Harman kardon çıkış transistörleri değişimi hakkında

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Harman kardon çıkış transistörleri değişimi hakkında

Okunmamış iletigönderen Captain454 » 04 May 2015, 13:51

Arkadaşlar merhabalar,
Siteyi uzun zamandır takip ediyorum,hifi cihazlar ve ses devreleri ile uğraşanları gördükçe siteyi daha da çok takip ediyorum
Kullanmakta olduğum harman kardon avr 430 model bir receiver cihaz var,cihaz'da toshiba 2sc5358 ve 2sa1986 çıkış transistörleri kullanılmış.
bunların yerine toshiba (2sc5200 ve 2sa1943) veya sanken (2sc3858 ve 2sa1494) transistörlerini takabilirmiyiz ? :roll:
Kullanıcı avatarı
Captain454
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Kaptan

Ynt: Harman kardon çıkış transistörleri değişimi hakkında

Okunmamış iletigönderen caglarm » 05 May 2015, 09:50

yerinizde olsam MJL4281-4302 çiftini takar gönül rahatlığı ile dinlerdim.bu güne kadar gördüğüm en lineer kazançlı ve audio da kullanılan en güzel transistor.yaptığım amplifikatorlerin hepsinde bu çifti kullanıyorum ve çok memnunum.
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Okunmamış iletigönderen Captain454 » 05 May 2015, 14:19

Çağlar Bey merhabalar,
öncelikle ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.
bahsettiğiniz transistörlerin data'larına baktım,aynı sankenler gibi 200w ciddi güç üreten transistörler.
cihazın ampli katında başka elemanları (direnç,kondansatör,diyot vs) değiştirmeden sadece bu transistörleri kullanma imkanı varsa benim için çok iyi olucak.
Bu değişikliği istememin nedeni (bir avr hiç bir zaman stereo tadını veremesede) cihaz'dan birazcık daha tok bir ses almaktır,en azından kısık volüm'le dinlerken baslar biraz daha tok ve belirgin hale gelsin.
cihazın orjinal fabrika çıkış transistörleri ile verdiği güç 8 ohm'da 7 x 65w ve stereo modunda ise 2 x 75w
cihazın orasıyla burasıyla fazla oynamadan sadece çıkış transistörleri değişikliği ile biraz daha fazla güç elde edebilirim diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Captain454
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen chf » 05 May 2015, 17:31

tek kanal şemasını da paylaşayım
Eklentiler
avr430 tek kanal.JPG
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen Captain454 » 06 May 2015, 00:29

İlgi alakanız ve şema'yı eklediğiniz için çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Captain454
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 06 May 2015, 09:12

Captain454 yazdı:Çağlar Bey merhabalar,
öncelikle ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.
bahsettiğiniz transistörlerin data'larına baktım,aynı sankenler gibi 200w ciddi güç üreten transistörler.
cihazın ampli katında başka elemanları (direnç,kondansatör,diyot vs) değiştirmeden sadece bu transistörleri kullanma imkanı varsa benim için çok iyi olucak.
Bu değişikliği istememin nedeni (bir avr hiç bir zaman stereo tadını veremesede) cihaz'dan birazcık daha tok bir ses almaktır,en azından kısık volüm'le dinlerken baslar biraz daha tok ve belirgin hale gelsin.
cihazın orjinal fabrika çıkış transistörleri ile verdiği güç 8 ohm'da 7 x 65w ve stereo modunda ise 2 x 75w
cihazın orasıyla burasıyla fazla oynamadan sadece çıkış transistörleri değişikliği ile biraz daha fazla güç elde edebilirim diye düşünüyorum.

Sadece çıkış transistörünün değişikliği ile alınan seste ciddi bir fark olacağını düşünmüyorum. Çünkü çıkış transistörüne gelen sinyal ve akım aynı olacağından yeni takılan transistör yüksek kazançlı olsa bu kez daha yüksek besleme akımı isteyecektir. Bu durumda transformatörünüzün vereceği akımın artırılması gerekir... vs:) Ticari ürünlerin üretim maliyetini düşürmek ve az malzeme kullanmak için oldukça ince ayrıntılı bir şekilde tasarlandığını düşünürsek transformatörün de 80w lık bir transistörü max kaç amperle doyurabilecekse o şekilde üretildiğini düşünebiliriz.
Örneğin Dandik bilgisayar güç kaynaklarına baktığınız zaman fanın önünde yer alan soğutucunun daha küçük olduğunu görebilirsiniz. Ha öbür soğutucuya bağlı olan yarı iletkenlerin daha çok ısı ürettiği için soğutucunun büyük olduğunu söyleyebilirsiniz, bu şekilde düşünmek doğru da olabilir. Benim şahsi fikrimce hava akımı olan yerdeki soğutucuyu küçük tutmuş olmaları yönünde. Yani ürünlerin tasarımında bir gıdım fazla malzeme kullanılmıyor... kıtı kıtına hesap kitap yapılıyor.
Sizin çalışmanızda değiştireceğiniz transistör çıkarılan transistörden daha iyi özelliklere sahipse kalite açısından fark yaratabilir düşüncesindeyim. Sn caglarm ın önerdiği transistör çifti gibi audio üzerine üretilmiş bir transistör belki cihazın çıkardığı ses tınısını daha güzel yapabilir düşüncesindeyim...
Selamlar
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Captain454 » 06 May 2015, 16:33

Bedri Bey merhabalar,
Öncelikle ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.
Ticari mantık konusun'da size aynen katılıyorum,malesef artık hiç bir şeyi eskiden olduğu kadar kaliteli ve dayanıklı ve uzun seneler kullanmak üzere üretmiyorlar.
Nerede şimdi o eski şapka transistörlü 15 kiloluk komple metal ve alüminyum kullanılarak tasarlanan ve üretilen cihazlar :)
Ki o cihazların büyük bir bölümü bugün bile hala sorunsuz hizmet etmeye devam ediyor.
Ama malesef günümüz cihazlarının büyük bir bölümü kullan at yenisini al mantığı ile üretildiği için o eski tadı vermiyor,halbuki en basit olarak cihazların içindeki kondansatörleri 85 yerine 105 derece'lik olanlardan ve çalışma voltajının biraz daha üstünde olanlardan kullansalar eminimki cihazlar daha uzun yıllar performans kaybı olmadan hizmet ederler. Ama tabi o zaman kullanım kılavuzlarına kullanım ömrü 7 yıl yada 10 yıl ibaresini nasıl ekleyecekler,madalyonun bir de bu yüzü var tabi... :evil:
Kullanıcı avatarı
Captain454
Yeni Üye

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir