Şema hakkındaki görüşünüz nedir?

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Şema hakkındaki görüşünüz nedir?

Okunmamış iletigönderen sarpkaya » 07 Kas 2008, 01:15

drhardware yazdı:Resim
Akım geri beslemeli ve basit bir dizayn. Ortalama 50W için dizayn edilmiş ama aha yukarılara çıkabilir. Simetrik besleme uğraştırabilir ama ses kalitesi çok iyidir.
Resim
Bu da gerilim geri beslemeli daha basit bir dizayn. Ses kalitesi oldukça tatminkar bulabilirsin..

Bunlar daha yeni dizaynlar. Ama klasik ve çok denenmiş bişey arıyorsan, Edwin amplifikatörünü dene bence. Şu an elimde devre şeması yok ama evde biryerlerde olması lazım. Lisedeyken yapıp uzun yıllar dinlemiştim.

Kolay gelsin.

Öncelikle ilgin için çok teşekkür ediyorum.Verdiğin şemalar uygulanabilirlik ve kalite açısından çok iyi şemalar. Ancak son paragrafta bahsettiğiniz 'Edwin Amplifikatörü' ilgimi çekti internette aradım fakat pek bilgi bulamadım.Eğer bu konuda daha ayrıntılı bilgi verebilirsen çok sevinirim .Saygılarımla.
Hayalgücü bilgiden daha önemlidir...
(Albert Einstein)
Kullanıcı avatarı
sarpkaya
DIY Audio Takipçisi

İl: BARTIN

Okunmamış iletigönderen drhardware » 07 Kas 2008, 10:20

Oldukça eski bir devredir.. Dün akşam arama şansım olmadı ama kömürlüğümde biryerlerde devre çalışabilir vaziyette duruyordur sanırım.. Şema için de aynı araştırmayı yapmam lazım tabii.
Diğer taraftan özellikle ikinci şema oldukça basit ve seni tatmin edecek düzeyde sese sahiptir. Kesinlikle Edwin'den daha iyi bir devredir. Tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Amatör » 08 Eyl 2009, 16:51

herkese merhabalar siteyi ilgiyle takip ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.İkinci şema ile ilgili iki sorum olacak.8 ohm yerine 4 ohm hoparlör kullanılabilirmi herhangi bir malzeme değişikliği gerekirmi,çıkış transistörlerinin yerine elimde olan mj2955 2n3055 leri kullanabilirmiyim. herkese iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar dilerim
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen M Öztürk » 08 Eyl 2009, 23:34

Edwin Amplifier benim çocukluğumda evde dolaştığını hatırladığım bir Elektor'dan bir proje. Abimler yapmışlardı ondan, kasanın içinde bol miktarda 2N3055 çıkış transistörü ve bir dizi direnç hatırlıyorum devrenin üzerinde. Ne kadar çok 2N3055 atarsan o kadar çıkış gücü yükseliyordu sanırım. Bahsettiğim Elektor'un da 1970'lerin sonlarına ait bir sayı olması lazım, hatta daha da eski belki, 1975-76 bile olabilir, iyi hatırlayamıyorum, neticede 30 senelik mevzuu. Ama abimler onun baskılı devresini evde yapıp montajladıklarında ilkokuldaydım onu iyi biliyorum, o da 1970'lerin sonlarıydı.

M.
M Öztürk
Yeni Üye

İl: Istanbul
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen M Öztürk » 08 Eyl 2009, 23:38

Hatta bir arama yaptım, Elektor web sitesinde PDF olarak buldum, 1975 yılındanmış hatırladığım gibi :)

http://www.elektor.com/magazines/2005/m ... fier-(1975).57502.lynkx
M Öztürk
Yeni Üye

İl: Istanbul
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen Amatör » 02 Ekm 2009, 20:52

ikinci şemadaki gerilim geri beslemeli devreyi çalıştıran arkadaş varmı acaba? Bugün 3 hoparlör yakma pahasına devreyi çalıştıramadım.Sukunet akımı birtürlü ayar tutmuyor.devre boşta iken 20 ile 60 ma arasında gidip geliyor.Girişe dokunduğumda normal şekilde hoparlörden uğuldama duyuluyor.2saniye sonra çekilen akım 2 ampere yükselip devre kitleniyor.Bu sırada hoparlörden dumanlar yükseliyor.çıkıştaki dc 130mv ölçtüm.Bu ilk simetrik beslemeli amp projemdi onuda çalıştıramadım :(
Amatör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Ynt: Cevap: Şema hakkındaki görüşünüz nedir?

Okunmamış iletigönderen Amatör » 29 Ekm 2009, 20:59

sarpkaya yazdı:
drhardware yazdı:Resim
Akım geri beslemeli ve basit bir dizayn. Ortalama 50W için dizayn edilmiş ama aha yukarılara çıkabilir. Simetrik besleme uğraştırabilir ama ses kalitesi çok iyidir.
Resim
Bu da gerilim geri beslemeli daha basit bir dizayn. Ses kalitesi oldukça tatminkar bulabilirsin..

Bunlar daha yeni dizaynlar. Ama klasik ve çok denenmiş bişey arıyorsan, Edwin amplifikatörünü dene bence. Şu an elimde devre şeması yok ama evde biryerlerde olması lazım. Lisedeyken yapıp uzun yıllar dinlemiştim.

Kolay gelsin.

Öncelikle ilgin için çok teşekkür ediyorum.Verdiğin şemalar uygulanabilirlik ve kalite açısından çok iyi şemalar. Ancak son paragrafta bahsettiğiniz 'Edwin Amplifikatörü' ilgimi çekti internette aradım fakat pek bilgi bulamadım.Eğer bu konuda daha ayrıntılı bilgi verebilirsen çok sevinirim .Saygılarımla.

merhabalar , ikinci şemadaki devreyi çalıştıamayınca birinci devreyi yaptım.Çalıştırdım,ses kalitesi, direkt cd çalara bağlı olarak ton kontrolsüz halde gayet tatminkar geldi bana.Hoparlör olarak 4 ohm 120w lık hoparlör kullandım.Tahmini 20w düzeyinde 2 saat kadar dinleme imkanım oldu.Devre stabil halde çalışıyor.Yalnız birşey dikkatimi çekti,beslemenin +tarafından ampermetreyi bağladığımda sukunet akımını 50ma ayarladım,-kaynak yönünde ise 200 ma gibi b ir seviyede kalıyor. Dolayısıyla bd140 ve 3055 transistörleri diğer bd139 ve 2955 e ggöre biraz daha fazla ısınıyor.Genel olararak ısı normal seviyede.Bu normal mi acaba? Besleme +-36v.trafo120w girişe 100k pot bağlı,çıkıştaki dc 40 mv ,devre 20 ye 30 boyutlarda bir sac kutunun içinde ,hiç bir gürültü,hum hıss yok.Pİoneer sx 636 cihazımdan biraz sahne ve gövde eksikliği var sanki, ama detay ve yumuşaklık olarak daha iyi gibi geldi bana.Netice olarak ,cihaz ton kontrolü gerektirmeden dinlenebilecek kalitede çalıyor,tabiki kaynak ve hoparlörün kalitesi çok önemli.Herkese iyi çalışmalar dilerim.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Ynt: Şema hakkındaki görüşünüz nedir?

Okunmamış iletigönderen Amatör » 16 Şub 2010, 18:09

Meraba
Akım geri beslemeli devreyi yaptım ve birkaç aydır zevkle dinliyorum.Dinlemelerim esnasında birkaç ayrıntı dikkatimi çekti.Cihazın bas ve tiz performansı gayet başarılı.Baslar gayet dolgun ve yumuşak (loudnessli gibi) tizleri olabildiğince ayrıntılı ve berrak .midlerde aynı şekilde tok ve dolu ancak biraz sertler.Vokallerin daha derin tizlerin daha yumuşak olabilmesi için yapılabilecek bir uygulama-eklenti-varmıdır acaba.Karşılaştırmayı pioneer sx 636 ile yaptım.Herkese iyi çalışmalar.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Ynt: Şema hakkındaki görüşünüz nedir?

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Mar 2010, 23:55

Resim

şekildeki devre yukarıdaki akım geribeslemeli devreden saund olarak daha iyimidir acaba.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Ynt: Cevap: Şema hakkındaki görüşünüz nedir?

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 25 May 2010, 20:42

Amatör yazdı:ikinci şemadaki gerilim geri beslemeli devreyi çalıştıran arkadaş varmı acaba? Bugün 3 hoparlör yakma pahasına devreyi çalıştıramadım.Sukunet akımı birtürlü ayar tutmuyor.devre boşta iken 20 ile 60 ma arasında gidip geliyor.Girişe dokunduğumda normal şekilde hoparlörden uğuldama duyuluyor.2saniye sonra çekilen akım 2 ampere yükselip devre kitleniyor.Bu sırada hoparlörden dumanlar yükseliyor.çıkıştaki dc 130mv ölçtüm.Bu ilk simetrik beslemeli amp projemdi onuda çalıştıramadım :(

Dostum sen sanslıymıssın yasadıgın sorunu bende yasadım ve muzik setimin orj.kolonu sanırım yandı su an sadece tweeterden ses geliyor bizim bilmedigimiz bir durum var ve ben bu devreden sogudum :evil: musait bir zamanda kolonun icini acıp bakıcam ins. filtre devresinde sorun vardır aksi halde yazık olacak :cry:
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi