krell ksa 50 için pcb tasarımım

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: krell ksa 50 için pcb tasarımım

Okunmamış iletigönderen bykoz » 14 Oca 2013, 12:27

Ksa-50 +/- 37.5dc 2x400w 2x30 ac trafo,
ksa-100 +/- 52vdc 2x800w 2x40v ac trafo
trafo çıkış değerleri kullanacağınız d,iod ve kondansatörlere göre değişebilir, süreklü yüksek akım çakileceğinden soğutucuya monteli yüksek akıma dayanıklı diod kullanın.
bu amfilere neredeyse parande atırmadığım kaldı diyebilirim, 1 tane direnç yada transistör yakmadan yapmadığımı bırakmadım, aşırı zorladım, transistör başına 2 amper bias denediğim bile oldu, soğutucuların 101 dereceye çıktığını hatırlıyorum, devrenin umrunda bile değildi. Çok stabildir, yapımı, kalabalıklığından ötürü acemileri biraz ürkütür, büyüleyici bir bass performansı vardır, 3 farklı tipde yaptım, farklı besleme gerilimleri farklı adette çıkış transistörleri vs. vs.
Önerim, bir kanalında 3n 3p transistör ile, besleme gerilimi +/- 40vdc olsun, emiter dirençleri 0,47 ohm olsun. Memnun kalırsınız, amfi sahibi olursunuz, bir çok kişiye ''boş işlerle uğraşmışım'' dedittirecektir.
bykoz
DIY Audio Fanatiği

İl: BURSA
Meslek: AUDIO & VIDEO SERVİCE

Okunmamış iletigönderen olc technics » 14 Oca 2013, 14:04

hamist yazdı:
hakan-imp yazdı::)
Yanlış anlaşılma oldu yüksek güçler için demek istedim... asıl hedefimi biliyorsunuz Hocam :)

Yanlış anlama yok sanıyorum.
Anlayamadığım, aynı an'da hem a class
hem de güçlü bir ampli.e ihtiyaç duyulması.
:)

Selamlar;

Daha önce forumun geçmişinde benzer bir tartışma yapılmış. Hem Class A hem de Class B (kalite ve güç) ,ikisi bir arada. Forumun arşivine baktım ama bulamadım.

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen hacı » 14 Oca 2013, 20:05

Sayın baykoz KSA100 üzerinde yumurta pişirmiştik (101C),unutmamışsınızdır umarım bende fotoğrafları mevcut hala :)
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen birgitay » 16 Oca 2013, 03:29

Eski tip , karbon direnç kullanmanız gerekir. Zira Bu amplifikatörün sürücü kadındaki bütün malzeme yapısı aynı olmak zorundadır. Çift taraflı pcb olmasının bile sese çok faydası var. Bu nedenle Orjinal sürü kartını birebir kopye etmek gerekir.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir