yeni current feedback amfi tasarımım.

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: yeni current feedback amfi tasarımım.

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 08 Ağu 2013, 00:01

Güzel bir mantık. Ama ses işlenmiş olmuyor mu bu şekilde olunca? Kapsamını bilmiyorum ama aklıma ilk gelen şey bu oldu.
Luxman'ın bir amplifikatöründe geri besleme üzerinde ton kontrolu vardı. Bir de çok eski bir kaynakta görmüştüm. Çıkış hoparlörünün gnd bağlantısı 0,15 ohm direnç üzerinden yapılıyordu. Hoparlör ile bu 0.15 ohm dirençin birleştiği noktadan alınan sinyal yükseltecin önündeki aktif filtreye geri besleme yapılıyordu. Bir de daha marjinalini de görmüştüm onda ise bir hoparlör kabininde hoparlörün içindeki mıknatısın ortasından bir sensör geçirilmişti. Bu sensörden devrenin ta en başına sinyali gönderip bozuklukları gideriyorlardı. Açıkçası bu sonuncuyu çok yapmak istemiştim ama o sensör prototipti orada anlatılana göre... Selamlar:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen 400kg » 08 Ağu 2013, 08:50

hocam şimdi sinyal işleme değilde , devre giriş ve çıkış arasındaki farkı tesbit edip bu farkı geri beslemeye ters olarak verip yok ediyor. yani geri besleme nin oluşturduğu bozulmayı yok ediyor.
400kg
DIY Audio Takipçisi

İl: sivas
Meslek: esnaf-öğrenci-sporcu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 08 Ağu 2013, 10:45

O zaman çok güzel bir tasarım gerçekten de. Ben elimdekilerden daha iyi ses çıkaran bir amplifikatör nasıl olacak bilmiyorum. Hoparlörlerim yüzünden:) Çünkü şu an bile amplifikatörlerimin hakkının yüzde ellisini vermiyorlar.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 08 Ağu 2013, 18:33

Bedri hocam
Sizin şu hoparlörleri merak ediyorum. Her seferinde dillendiriyorsunuz :D Para toplayıp bi takım hoparlör mü bağışlasak napsak :D
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

İl: muğla
Meslek: mak müh

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 08 Ağu 2013, 20:10

Hoparlörler benim kırılgan noktam oldular:) beş on yıllık ikisi de. Evin bodrumunda yarım tabaka suntadan demir testeresi ile keserek yapmıştım kolonları. Hoparlörler ise birkaç kez değişti. Biri pioneer 30cm kabin hoparlörü+ aynı kabinden ince ses hoparlörü, arkadaşımla bir amplifikatör karşılığında değiştirmiştik. Diğeri 30cm gri renkli verimsiz bir hoparlör. Bu kabindeki ince ses hoparlörlerim yandılar :D. Zaten evde sese tahammülü olmayan insan ordusu olduğundan kaliteli hoparlör almak zor geliyor. Yeni evime güzel bir hoparlör takımı alacağım inşallah:)
İnce ses hoparlörümü parmaklayanı bulamadım:)
IMG_20130708_111025-1 (1).jpg
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 09 Ağu 2013, 01:11

O parmak izini yok etmek için elektrikli süpürge birebir :D
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

İl: muğla
Meslek: mak müh

Reklamlar

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim