Şema hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Şema hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 29 Ekm 2008, 21:29

Resim

Arkadaşlar bir hafta sonu uygulamayı düşündüğüm eski bir kitaptan alınma proje.Fikirleriniz nelerdir?
Kalitesi hakkında birşeyler söylemeniz mümkün mü?
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Cevap: Şema hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Ekm 2008, 11:56

Eski transistörlerle yapılmış eski model bi devre..
MJ ler yerine (bulunmazsa) TIP142, TIP147 kullanılabilir. Aşırı akım korumalı ve VBE Multiplier (bias regülasyonlu) çıkış katı fena sayılmaz.
Giriş devresi SE tasarlanmış.. LTP kullanılsa daha başarılı olabilirdi.
Bu devre için 40mA civarında bir biasla (1K trimpot) ortalama bir sonuç vereceğini düşünüyorum.
Çıkıştaki 2200uF/35v luk kondansatör olarak IEEE nin Audiotek'ten satın almış olduğu Nichicon FW leri kullanabilirsin.
Girişteki 10uF yi polyester kullanırsan ses kaltesi ciddi manada artış gösterir.
BC236 ile çıkış transistörlerini muhakkak aynı soğutucuya bağlaman lazım.
Ciddi bir ses kalitesi beklemek anlamsız..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen drhardware » 03 Kas 2008, 18:59

Eeee...
Vaz mı geçtin yapmaktan?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 06 Kas 2008, 10:10

drhardware yazdı:Eeee...
Vaz mı geçtin yapmaktan?

Ne yalan söyliyetim pek güncel değil dediğiniz için biraz soğudum:) Peki ben sizden böyle kolay ancak daha güncel birşey rica etsem şema olarak yayınlamanız için?
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Kas 2008, 10:16

Şurda daha güncel bişiler önerdim..
viewtopic.php?f=5&t=567
Gerçi 2SK1058/2SJ162 bulabilsen, bizim Nico'nun RAS100 ünü yap diyecem de.. Bİraz pahalı onun malzemesi.. Bunlar rahat bulunur ve çok kritik değildirler özellikle de ikinci şema..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 06 Kas 2008, 17:02

Resim

O zaman ben bunu yapmaya karar vereyim.Üstüne de şunu sorayım.Şimdi bu belirttiğiniz gibi giriş seviyesi basit birşey.Toleransları geniş.O zaman benim bunun için yapabileceğim en verimli şey parça alrken dikkatli olmam.Peki bu yönde vermek istediğiniz bi ayrıntı var mı mesela transistör markası,kondansatör tipi,kapasitesi yada direnç çeşidi gibi?
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Kas 2008, 17:20

Hemen başlayalım..
Dirençler mümkünse metal film ve %1 toleranslı seçilmeli.. Şu çıkıştaki 0.5 ohm lar hariç. Onlar 5W lık taş direnç olacak (0R47)
BC serisi transistörler orijinal olmalı, orijinallerinin ön yüzleri metal renktir (soba boyası gibi) ve Hfe leri gayet düzgündür.
Yine BD ler de mümkünse Philips veya ST alınmalı.
Girişteki 1u kondansatör bulunabiliyorsa MKP olmuyorsa MKC veya MKT seçilmelidir. En iyi sonuç MKP yle alınır. Bu konumda elektrolitik kullanmak pek hoş sonuçlara yol aşmaz.
Geri beslemedeki 22u kondansatör muhakkak bipolar yani kutupsuz seçilmeldir. Eğer imkanın varsa hem girişteki ve hem de geri beslemedeki kondansatörü yurt dışından al.. Geri besleme için Nichicon Muse, Elna Cerafine veya Rubycon Black Gate NX (pahalıdır) seçilebilir.. Sanırım büyük bir kısmı bizim şu Audiotek cide var. Eğer oradan alacaksan 5W lık dirençleri de özel amplifikatör dirençlerinden seçebilirsin.
BC549 ve çıkış transistörlerini süren BD139/140 çifti çıkış transistörleriyle aynı soğutucuya bağlanmalıdır. Aksi takdirde biası kontrol edemezsin. Ampli ısındıktan sonra 20K lık trimpotla bias akımını ayarlayabilirsin. Tavsiyem 40mA dir.
Giriş çiftlerini (BC559) muhakkak Hfe bakımından match et.. Ve aynı değerde iki tanesini buraya koy aksi takdirde çok ciddi offset sorunların olur.
Besleme için en az 10,000uF lik ana rezervuar ve ayrışık köprüler kullan.
Trafoyu ihtiyacın üzerinde seçersen daha iyi sonuç alırsın. Bu devrenin stereosu için 250VA lık 2 x 24v sekonderli bir trafo yeterlidir.
Şimdilik aklıma gelenler bu kadar.
Peki bu amfi için PCB mi yapacaksın yoksa delikli pertinaks mı?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 06 Kas 2008, 22:32

drhardware yazdı:Hemen başlayalım..
Dirençler mümkünse metal film ve %1 toleranslı seçilmeli.. Şu çıkıştaki 0.5 ohm lar hariç. Onlar 5W lık taş direnç olacak (0R47)
BC serisi transistörler orijinal olmalı, orijinallerinin ön yüzleri metal renktir (soba boyası gibi) ve Hfe leri gayet düzgündür.
Yine BD ler de mümkünse Philips veya ST alınmalı.
Girişteki 1u kondansatör bulunabiliyorsa MKP olmuyorsa MKC veya MKT seçilmelidir. En iyi sonuç MKP yle alınır. Bu konumda elektrolitik kullanmak pek hoş sonuçlara yol aşmaz.
Geri beslemedeki 22u kondansatör muhakkak bipolar yani kutupsuz seçilmeldir. Eğer imkanın varsa hem girişteki ve hem de geri beslemedeki kondansatörü yurt dışından al.. Geri besleme için Nichicon Muse, Elna Cerafine veya Rubycon Black Gate NX (pahalıdır) seçilebilir.. Sanırım büyük bir kısmı bizim şu Audiotek cide var. Eğer oradan alacaksan 5W lık dirençleri de özel amplifikatör dirençlerinden seçebilirsin.
BC549 ve çıkış transistörlerini süren BD139/140 çifti çıkış transistörleriyle aynı soğutucuya bağlanmalıdır. Aksi takdirde biası kontrol edemezsin. Ampli ısındıktan sonra 20K lık trimpotla bias akımını ayarlayabilirsin. Tavsiyem 40mA dir.
Giriş çiftlerini (BC559) muhakkak Hfe bakımından match et.. Ve aynı değerde iki tanesini buraya koy aksi takdirde çok ciddi offset sorunların olur.
Besleme için en az 10,000uF lik ana rezervuar ve ayrışık köprüler kullan.
Trafoyu ihtiyacın üzerinde seçersen daha iyi sonuç alırsın. Bu devrenin stereosu için 250VA lık 2 x 24v sekonderli bir trafo yeterlidir.
Şimdilik aklıma gelenler bu kadar.
Peki bu amfi için PCB mi yapacaksın yoksa delikli pertinaks mı?

Benim ses sistemlerinde daha etkin olduğum alanlar oto müzik sistemleri ağırlıklıydı önceleri.bildiğiniz gibi oto sistemlerin %80i çöp %20 si ise kalitelidir. Fakat bu %20 nin de sadece %1 i çok yüksek kalitelidir. Kalan %19 kaliteli müzik sistemlerinden çok kaliteli bass sistemleridir.Bu gibi şeyleri kullanarak daha kaliteli müzük arayışı sonucunda bambaşka bir audio dünyası olduğunu farkettim.Ses frekans tekniği konusunda birçok kitap okudum.Ancak matemetiğe olan nefretimden dolayı elektronik hep hobi düzeyinde kaldı.Küçük şeyleri rahatlıkla imal edebiliyorum.Bu düzeye de hiç desteksiz kendi kendime geldim.Plaket basma gibi şeyleri becerebiliyorum ancak çizim çıkarabilmek benim için biraz fazla şimdilik.Bu yüzden sanırım delikli pertinaks olacak.şimdi cevaplarınızdan türeyen birkaç sorumu daha sorayım bu uzun cevabım ardından:)
bias akımını en sağlıklı nerden ölçmeliyim?
yurt dışı alım için güvenilir bir site var mı?
Nichicon Muse, Elna Cerafine veya Rubycon Black Gate NX nerden temin edebilirim?
Audiotekci kimdir nerededir ? :)Ve son olarak tüm bu malzemeleri en kalitelilerinden seçmek bu anfiyi idare eder seviyesinden iyi seviyesine çıkartır mı?
umarım sizi yormuyorum.Teşekkürler şimdiden.
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 07 Kas 2008, 01:45

Ben gitgide daha masraflı bir adam haline geliyorum sanırım ama konu müzik-elektronik olunca sanırım sizde yardım etmekten sıkılmazsınız.
Bu devre üzerinde konuştuğumuzdan daha kaliteli ses üretebilir mi?
Resim

hakiki ebat
http://www.elecfree.com/electronic/wp-content/uploads/2008/02/24-watt-class-a-amplifier-by-2n3055.gif
ilgili yazı
http://www.elecfree.com/electronic/24-watt-class-a-amplifier-by-2n3055/
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen drhardware » 07 Kas 2008, 10:16

Farklı topoljiler ve farklı prensipler üzerine kurulu devreler bunlar. Daha iyi veya kötü sese sahip olabileceklerini söylemek anlamsız.
Verdiğin devre Class A ve tek beslemedir. Üstelik 25W gibi ciddi bir güce sahip.. Termal sorunları çözmen neredeyse olanaksız. Ayrıca denenmiş bir uygulama olup olmadığı belli değil. Giriş çiftlerinin yapısı klasik.. Açıkcası daha iyi bir sounda sahip olduğunu sanmıyorum.
Lütfen başka başlık altında yazdığım Class A hakkındaki görüşlerimi oku.. <1000$ lık hoparlörlerle Class A nın farkını anlayamazsın. Yaptığına değmeyeceği gibi, özellikle çıkış elemanları kritik değerlerde duran bir devreyi dengeli tutmak çok zordur..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir