LME49600 Kulaklık Amplifikatörü

Çalışma Masası » Masamızın üzerinde neler var, merak ettiniz mi?
Geliştirme aşamasında bulunan projeleri buraya açıyoruz.

LME49600 Kulaklık Amplifikatörü

Okunmamış iletigönderen Hazar » 25 Tem 2010, 16:00

Sanırım eski "class a" kulaklık amplifikatörlerinden tek sıkılan ben değilim :D

Pazar projemiz LME49600 "250mA audio buffer" kullanan kulaklık amplifikatörü.
lme49600.gif
Şema

Bu buffer aslında uzun süredir ortalarda. Fakat TI tarafından üretilen kardeşi BUF634 daha eski olduğu için, daha çok bilinmekte. Burada National'ın yaptığı bir akıllılık var; TI BUF634'ün kullanım alanlarını sıralarken hiç "audio" terimini kullanmamıştı, daha çok endüstriyel uygulamalar, solenoid sürücü vb. tanımlar kullanmış. Fakat cin DIY'ciler potansiyeli görüp kullanmışlardı. National'ın akıllılığı ise, ürettiği entegre neredeyse (hatta birebir..) BUF634'ün aynısı olmasına rağmen, ürün açıklamasında "audio buffer" terimini kullanmış olması. Audio gören biz DIY ahalisi ise boş durmadık tabi.

National'ın bir avantajı da memleketimizde temin edilebilirliğinin bir nebze daha kolay olması. TI'den malzeme almak neredeyse imkansız (Türkiye'ye sample gönderdikleri zamanlarda milyonlarca dolar zarar ettikleri, bu yüzden Türkiye'den çekilme kararı aldıkları konuşuluyor). National "ücreti mukabilinde" sistemine geçeli beri kendilerinden malzeme almamız kolaylaştı.

Herneyse, bu kadar geyikten sonra gelelim fasulyenin faydalarına. LME49600 dediğimiz entegrenin spekleri tahmin edileceği üzere müthiş. Tamı tamına 180MHz (!!!) bandwidth sahibi; 0.00003% THD ve 250mA çıkış gücüne sahip bir cenavar. Bu mübareği dizginlemek için girişinde LM4562'nin halefi olan LME49860 kodlu "filli" opampı kullandık. Kanal başı birer opamp kullandık; her kanalın bufferı ve DC Servo'su ayrı olmuş oldu.

Bir PCB de yaptım, uyguladım fakat görünüşü korkunç olduğu için şimdilik eklemiyorum. Yeşilli DAC'larla uğraştıktan sonra ütüyü unutmuşum :mrgreen:

Kartı +-15V ile besleyip kulaklıklarımızı takıyoruz.. Burada, tertemiz fakat kısık bir ses aldım. Sebebi açık; her zaman ilk denemelerimi ucuz bir mp3 çalar ile yaparım. Kulaklık amplifikatörünün kazancını 2'de tuttuğum için, mp3 çalarla performans almamız mümkün olmadı. Ama çalışıyordu, bu denemenin sebebi de o zaten.

Çalıştığını anlayınca sistemi söküp, esas dinlemeyi yapacağımız kaynağa doğru ilerledik.

Öyle ballandırarak anlatmayı beceremiyorum, kısa ve öz anlatmak gerekirse çok temiz, detaylı ve fazlasıyla güçlü bir sesle karşılaştım. Beklenti de bu yöndeydi zaten, sevindim. Toplamda 500mA'lık çıkış gücü kulaklıklarda hissediliyor, elimde olan farklı kulaklıklarla denedim. DJ işi Technics'lerle denemeyi de unutmadım (kendisi kanal başı 1W güce dayanabilen bir kulak hoparlörü), onun da hakkından başarıyla (fazla fazla) geldi.

Amplifikatörün sukunet akımı 80mA civarında; anlayacağınız enerji tüketiminde A sınıfı değil :D Genel olarak biraz sıcak çalışmayı seviyor, fakat LME49600'ler PCB üzerindeki fazladan bırakılmış bakıra lehimle tutturulduğunda idare etmekteler. Heatsink ihtiyacı yok.

2Vp-p çıkış vermeyen taşınabilir cihazlarla kullanabilmek için kazancı biraz artırmak gerekiyor. R5 ve R10'u değerleri aynı kalacak şekilde yükseltmek yeterli. 3.3k kullanıldığında en düşük çıkışlı taşınabilir cihaz ile amplifikatör üzerindeki volüm potunu sona dayamak için hassasiyeti bayağı düşük bir kulaklık ve işitme kaybı olan kulaklar gerekiyor :)

Aslen projenin çalıştığına bakarsak bitti diyebilir, fakat adam gibi bir PCB hazırlamadan bitti saymıyorum. 180MHz bandwidthli bufferımızın kötü yola düşmemesi için PCB'ye biraz özen gösterilmesi gerekiyor. Kendi hazırladığımda bir sorun olmadı, fakat düzgün iş yapmak lazım, garantili çalışmayı seviyorum. Birşeyler hazırlayabilirsem (ki o da çift kat olacak gibi) "bitti" sayıp Projelerimiz'e taşıyabilirim.

Toplam 3 kulaklık amplifikatörü yapacağım; bu ilkiydi. İkincisi TPA6120 kullanıyor. Üçüncüsü de lambalı :D Amacım taşınabilir bir kulaklık amplifikatörü de yapmak. LME49600'ün pek taşınabilir olacağını sanmıyorum (mutlu akü sponsorluğunda olur ancak). TPA6120'den umutluyum. İnce lityum polimer hücreler ve USB üzerinden şarj gibi özellikler tasarladım, çoğunu da hazırladım. Önce TPA'nın kendisini çalıştırmam, sonra da bataryalı konfigürasyonda performans analizi ve optimizasyon yapmam gerekiyor, zira lityum polimer hücremiz sadece 3.7V verebilmekte. Bu da benim audio uygulamalarında sorun çıkartmayacak bir DC-DC converter tasarlayıp, denemem manasına geliyor. Bu bir iş.

Şimdilik bu kadar, herkese iyi pazarlar...
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Ynt: LME49600 Kulaklık Amplifikatörü

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 26 Tem 2010, 13:07

Tebrikler.

Resimleri de bekliyoruz. Doğrusu sesini çok merakettim. İyi bir kulaklığım var ama amplisi yok. Belkide birtanede ben yapmak isterim.

Kolaygelsin.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Admiral » 26 Tem 2010, 14:21

Ersoy yazdı:Tebrikler.

Resimleri de bekliyoruz. Doğrusu sesini çok merakettim. İyi bir kulaklığım var ama amplisi yok. Belkide birtanede ben yapmak isterim.

Kolaygelsin.

harika olmuş hazar dostum.

benimde kaliteli bi kulaklığım yok , elimde senheisser mx260 var yapmaya değermi acaba
Tda1554-Tda7294-Tda8560-Tda1562-Tda2052-Tda7560-Tda2003- Lm1875
Kullanıcı avatarı
Admiral
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen maystor » 26 Tem 2010, 22:40

Bende de nokianın hediyesi sennheiser hd407, değer mi ?
Değerse hemen lme leri isteyelim.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen mehmet-salih » 27 Tem 2010, 09:25

merhaba çalışmalarınızın takibindeyim. tabikiden hazar ustamıza sonusuz teşekürler. benimde bir kaç sorum olacak: öncelikle bu kurulan şemaya göre takılan kullaklıgın ohm degeri ne olmalıdı güzel bir performans almamız şartıyla. kullanacagım kulaklık philips shp2000 32ohm
" http://i.testfreaks.co.uk/images/produc ... 822941.jpg " acaba verim olarak tatmin edici bir sesi olurmu?
mehmet-salih
DIY Audio Fanatiği

İl: GöLHiSAR/BURDUR
Meslek: ögrenci

Okunmamış iletigönderen Hazar » 27 Tem 2010, 09:53

Ersoy yazdı:Tebrikler.

Kolaygelsin.

Bence bir tane yapmak istersiniz. Bir proje daha var sırada "fil" kulaklık amplifikatörü olarak. Onu da bitirince ikisini de dinler, kulağınıza hoş geleni tercih edersiniz. Ama sanki bunu beğeneceksiniz gibi :)

Admiral yazdı:harika olmuş hazar dostum.

benimde kaliteli bi kulaklığım yok , elimde senheisser mx260 var yapmaya değermi acaba

Değer mi demeyelim de, o kulaklığa bu güç fazla gelir diyelim. Kulaklık amplifikatörleri daha çok şu "büyük" kulaklıklar için.

maystor yazdı:Bende de nokianın hediyesi sennheiser hd407, değer mi ?
Değerse hemen lme leri isteyelim.

Yapılabilir. Nokia'nın hediyesi dediğinize göre 5230 mu öyle bir modelin yanında gelen sanırım. O kulaklık sanıyorum telefonun kendi çıkışı ile bile sınırlarını zorlamakta. Eğer ki durum böyleyse kulaklık amplifikatörü ile durumu tehlikeye girer. Ama yok, daha gideri var bu kulaklığın bence diyorsanız; yapmaya değecektir. Bir tane daha var dediğim gibi, onu da bekleyin.

mehmet-salih yazdı:merhaba çalışmalarınızın takibindeyim. tabikiden hazar ustamıza sonusuz teşekürler. benimde bir kaç sorum olacak: öncelikle bu kurulan şemaya göre takılan kullaklıgın ohm degeri ne olmalıdı güzel bir performans almamız şartıyla. kullanacagım kulaklık philips shp2000 32ohm
" http://i.testfreaks.co.uk/images/produc ... 822941.jpg " acaba verim olarak tatmin edici bir sesi olurmu?

Amplifikatörün çıkış gücü yüksek olduğundan 16-600ohm arası bilimum kulaklığı sürmekte hiçbir sorun yaşamasını beklemiyorum. Sizin Philips'i görmedim bilmiyorum, ama kulaklık amplifikatörüyle alacağınız performans iyileşecektir, burası da bir gerçek.

---
İkinci proje de tamamlanınca bir seçim yapıp, onu yeşilli PCB'ye ürettirmeyi düşünüyorum. Malzemeleri de dahil olmak üzere toplu alıma girilecek.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Tem 2010, 16:05

Eline sağlık Hazar, oldukça güzel görünüyor.

Toplu alıma şimdiden dahil olalım, sesini merak ettim şimdiden. İyi bir kulaklık edinmek şart oldu, epey baktım ama genelde hep gürültü kesicili kulaklıklar moda olmuş. Fiyatlar da çok makul değil- 40-400Euro arası gibi. 99Euro gibi makul kulaklıklar mevcut idi. Ama memlekette daha iyilerini buluruz sanırım.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Tem 2010, 16:06

Eline sağlık Hazar, oldukça güzel görünüyor.

Toplu alıma şimdiden dahil olalım, sesini merak ettim şimdiden. İyi bir kulaklık edinmek şart oldu, epey baktım ama genelde hep gürültü kesicili kulaklıklar moda olmuş. Fiyatlar da çok makul değil- 40-400Euro arası gibi. 99Euro gibi makul kulaklıklar mevcut idi. Ama memlekette daha iyilerini buluruz sanırım.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen nthere » 27 Tem 2010, 22:35

Aslında kulaklık konusunda ebay fiyatları çok uygun oluyor. Özellikle akg kullaklarda ülkem fiyatları ile kargo dahil ebay fiyatları arasında dağlar kadar fark var. Geçen bir tane akg kulaklık aldım, kargo dahil 100tl geldi. TR fiyatı ise 280TL :!: :!: :!:
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

Meslek: elektronik müh.

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Tem 2010, 23:41

K-530 galiba :)

Doğrusu çok iyi fiyat olmuş, güle güle kullanın.

Benim referans bir kulaklığa ihtiyacım var, K-242 gibi.
http://www.akg.com/personal/K_242_HD,pc ... and,5.html

Fiyatı hepsiburada.com'da 470TL, K-272 de 494TL imiş :shock:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Çalışma Masası

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi