RAS32

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: RAS32

Okunmamış iletigönderen zunda » 10 Mar 2013, 00:26

sansar34 yazdı:
zunda yazdı:çıkış transistorlerinin izole edilmeden baglanması ve çıkışta besleme kadar voltaj görmek transistörlerin yandıgını göstermiyormu?

kontrollerın nasıl yapıldıgını bılmıyorum o yuzden sordum ama soyle bı durumda var hocam ılk calıstı sonradan humlama oldu sonradan calıstı yıne bc556ları degıstırdım boyle oldu acaba baska bı yerde bı hatamı yapıyorum=? suan asetat kullandım

konunun hocası olmamakla birlikte başımdan geçene göre yorum yaptım kapibaranın darlington çıkış amfisi ilk yaptıgım transistörlü devredir ve yalıtkansız 3 tr sogutucuya monte ettim ölçümler için fişi taktım siğortaları yandı degiştirdim çıkışta besleme kadar voltaj vardı devre oncesinde denendi çalışan bir devreydi(küçük sogutuculara tek tek baglamıştım )transistörleri degiştirip izole ettikten sonra normale dönmüştü senin sorunda buna dayanarak söylüyorum trasistör sorunu ama konuya hakim arkadaşlar için fotograf eklersen yardımcı olabilirler.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 10 Mar 2013, 00:43

ufak bı yerde bırlesme yapmısım temızledım vede ses fısı cekınce cok az gelıyor cızırtılı bı sekılde vede voltaj olcumu -1-2 ile sıfırda degısıyor
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: elektromekanık ögrencisi

Okunmamış iletigönderen zunda » 10 Mar 2013, 00:49

bence transistör degişmeli ama biraz daha bekle belki farklı bir tespit gelir .
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen Amatör » 10 Mar 2013, 17:13

sansar34 yazdı:suna -1 ile 1arasında degısıyor baktım acaba gırs transıstorlerı gıtmıs olabılırmı cunku bı cızırtı gelmıstı=? he bıde ılk basta transıstorler arasına asetat koymayı unuttum sımdı koydum

Soğutucu ile çıkış transistörleri ni yalıtmak için ısıyı geçiren mika amyant denilen yalıtım malzemesini kullanmalısınız,asetat kağıdı olmaz.Zira 10-15 dakika çalıştıktan sonra transistörlerin üzerindeki ısı 100dereceyi geçer,yeterli soğutucunuz yoksa(ısıyı 60 derecelerde tutabilecek) belli bir zaman sonra çıkış transistörleriniz bozulur.

Giriş transistörlerini doğru bağlamışsanız ve geribesleme hattından şasiye giden 1000mflık kondansatör sağlam ve kutupları doğru bağlanmışsa,giriş transistörleri birebir eşlenmemiş olsa bile çıkışta max 40-50mv dc olmsı gerekli.

Birde girişte kullanilan 12 pf lık kondansatörü en az 100pf kullanın.

Seste sıkıntı varsa çıkış transistörleriniz büyük olasılıkla bozulmuştur.

Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 10 Mar 2013, 19:52

devre semasını kısa zamanda tekrar yenı bı pcb ye yapmayı dusunuyorum elınde proteus cizimi olan varsa revızyon edılmiş olark paylasırsa sevınırım yada yenden baskı uygularım bugun bıraz ugrstıktan sonra yıne ses aldım ama ses yıne cızırtılı kondansator yonlerı dogru ve buyuk ıhtımal grıs transıstorlerınden mpsa56 larda bı sıkıntı var dıye dusunuyorum cıkıstakı -3 ile sıfır arasında degısıyo gırısde devre max 300ma akım cekıyo kı anladıgım kadarıyla transıstorlerden bırısı dedıgınız gıbı yanımıs oalabılrı cunkı yarım saat kadar bu devreyı boyle calısır durumda 10x10 bı sogutucuda baglamama ragmen oda sıcaklıgını gecmemıstır bıle :) bıraz ınada binde transıstorlerle ılgılı bılgı kolay ogrenebılecegım anlasılır bı anlatım yada vıdeo varmıdı tavsıye edecegınız. bıde bass ve mid tonlarında anladıgım kadarıyle etkılı bı anfıye benzıyo. benımle ılgılenıp tecrubelerını paylasan herkeze tesekkur ederım :)
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Amatör » 10 Mar 2013, 20:04

Ras 32 devresi min 2,5 amper akım çeker.
10x10 soğutucular yarım saatte 100derece ısıya ulaşmış olmalılar.
Büyük olasılıkla çıkışlar bozulmuş olmalı.
Giriş transistörlerinin kolay kolay bozulamayacağını düşünüyorum
Amatör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 10 Mar 2013, 22:24

o zaman tekrar devreyı yapıcam onerılerınız varsa onlara gore malzeme alim hem merak edıyorum vıdeo yada herhangıbı bı ses kaydı varmı bu anfı devresının?
bu amfilerin ve hoparlorkombınasyonunun sesı gercekten hosuma gıdıyor bukadar temız ses olabılırmıyım?
http://www.youtube.com/watch?v=RkC77i__UF4

http://www.youtube.com/watch?v=Nq8-RDumYyE
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Amatör » 10 Mar 2013, 23:23

sansar34 yazdı:o zaman tekrar devreyı yapıcam onerılerınız varsa onlara gore malzeme alim hem merak edıyorum vıdeo yada herhangıbı bı ses kaydı varmı bu anfı devresının?
bu amfilerin ve hoparlorkombınasyonunun sesı gercekten hosuma gıdıyor bukadar temız ses olabılırmıyım?
http://www.youtube.com/watch?v=RkC77i__UF4

http://www.youtube.com/watch?v=Nq8-RDumYyE

Ras32 gibi rail başına 2,5 toplamda yaklaşık 5A sürekli akım çeken bir ampliyi dengede tutabilmek zordur.
Yanlış anlamayın sakın,bende bu işin bilimsel yönünü pek bilmemekle birlikte,uygulamasını yaptığım onlarca değişik sınıf ampliden sonra ClassA bir amplinin ne tür sıkıntılar çıkaracağını,ne tür malzemelere ihtiyaç duyduğunu az çok anlayabiliyorum artık.
Daha önce bu tarz bir amfi denemesinde bulundunuz mu acaba?
Böyle bir amfi ile nasıl bir hoparlör sürmeyi düşünüyorsunuz?

Kaliteli müzik dinlemek için sadece amfi yeterli değil maalesef.Kaynak cihaz ,özellikle hoparlör ve sistemin bulunduğu oda da çok önemli.

Vermiş olduğunuz linkteki sistemler kadar belki de daha iyi ses alınabilir,iyi bir class A ampli ve diğer saydığım ekipmanlar ile.

ille de class A bir ampli yapma niyetindeyseniz,Hamit Bey'in opamplı 15W lık claas A amplisini daha rahat uygulayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 11 Mar 2013, 00:31

daha once yapmıs oldgum a class amp var ama o gercekten cok kolaydı 2sk1058 devrenın olcumlerını yaptım ve 5w rms alabıldıgımı dusunebılırım 20v besleme ıle max 2a gosterdı fullrange hoparlor surdum ses knusunda ıyıydı ama guc olarak yetersızdı eger rass yada farklı bır a class amp yaparsam stereo olark sadece ıkı kabınım var suan ıcınde 70w rms degerınde alman malı hoparlor var karakoyden aldıgım ses konusunda gercekten başarılı bıraz okuldan sonra amp yaparak bırıktırdıgım paralardan ıkı adet mıd ve woofer alıp onları surmeyı dusunuyorum işte bu yuzden kendım ıcın a class olsun ıstıyorum :D

selamlar.
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Amatör » 11 Mar 2013, 00:52

Alman hoparlörleri genelde 4 ohm olur.
Bende 1985 model 4 ohm alman hoparlörleri kullanıyorum.Sesinide çok beğeniyorum.
Ancak hoparlörlerim 96db olmasına rağmen AB sınıfı bir ampliye daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bana sorarsanız biraz daha uygulaması basit devrelere yönelmenizi öneririm.Tercih sizin tabiki

Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir