen çok insanda gördüm ne yazık ki bu kişiler kaliteli müziği sevmelerine rağmen farklı düşünüyolar o CD ye vereceğim paranın üstüne biraz daha eklerim interconnect imi değiştiririm diyenler var lakin buda yanlış,ama işin içinde fiyat bandının biraz sıkıntı olduğunu 'şahsen' düşünmüyorum değil! Yanlış anlamayın konrsana her zaman karşıyım.Neden orjinaline yakın kaynaktan dinlemek varken mp3 dinleyeyim ki, öyle değilmi?

"Bana göre bu arabanın fiyatlandırılmasında sıkıntı var, aaa bak ne tesadüf kapısını da açabiliyormuşum, öyleyse para vermeden alıp gidip kullanıyorum, hem şimdi herkesin gücü para verip araba almaya yetmiyor maalesef" diyemezsiniz. Yok öyle birşey. Herkesin herşeye doğuştan sahip olma ve karşılığında birşey vermeme hakkı diye birşey yok.

Bir albümün yapım maliyeti, videoları ile beraber en az 30 bin TL'den başlar, yüzbinlerce liraya kadar çıkabilir. Yani insanlar, o parayla bir daire alıp kiraya verseler, en azından her ay başı 1000 lira ceplerine kiradan para girer, ama gönül verdikleri işe yatırıp albüm yapıyorlar, ama öte yanda başka bir adam yapımına 1 kuruş katkıda bulunmadığı bir eseri kopyalayıp tezgahtan satıyor, parayı cebine indiriyor. Sanki bakkal açmışsın içini mal doldurmuşsun ama kasa hasılatı kapının önündeki tezgahçıya gidiyor.

Ne enteresan ki, Türkiye'de de insanlar bu durumu gayet doğal, normal, hatta haklı karşılıyor. Birisi başarılı bir gömlek yapıp bütün Türkiye'de yüzbinlerce kişiye beğendirip satınca kimse onun o parayı haketmediğini düşünmüyor, "ben bu gömleğe para vermem arkadaş, çalıp giyeceğim" demiyor da, aynısını bir müzik ya da sinema sanatçısı yapınca bir anda o sanatçıya o kazanca erişmek hor görülüyor. Sanki sanatçının sanatından yapacağı para havadan haksız kazançmış gibi. Oysa bir kişi bir şarkı yapmışsa, bunu da Türkiye'de bir milyon kişi beğenmişse, o kişi zengin olmayı hakeder be kardeşim. Bir iş yapmış, bir milyon insana da beğendirmiş. O başarının karşılığını o insana çok görmemek lazım.

Ama nedense korsan müzik tüketen insanların hepsi sorgulandıklarında sanatçıların etiksizliklerinden, ikiyüzlülüklerinden bahsederler, ama kendi ikiyüzlülükleriyle bir türlü yüzleşemezler.

Benim tanıdığım çok meşhur insanlar var mesela, maddi olarak çok zor durumdalar. Durumları da öyle kazançlarını döküp saçmaktan dolayı değil. Dışardaki hayranı bilmiyor ama adam bütün kazandığını bir aile bireyinin amansız hastalık tedavisine harcamak durumunda kalabiliyor. Ama şöhretleri sebebi ile sıradan bir insanın rahatlıkla yapabileceği gidip bir tanıdıktan borç isteme, yardım isteme hareketini dahi yapamıyorlar. Kendilerine ne atılırsa atılsın dış dünyaya karşı sürekli gülümsemeleri beklenirken bu insanlar içeriden kan ağlayabiliyorlar. Bu, o kadar tanınabilme, teveccüh çekebilme başarısını göstermiş insanlara reva değildir. O başarıyı gösteren insanlar sizi eğlendirmenin bedelini sizden istiyorlarsa, onu onlara vermeniz gerekir. Bırakın da kendi ürünlerinin fiyatını kendileri belirlesinler. Neticede pahalı ise almak zorunda değilsiniz. Ama çalmayın. O damar bir yırtıldı mı dikiş tutmuyor bir daha çünkü.

Ama nedense sokaktaki insanda başarılı simge olma kapasitesine sahip insalara karşı bir hınç, öfke, kıskançlık ve o insanları sürünür acı çeker bir halde görmekten zevk alma duygusu var. Resmen sadistçe sapıkça bir duygu. Kendi başarısızlığının kapasitesizliğinin hıncını aradan sıyrılan insanlardan alma ve bunu da en doğal hakkı görme eğilimi.

Adamın korsan albümünü adama imzalatmaya çalışan insan tipi sadece Avrupa Yakası dizisinde bir hayal ürünü değil. Bizzat şahit oldum o olaya ben, hem de kaç defa. Yapan da hayranı olduğu sanatçıya nasıl hakaret ettiğinin farkında bile olmuyor o anda. Şuursuzluk baştan aşağı.

Doğruluk yanlışlık algılamalarının böylesine eksenden kaydığı bir toplum yaşantısı işte içinde yaşadığımız kültür(süzlük) bu gün.

M.
M Öztürk
Yeni Üye

İl: Istanbul
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 29 Ağu 2009, 12:16

Merhaba M Öztürk, dediklerinize aynen katılmakla beraber verdiğiniz örneklerde güzel ;) ama bizim ülkemizde müzik sektörü (gelişimine bağlı olarak) 'araba' gibi değerli maddi bir tevazüre ortak gösterilmiyor.insanlar şöyle düşünüyor, ben bu CD ye vereceğim parayı başka yönlerdede kullanırım nasıl olsa korsanda1,5-2tl ye alabiliyorum veya internet üzerinden indirebiliyorum ne diye bir CD ye 12tl gibi bir para veresin ki?diyor.

Burda insanların albümün yapım maliyetini düşünmemesi de haklı bir savı,fakat bunu düşünenleride görmedim değil!Lakin o yüzden neden gidip orjinal CD yi almıyosunuz diye sorduğumda kişiye 'sanatçının konserden kazandığı yetmiyomu ki birde CD den kazansın' diyor.İşte burda zaten emeğe ülkemizde ne kadar değer verilebildiğini görüyoruz.Yine sizin bahsettiğiniz gibi insanların bağzı yükselmiş aradan sıyrılmış kişileri hor görme gibi bir hissiyatı var.Bilmiyorum dünyadada böylemi yoksa sadece bizim ülkemizdemi böyle bir düşünce var?

Dünyada bir çok ünlü var hayır işlerine kendini adamış ama bu yüzden fakirliğin pençesine takılmış olanları hiç görmedim,malum bu konuda bilgisiz olabilirim.Türkiye'de ne hoştur ki böyle ünlüler hayır işlerini ya herkesin bilmesini istemediği için (saklı tutulması) yada yapmadığı için biz bu ünlülerin kim olduğunu bilemiyoruz belkide!Son gördüğüm Hidayet Türkoğlu oldu örnek verilirse.

Yine gömlek benzetmenizde olduğu gibi gömlek elle tutulabilen gözle görülebilen bir 'eşya' ama çoğu insanlarımız için müzik öyle değil,müzik sadece internet üzerinden indirilip dinlenmek süretiyle :) vakit geçirme zaman geçirme aracı.Birazda sanatçılarında tasvir ettiği gibi teknolojinin gelişmesinin bir ayrıcalığı.
Kimileride şöyle düşünüyor,sanatçı albüm yapmış fakat koca albümde dinlenebilecek 1 hit şarkı var,bunu yordam göstererek, '1 şarkı için koca albüme paramı vereceğim' diyenlerde yok değil.Bunun yerine o şarkıyı internetten indiririm ama albümü satın almam derler...bilmem ne kadar doğru?
Öte yandan korsan albümü imzalatma çabası bir tiyatro oyunu değilse(gerçekse) daha ne diyim :D
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Önceki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi