LM3886 sorunlarım

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

LM3886 sorunlarım

Okunmamış iletigönderen sanalabift » 01 Haz 2007, 11:52

Arkadaşlar öncelikle selamlar.
Ben LM3886 projemde bir takım problemlerle karşılaştım bunları sizinle paylaşmak istiyorum vede öneri ve yardımlarınızı bekliyorum
1-Devrede 20 K gösterilen dirençleri bulamadım yerine 39K dirençleri paralel bağlayıp 20 k yaptım sizce bir sorun olurmu?
2- Girişteki 10K stereo potu bulamadım en yakın 50 k varmış
3- LM 3886 ları tanesi 6 ytlden aldım sanırım sahte
ne yapmalıyım arkadaşlar lütfen yardımcı olun sonunda sinirlenip hepsini çöpe atıcam entegreler sahte olunca içimden lehimlemek bile gelmiyor. çünkü sonuçta yaşayacağım hüsran beni amp işinden soğutacak gibi şimdi diyeceksinizki öyle bir devre dandik olunca hemen vazgeçmek doğru bir tavır değil ama insan bir gainclone yapmaya başlayınca sanki bir mucize bekliyor. Yabancı forumları her gezişimde şöyle kursağımda bir düğümlenme oluyor hani kendimi biraz emrah gibi hissediyorum eminim bu hissi çoğunuzda yaşıyorsunuzdur. Ve bu projede ben ilk defa tda serisinden başka bir entegreyle amp yapıyorum. Aldığım elektronikçiye 3886ların sahte olup olmadığını sordum ama adam suratıma karşı şöyle bir güldü ve dediki "şimdiye kadar şikayete gelen olmadı".
Bu arada size bir sorum daha var sizce TDA serisi entegrelerle HİFİ uygulamalar yapılabilirmi? Yapılırsada kaliteli olurmu?
Olmazsa tda7250 ve tıp142ve 147 yardımıyla yeni bir amp yaptım onunda sizlerle paylaşıcam bilmiyorum hifi standartlarına uygunmudur.
SAYGILAR lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin. :)
sanalabift
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 02 Haz 2007, 10:24

Dostum bu kadar strese gerek yok. Ben 38 yaşındayım. 14 Yaşımdan beri elektronikle ve özellikle de ses/müzik sistemleriyle haşır neşirim. Şimdiye dek belki 100 tane ampli, ekolayzer, preampli, mixer vs yaptım ve inan bana %70 i çalışmadı (çalışmadı derken evet ses verdi ama istediğim gibi değil!)
Burada deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum ki sizler %100 çalışır devreler elde edesiniz. Diğer yandan DIY e giriş için en güzel devre birinci projemiz LM3886 dır. Şimdi dikkat etmen gereken unsurları sayayım;
Entegren sahteyse ne olur?
Birincisi girişinde sinyal yokken bile ısınır. O yüzden pek çok arkadaş LM3886 yı sıcak entegre olarak tanımlar. Oysa gerçek entegrelerle en az 10 tane overture serisi ampli yaptım. Şu an birini kendi salonumda kullanıyorum, biri açık vaziyette ve bir diğeri de iş yerimde. Hiç biri girişinde sinyal yokken ısınmaz.
İkincisi ses kalitesi ASLA orijinalini tutmaz. Detay tonları alamazsın. Gainclone nin yanında bile geçemez.

39K lık dirençleri paralel kullanmak yerine 20K lık karbon film direnç al daha makul olur. Burada önemli olan şudur. 20K (r1) geri besleme direncidir ve kazancı belirler. Eğer aynı değerde olmazlarsa iki kanal arasında seviye farkı oluşur. Çoğu amplifkatörde "balans" potu bu yüzden konur. Ama bizim hedefimiz çok kaliteli bişeyler yapmak. Projemizde balans ve ton ayarlarına ferek olmamalı. Eğer metal film 20K bulamıyorsan yerine mesela 10 tane 20K karbon alıp, avometrenle ölçüp aynı değerde olan (mutlaka tam 20K olmasına gerek yok) iki tanesini iki ayrı kanalda kullanabilirsin. Bu durum R4 için de geçerli; onun da mutlaka her iki kanal için eşit değerde olması gerekir. Ayrıca girişteki 1K (R5) ise mutlaka metal film olmalı. Karbon dirençler distorsiyonu yükseltir.

TDA serisine gelince;
TDA7294 ve 7293 oldukça başarılı entegreler. Ancak uluslararası DIY sitelerine bakacak olursak gainclone tabirinin yalnızca National overture serisi için özelde de LM3875 için kullanıldığını görürüz. Son zamanlarda daha gelişmiş modeli olan LM3886 ve 4780 için de aynı tabir kullanılmakta. Bu şu anlama gelir; TDA serisi bu iş için uygun değil. Misal benim Jazz 9940 model 5+1 sistemimde TDA7296 entegreleri var. DMOS çıkışlı ve TDA7294 serisinin aynısı. Ama asla hi-fi değil!

Malzeme temini konusuna gelince; eğer sekiz on kişi kadar talep olursa bir proje üstünde. Ben yurtdışından oırijinal malzeme getirmeyi düşünüyorumç Ayrıca aynı proje için kaliteli PCB de bastıracağım eğer talep olursa. Ama açık konuşayım maliyeti yerli piyasadan aldığınız Çin malı malzemeden çok daha pahalı olur. İsteyen varsa bir yerde toplanıp talep bildirin. Örneğin 10 tane için ithalat yapabilirim.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen sanalabift » 02 Haz 2007, 12:43

Sayın drhardware öncelikle yorumlarınız için teşekkürler.

Entegreleri yukarıda yazdığım gibi 6 ytlden aldım. Bu yüzden sahtedir diye düşünüyorum. Belkide sahte değildir.
20k dirençlere gelince 39k ları paralel bağlayıp elde ettim öyle yaptım çünki gebzede 20K direnç satan biyer yok.
Dediğiniz gibi malzemeciye gidip metal film direnç istedim ama adam bi garip baktı yüzüme. Olmazsa gidip kadıköyden yazıcıoğlundan alacamayrıca 10K stereo potta Gebzede yok. Elektronikçiye karbon film dedim metal film dedim adam bana bende normal direnç var dedi.

Bide merak ettiğim birşey var karbon dirençle metal film direncin farkı nedir? direncin
en son bandının rengimi farkediyor. Hani altın ve gümüş vardı.Eğer öyleyse aldığım bütün dirençlerin
son bandı altın ve gümüş renginde.

Ayrıca yurt dışından malzeme getirtme olayı ile ilgili olarak şunu söyleyebilirim ben bu amp işini evime bitane gainclone yapınca bırakacak
değilim sırf kendimi geliştirmek için bu amplileri yapıyorum vede malzeme alacaksak sonuna kadar yanınızdayım
ama küçük bir sorunum var şu anda bi yerde çalışmıyorum o yüzden bütçem biraz kısıtlı vede finallerim şu önümüzdeki iki hafta
ama Allah izin verirse okul biter bitmez bir işe girip tahminen ilk maaşımın yarısını bu işe ayırırım. Zaten o zamana kadar ancak toplanır dediğiniz 10 kişi
Forumun alım satım hususları bölümüne böyle bir konu açabiliriz. Eğer konuyu siz açarsanız daha iyi olur. Çünkü forumun kullanıcıları sizi daha iyi tanıyor.
SAYGILAR :)
sanalabift
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 04 Haz 2007, 18:45

Dostum metal film dirençle karbon direnç arasındaki fark hammaddesinden kaynaklanır.
Karbon dirençler, özünde grafitten oluşur ve moleküler bağları zayıf olduğundan düşük genlikli sinyali işlerken minimal distorsiyon meydana getirir. Sinyal hattı üzerinde karbon direnç kullanmak pek iyi değildir. Metal film dirençler ise direncin değerine göre muhtelif alaşımda metallerden ve ince film şeklinde yani entegre üretim mantığıyla üretilir. Moleküler bağları sıkı olduğundan distorsyion oranı karbonlara göre çok daha düşüktür.
Alım Satım Hususları kısmında Hazar'ın açtığı bir başlık var zaten. Eğer oraya aynı malzemeden çok miktarda talep gelirse getirtip sizelere gönderebilirim. Neden çok miktar diyorum çünkü bu işlerde ana unsur malzeme fiyatı değil çoğunlukla kargo fiyatıdır. Ve 1 tane de alsan 10 tane de alsan genelde 15$ civarındadır. Entegre 6$ ama kargo 15$ dolayısıyla kimse dışarı sipariş vermek istemiyor. Toplu alım yaparsak misal 10 tane, o zaman tane başına 1,5$ düşer ve herkes alır.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • LM 3886 kuruyorum Sorunlarım var
    gönderen Nippon » 01 Kas 2013, 22:37