RAS32

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Bu devre uygunmudur?

Okunmamış iletigönderen Amatör » 30 Mar 2010, 21:45

4 ohm hoparlör yükü, classA, 32w iyi olur tabiki de,nasıl soğutacağız?

En son,tek beslemeli 10 sene önce yapmış olduğum transistörlü AB sınıfı ampliyi classA sevdası ile biası 800ma e ancak getirebildim.Soğutucu nerede ise alev alacaktı.Ohalde bile ses çok iyi idi.Gerçi bu hoparlörleri neye bağlarsam ciddi iyi sonuç alabiliyorum.Hoparlörler bağlandığı cihaza sınıf atlatıyor sanki.

Bir müddet dinledikten sonra , daha iyisi merakı yokmu,hele birde kendin birşeyler yapabiliyorsan sürekli araştırmaya veriyorsun kendini .Tabiki zaman buldukça.Ras 32A yı yapabilmeyi çok isterim.Bide maliyet hesabı yapmak gerekli tabiki.Saygılar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 01 Nis 2010, 16:06

Soğutma bir problem ama çaresiz de değiliz.

En önemli konulardan birisi kaliteli alüminyumdan soğutucu profili bulmak, aksi takdirde plasitk soğutucu kullanmış gibi oluyorsunuz. Bu konuda yardımcı olabilirim, elimde epey soğutucu var, akşam zaman bulabilirsem podyuma çıkarırım bir kısmını.

Kutu tasarımı soğutma açısından yine önemli, komple alüminyum iskelet kullanıp hava akımını kesmeyen bir tasarım gerekiyor. Ama belirli bir ısıdan sonra devreye girecek fanlar da tasarlanabilir. RAS10A deneylerimizde 5W için oldukça büyük soğutucu kullandım, ama kanatları daha geniş olanları da daha iyi soğutuyor.

Elinizdeki hoparlörler açıkcası önemli, bir zamanlar az verimli ama kaliteli hoparlörler üretilmiş. Class A ile kullanmayı da çok elverişli, hatta ben de ses tonunu yakalamak için elimde buna uygun en klasik hoparlörler olan iki yollu Akai'leri kullanmıştım. Modern hoparlörlerin tınısı daha farklı.

Maliyet hesabına gelince, en fazla 500TL tutar sanırım. Soğutucular, kondansatörler, köprü doğrultucular, trafo(lar) ile süper bir tasarım yapılabilir. Komik ama en ucuz maliyet baskılı devre ve elemanları için olacaktır, yani şimdi hesaplamaya bile değmez derim. Daha ucuza da gelir, hatta toplu alım yapabiliriz, bu aralar bir toplu siparişler silsilesi içindeyim. O zaman maliyet düşer ama size göndermek biraz kargo maliyeti çıkarır ama tahminim 500'ün altında tutar.

Ama seneler boyu evde başköşeye konulacak bir cihaz ve tasarruf edilecek elektrik sobaları elde ediyoruz. Ucuz olsun diye elektrik sobasından ses almaya çalıştım ama ses çıkmadı :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Amatör » 01 Nis 2010, 20:49

Yani benim 4 ohm hoparlörler Ras32A da kullanılabilir.ClassA tasarımlarda 8 ohm hoparlör ile verim daha yüksek olur diye okumuştum forumda yanlış hatırlamıyosam.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 01 Nis 2010, 21:14

4 - 8ohm konusunda ses kalitesi işin bir boyutu olabilir ama bir dde matematik boyutu var ki o da 4ohm yükten aynı çıkış gücünü alabilmek için iki kat akım (8ohma göre) akıtmak lazım=2 kat soğutucu.

Edit: Konunun ilk sayfasında RAS32 dökümanı yer almalı.
ras32A.pdf
(708.4 KiB) 1095 defa indirildi

Bu da yerleştirme planı. Daha kullanışlı oluyor.
ras32A placement.pdf
(1.11 MiB) 840 defa indirildi
En son e_cag tarafından, 02 Haz 2010, 20:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Amatör » 01 Nis 2010, 23:24

Elimdeki 4 ohm hoparlörle çözebilsem ne iyi olurdu.Kutunun her tafını soğutucu yapsak da soğutamayız gibime geliyor Ras32A yı.

iyisimi ben iyi bi 8 ohm hoparlör edinmeye çalışayım öncelikle.Ama Ras32 yi mutlaka yapmayı düşünüyorum.Ona şöyle 70 model 30cm baslı 4-5 sürücülü bi sansui hoparlör yakışır.Hoparlör arayışıma devam edeyim biraz daha.Birkaç ay önce sansui sp3500 denk gelmişti.Onu almadığıma çok üzüldüm şimdi.Saygılar
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 01 Nis 2010, 23:40

http://www.sahibinden.com/mae_230v_-_50 ... isplayitem
Arkadaşlar linkteki trafolar Ras32A da kullanılır mı ?
Amatör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Amatör » 01 Nis 2010, 23:50

Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 02 Nis 2010, 00:54

Trafo voltajları biraz düşük. Class A'nın sabit yüksek akım talebi olduğundan AC voltaj x 1.41 formülü pek çalışmıyor. DC voltaj devre çalışırken AC voltaj seviyesine geriliyor. RAS32 dökümanında üstadın dediği gibi çok düşük ESR'lı 47000uF'den az olmayan kondansatöre ihtiyaç var ki, bundan kaçınmanın yolu RAS10'da bolca boğuştuğum capacitance multiplier yapmaktan geçiyor. O zaman trafoları birkaç volt daha da yüksek kullanmak gerekecek (Sn. Ras da aynen böyle diyor zaten). Yine de -piyasa fiyatlarını bilmiyorum ama- trafolar fena görünmedi gözüme. LM1875'e iyi giderler.

Kondansatörlere gelince: Karaköy esnafından aldıklarımın bile rafta yatmışlarına güvenemiyorum ki elden alışverişe hiç güvenmiyorum. Alsam da o fiyata Karaköy'den rafta yatmışını alırdım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 02 Nis 2010, 12:40

O zaman 2*24v 300w trafo uygun olurmu?
elimde 1 adet mevcut,en azından birini kotarmış olurum.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 02 Nis 2010, 13:15

Uygun sanıyorum. Bir de transistörlerin voltajlarını incelemek lazım ama cap. multip. ile birlikte düşününce 2x22VDC gibi olur ki uygun.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir