lm3886 ikilem

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

lm3886 ikilem

Okunmamış iletigönderen mk_ » 31 Oca 2012, 22:01

lm3886 datasheet teki şemasının baskı devresini çizdim sizlerir değerli yorumlarınızla birazdaha yukarıya taşımak isterim çizimi değerli yorumlarınızı bekliyorum çizim ekte
Eklentiler
Adsız.jpg
mk_
DIY Audio Takipçisi

İl: istanbul
Meslek: elektronik haberleşme

Ynt: lm3886 ikilem

Okunmamış iletigönderen e_cag » 01 Şub 2012, 00:44

Hoparlör gnd noktasından aşağıya ana gnd.a inen kısa bölümü kalınlaştırın. 22uF/63V kondansatörü 180derece çevirip gnd hattını ayrı götürerek hoparlör gndsinin ana gnd ile birleştiği noktaya uzatın. Mevcut durumda 22uF ile 100uF arasındaki bağlantıyı koparın. Forumdaki eski mesajlarda bolca ye alan gnd döngüsü burada da var. Yani gnd hattı hem alttan hem de bu iki kondansatör arasından ana gndye bağlanıyor ki vınlama-osilasyon yapacağı söylenir.

Sonra yine bakalım.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen mk_ » 05 Şub 2012, 21:24

şimdi gnd yi sgnd diye ayırdım aklıma takılan bişeyler var tantalyum neden kullanılmalı hangi kondansatörler tantalyum olmalı teşekkürler 9 ile 10 arasında bazı uygulamalarda 220pf kondansatör var kullanılmalımı 9 ile 3 arasındaki direnc 1w mı ve carbonmu olmalı olmalı yada 22uf bi-polar olarakmı tercih edilmeli girişe seri 1uf kondansatör koymalımı koyarsak hangi tipte olmalı
Eklentiler
Adsız.jpg
mk_
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 06 Şub 2012, 21:08

Büyük besleme kondansatörlerine paralel 10uF tantal kullanılabilir. Faydası duyulabilir veya duyulamaz. Elektrolitik de olabilir, tantallar hakkında hem iyi hem kötü yorumlar duydum ama kendim denemedim. Yerleri de entegrenin besleme pinleri yakınına kartın alt tarafına olabilir. 220pF üst kesim frekansını ultrasonik biryerlerde sınırlamak için. Ben hiç kullanmadım, kullanılmalarını gerektirecek bir olumsuzlukla da hiç karşılaşmadım. Girişte 1uF ile geribeslemedeki 22uF birbirine bağlı seçimler. İkisi de amplifikatörün dc kazancını yok etmeye yarıyor bildiğim kadarıyla. Amplifikatörü bildiğiniz ve güvendiğiniz, çıkışında dc olmayan belli bir kaynakla kullanacaksanız ikisini de kullanmayabilirsiniz. İkisi de sese kendi karakteristiklerini katar ki pek istenen birşey değil. 22uF yerine alt kesim frekansını biraz daha düşürmek için 47uF kullanabilirsiniz, hatta 220uF'ye kadar denedim. Mutlaka bipolar ve mümkün olduğunca kaliteli bir marka/model olmalı. Geribeslemeyi bu şekilde sağlama alırsanız girişe kondansatör kullanmanıza gerek yok. 9 ile 3 arasındaki direncin wattlı olmasına gerek yok, metal film bulabiliyorsanız onu ve tüm diğer dirençleri de öyle kullanın.

Kart tasarımı böyle daha güzel. Bir önerim şu olur: 9'dan 22uF'a giden direnci 9'dan 3'e gidenle paralel konumlandırıp 22uF'ı da 180derece çevirip şaseye ayrı götürürseniz genel kabule daha uygun olur. Geribesleme hattını daha kısaltmış olursunuz, şaseye de ayrı bir yerden bağlanmış olur. Diğer şaseleri de resme göre kartın en alt kenarından uzatabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen mk_ » 06 Şub 2012, 21:51

yardımların için çok sağol sizlerin yorumları benim için çok önemli daha yeni 2tane nichicon 1000uf/50v fine gold sipariş ettim iyimi ettim kötümü ettim bilmem Honk Kong gelcek bakalım yavas yavas toplamaya başladım malzemeleri . . .
kargo 6dolar çok tutuyor sizin yöntemleriniz nedir
mk_
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 06 Şub 2012, 22:14

e_cag yazdı:Girişte 1uF ile geribeslemedeki 22uF birbirine bağlı seçimler. İkisi de amplifikatörün dc kazancını yok etmeye yarıyor bildiğim kadarıyla. Amplifikatörü bildiğiniz ve güvendiğiniz, çıkışında dc olmayan belli bir kaynakla kullanacaksanız ikisini de kullanmayabilirsiniz. 22uF yerine alt kesim frekansını biraz daha düşürmek için 47uF kullanabilirsiniz, hatta 220uF'ye kadar denedim. Geribeslemeyi bu şekilde sağlama alırsanız girişe kondansatör kullanmanıza gerek yok

Bi kaç yerde daha gördüm ama anlamıyorum bu olayı, madem ki giriş yada geribesleme hattı ndan herhangi birine kondansatör koymak dc çıkışı önlüyor, neden datasheetlerde ikisi de veriliyor, yada neden hala kullanılıyor, gerçekten gereksizse geribeslemehattnda 47u bipolar elko yu neden kullanayım ki? Başka bildiğiniz amacı var mı geribesleme hattındaki kondansatörün?
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

İl: muğla
Meslek: mak müh

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 07 Şub 2012, 00:46

Geri besleme hattındaki kondasatörlerin etkisini yakın zamana kadar ben de bilmiyordum.
Ancak gördüm ki, dirençlerle yapılan geri beslemede, bias da direnç oranlarına bağlı olarak DC sapmalar
olabiliyor.
Bufferlar için bu oran 1 civarında olması nedeni ile önemsenmeyebilir,
ancak pwr. ampl.lerde bu noktada kondasatör kullanmak,
ki buradaki zaman sabiti de önemli, giriş değerlerinin büyüklüğüne bağlı
sapmaları azaltıyor.
Eğer burada olması gerekenden büyük kondansatör kullanırsak,
bias sapmalarının geri dönüşü söz konusu devrenin zaman sabiti
kadar gecikiyor.

Tabii burada kondasatörün, ac hat üzerinde olması nedeni ile,
devrelerde nasıl gösterilirse gösterilsin, bipolar ve tercihan MKP olması,
eğer üst düzey bir devre düşünüyorsak, olmazsa olmazdır.
Tabii bu durumda MKP kondasatörlerin fiatları devreye giriyor,
bu nedenle daha kolay bulunan MKT kondasatörler kullanılıyor.

Girişte kullanılan kondasatörler, devrenin giriş empedansına göre
devremizin alt frekans sınırlarını belirler.
Eğer bu konsatörler olması gerekenden küçük olurlarsa diğer elemanlar
ne olursa olsun alt frekanslar sınırlarmış olur.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen mk_ » 07 Şub 2012, 01:06

bu arada devreyi önerdiğiniz şekilde değiştim şimdi ordaki bipolar hangi özellikte ve değerde olmalı ona göre sipariş vericem ayrıyetten bir hata varmı tasarımın son halinde teşekkürler 100uf nasıl olması iyi olur 100nf seramikmi olsun ayrıyetten sgnd ile gnd baglantısı dogrumudur bazı uygulamalarda hop çıkışına 10r 1w direnç ve ona paralel 0.7uh konmus tavsiye edermisiniz girişe auricap 1uf uygun olurmu yoksa 10uf takıyım teşekkürler
Eklentiler
Adsız.jpg
mk_
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 08 Şub 2012, 00:15

Sgnd'yi dirençle bağlamışsınız bu sefer gnd'ye. Böyle de gördüm ama denemedim. Yorum yapamıyorum çünkü bazı hatlar gerçekte sgnd olarak görev yaparken bazılarını (8 numaraya bağlı kondansatörün gittiği ve entegrenin direkt gnd pini) ayrı tutmak daha olabilir. Geribesleme kondansatörünü azıcık aşağı kaydırıp geribesleme direncini yatık sığdırabilirsiniz. En iyi tavsiye geribesleme kondansatörünü sipariş edip ele geçirdikten sonra yerini ayarlayıp kart basmak olur.

İlave bilgi veya sanı kırıntısı:vgirişteki kondansatör doğrudan dc'yi bloklamaya (giriş sinyali gerilimine göre hesaplamalı ama nasıl bilmiyorum; en fazla 10uF yeter gibi çoğu player vs çıkış seviyesi göz önüne alınınca), geribeslemedeki ise amplifikatörün dc kazancını sıfırlamaya (bunu da 47 uF gibi kullanmak kabaca 10Hz seviyesine kadar düşürüyor alt kesimi ki bence yetip artar) yarıyor.

Çok kaba oldu ama datasheet'ten hesap kitabı anlamaya çalışmak için yeteri kadar sevmiyorum matematiği. Kolaylıklar.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen mk_ » 08 Şub 2012, 01:31

tamam çok şağol sonuçları yazıcam yapar yapmaz
mk_
DIY Audio Takipçisi