çıkış koruma devresi yardım!!!!!!!!!!

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

çıkış koruma devresi yardım!!!!!!!!!!

Okunmamış iletigönderen basscanabi » 12 Haz 2009, 23:36

merhaba
her yerde amfi devreleri bulabilmek mümkün ama amfi çıkış transistörlerini korumak için bir devre bulamadım. bu devre nasıl çalışır özellikle bazı pro amfiler empedansı 2 ohma düşürünce hiç ses bile vermiyo. elinde devresi olan varmı vaya nasıl hesaplanır. bu konuda; beni ve merak eden forum gurularını :mrgreen: aydınlatırsanız sevinirim
herkese iyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
basscanabi
Yeni Üye

İl: antalya
Meslek: Elektronik

Cevap: çıkış koruma devresi yardım!!!!!!!!!!

Okunmamış iletigönderen sebolof » 12 Haz 2009, 23:43

ya onu bilmiyorum ama adamlar hoparlörü korumak için araya bi sei lamba atıyo :D gç fazla gelince lamba yanıyo zate ben bu taktiği elektronik aletleri tamir ettiğimde de kullanıyorum eğer bi sorun olursa ılık kızarıyor :D ve tam kısa devre olmadan çekiyorum fişi
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Okunmamış iletigönderen e154 » 13 Haz 2009, 00:10

o lamba işini düğün sazcıları yapar.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 13 Haz 2009, 00:20

Adam gibi birşey yapmak istiyorsan iyi markaların amplilerinde bulunan "short circuit detector" yani kısa devre algılayıcı yapman lazım, bunlarda kısa devreyi algılayan bir devre ve gücü kesen bir röle bulunur, lm3875-76-86, 1875 tda7294-96 gibi çip amplilerin içinde hazır bulunur bu devre, hoprlörün kısa devre olmasından endişeli isen amplinin hoparlör çıkışına amplinin gücüne uygun yavaş sigorta bağlayabilirsin.

Edit: tabi amaç transistörleri de korumak olunca aşırı yük koruması ve ısıl koruma devreleri de isteyecek, chipamp kullan gitsin, hepsi birarada :D
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Haz 2009, 11:43

Mesala köprü bağlı LM4780, olmadı köprülü LM3886, yoksa TDA7294, daha olmadı Köprülü Mehmet Paşa :D Ama asla STK değil..

Not: Lambayı crossover'lar da tiz koruması için de kullanıyorlar, bende de bir pro crossover var böyle. Tizlere asılınca lamba ışıldıyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen djmalan » 11 Ağu 2009, 14:28

Çıkış transistörünün beyz i ile çıkış transistörünün emiter dirençlerinin birleştiği nokta arasına küçük bir transistör koyup çıkış transistörünün beyzini hızlı diyot ile küçük transistörün kollektör üne emiter ucunu da uygundeğerde bir direç ile küçük transistörün beyzine bağlıyorlar ,küçük transistörün emiter ini de çıkış transistörlerinin emiter direncinden sonraki birleştiği noktaya bağlıyorlar.Böylelikle akım hesaplanan değerin üzerine çıkınca çıkış transistörlerinin beyz ucundan otomatik olarak kısmış oluyorlar,devreye de akım sınırlama devresi diyorlar,genelde çoğu şemada anlattığım a benzer devreler görebilirsin.Hoparlör ü DC gerilimden korumak için ise röleli veya triyaklı dc algılayıcı devre kullanıyorlar.
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Reklamlar

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir