RAS10 Dökümanı

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: RAS10 Dökümanı

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 16 Eyl 2011, 20:07

[quote="elektrobeyin"]Arkadaşlar bu güç kaynağı devresi sizce şase döngüsü vb. bir sorun varmıdır? Daha doğrusu çok az olan humm'un sebebi bu bağlantımıdır ?

Resim

Bu arada soğutucularda geldi.Tanesi 3,5 kilo geliyor,2 tanesi 7 kilo. Planladığımdan biraz büyük ve ağırlar ama olsun büyük olsun küçük olmasın.

Resim

[quote="gevv"]ben yinede standart bir şeyler hazırladım

Resim

Uploaded with ImageShack.us

Arkadaşlar ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim öncelikle bir kaç sorum daha olucaktı.Ben amfiyi şuan tek kanal yapmayı düşünüyorum ondan dolayı tahminimce "hamist" ve "hoparlör" arkadaşlarımızın önerilerini dikkate alacağım, ilk olarak 2x18v ve yaklaşık 200VA trafo sardırmayı düşünüyorum.Fakat trafodan önce merak ettiğim;
1) hamist arkadaşımın önerisi olan giriş katında bolca (70-80.000uF)'a kadar elektrolikit kondansatör kullanman ve low-ESR olmasını önermiş,bahsettiğiniz kısım sanırım "gevv" arkadaşımızın çizdiği ve "elektrobeyin" arkadaşımızında resimde sunduğu kısımlar olmalı.Merak ettiğim bir özellikte low-ESR tam olarak nedir acaba?
2)Eşlenmiş transistör'den kastınız aynı model ve kalite olmasımı acaba yada değerlerinin bire bir aynı olmasımı?
Şimdiden tekrar teşekkürlerimi sunarım,saygılar.
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

İl: Ankara
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen hamist » 16 Eyl 2011, 20:29

Bu besleme devresinde kaliteli kondansatör kullandığınız takdirde hum olmaz.
Ancak benim bu konuda ek olarak kullanmaya özen gösterdiğim,
ampl. üzerine veya hemen yanına 1000uF gibi bir kondansatör daha eklemek,
ki oraya kadar olan kabloların olumsuz etki ihtimalleri azaltılabilsin.

Low ESR konusuna gelince; elektrolitik kondansatörlerin kimyasal yapıları
nedeni ile, kalite faktörüne bağlı olarak az ya da çok,
kapasiteye seri bir direnç oluşur.
Bunu ölçebilmek oldukça zor.
Örnek olarak 10000uF bir kondansatörde 1ohm direnç ciddi sorun yaratır,
ama Low ESR kondasatörlerde bu direnç 0.01-0.05 ohm civarlarında olabilir,
bu durumda devremizede hum etkisi görülmez.
Voltaj yükseldikçe de bu direnç kısmen artıyor gördüm ben,
o nedenle ihtiyacımızın çok üzerinde voltajlarda kondansatör faydadan
çok zarar verir.

Tabii bu kondansatörleri yurt içi piyasasında temin etmek imkansız gibi,
bu durumda mümessil firmalar aracılığı ile getirtilebiliyor.

Çok zaman benzer devrelerde Panasonic kondansatörler fiat performans oranı
nedeni ile tercih edilebiliyor.

Parça temini ve inceleme için

http://tr.farnell.com/

Farnell e internet siparişi vermeyin,
zira gümrüğe takılma riski yüksek,
türkiye mümessili 2 haftada getirtebiliyor.
İstanbul için brit elektronik

http://www.ekom-ltd.com/
https://www.facebook.com/pages/EKOM-Elek ... 9015312743

Türkiye siparişleri için başka uygun yol yok gibi.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 16 Eyl 2011, 20:32

iyigünler,
Elektronik bilginizi ne kadar tam olarak bilemiyorum ancak sorduğunuz sorulara bakarak bu projeyi uygulamadan önce birkaçtane daha basit tranzistorlu şema uygulamanızı tavsiye ederim çünkü gerçekten oldukça uğraştırıcı, pahalı ve hata yapılıp herşeyi kaybetme riski yüksek bir projedir bu. Ben sorularınıza cevap veriyim. Öncelikle tek kanal yapmanız anlamsız diye düşünüyorum çünkü bu tarz müzik dinleme anfileri genelde gerçek performansını stereo olarak gösteriyorlar ve mono olarak bence uğraşmanıza değmez. low-ESR düşük iç dirence sahip kondansatör demektir. Özet olarak normal endüstriyel elektrolite göre dalgalanan akımı daha düşük kapasitede daha iyi süzerler. Eşlenmiş tranzistor kazançları birbirinin aynısı olan tranzistorler demektir. Örneğin bu projede girişteki 2 adet MPSA56 kazançları birbirine çok yakın hatta mümkünse aynı olmak zorunda. Ancak dediğim gibi birazcık daha basit birkaç projeyle uğraşıp zamanla bunu yapmanız daha iyi olacaktır, harcadığınız zamana ve paraya üzülebilirsiniz aksi takdirde.
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

İl: Mersin
Meslek: Elektrik-Elektronk Mühendisi

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 16 Eyl 2011, 20:40

"Hamist" ve "elektrobeyin"arkadaşlarım cidden ilginiz için çok teşekkür ederim.Elektronik konusuna yeni başlıyorum denemez,fakat ses sistemleri konusun da yeniyim diyebilirim.El becerim iyidir.Bir kaç entegreli ve ya transistörlü amfi yapmışlığım var fakat o zamanlar çoğu arkadaşımızın da yaptıgı gibi kopyala yöntemiyle fakat ben işin özünü öğrenmek istiyorum.Sorularımla başını agrıttıysam affola,amfi daha dogrusu ses sistemleri konusunda daha çok yolun başındayım ama bir o kadar da ilgili ve meraklıyım bundan dolayı hep kafamda soru işaretleri oluşuyor ve sizin gibi tecrübeli ve bu konular da bilgili arkadaşlara danışma gereği duyuyorum.Eminim ki sorularım burada sınırlı kalmayacak ama ufak ufak önerilerinizi de dikkate alıp en kısa sürede başlamak istiyorum,tekrar teşekkürlerimi sunarım.
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 16 Eyl 2011, 20:48

DepresifKedi yazdı:"Hamist" ve "elektrobeyin"arkadaşlarım cidden ilginiz için çok teşekkür ederim.Elektronik konusuna yeni başlıyorum denemez,fakat ses sistemleri konusun da yeniyim diyebilirim.El becerim iyidir.Bir kaç entegreli ve ya transistörlü amfi yapmışlığım var fakat o zamanlar çoğu arkadaşımızın da yaptıgı gibi kopyala yöntemiyle fakat ben işin özünü öğrenmek istiyorum.Sorularımla başını agrıttıysam affola,amfi daha dogrusu ses sistemleri konusunda daha çok yolun başındayım ama bir o kadar da ilgili ve meraklıyım bundan dolayı hep kafamda soru işaretleri oluşuyor ve sizin gibi tecrübeli ve bu konular da bilgili arkadaşlara danışma gereği duyuyorum.Eminim ki sorularım burada sınırlı kalmayacak ama ufak ufak önerilerinizi de dikkate alıp en kısa sürede başlamak istiyorum,tekrar teşekkürlerimi sunarım.

Ne demek bizim için yardımcı olmak bir zevk, elimİzden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız. Ses elektroniğinde tecrübeye bol bol ihtiyacınız olacak. Birçok şeyi deneme yanılma yöntemiyle kendiniz bulmanız gerek biz ne desek boş. Siz bas seversiniz, ben mid bazıları tiz sever. Kulak zevkinize göre birçok ayarlama yapmanız gerekebilir o yüzden daha risksiz ve basit ve pahalı olmayan bir anfi üzerinde deneyerek bir parçanın ses üzerindeki etkilerini anlayarak denemeniz iyi olur. Daha sonra RAS32'yi duyduğunuzda ise işte budur dersiniz. Bende RAS10'da olduğu gibi ilk duyduğumda çok şaşırmıştım bu kadar mı farkeder diye.
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 16 Eyl 2011, 20:53

Ne demek bizim için yardımcı olmak bir zevk, elimİzden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız. Ses elektroniğinde tecrübeye bol bol ihtiyacınız olacak. Birçok şeyi deneme yanılma yöntemiyle kendiniz bulmanız gerek biz ne desek boş. Siz bas seversiniz, ben mid bazıları tiz sever. Kulak zevkinize göre birçok ayarlama yapmanız gerekebilir o yüzden daha risksiz ve basit ve pahalı olmayan bir anfi üzerinde deneyerek bir parçanın ses üzerindeki etkilerini anlayarak denemeniz iyi olur. Daha sonra RAS32'yi duyduğunuzda ise işte budur dersiniz. Bende RAS10'da olduğu gibi ilk duyduğumda çok şaşırmıştım bu kadar mı farkeder diye.

Cidden sagolun hocam ilginiz için teşekkür ederim, peki başlangıç olarak bana ne önerirsiniz acaba?
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 16 Eyl 2011, 21:01

DepresifKedi yazdı:

Cidden sagolun hocam ilginiz için teşekkür ederim, peki başlangıç olarak bana ne önerirsiniz acaba?

projeleriniz/100w-amfi-calismasi-mosfetli-t743.html

Mesela bu olabilir. Yada LM3886 gibi bir entegreylede başlayabilirsiniz. Bu arada kaliteli bir anfiden güzel sonuç alabilmek için kaliteli hoparlörlerede ihtiyacınız var.
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 16 Eyl 2011, 21:29

Önemli değil, hepimizin öğreneceği şeyler her zaman var olacak.

Ancak artık çok zengin bir internet kaynağından da istifade etmek gerek.
Tabii bu arada bilgi kirliliğini de gözardı etmemek gerek.
Yoksa ballandırıla ballandırıla anlatılan devrelerin hayal kırıklığı da
o kadar ağır olur.

Ayrıca elektrobeyin dostumuzun söylediklerine de katılıyorum,
bu amaçla zorlukluklarını vurgulayıp kararı size bırakmak istedim.
Zira ras 32 de sorunlar yaşarsanız nasıl çözeceğinizi bilmeniz gerekir.

Kolay gelsin selamlar...
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 16 Eyl 2011, 21:38

Evet bir çok siteyi takip ediyorum ama ses sistemi üzerine bu site'de çıta diğerlerine nazaran hep yüksek. Her çeşit amfi üzerine detaylı bilgi bulabiliyorsunuz ve bilen arkadaşlar ellerinden geldiğince dürüst bir şekilde yardımcı oluyorlar. Şuana kadar mesela lambalı amfiler üzerine bu kadar bilgi,örnek bulunduran bir türk sitesine rastlamadım,bundan dolayı bu siteyi seviyorum. Sanırım önerdiğiniz gibi ilk başta 100watt'lık modeli deneyeceğim arkadaşlar.İlginiz için tekrar'dan teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 16 Eyl 2011, 21:43

DepresifKedi yazdı:Evet bir çok siteyi takip ediyorum ama ses sistemi üzerine bu site'de çıta diğerlerine nazaran hep yüksek. Her çeşit amfi üzerine detaylı bilgi bulabiliyorsunuz ve bilen arkadaşlar ellerinden geldiğince dürüst bir şekilde yardımcı oluyorlar. Şuana kadar mesela lambalı amfiler üzerine bu kadar bilgi,örnek bulunduran bir türk sitesine rastlamadım,bundan dolayı bu siteyi seviyorum. Sanırım önerdiğiniz gibi ilk başta 100watt'lık modeli deneyeceğim arkadaşlar.İlginiz için tekrar'dan teşekkür ederim.

Yabancı siteleri göz ardı etmeyin.
Forumlar dışında zengin birikimi olan kimselerin kişisel sitelerine mutlaka rastlarsınız.
Bunun için ingilizce terimlerle arama yapmalısınız.
Tabii minimum teknik ingilizce şartı da beraberinde geliyor.
hamist
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • RAS10
    gönderen ekosis » 22 Tem 2013, 13:39