Pcb hakkında

Elektrik - Elektronik » Elektrik ve Elektronik ile alakalı programlar ve paylaşılan dokümanlar.

Ynt: Pcb hakkında

Okunmamış iletigönderen PureSound » 14 Oca 2015, 01:50

Bedri® yazdı:Bende öyle yapıyorum. Doğal çam reçinesini selülozik vernikle inceltip bir kutuya doldurdum. Yağlı boya fırçası yardımıyla plaketlerin üzerine sürüyorum. Sonrasında havyayı yollara değdirerek o bölgede yer alan reçinenin yardımıyla yolları ısıtıp lehimle kaplıyorum. Reçine sayesinde yolların üzerinde lehimin homojen bir yayılımı oluyor. Hem yolların et kalınlığı artacağından tasarımda normalde yapacağım yollardan biraz daha ince yollar yapıyorum. Geniş alanlarda da kaplama yapılabiliyor ancak yüzeyde tam homojen olmayan bir görüntü meydana gelebiliyor. Bunu da uygulama sonrası ince zımpara ile yaptığım son rötuşla hallediyorum.

Teşekkürler bilgilendirme için
PureSound
Yeni Üye

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 24 Mar 2015, 15:50

Bedri® yazdı:Bende öyle yapıyorum. Doğal çam reçinesini selülozik vernikle inceltip bir kutuya doldurdum. Yağlı boya fırçası yardımıyla plaketlerin üzerine sürüyorum. Sonrasında havyayı yollara değdirerek o bölgede yer alan reçinenin yardımıyla yolları ısıtıp lehimle kaplıyorum. Reçine sayesinde yolların üzerinde lehimin homojen bir yayılımı oluyor. Hem yolların et kalınlığı artacağından tasarımda normalde yapacağım yollardan biraz daha ince yollar yapıyorum. Geniş alanlarda da kaplama yapılabiliyor ancak yüzeyde tam homojen olmayan bir görüntü meydana gelebiliyor. Bunu da uygulama sonrası ince zımpara ile yaptığım son rötuşla hallediyorum.

Sizin yönteminizin bir benzeri sıvı lehim ve sıcak hava tabancasıyla yapılıyor. Sıvı lehim komple sürülüp hava tabancasıyla da ısıtılınca bütün yollar lehimle kaplanmış oluyor. Ama ben hiç denemedim çünkü sıvı lehim neredeyse tamamen kurşundan oluşuyor ve kendimce almamaya çalışıyorum. Keşke imkanım olsa da kurşunsuz lehimlere de geçebilsek ama kalay/bakır lehimleri pahalı malesef.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen forester68 » 24 Mar 2015, 16:42

Merhaba,
Ben aşağıdaki ebay linkindeki uv solder mask isimli boyayı kullanarak çok iyi neticeler aldım. İlk zamanlar baya bir tecrübe etmek gerekiyor. El alışkanlığından sonra çok güzel şeyler çıkıyor ortaya.

http://www.ebay.com/itm/5pcs-10ml-PCB-U ... 20ebab7d8c
Eklentiler
33.jpg
forester68
Yeni Üye

İl: Aksaray

Önceki

Elektrik - Elektronik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir