Hi fi stereo set için aktif mi pasif filitre mi

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Hi fi stereo set için aktif mi pasif filitre mi

Okunmamış iletigönderen siftery » 13 Şub 2011, 08:01

Selam herkese iyi forumlar 3 gündür okuya okuya şaşı oldum siteleri benim kurmak istediğim bir amatör olarak şu anki vizyonum sadece stereo hi fi hatta maliyetine göre hi end bir set kurmak istiyorum sistemde tek kaçınmayacağım güç kullanımı olacak :) daha az distrisyon için kuvvetli olan yükseltecin gain kısık çalıştırılarak gürültüden ziyade müzik dinlemek. Bunun için ise kullanacağım iki usül var biri pasif fitreli 3 veya 4 yollu 450 watt a yakın bir kat bunu kullanmayı pek düşünmüyorum pasif fitredeki kayıptan sebep ama tabii ki değerlendirmeleriniz benim için önemli ! Birde her kanal için ayrı ayrı kat yaparak yani sub+orta mid+tiz veya sub band ve tiz olarak düşünüyorum bunlar tahmin edersiniz aktif fitreli olacak bu fikri de pioneer in araç sistemlerinde bir cihaz vardı 2000 2001 katologlarında görmüştüm ondan esinlendim ne dersiniz toplamda kullanılacak güç önemli değil pek maliyet ten başka problem gözükmüyor gibi kutu işini de bu sitede reklamını gördüm alımınyum kutu yapan bir usta var hoparlörler hariç bu sisteme ne kadar harcama yaparım bilmiyorum ama hayalim bu aslında debreşmezdi içimdeki bu hayal ama bir avr aldım pioneer çok üzdü beni cook
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

İl: rize
Meslek: plastik enjeksiyon

Ynt: Hi fi stereo set için aktif mi pasif filitre mi

Okunmamış iletigönderen farfisa » 13 Şub 2011, 11:56

tavsiye olarak istersen pasif derim işin doğasına daha uygun diye düşünyorum aktif filtrelerden metalik neticeler duyuyorum
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 13 Şub 2011, 15:47

Bi-amping, tri-amping de olur. Amplfikatör katlarının önünde filtre kullanılabilir.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen siftery » 13 Şub 2011, 18:03

Teşekkürler ama pasif de kayıp çok oluyor ondan pek içim ısınmıyor ama fikirler doğrultusunda hareket edecem
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen siftery » 13 Şub 2011, 18:11

Bi amp tri amp aktif filtreli sistem için değerli fikir ve önerilerinizi bekliyorum bu proje için emin ve ağır adımlarla ilerlemek istiyorum bu benim gap projem olacak :)
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 13 Şub 2011, 23:11

Ortaokul yıllarımda pasif ile çok uğraştım.Pasife ampli tarafından bakarsak 2 ch ampli ile stereo elde edilebiliyor, bu yüzden eskiden ucuz diye tercih edilirdi. (artık classA/B amplilerin maliyeti baya düştü). Pasifin eksileri : güçten aşırı kayıplar oluştururlar; sesin yükselmesini engellerler, gücü ısıya ve ışımaya çevirirler. Bu verimlilik hatasına "ses" tarafından bakarsak; gücü Isıya çevirmeleri sadece genlik bakımından eksi puan oluştururlar. Ama ışıma yönünden baktığımızda ise mid freq. alanında çınlamalar, high freq. da ise yoksunluk sonucu doğrurlar.

Bu tip hataların 3 veya 6 db lik pasiflerde yok denecek kadar az olduğunu söyleyebilirim. Fakat -3 ve -6 db yüksek güçlerde kullanılamayan filtre tipleri olarak kaldılar(bunun sebebi driverlerin watt bakımından çok yüksek olmamalarıdır.Watt handling*Sensitivity=MaxdB yani verimliliğe bu noktadan bakıp maksimum güçte dB neticesi zayıf hoparlörler yüzünden kesimlerimizi daha dik yapmak zorunda kalıyoruz)

Aktifin eksilerinin başında ampli kanal sayısını arttırdığını söyleyebilirim. Artıları ise; ayar kolaylığı, ışımanın yok denecek kadar az olması, time domain de ayar yapma kolaylığı, filtre tipleri seçim imkanı,....

Aktif ve pasif için önemli nokta bütün bağlantı kablolarının mesafesi çoook önemlidir. aktif DSP kullanıyorsanız ve time domain de ayar imkanınız varsa yollar ve kanallar arasında ayar yapmanız kolaydır. Fakat pasifte sağ mid e extra 1 metre kablo eklemeniz gerekebilir.
Kısaca her iki filtreleme fiilinde de 1 cm uzun kablo sahneyi kaydırma ve daraltma sonucu doğurabilir.

Aktif veya pasif için önemli nokta kesim merkez frekanslarıdır. Yanlış yapılmaları sonucunda çınlamalar müthiş çoğalır. Burada aktifi tavsiye ederim (özellikle acemiler için) nedeni ise ayarları hemen değiştirebilirsiniz :) Pasifte ise parçalamanız gereken diylanmış örümcek kart her türlü zorluluğuyla karşınızda. Pasifte hem paranız hemde zamanınız harcanır.

İşin sonu ise bütün sürücüleri aktif sürdükten sonra "fizibilite" çıkarıp kaliteli malzemelerle mevcuttaki aktifin, pasifini yapmaktır. Bunun sebebi keyfidir. Çünkü işin sonunda istediğiniz sesi elde etmiş olursunuz. Tabi elde edince; evin bir köşesinde unuttuğunuz sisteminiz çocukların kurcalamasını beklemektedir. Aktifte nasıl ayar yapacağını 10 yaşındaki çocuklar dahi çözüyor. Yanlış filteleme ayarlarında aktifte, pasifte sürücüleri yakacaktır.
Sisteminizi kimse kurcalamıyorsa aktif olarak kalmasında herhangibir sıkıntı yoktur.

Benim kullandığımı sorarsanız şu an aktif dsp ile sinus gücü 4x19watt/4ohm(4x27watt@clipped) çıkışa sahip oto kafa ünitesi ile hifi sonuçlar oluşturmaya bakıyorum. Okuyucu olarak hi-fi cd player kullanıyorum. (aux girişini kullanarak)
Nokta atışı sahne doğrulama çalışma gerektirir.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Elektronik Teknisyeni

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen siftery » 13 Şub 2011, 23:54

Teşekkürler gerçekten aktif filtre sisteminde baya niyetim var ama sizin sisteminiz gibi değil yani haricen bir çıkış istemiyorum sadece pre amp olarak kullanmak istiyorum tabii bu sistemde karar kılarsak ? Yanlış hatırlamıyorsam pioneer in 2000 lerde vardı böyle bir cihazı vardı araştırmalar içindeyim ama daha karar verilmedi çocukların ayarı bozması gibi bir problemim olmayacak bunu bir kez ayarlayıp kutu içinde bırakmayı düşünüyorum
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 14 Şub 2011, 00:01

Pioneer da 1998 yılında çıktı bu işlemciler. Ben o yıllarda yeşilköy servisinde çalışıyordum. Bahsettiğin cihazlar deqp7500 ve keh-p9700 olması gerekiyor.

Benim tavsiye ettiğim cihazda bu cihazların biraz daha gelişmişi (otomatik ayar imkanları falan sunuyor). Ayrıca Pre out ları RCA low-mid-high olarak var zaten . Girişi diferansiyel olduğundan herhangibir sıkıntı yaşayacağını zannetmiyorum.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen siftery » 14 Şub 2011, 00:39

Evet haklısın 9700 çok harika idi yanlış hatırlamıyorsam ışte bunları arıyorum çok gelişmişine ihtiyacım yok yani kurmak istediğim sistemin en önemli parçası olmasını istemiyorum yani amatör olmak bu değil mi profosyonel cihazlara gerek yok
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 14 Şub 2011, 01:08

siftery yazdı:Evet haklısın 9700 çok harika idi yanlış hatırlamıyorsam ışte bunları arıyorum çok gelişmişine ihtiyacım yok yani kurmak istediğim sistemin en önemli parçası olmasını istemiyorum yani amatör olmak bu değil mi profosyonel cihazlara gerek yok

bu cihazların profesyonellikle ne alakası var anlayamadım. deqp7500, keh-p9700, deh-p8650... bu cihazlar orta-üst segmentte otomobil kullanıcılarına hitap eden cihazlardır. ben deh-p8650mp önermemin sebebi kendimde bu cihazdan kullanıyorum ve bende 2 tane var, birini satıyorum anlıyacağın.
Ayrıca dediklerinden "ucuz ama dsp li cihaz arıyorum" diye bir anlam çıkarıyorum. Ebay de 2way diy xover satan birisi vardı dspli pc kontrollü 100$ falandı fiyatı galiba. Bunu deneyebilirsin.

Bahsettiğin 9700 ve 7500 lere 600- 700 tl gibi rakkamlar isteniyor bilgine. kaset radyo olduğu halde bu fiyat. İş vintage dönünce oto cihazları el yakıyor.

Profesyonel olarak sunulan ürünlerden, behringer dcx2496 tarzı ürünlerin fiyatları 1000tl civarında.
Kısacası işin içine dsp girdimi 100$ dan aşağı ürün yok. Pasife devam derim. Aktif DSPnin bir eksisini daha bulduk, pahalı oluyor. Ne kadar flexible, o kadar expensive.
DSP siz aktif xover başlıklarını bir inceleyebilirsin.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi