Potun 4. ucu ne?

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

Potun 4. ucu ne?

Okunmamış iletigönderen bertan88 » 17 Tem 2013, 05:33

Arkadaşlar aşağıdaki ALPS markalı pottaki 4. uç ne için konulmuş?İnternette loudness ile ilgili şeyler buldum.Bu uç ile ne yapabiliriz nasıl bağlarız?

Resim

Resim

Resim
bertan88
Yeni Üye

İl: Antalya

Ynt: Potun 4. ucu ne?

Okunmamış iletigönderen olc technics » 17 Tem 2013, 10:23

Pot. un 4. pini loudness içindir. Örneğin; bir pot. 100K ohm sa, loudness ucundan ölçüldüğünde bu değer 50K ohm çıkacaktır. Aşağıda loudness örnek uygulaması var;

loudnesscontrol_ts_5-lg.jpg
loudness pot. uygulama
loudnesscontrol_ts_5-lg.jpg (11.92 KiB) 1115 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen onursal » 17 Tem 2013, 12:48

LOUDNESS karakteristik eğrisi. (Kulağın eş gürlük duyma eğrisi)
Resim
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen bertan88 » 17 Tem 2013, 14:04

Cevaplar için teşekkürler

Loudness ı tam anlayamadım ama sanırım düşük seslerde daha canlı ses elde etmeye yarıyor.

Ben lme49710 ve lme49600 ile bir kulaklık anfisi yapıyorum.Ses için yukarıdaki potu kullanıyorum.Devre yaklaşık 500mW çıkış veriyor.Bu devre için loudness kullanmamın bir getirisi varmı?
bertan88
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 17 Tem 2013, 14:27

bertan88 yazdı:Cevaplar için teşekkürler

Loudness ı tam anlayamadım ama sanırım düşük seslerde daha canlı ses elde etmeye yarıyor.

Ben lme49710 ve lme49600 ile bir kulaklık anfisi yapıyorum.Ses için yukarıdaki potu kullanıyorum.Devre yaklaşık 500mW çıkış veriyor.Bu devre için loudness kullanmamın bir getirisi varmı?

İnsan kulağı sesin şiddetine göre bir duyma karakteristiği göstermektedir. Yani ses seviyesi azaldıkça bass seslerdeki (ve tiz sesler) olması gerektiğinden daha az duyulmaktadır.
Vermiş olduğum örnek resim incelenirse bir örnek ile açıklayayım.
Resimde mavi çizgi ile belirtilmiş olan duyma eğrisi 40 PHON referans olarak alınmıştır. Bu seviyedeki duyma karakteristiği incelendiğinde insan kulağı bu seviyedeki (40 dbA) frekanslardan en rahatlıkla duyabildiği frekans bölgesi yaklaşık 4KHz lik frekanslardır. Demekki insan kulağı en iyi olarak bu frekans bölgesini duymaktadır.
30Hz lik frekansın şiddeti bu bölge için yaklaşık 80dbA şiddetinde olması gereklidir. Ki bu duruma göre bir insan bu frekansları eşit duyuyorum diyebilmektedir.
Kısacası belli seviyelerdeki kulağın duyma eşitliği frekanslara göre değişim göstermektedir. İşte buna kulağın eşgürlük duyma eğrisi denilmektedir.
İşte insan kulağındaki bu duyma karakteristiği, kısık (düşük) seslerde zayıfladığı için (Bass ve tiz bölgelerde) bu eğriyi sağlamak için ses yükselticilerine LOUDNESS devreleri ilave edilmektedir. Bunun amacı, düşük seslerdeki insan kulağının duyamadığı frekans bölgelerini yükseltmek veya en iyi duyduğu bölgeyi daha düşürmek, böylece eşit seviyede duyum sağlamaya çalışmaktır.
Daha basit bir anlatımla, LOUDNESS işlevi, ses seviyesi (VOLUME) düşürüldükçe bass ve tiz sesler artırılır. Veya en iyi duyulan frekans bölgesi 3-4KHz daha da zayıflatılır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen bertan88 » 17 Tem 2013, 14:37

Çok teşekkür ederim şimdi daha iyi anladım.

Devreye loudness yapmaya karar verdim , şimdi nasıl bir şey yapmalıyım? Yukarıdaki şemadaki devrenin eleman değerleri kaç olmalı ?
bertan88
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 17 Tem 2013, 15:29

bertan88 yazdı:Çok teşekkür ederim şimdi daha iyi anladım.

Devreye loudness yapmaya karar verdim , şimdi nasıl bir şey yapmalıyım? Yukarıdaki şemadaki devrenin eleman değerleri kaç olmalı ?

Loudness eğrisi kulağa göre standart olsa da uygulamalara göre ve amplifikatör sistemlerine göre değişiklik göstermektedir.
Eğer kulaklıkla kullanacaksan frekans eğrisi farklı olacaktır. (Tavsiye edilmese de kullanabilirsin)
Eğer bir amplifikatör ve standart oda seslendirmesi için kullanacaksan hoparlör karakteristiğine göre sistem karakteristiği değişecektir.
Nerede ve ne şekilde kullanacağını tam olarak yazarsan sana bir şema çizerim. Potunun değeri de önemlidir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 17 Tem 2013, 15:34

Öncelikle elinizdeki pot. un uçlarını bir ölçün.
4. uç pot. direnci içinde bir bölüme irtibatlı olmalı.
Bazen bu boş olabilir.
Eğer bağlı ise, Pot değerini ve alt uç ile ara sabit uç arasını ölçün.
Loudness da bu değerlere uygun olarak düzenlenir.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen bertan88 » 17 Tem 2013, 15:48

Pot 50k , loudness ucu ile diğer iki uç 25k .
bertan88
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 17 Tem 2013, 16:44

İşte sana geniş kapsamlı bir loudness uygulaması.
Resim
Devreye eklenmiş RV3 trimpotu sayesinde frekans bölgesi kazancı değiştirilmektedir. Trimpot sola alındığında tiz kazancını azaltacak, sağa alındığında ise bass bölgelerdeki kazancı değiştirecektir. Böylece kulaklık veya dış seslendirme amplifikatörleri için en uygun spectler için ayarlanıp bırakılabilir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir